Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
μόνο εσύ δεν γέλασες...
το ξερς? :lolsign:
Ένα ζήτημα με το μαύρο χιούμορ σε προσωπικό επίπεδο είναι ότι αν ω μη γένοιτο ο JMF αποβίωνε εντός του 2021,θες δε θες στην άκρη του μυαλού σου θα βρίσκεται κατόπιν για πάντα ο ενδοιασμός για την τέλεσή του...Και μόνο με τη σκέψη ότι θα πρέπει να εύχεσαι να μην πάθει κάτι ο JMF - εντός του 2021 τουλάχιστον - γίνεται κατανοητό πώς κάποια αστεία μπορεί να στρέφονται ενάντια σε όσους τα κάνουν...:sneaky:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Ένα ζήτημα με το μαύρο χιούμορ σε προσωπικό επίπεδο είναι ότι αν ω μη γένοιτο ο JMF αποβίωνε εντός του 2021,θες δε θες στην άκρη του μυαλού σου θα βρίσκεται κατόπιν για πάντα ο ενδοιασμός για την τέλεσή του...Και μόνο με τη σκέψη ότι θα πρέπει να εύχεσαι να μην πάθει κάτι ο JMF - εντός του 2021 τουλάχιστον - γίνεται κατανοητό πώς κάποια αστεία μπορεί να στρέφονται ενάντια σε όσους τα κάνουν...:sneaky:
μπα...κακό σκλι ψόφο δεν έχει λένε στου χουριό :laugh:
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αστροναύτη , δεν υπάρχει περίπτωση να χρειαστείς περισσότερα από 20 watts για τα τουίτερς στο κανάλι.
Σίγουρα είναι overkill το τέρας που πήρες.
Αφού είχες τον άλλο τον βρυστονα τον τελικό , που είναι μικρότερος , γιατί δεν τον μοντάριζες να οδηγήσει αυτός τα τουτίτερς?
Κροςς παίρνεις όποιο θέλεις και είσαι κομπλέ.
Το μόνο που θα σου έλλειπε θα ήταν τα σαμπς.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Τα ηχεία του δεν μπορούν να διαχειριστούν την ισχύ ενός καναλιού του βρυστονα.
Πόσο μάλλον δε την ισχύ δύο καναλιών γεφυρωμένων . Στην χειρότερη περίπτωση διπλάσια ισχύς.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τα ηχεία του δεν μπορούν να διαχειριστούν την ισχύ ενός καναλιού του βρυστονα.
Πόσο μάλλον δε την ισχύ δύο καναλιών γεφυρωμένων . Στην χειρότερη περίπτωση διπλάσια ισχύς.
Δεν θα χρειαζόταν να τη χρησιμοποιούσαν...ολόκληρη υπό συνεχή απόδοση...Αλλά έτσι θα ήταν καλύτερος ο διαχωρισμός καναλιών με το σύστημα να μη ζορίζεται στο παραμικρό κατά τις στιγμιαίες κορυφώσεις στο πρόγραμμα.

Αυτό που καταστρέφει συνήθως μεγάφωνα δεν είναι η περίσσεια στη διαθέσιμη ισχύ,αλλά η ανεπάρκεια που οδηγεί σε φαινόμενα αποκοπής όταν αναπαράγονται απαιτητικά κομμάτια,καταλήγοντας έτσι με υψηλές τιμές σε παραμορφώσεις ανώτερης τάξης ως προς την αποδιδόμενη ισχύ από το τελικό στάδιο του ενισχυτή...

Υπ'όψιν μόνο ότι κατά τη γεφύρωση εκ των πραγμάτων θα μειώνεται στο μισό ο συντελεστής απόσβεσης...
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν πρόκειται να ζοριστούν ούτε με το ενεργό κροσσάρισμα.
Απεναντίας, μικρότερο φορτίο θα αντιμετωπίζουν.
Κατά δεύτερο θα έπρεπε να είναι απολύτως ίδιοι σε στάθμες , πράγμα σπάνιο για δύο μηχανήματα έστω ίδιου μοντέλου , αλλά διαφορετικών χρονικών παραγωγής , και διαφορετικής χρήσης.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν πρόκειται να ζοριστούν ούτε με το ενεργό κροσσάρισμα.
Απεναντίας, μικρότερο φορτίο θα αντιμετωπίζουν.
Κατά δεύτερο θα έπρεπε να είναι απολύτως ίδιοι σε στάθμες , πράγμα σπάνιο για δύο μηχανήματα έστω ίδιου μοντέλου , αλλά διαφορετικών χρονικών παραγωγής , και διαφορετικής χρήσης.
Θα το έχω υπ'όψιν άμα ποτέ θελήσω να κάνω ό,τι και ο αστροναύτης...Εδώ που τα λέμε όμως κάτι ανάλογο θα ίσχυε όταν ο χρήστης αυξάνει αγοράζοντας προοδευτικά το πλήθος των καναλιών σ'ένα πολυκαναλικό setup...Ευτυχώς όμως εκεί οι καλοί pre/pro συγυρίζουν πιθανές ανισορροπίες...Τα δε ποιοτικά ενεργά μετράνε το ίδιο μεταξύ τους ακόμα και με χιλιάδες ώρες διαφοράς στη χρήση του ενός με το άλλο...Μετρημένο κι επιβεβαιωμένο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
Βασικά ο αστροναύτης κάνει παπαριές, αλλά είναι νέος και βλαμμένος, δε πειράζει, ας τον αφήσουμε στην ησυχία του να παίζει.

Θα έπρεπε να είχε πάρει 2 δικαναλες πλάτες χυπεξ να τις έχωνε στα ηχεία του (τι ψυχή έχει μια τετράγωνη τρύπα στην πίσω πλευρά της καμπίνας εκεί που είναι οι μπορνες).

Οι πολύ οικονομικές αυτές πλάτες, θα του έκαναν άριστο Κρος, θα είχε και κάποια dsp διόρθωση επί τόπου για ομαλή απόκριση των ηχείων, άριστη οδήγηση, ψηφιακή είσοδο, κλπ κλπ κλπ.

Τζιτζιά τα ηχεία θα γινόντουσαν ενεργά.

Τώρα θα παίζει με τους αγαπημένους του μπρίθτον και παπαριές, ας βάλει και τίποτα χοντρά καβλώδια ρέβματος.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
@JOHN MARKOU Θα έχω για δοκιμή τη πλακέτα του diy SST που πωλείται στο ebay η οποία παρέχει σύνδεση XLR οπότε θα γίνει δοκιμή και του 3Β αν συνεργάζεται με αυτή τη πλακέτα ( λογικά, δεν θα έχει πρόβλημα ). Όλα τα υλικά υπάρχουν, οπότε θα έρθει κι αυτός στη ζωή. Στη χειρότερη περίπτωση θα δώσει χαρά σε κάποιο κοντινό μου πρόσωπο ( συγγενικό ή φιλικό, θα δω τη μοιρασιά, έχω και τον ρότελ που κοιμάται στη ντουλάπα ). Αλλά υποτίθεται ότι δεν μπορούν να παίξουν ενισχυτές διαφορετικού κέρδους.
@Bhutia Νόμιζα ότι υπήρχε απαίτηση για 8Ω ηχείο σε μονομπλοκαρισμένη λειτουργία, αλλά πριν λίγο ξαναδιάβασα το manual του τελικού, πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Απο την άλλη, ποτέ δεν χρησιμοποίησα πολλή απο την ισχύ του 4Β με αυτά τα ηχεία ( 90 db ευαισθησία και 6Ω ). Ίσως με τα χρόνια μπερδεύτηκα με άλλους ενισχυτές για τους οποίους διαβάζω διάφορα. Αλλά εκεί ο 4Β γίνεται 800w/8Ω, δεν ξέρω αν πολλαπλασιάζεται η ισχύς του σε μονο λειτουργία όταν μειώνεται η αντίσταση των ηχείων.
@costas EAR Γνωρίζοντας το σημείο κρος του ηχείου ( που θα βρει ο Πετρος ), αν μπορώ να έχω τις πλάτες διαθέσιμες, εξακολουθώ να είμαι σε θέση να τις δοκιμάσω. Το ηχείο δεν θα πάθει ζημιά αφού στις τάπες που ούτως ή άλλως θα φτιάξω για να κλείσω τις τρύπες που τώρα είναι οι μπόρνες ( και τα κροσόβερ πίσω τους ), μπορώ να βιδώσω τις πλάτες. Πατεντούλα mode on, το ρούτερ μου να είναι καλά!! Το'χω!!

Η αλήθεια είναι ότι το μεσημέρι πέρασα μια κρίση και είπα να σταματήσω. Είδα και τον Ερμή TLS χθες και ψάρωσα ελαφρώς. Αρκετά μεγάλο ηχείο όμως, πιθανώς να μη το χαιρόμουν μέχρι να αλλάξω χώρο και άντε να το πάρεις εν μέσω lockdown. ( είναι και παθητικό :p )

Αυτό που με προβληματίζει μόνο, είναι το ενδεχόμενο ζημιάς σε κάποια μονάδα του 705, λόγω αδυναμιας ελέγχου των ενισχυτών που θα τις οδηγούν. Θα έχουν πάνω τους ΕΩΣ 250 βατ ( αν είναι 8Ω και όχι λιγότερα ) που ένα "τσακ" να γίνει, θα τα κάνει ψητά. Αυτό είναι που φοβάμαι. Για τα άλλα, no problem. Αν δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα ή δεν είναι τόσο ουσιώδες, το μόνο που θα μου μείνει θα είναι το ενεργό κροσόβερ ( που όλο και κάτι θα το κάνω ).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αστροναυτη να σου πω, βρηκες πως περνανε τα φιλτρα απο το rew στο foobar ? 🐒
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@JOHN MARKOU Θα έχω για δοκιμή τη πλακέτα του diy SST που πωλείται στο ebay η οποία παρέχει σύνδεση XLR οπότε θα γίνει δοκιμή και του 3Β αν συνεργάζεται με αυτή τη πλακέτα ( λογικά, δεν θα έχει πρόβλημα ). Όλα τα υλικά υπάρχουν, οπότε θα έρθει κι αυτός στη ζωή. Στη χειρότερη περίπτωση θα δώσει χαρά σε κάποιο κοντινό μου πρόσωπο ( συγγενικό ή φιλικό, θα δω τη μοιρασιά, έχω και τον ρότελ που κοιμάται στη ντουλάπα ). Αλλά υποτίθεται ότι δεν μπορούν να παίξουν ενισχυτές διαφορετικού κέρδους.
@Bhutia Νόμιζα ότι υπήρχε απαίτηση για 8Ω ηχείο σε μονομπλοκαρισμένη λειτουργία, αλλά πριν λίγο ξαναδιάβασα το manual του τελικού, πουθενά δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο. Απο την άλλη, ποτέ δεν χρησιμοποίησα πολλή απο την ισχύ του 4Β με αυτά τα ηχεία ( 90 db ευαισθησία και 6Ω ). Ίσως με τα χρόνια μπερδεύτηκα με άλλους ενισχυτές για τους οποίους διαβάζω διάφορα. Αλλά εκεί ο 4Β γίνεται 800w/8Ω, δεν ξέρω αν πολλαπλασιάζεται η ισχύς του σε μονο λειτουργία όταν μειώνεται η αντίσταση των ηχείων.
@costas EAR Γνωρίζοντας το σημείο κρος του ηχείου ( που θα βρει ο Πετρος ), αν μπορώ να έχω τις πλάτες διαθέσιμες, εξακολουθώ να είμαι σε θέση να τις δοκιμάσω. Το ηχείο δεν θα πάθει ζημιά αφού στις τάπες που ούτως ή άλλως θα φτιάξω για να κλείσω τις τρύπες που τώρα είναι οι μπόρνες ( και τα κροσόβερ πίσω τους ), μπορώ να βιδώσω τις πλάτες. Πατεντούλα mode on, το ρούτερ μου να είναι καλά!! Το'χω!!

Η αλήθεια είναι ότι το μεσημέρι πέρασα μια κρίση και είπα να σταματήσω. Είδα και τον Ερμή TLS χθες και ψάρωσα ελαφρώς. Αρκετά μεγάλο ηχείο όμως, πιθανώς να μη το χαιρόμουν μέχρι να αλλάξω χώρο και άντε να το πάρεις εν μέσω lockdown. ( είναι και παθητικό :p )

Αυτό που με προβληματίζει μόνο, είναι το ενδεχόμενο ζημιάς σε κάποια μονάδα του 705, λόγω αδυναμιας ελέγχου των ενισχυτών που θα τις οδηγούν. Θα έχουν πάνω τους ΕΩΣ 250 βατ ( αν είναι 8Ω και όχι λιγότερα ) που ένα "τσακ" να γίνει, θα τα κάνει ψητά. Αυτό είναι που φοβάμαι. Για τα άλλα, no problem. Αν δεν μου αρέσει το αποτέλεσμα ή δεν είναι τόσο ουσιώδες, το μόνο που θα μου μείνει θα είναι το ενεργό κροσόβερ ( που όλο και κάτι θα το κάνω ).
Δεν είναι απαραίτητο Νίκο.
Από την στιγμή που μπορείς να ελέγξεις την στάθμη , με κάποιο ρυθμιστικό , δεν είναι απαραίτητο το ίδιο κέρδος. Αν είναι κοντά φυσικά το κέρδος των δύο ενισχυτικών , δλδ 29-31, 29-32 , κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
αστροναυτη να σου πω, βρηκες πως περνανε τα φιλτρα απο το rew στο foobar ? 🐒
Παράτησα το foobar πολύ πριν ανακαλύψω τα φίλτρα! Δεν ξέρω βρε μαϊμουδίνο!!

Δεν είναι απαραίτητο Νίκο.
Από την στιγμή που μπορείς να ελέγξεις την στάθμη , με κάποιο ρυθμιστικό , δεν είναι απαραίτητο το ίδιο κέρδος. Αν είναι κοντά φυσικά το κέρδος των δύο ενισχυτικών , δλδ 29-31, 29-32 , κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Καλά, θα το δούμε. Έχοντας τον εξοπλισμό, μπορώ να κάνω δοκιμές μετά.

Απορία τώρα. Ένας μη κροσαρισμένος ενισχυτής που όμως θα οδηγουσε κάθε δρόμο του ηχείου ξεχωριστά ( με το κροσόβερ των ηχείων δηλαδή ), θα εξακολουθούσε να καταναλώνει ισχύ σε συχνότητες που δεν θα αναπαράγονταν απο το τμήμα του ηχείου που θα ήταν συνδεδεμένο στις εξόδους του; Αν δηλαδή έκανα απλή διενίσχυση με το ένα κανάλι να οδηγούσε τις χαμηλές και το άλλο τις υψηλές, το κανάλι των υψηλών θα κατανάλωνε ισχύ ανεξάρτητα απο το αν θα κατέληγε σε ηχείο που θα αναπαρήγαγε αυτές τις συχνότητες;
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Σωστά. Ο ενισχυτής παίρνει στην είσσοδό του όλο το φάσμα και αυτό ενισχύει.
Το τι υπάρχει στην έξοδο λίγο τον νοιάζει, δλδ αν έχει πηνίο ή πυκνωτή ή και τα δύο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top