Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?


Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Πόση διαφορά έχει στην συγκεκριμένη περίπτωση η υποτείνουσα από την κάθετη απόσταση ?
Την ίδια που έχει σε όλες τις περιπτώσεις ενός σωστά στημένου συστήματος με ισόπλευρo τρίγωνο.
Oh, wait... 😂 😂 😂 😂
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Αν έκανε μπρος πίσω το σώμα του προς το ηχείο για ακούσει το σιγανό πέρασμα, η απόσταση άνετα πήγαινε και στο 1,5μέτρο. Και πιο κάτω.

Επειδή όμως η συμπεριφορά του είναι ενός τρολ, κρίμα για την ηλικία του, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ούτε γι αυτό. Μπορεί και να πήγε ακόμα πιο κοντά, ή και να χρησιμοποίησε ακουστικά, μόνο και μόνο για να τρολάρει.

Αλλά το ηχείο του με τον ενισχυτή του δεν παίζει ροζ θόρυβο σε αυτήν την στάθμη, για την απόσταση που δηλώνει και για το RT60 του χώρου του. Το βλέπουμε στην μέτρηση.

Στα 2,83V εχει σταθμη 80-83db σε ροζ θόρυβο. Πως θα φτάσει τα 110db περίπου με 200watt ενισχυτή; δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. Θελει 500watt++++, και θα γίνει και ζημιά.

(Με πρόλαβε ο Έαρ)
είναι επιεικώς απαράδεκτος ο τρόπος γραφής σου!
Προσπαθείς να μειώσεις τον άλλο για να βγεις στον αφρό!
Δέχεσαι ότι σου είπα την αλήθεια για το σώμα μου λόγω πραγματικής δυσκολίας με το λάπτοπ, αλλά δε σου φτάνει, τώρα βάζεις στο παιχνίδι κι ακουστικά που δεν έχω!
μιλάς γιia τρολάρισμα όταν πρώτος βάζεις επίτηδες μια μέτρηση μου με το χειρότερο θόρυβο περιβάλλοντος και μιλάς σ' εμένα για τρολ?
σοβαρά τώρα?
αμφησβητείς ΚΑΙ τις μετρήσεις τώρα?
πρώτα αμφησβιτούσες μόνο τις περιγραφές μου..
άστο καλύτερα..
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.093
Reaction score
77.917
είναι επιεικώς απαράδεκτος ο τρόπος γραφής σου!
Προσπαθείς να μειώσεις τον άλλο για να βγεις στον αφρό!
Δέχεσαι ότι σου είπα την αλήθεια για το σώμα μου λόγω πραγματικής δυσκολίας με το λάπτοπ, αλλά δ δε σου φτάνει, τώρα βάζεις στο παιχνίδι κι ακουστικά που δεν έχω!
μιλάς γιia τρολάρισμα όταν πρώτος βάζεις επίτηδες μια μέτρηση μου με το χειρότερο θόρυβο και μιλάς σ' εμένα για τρολ?
σοβαρά τώρα?
αμφησβητείς ΚΑΙ τις μετρήσεις τώρα?
πρώτα αμφησβιτούσες μόνο τις περιγραφές μου..
άστο καλύτερα..
απλά τα watt δεν βγαίνουν .....και εγώ το είχα απορία το πρωί και σε ρώτησα αλλά δεν πήρα απάντηση
μην αρπάζεσαι

ήρεμα μιλάμε
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
απλά τα watt δεν βγαίνουν .....και εγώ το είχα απορία το πρωί και σε ρώτησα αλλά δεν πήρα απάντηση
μην αρπάζεσαι

ήρεμα μιλάμε
λοιπόν ο ενισχυτής είναι 2x200wrms/8ohm & 2x400wrms/4ohm, τα ηχεία είναι nominal 8ohm & min 4ohm που πάει να πει ότι επί του πρακτέου σε μεγάλα φορτία ο ενισχυτής δίνει και ξεπερνά στα ηχεία τα 300-350w.. το λύσαμε κι αυτό??
κάτι άλλο?
IMG_20210310_141318.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.543
Reaction score
126.254
Για να βγάλει φουλ στάθμη αναφοράς το κάθε ηχείο ξεχωριστά (85-105) στα 2,5 μέτρα, θα πρέπει στο 1μ να ξεπερνάει τα 113 dB, έστω στιγμιαία.

Αριθμητική ξέρετε. Βρείτε πόσα βατ θέλει αυτό το ηχείο για στάθμη αναφοράς, βάσει του σχεδιαγράμματος ευαισθησίας. (τριανταφευγα ντεσιμπέλ γκεϊν)

Βεβαίως είναι αυταποδεικτο πως τις 3 πρώτες οκτάβες, όπου εκεί ακριβώς χρειάζεται αυτή η στάθμη, δε μπορεί ούτε για ανέκδοτο να τις βγάλει το ηχειακι αυτό.

Δηλαδή, χωρίς σαμπ, είναι απλώς αυταποδεικτο πως δε παίζει σε στάθμες αναφοράς.

Ο Τζιοβάνι δηλαδή μ@λακας ήταν που πήρε τα μεγάλα του ηχεία με σαμπ; άσχετο το ότι έβαλε επιπρόσθετα σαμπ της svs και μετά έγραψε όσα έγραψε, ξεχάστε το.

Ποια στάθμη αναφοράς ρε παιδάκια; πάτε καλά;;
Με τα στερεάκια σας;
Χαχαχαχαχαχαχα, ξεκαρδιστικό είναι!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.093
Reaction score
77.917
λοιπόν ο ενισχυτής είναι 2x200wrms/8ohm & 2x400wrms/4ohm, τα ηχεία είναι nominal8ohm & min 4ohmπου πάει να πει ότι επί του πρακτέου σε μεγάλα φορτία ο ενισχυτής δίνει και ξεπερνά στα ηχεία τα 300-350w..
τι ευαισθησία έχουν τα ηχεία?
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.722
Reaction score
10.537
Ποιος τους μαμάει τους νόμους της Φυσικής;
Σου λέω άκουσα τα Χερουβείμ να ψέλνουν.
Γιατί δεν με πιστεύεται;
Είστε πολύ αγενής.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.470
Reaction score
80.012
είναι επιεικώς απαράδεκτος ο τρόπος γραφής σου!
Όχι, απλώς παραθέτω δεδομένα
Προσπαθείς να μειώσεις τον άλλο για να βγεις στον αφρό!
Δεν μου είναι απαραίτητο. Απλώς δεν μου αρέσει να με κοροϊδεύουν στα ίσια
μιλάς γιia τρολάρισμα όταν πρώτος βάζεις επίτηδες μια μέτρηση μου με το χειρότερο θόρυβο και μιλάς σ' εμένα για τρολ?
Δεν έβαλα επίτηδες καμία μέτρηση. Έβαλα την πρώτη που άνοιξα, χωρίς να τις ψάξω όλες. Όταν έγραψες πως είχες χαμηλότερες τιμές σε άλλες μετρήσεις το είδα και το αναγνώρισα. Αλλά δεν σε σώζουν αυτά τα db.

Τα δυο κυρίως προβλήματα σου όπως είπαμε είναι οι μετρήσεις των ηχείων σου που είδαμε πριν, και το RT60.

Αν πήγες nearfield, όλα αυτά τα προβλήματα αρχίζουν και μειώνονται, αθροιστικά.

Το ότι συμπεριφέρεσαι ως τρολ δεν περιμέναμε αυτό το νήμα για να το μάθουμε.
 



Μηνύματα
12.874
Reaction score
10.094
Πόση διαφορά έχει στην συγκεκριμένη περίπτωση η υποτείνουσα από την κάθετη απόσταση ?
Πάντως για να σου απαντήσω, η κάθετη* απόσταση είναι 0,866 επί την υποτείνουσα (την απόσταση αυτιού-ηχείου δηλαδή).
Ή αλλιώς η υποτείνουσα είναι 1,155 επί την κάθετη* απόσταση. Που στην πραγματικότητα η κάθετη* απόσταση δε μας νοιάζει.

*κάθετη απόσταση = η απόσταση από το ευθύγραμμο τμήμα που ενώνει τα ηχεία μας.
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.564
Με 256 βατ ροζ θόρυβο, θα έχει 24 ντεσιμπέλ στάθμη πάνω από την αναφερόμενη ευαισθησία του σχεδιαγραγράμματος στο 1 βατ.
Κι αυτή θα είναι στάθμη στο 1μ.

Δε φτάνει αυτή η στάθμη.

Βέβαια, με τόσα βατ σε ροζ θόρυβο, θα ψηθεί κανονικά κάθε μεγάφωνο αυτού του ηχείου, σε ντετε. Στο χιλιοστό του δευτερόλεπτου. Στο πιτς φιτιλι. Καπνοί θα βγουν, σα τα ντουμανια στις κουδούνες των καρναβαλων προ λοκνταουν από τη φωτιά που καίει στο κέντρο και χοροπηδαν αυτοί γύρω γύρω.

Μπουρλότο κανονικό. Θρύψαλα.
Από όσο θυμάμαι , ο ροζ θόρυβος περιέχει όλο το φάσμα συχνοτήτων ισομερώς μοιρασμένο . Δεν θυμάμαι τώρα την διαφορά του με τον λευκό αλλά υπάρχει.
Τολμώ λοιπόν να πω ότι με ροζ θόρυβο και 200watts δεν θα έπαιρνε φωτιά το ήχείο , εφ όσον δεν ξεπερνιέται η μέγιστη συνεχόμενη ισχύς του ηχείου. Το πολύ πολύ να τσιγάριζε κανά τουίτερ.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.470
Reaction score
80.012
λοιπόν ο ενισχυτής είναι 2x200wrms/8ohm & 2x400wrms/4ohm, τα ηχεία είναι nominal8ohm & min 4ohmπου πάει να πει ότι επί του πρακτέου σε μεγάλα φορτία ο ενισχυτής δίνει και ξεπερνά στα ηχεία τα 300-350w..
Δεν αρκεί. Αν είσαι πολύ κοντά, το συζητάμε.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.736
Μηνύματα
2.874.373
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top