Το σύστημα του Wizzy









wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Κάνε συγκριτική ακρόαση πριν και μετά το ίδιο κομμάτι.
Θέλω πλήρες ριβγιού.
Αμέσως!
@wizzy να σου προτείνω μια ομάδα του Facebook όπου θα σε κατατοπισουν? Τους λες κόστος συστήματος και σου προτείνουν καλώδια...!! Ψήσου!!!
Μετέχουν μέλη του AVsite εγνωσμένης καλωδιολατρείας; Εάν ναι, βεβαίως! Δεν έχω facebook account, αλλά για την ομάδα αυτή, θα φτιάξω!:roflmao:

Λοιπόν, το review!

Θα ξεκινήσω από το τέλος... Κατά το "Φακ δε Μάρσιανς", ένα έχω να πω: "Φακ δε κέημπλς"!!!:lol:

Σοκ! Δέος! Μα τον Τουτατή και τον Μπελενό, άκουγα μουσική με τα Belden και παρακαλούσα να μην μου πέσει το ταβάνι το κεφάλι! Τέτοια ανάλυση, τέτοιο βάθος σκηνής, τόσο σφιχτές χαμηλές, δηλαδή OMG και τρία LOLs!!! Τι να πω και ποιος να με πιστέψει! Το Belden 46380 είναι το "τέλος του δρόμου" για μένα κι ό,τι θέλετε πείτε, χέστηκα!

Ξεκίνησα την ακρόαση με το "Thor, the Powerhead" των Manowar σε διασκευή από Therion και συνέχισα με το "Anti-Tank (Dead Armour)" των Bolt Thrower , το "Ballad of William Kidd" και το "Little BigHorn" των Running Wild. Σε μέτρηση με εφαρμογή στο κινητό έδειξε ότι καθόλη τη διάρκεια της ακρόασης είχα 84dB μέση στάθμη - καλό; κακό; δεν ξέρω, δεν με ενδιαφέρει. Το σημαντικό είναι ότι όση ώρα άκουγα, δεν με ενόχλησε τίποτα. Ξεκούραστη ακρόαση με όλη τη σημασία των λέξεων με το volume του SHD να είναι στο -18.5dB - τι σημαίνει αυτό, δεν ξέρω, δεν μπορώ να το "μεταφράσω", δεν κατέχω τις κατάλληλες τεχνικές γνώσεις .

Μήπως άκουγα το χώρο κι όχι το καλώδιο; Σαφώς! Μην κοροϊδευόμαστε, πάντοτε ακούμε το χώρο, με τα καλά του και τα κακά του και μετά - ίσως, εάν το επιτρέπει ο χώρος - όλα τα υπόλοιπα κι αυτά σε ελάχιστο ποσοστό. Οπότε, όχι, διαφορά από το QED δεν άκουσα. Τουλάχιστον, δεν έγινε αισθητή σε μένα. Τα τραγούδια που έπαιξαν, τα ξέρω "απ' έξω κι ανακατωτά". Ξέρω πότε ξεκινάνε οι δικασιές, πότε ξεκινάνε τα solos στην κιθάρα, πόσο διαρκούν, πότε κορυφώνονται, τα πάντα. Σε κάποια σημεία, διέκρινα μια ας πούμε "αύξηση" της προσλαμβανόμενης ενέργειας. Φταίει το Belden; Έφταιγε το QED; Ποιος ξέρει; Και το κυριότερο, ποιος νοιάζεται; Σίγουρα όχι εγώ. :)

Ας είναι καλά ο χώρος, οι ενισχυτές, τα ηχεία και τα subwoofers μου και φέρτε να δοκιμάσουμε όποιο καλώδιο θέλετε, interconnect, ηχείων, ρεύματος. Είμαι σίγουρος ότι όποιες διαφορές υπάρχουν (εάν υπάρχουν) θα τις "καταπιεί" ο χώρος. Θα ρωτήσει κάποιος "Τότε, ρε φίλε, γιατί άλλαξες καλώδια ηχείων;". Είναι ένα λογικό ερώτημα. Η απάντηση είναι επειδή έτσι ήθελα, τέλος. Κι επειδή είχα την περιέργεια να δω εάν, στο χώρο μου, με τις γνωστές μετρήσεις κτλ, έχει διαφορά ένα καλώδιο ηχείων των €4.30/μέτρο έχει διαφορά από ένα ακριβότερο καλώδιο ηχείων - πάει πολύς καιρός που αγόρασα το QED, ούτε που θυμάμαι πόσο είχε το μέτρο, αλλά σίγουρα δεν ήταν της αξίας του Belden. Ε, λοιπόν, όχι, δεν είχε. Οπότε, το Belden "μένει" και το QED θα "φύγει" προς άλλους κατόχους που θέλουν και τους αρέσει να πειραματίζονται.

Και κάτι τελευταίο: Όλα τα πιο πάνω γράφτηκαν χωρίς την παραμικρή ψηφιακή ισοστάθμιση - πέραν του crossing που έκανε ο @Μανώλης Κ. . Ξέρω ότι θα "φάω ξύλο" από τους καραφλούς, αλλά το Dirac δεν το έχω βάλει σε λειτουργία ακόμα. Θα γίνει κι αυτό και μετά ελάτε να γελάσουμε με τα καλώδια.

Συμπερασματικά: Η αλλαγή καλωδίων ήταν άλλη μια καλή ευκαιρία να ακούσω τη μουσική μου, δυνατά, πιο δυνατά από ότι συνηθίζω, να την ευχαριστηθώ και - για να μην ξεχνιόμαστε - "Φακ δε Μάρσιανς"........ε, "Φακ δε κέημπλς" εννοούσα! Με τις υγείες μας!

@alexis Αυτό το "μαγικό", φέρε το μαζί σου την επόμενη φορά που θα έρθεις από τα μέρη μου...:roflmao:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Κάτσε... δηλαδή δεν έχεις τη γνωστή κατηφορική κλίση του target curve;
Μάλλον όχι ακόμα. Δεν θυμάμαι εάν υφίσταται κάτι κοντινό το οποίο να φάνηκε στις μετρήσεις του χώρου, πριν την ισοστάθμιση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Φίλε @wizzy
Πρέπει να βρεις τι σωστή θέση ακρόασης στο χώρο σου γιατί αλλιώς δεν θα ακούσεις διαφορές από τα καλώδια.

Να, εδώ θα δεις τον τρόπο.
Μετά θα αλλάξεις γνώμη.

 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@Petros_Dalipis Πήγαινε πίσω, στη σελίδα 86 και δες τα εκεί σχεδιαγράμματα, μπορεί να υπάρχει κάτι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το Belden 46380 είναι το "τέλος του δρόμου" για μένα κι ό,τι θέλετε πείτε
Εύγε νέε μου!

Σε κάποια σημεία, διέκρινα μια ας πούμε "αύξηση" της προσλαμβανόμενης ενέργειας. Φταίει το Belden; Έφταιγε το QED; Ποιος ξέρει;
Άμα τα'σφιξες γερά, τέλος πάντων πιο "γερά" από τα προηγούμενα, μπορεί να κέρδισες λίγη στάθμη παραπάνω, λίγη ενέργεια που λες.
Αυτά. Κάτι άλλο, αντικειμενικά τουλάχιστον, δε μπορώ να φανταστώ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Άμα τα'σφιξες γερά, τέλος πάντων πιο "γερά" από τα προηγούμενα, μπορεί να κέρδισες λίγη στάθμη παραπάνω, λίγη ενέργεια που λες.
Αυτά. Κάτι άλλο, αντικειμενικά τουλάχιστον, δε μπορώ να φανταστώ.
Από την πλευρά των ενισχυτών τα έβαλα "γυμνά" και τα έσφιξα όσο δεν πήγαινε άλλο. Στα ηχεία τα έβαλα με κάτι μπανάνες του κιλού για λόγους ευκολίας.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
@Petros_Dalipis Πήγαινε πίσω, στη σελίδα 86 και δες τα εκεί σχεδιαγράμματα, μπορεί να υπάρχει κάτι.
Μια χαρά είσαι!!!! Έχεις τη γενική ιδέα της κατηφόρας 1 dB/οκτάβα από 80-20000.
Με ελάχιστες επεμβάσεις θα είσαι τέλειος.
Ναι, αφού στα έγραψαν οι γιατροί από κάτω. Εγώ το είχα ξεχάσει πόσο καλά ήσουν, τώρα το ξαναείδα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Έχεις τη γενική ιδέα της κατηφόρας 1 dB/οκτάβα από 80-20000.
Και, θυμίζω, ό,τι βλέπεις εκεί είναι μόνο ο χώρος, όπως μελετήθηκε και κατασκευάστηκε, χωρίς κάποια παρέμβαση σε ψηφιακό επίπεδο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Στα ηχεία τα έβαλα με κάτι μπανάνες του κιλού για λόγους ευκολίας.
Αντε κάνε ένα κόπο να τις ξηλώσεις τις μπανάνες.

Γυμνό σκέτο καλώδιο, γερό σφίξιμο.
Τέλος.

Όχι μπανάνες, πλιζ.
Όχι άλλο κάρβουνο.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Και, θυμίζω, ό,τι βλέπεις εκεί είναι μόνο ο χώρος, όπως μελετήθηκε και κατασκευάστηκε, χωρίς κάποια παρέμβαση σε ψηφιακό επίπεδο.
Φιλαράκι, μόνο με φωτογραφίες θα κρίνεται ο χώρος, όχι με μετρήσεις.


😂 😂 😂 😂 :roflmao: :tongue:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Αντε κάνε ένα κόπο να τις ξηλώσεις τις μπανάνες.

Γυμνό σκέτο καλώδιο, γερό σφίξιμο.
Τέλος.

Όχι μπανάνες, πλιζ.
Όχι άλλο κάρβουνο.
Καλά, εντάξει, μην βαράς!

Με spades συμβιβάζεσαι ή όχι; :roflmao:
Φιλαράκι, μόνο με φωτογραφίες θα κρίνεται ο χώρος, όχι με μετρήσεις.


😂 😂 😂 😂 :roflmao: :tongue:
Κι από αυτές έχουμε, φιλαράκι! Post #1799, σελίδα 90.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top