JVC 4K DLA-NX9 DLA-N7 DLA-N5

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Επειδή δεν καταλαβαίνω σχεδον τίποτα από όσα γράφετε, όπως κάποιοι άλλοι στον ήχο δηλαδη :tongue:, να ρωτήσω απλά.
Ν7 ή τον Samsung short throw?

Υπέρ-κατά; Θόρυβος απο τους δυο σε HDR?
Ν7 με Samsung είναι στην ίδια κατηγορία τιμής? 😀
 








Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ν7 με Samsung είναι στην ίδια κατηγορία τιμής? 😀
....N7 για Home cinema και Samsung για all around.

Στην πρωτη περιπτωση εχω καλωδιωσεις βασεις, γκρίνια ενώ στην άλλη εχεις συγκεκριμένη οθονη και τοποθετηση.

Τα υπόλοιπα μετα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
....N7 για Home cinema και Samsung για all around.

Στην πρωτη περιπτωση εχω καλωδιωσεις βασεις, γκρίνια ενώ στην άλλη εχεις συγκεκριμένη οθονη και τοποθετηση.

Τα υπόλοιπα μετα.
Μαστρο-Μανώλη, ο κύριος με το unboxing του Ν7, τις καλωδιώσεις και τις βάσεις, αλλά χωρίς γκρίνια :biggrin: ρωτάει πότε πρόκειται να τον επισκεφθείς. :tongue:
 






loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αυτός εδώ έβγαλε το Ν5 καλύτερο απ' το Ν7 κι έπειτα και τους 2 μαζί καλύτερους απ' το Ν9! :roflmao:

Πήρε και τους 3 μαζί στο natural mode (sdr), τους μέτρησε με τη λάμπα στο high και τους καλιμπράρισε σε όσα nits κι αν έβγαζαν.
Αφού, λοιπόν είδε ότι Ν5 καλιμπραρισμένος έβγαζε 127 nits κι ο Ν9 142 nits αντίστοιχα, διαπίστωσε ότι ο Ν9 έχει χειρότερο μαύρο και κοντράστ! Χωρίς ματσάρισμα.
Επιπλέον στα κομμάτια που χρησιμοποιεί φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι Ν7 και Ν9 (οι οποίοι έχουν και dci φίλτρο) είναι αρκετά υποκορεσμένοι στο κόκκινο. Δεν ξέρω αν θα μπορούσε να το διορθώσει αυτό με calibration.
Αν δεν γινόταν θα έπρεπε να επιλέξει άλλο mode!
Τέλος οι μετρήσεις μαύρου που έχει πάρει, μου δείχνουν ότι δεν ξέρει τα χούγια των JVC για να μπουστάρει το κοντράστ τους (gains και offsets σε 2 point grayscale).
Σχετικά με σύγκλιση και sharpness, δεν έχω καταλάβει αν έχει αφήσει 40-45 λεπτα τους προβολείς να ζεσταθούν.
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top