JVC 4K DLA-NX9 DLA-N7 DLA-N5

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Τα υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής μόνιτορ, είτε στον ήχο είτε στην εικόνα, είναι ότι καλύτερο διαθέτει η τεχνολογια.

Οι προδιαγραφές αναπαραγωγής, οφείλουν να τηρούνται πιστά, όταν στόχος είναι η πιστή αναπαραγωγή του υλικού που μας προσφέρει η βιομηχανία μουσικής και κινηματογράφου.

Οι απαιτήσεις στάθμης για πιστή αναπαραγωγή ήχου στην στάθμη αναφοράς είναι γνωστές, όπως και οι απαιτήσεις φωτεινότητας βάσει των προτύπων και των προδιαγραφών (είπε ο Μανώλης συγκεκριμένα νιτς, ιδανικά 140 για 4κ και 100-120 για 1080).


Το ότι ο ήλιος βγάζει 100.000 νιτς και μια έκρηξη ηφαιστείου 160 ντεσιμπέλ, δε σημαίνει ότι αυτά πρέπει να αναπαραχθούν στην κατ'οικον αναπαραγωγή, οι τιμές αυτές δεν έχουν καμία σχέση με τις προδιαγραφές υψηλής πιστότητας και με τα πρότυπα.

Τα πρότυπα και οι προδιαγραφές μας δείχνουν τι χρειάζεται να τηρείται για να απολαύσουμε μουσικές και ταινίες όπως προβλέπεται καλύτερα.

Γωνία θέασης λόγου χάριν, για 4κ. Δεν είναι ίδια με την γωνία όρασης. Οι προδιαγραφες είναι ξεκάθαρες.

Το να θες να πιάσεις όλη τη γωνία όρασης του ανθρώπου με οθόνη προβολέα, είναι εκτός προδιαγραφών.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Γνώριζε ότι τα περισσότερα Studios, χρησιμοποιούν επικουρικά Oled τηλεοράσεις για το mastering τους.
Τα mastering monitor είναι 2 όλα κι όλα. Κανένα δεν κάνει για οικιακή χρήση.

Σου έδειξα σε προηγούμενο post ότι υπάρχουν περιπτώσεις που ο colorist μπορεί να βάλει πληροφορία που δεν υπάρχει καν στο master.


Θεωρείς ότι αν σου βγάλω σε οθόνη μεγέθους 4+ τ.μ., σε συνθήκες συσκότισης home cinema, μετρημένα 4.000 nits στην οθόνη σε σκηνή με υψηλό APL, μετά από εναλλαγή με σκοτεινό (και μπορώ να σου βρω μπόλικα τέτοια σε ταινίες), δε θα σου καταστρέψω την οπτική εμπειρία;;)

Δε μιλάω πλέον για κοντράστ, tone mapping, ποιότητα εικόνας κλπ. Μιλάω για ενστικτώδες κλείσιμο ματιών, ενόχληση, δυσφορία κλπ.
Εδώ ο καλύτερος προβολέας στο κόσμο. Μπορεί να φτάσει με laser modules τα 30.000 (!!!) ansi lumens. Κάνε έναν κόπο να δεις σε πόσα lumens τον παρουσίασε στις επίδοξους αγοραστές της η christie και με ποια συνεργαζόμενη συσκευή. ;)





Νομίζεις λάθος φίλε μου Αλέξη. :)
Μια χαρά θα παίξουν με δεκάδες άλλες οθόνες. Αρκεί αυτές να ταιριάζουν με το χώρο (το ίδιο ισχύει και με τη Stewart βέβαια)
Καθόλου δε θα με χαλάσει εάν με τύφλωσει ακτίνα ηλίου, ακτίνα λέιζερ... Αυτό ψάχνω άστο....
Εάν δεν μπορούμε να αντέξουμε την αλήθεια αλλά τη συμπιεσμένη της μορφή τότε φταίει η όραση μας, τα έχω πει νομίζω.... Αντεχουμε την αλήθεια στις λίγες ιντσες ενώ όχι στις πολλές;
Υ. Γ.
Αρα δε θα μου πέσουν τα σαγωνια; έχω μπερδευτεί...
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Καθόλου δε θα με χαλάσει εάν με τύφλωσει ακτίνα ηλίου, ακτίνα λέιζερ... Αυτό ψάχνω άστο....
Εάν δεν μπορούμε να αντέξουμε την αλήθεια αλλά τη συμπιεσμένη της μορφή τότε φταίει η όραση μας, τα έχω πει νομίζω.... Αντεχουμε την αλήθεια στις λίγες ιντσες ενώ όχι στις πολλές;
Υ. Γ.
Αρα δε θα μου πέσουν τα σαγωνια; έχω μπερδευτεί...
Σαγόνια εννοείς;
Μήπως μετά τον alessio πας να ειρωνευτεις κι εμένα;
Είναι θριαμβευτικό υφάκι αυτό που αντιλαμβάνομαι;

Από τεχνικής άποψης νομίζω είναι μάταιο να σου εξηγήσω οτιδήποτε .
Τη βραζεις που λένε τη μπάλα στο χωριό μου...
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Καθόλου δε θα με χαλάσει εάν με τύφλωσει ακτίνα ηλίου, ακτίνα λέιζερ... Αυτό ψάχνω άστο....
Εάν δεν μπορούμε να αντέξουμε την αλήθεια αλλά τη συμπιεσμένη της μορφή τότε φταίει η όραση μας, τα έχω πει νομίζω.... Αντεχουμε την αλήθεια στις λίγες ιντσες ενώ όχι στις πολλές;
Υ. Γ.
Αρα δε θα μου πέσουν τα σαγωνια; έχω μπερδευτεί...
Πάντως αν θέλετε μια αλήθεια, έχω ένα ωραίο laser στο ιατρείο που αν το ρίξω σε μάτι θα τυφλωθεί σίγουρα!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Εάν εθιστεις στο μέγεθος δεν υπάρχει σωτηρία .
Είναι σαν το μπάσο .
Αλλά ....
Οσο μεγαλύτερο μέγεθος τόσο περισσότερα προβλήματα δημιουργούνται
Σαν τον έλεγχο του μπάσου
Σωστά τα λες αλλά οι κοινόχρηστοι χώροι όπως τα σαλόνια πχ έχουν και όρια. Και εγώ έχω όνειρο ένα dedicated με οθόνη από πάτωμα μέχρι ταβάνι και από τοίχο σε τοίχο αλλά για την ώρα ο χώρος είναι αυτός.

Το ιδανικο ειναι 2 οθονες με διαφορετικο aspect, που ελπιζω να κανω οταν παω σε αλλο χωρο. Αλλα θεαση σε 2.35-1 πραγματικα ειναι τοσο φυσικη, περαν του οτι οι περισσοτερες ταινιες πλεον ειναι σε τετοια καδρα (εκτος imax). 120 2.35-1 σε 4 μετρα πλατος ειναι μια χαρα κατα τη γνωμη μου.
Και αυτό το έχω σκεφτεί. Όταν έρθει η ώρα θα έρθουν και οι κατάλληλοι άνθρωποι για να μη πετάω χρήματα καθώς η ημιμάθεια κοστίζει περισσότερο από την αμάθεια. Τα δύο αλλά είναι ότι σταθερή δεν μπαίνει και ότι πρέπει να συνδυαστεί και με μουσική γιατί έκει ακούω.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.012
Και εδώ έρχεται μια άλλη ερώτηση.

Μεταχειρισμένο JVC 1080p ή καινούργιο fake 4K LCD;
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Μοντέλα; Δεν ξέρω, η ερώτηση ήταν γενική.

Ο LCD ας είναι ο Epson 9400 και JVC 1080p κάποιος από 2010 - 2014 ίσως.
Με εξαίρεση τη σειρά της jvc x900 (5900,7900,9900), οι οποίοι παραμένουν οι κορυφαίοι προβολείς σε κοντραστ, θα προτιμούσα τον Epson.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Σαγόνια εννοείς;
Μήπως μετά τον alessio πας να ειρωνευτεις κι εμένα;
Είναι θριαμβευτικό υφάκι αυτό που αντιλαμβάνομαι;

Από τεχνικής άποψης νομίζω είναι μάταιο να σου εξηγήσω οτιδήποτε .
Τη βραζεις που λένε τη μπάλα στο χωριό μου...
Kαθολου, κανενα δεν ειρωνευομαι, αλλα εαν αυτο καταλαβατε κριμα...οπως το βλεπω αλλο η ευαισθησια ενος αισθητηριου αναλογως μεγεθους, αλλο η ακριβης αναπαραγωγη ομως επαυτου.
θα με ειχε υπερκαλυψει μια π.χ.
μια καμπυλη φωτεινοτητας/ευιασθησιας αισθητηριου εαν αυτο λεει κατι αντιστοιχο οπως η φλετσερ μανσον...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Kαθολου, κανενα δεν ειρωνευομαι, αλλα εαν αυτο καταλαβατε κριμα...οπως το βλεπω αλλο η ευαισθησια ενος αισθητηριου αναλογως μεγεθους, αλλο η ακριβης αναπαραγωγη ομως επαυτου.
θα με ειχε υπερκαλυψει μια π.χ.
μια καμπυλη φωτεινοτητας/ευιασθησιας αισθητηριου εαν αυτο λεει κατι αντιστοιχο οπως η φλετσερ μανσον...
Ναι δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί έξω. Σίγουρα θα ήταν ένα χρήσιμο διάγραμμα, το οποίο θα με ενδιέφερε.
Μιλούσα με το Μανώλη νωρίτερα κι ανακάλεσα μια στιγμή, όταν είχε επισκεφτεί το νησί πριν κάποια χρόνια.
Μόλις είχα πάρει τον jvc 7000, με ελάχιστες ώρες στη λάμπα του κι αναμορφικό. Πρέπει να τον τερματίσαμε (high lamp, ανοικτή ίριδα).
Θυμάμαι, μετά από σκοτεινό πλάνο σε ένα δωμάτιο σχετικά καλά φροντισμένο για ανακλάσεις, να ενοχλούμαστε πάρα πολύ απ' το φως. Ήταν κουραστικό κι εκφράσαμε κι οι 2 τη δυσφορία μας. Να ήταν 130-150 nits; Όχι παραπάνω.
Εύκολα όσο πιάνει συνήθως η Oled.
Εδώ μετρήσεις σε διάφορα παράθυρα. Σε 100% λευκό παράθυρο η μέση Oled πιάνει 130-170 nits. Η αίσθηση δεν είχε καμία σχέση.
Δεν ξέρω αν γίνεται κατανοητό. Αυτή την ενόχληση που περιγράφεις την έχω νιώσει αρκετές φορές σε βιντεοπροβολέα, ποτέ σε τηλεοραση, σε οποιεσδήποτε συνθήκες,.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Αυτή την ενόχληση που περιγράφεις την έχω νιώσει αρκετές φορές σε βιντεοπροβολέα, ποτέ σε τηλεοραση, σε οποιεσδήποτε συνθήκες,.
Και γω. Αυτό είπα.
Με τυφλώνει ο προβολέας, δε με τυφλώνει τηλεόραση.
Πιθανώς να είναι στα 130 η τηλεόραση που έχω, και στα 150 ο προβολέας, δε ξέρω.
Ξέρω ότι ο προβολέας στα φωτεινά με στραβωνει, η τηλεόραση ποτέ.
Δε δυσανασχετω, πλάκα έχει, το διασκεδάζω. Δεν έχω φωτοευαισθησία, αντέχω μια χαρά όλο το καλοκαίρι χωρίς γυαλιά ηλίου.

Η γυναίκα μου, δυσανασχετεί όμως, τη στραβωνει κανονικά ο προβολέας, κλείνει μάτια, κάτι που ποτέ δεν παραπονέθηκε για την τηλεόραση. Ποτέ.
Εχει μια ήπια φωτοευαισθησία, χρειάζεται οπωσδήποτε γυαλιά ηλίου το καλοκαίρι.

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω όλη αυτή τη γκρίνια για δήθεν χαμηλή φωτεινότητα στους προβολείς εν ετει 2021.
Ίσχυε αυτό, πριν 15 χρόνια, που ήταν καντήλια οι προβολείς που είχαμε, τουλάχιστον εγώ παλιά ναι, είχα θέμα, ήταν καντήλι κι ο σονι κι ο προηγούμενος, ούτε που θυμάμαι, έχω αλλάξει 7 προβολείς από τότε.
Αλλά πλέον; και ο σονι ο 4κ και ο τζιβισι, βγάζουν ματάκια.
Γκαβώνεσαι κανονικά.
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Και γω. Αυτό είπα.
Με τυφλώνει ο προβολέας, δε με τυφλώνει τηλεόραση.
Πιθανώς να είναι στα 130 η τηλεόραση που έχω, και στα 150 ο προβολέας, δε ξέρω.
Ξέρω ότι ο προβολέας στα φωτεινά με στραβωνει, η τηλεόραση ποτέ.
Δε δυσανασχετω, πλάκα έχει, το διασκεδάζω. Δεν έχω φωτοευαισθησία, αντέχω μια χαρά όλο το καλοκαίρι χωρίς γυαλιά ηλίου.

Η γυναίκα μου, δυσανασχετεί όμως, τη στραβωνει κανονικά ο προβολέας, κλείνει μάτια, κάτι που ποτέ δεν παραπονέθηκε για την τηλεόραση. Ποτέ.
Εχει μια ήπια φωτοευαισθησία, χρειάζεται οπωσδήποτε γυαλιά ηλίου το καλοκαίρι.

Ειλικρινά δε καταλαβαίνω όλη αυτή τη γκρίνια για χαμηλή φωτεινότητα στους προβολείς.
Ίσχυε αυτό, πριν 15 χρόνια, που ήταν καντήλια οι προβολείς που είχαμε, τουλάχιστον εγώ παλιά ναι, είχα θέμα, ήταν καντήλι κι ο σονι κι ο προηγούμενος, ούτε που θυμάμαι.
Αλλά πλέον; και ο σονι ο 4κ και ο τζιβισι, βγάζουν ματάκια.
Μπορώ να δω σενάρια που την καταλαβαίνω. Έχει την ομορφιά του το home cinema σε οθόνη 150 ιντσών. Εκεί το φως είναι δυστυχώς λιγότερο.
Επίσης είναι και το κωλοformat του hdr, που είναι αποκλειστικά αναπτυγμένο για τηλεοράσεις.
Και δημιουργεί ένα μπάχαλο.
Αλλά η φιλοσοφία παραμένει η αξιοποίηση περιεχομένου υψηλού δυναμικού πεδίου.
Υπ' αυτήν την έννοια είναι λάθος να μεταφέρουμε τους κανόνες που ισχύουν στην τηλεόραση στους προβολείς. Δε δουλεύουν. Δεν έχουν εφαρμογή. Δε μετριούνται με τον ίδιο τρόπο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Έχει την ομορφιά του το home cinema σε οθόνη 150 ιντσών.
Δεν είχα τόσες ίντσες ποτέ.
Ο σονι έπαιζε στις 110" σε στουντιοτεκ με 1.3 γκεϊν, νομίζω πάνω από 150 νιτς το μέτρησε ο Μανώλης μετά το καλιμπράρισμα.
Τον τζιβισι όταν με το καλό τον καλιμπράρει, θα δούμε νούμερα, στις 117" επίσης με 1.3 γκεϊν.

Τώρα άμα θέλει ο καθένας να πάει στις 150 ίντσες με πανί χαμηλού γκεϊν, ε, κάτι έχει κάνει λάθος.
Δε φταίει ο προβολέας, οι επιλογές του σεταπ φταίνε.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Υποθέτω ότι εάν σε ίδιο κάδρο μετρηθεί η ίδια φωτεινότητα σε ίδιο σημείο το ποιο εκτυφλωτικό θα είναι αυτό που προέρχεται από άλλο είδος ακτινοβολίας....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Επειδή δεν καταλαβαίνω σχεδον τίποτα από όσα γράφετε, όπως κάποιοι άλλοι στον ήχο δηλαδη :tongue:, να ρωτήσω απλά.
Ν7 ή τον Samsung short throw?

Υπέρ-κατά; Θόρυβος απο τους δυο σε HDR?
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Υποθέτω ότι εάν σε ίδιο κάδρο μετρηθεί η ίδια φωτεινότητα σε ίδιο σημείο το ποιο εκτυφλωτικό θα είναι αυτό που προέρχεται από άλλο είδος ακτινοβολίας....

Σωκράτη γίνε σε παρακαλώ πιο συγκεκριμένος. Δεν μπορώ να σε παρακολουθήσω;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Επειδή δεν καταλαβαίνω σχεδον τίποτα από όσα γράφετε, όπως κάποιοι άλλοι στον ήχο δηλαδη :tongue:, να ρωτήσω απλά.
Ν7 ή τον Samsung short throw?

Υπέρ-κατά; Θόρυβος απο τους δυο σε HDR?
Δική μου άποψη, να εξασφαλίσεις τα μεταντατα πρώτα. Το tone mapping.
Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.
Άμα φύγουν τα μεταντατα στην αρχή της ταινίας, μετά όλη δε βλέπεται.
Τίποτα δε μετράει παραπάνω, τουλάχιστον προς ώρας που είναι μποθρδελο.


ΥΓ. Κι ότι πουν καστρουνης & λογκεο, άμα συμφωνούν μεταξύ τους σε αυτό που προτείνουν, πάρε τυφλά. Τυφλά ρε, εντελώς.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.840
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top