Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πικάπ έχεις να τα οδηγήσεις;
Οδηγούν τα πικάπ ηχεία;;;
Θυμάμαι τότε που ήμουν μικρός είχα συνδέσει στο πικάπ του πατέρα μου κάτι μεγάφωνα από αυτοκίνητο αλλά δεν άκουγα τίποτε, χαλασμένα θα ήταν φαίνεται :tongue:
Μην παρεξηγείς, πλάκα κάνω, εδώ φυσικά που έχουμε ενεργά ηχεία με ένα phono stage παίζουν.
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.386
Reaction score
74.637
Δίνει 20 χρόνια εγγύηση στα ενεργά της ηχεία; Δηλαδή καλύπτει τους ενισχυτές με 20ετή εγγύηση; Αν ισχύει, πολλά μπράβο στην PMC, αλλά σίγουρα αποτελεί εξαίρεση.
Μόνο στα οικιακά παθητικά δίνει 20 χρόνια η PMC. Στα ενεργά 5.

 


Μηνύματα
206
Reaction score
221
Δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι η "κανονική" εγγύηση (το ρώτησα), αλλά πάντως μέσα στη συσκευασία είχε μια φόρμα την οποία λέει πως αν τη συμπληρώσεις και τους τη στείλεις, θα έχεις 3 χρόνια εγγύηση. Τίμιο νούμερο νομίζω. Βέβαια έλεγε να το κάνεις εντός 2 εβδομάδων, αλλά επειδή ήταν στα Γερμανικά το "διάβασα" πολύ πρόχειρα και δεν το πρόσεξα αυτό!
Ευχαριστώ.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.766
τις σιτες γιατι τις εβαλες ? παιζετε τιποτα nerf μεσα στον χωρο ?! 🐒
Το nerf είναι πταίσμα μπροστά σε αυτά που συμβαίνουν σε ένα σαλόνι με ένα 3χρονο και ένα 5χρονο! Και είναι και "πολιτισμένα" παιδιά να φανταστείς.
 


Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Δίνει 20 χρόνια εγγύηση στα ενεργά της ηχεία; Δηλαδή καλύπτει τους ενισχυτές με 20ετή εγγύηση; Αν ισχύει, πολλά μπράβο στην PMC, αλλά σίγουρα αποτελεί εξαίρεση.

Πικάπ έχω, ναι. Δεν το έχω βάλει γιατί δεν μου χωράει κάπου. Μπορεί να το χωρέσω κάπου στη βιβλιοθήκη όμως, όμορφο θα είναι αν το καταφέρω, μαζί με μερικά βινύλια. Ασύνδετο βέβαια, σιγά μην περνάω καλώδια. Έχω ακούσει ότι θέλει και ακριβά.
Νομίζω ότι δίνει παντού την 20ετή και ήταν ένας λόγος που ζορίστηκα να τα δώσω.
Anyway, στα πιο σοβαρά νέα στήσε 'ενα αξιοπρεπές πλατό με τις ηχειάρες σου και θα με θυμηθείς κάποια στιγμή ;)
Μόνο στα οικιακά παθητικά δίνει 20 χρόνια η PMC. Στα ενεργά 5.

Έχω την εντύπωση ότι δίνει τα 20 χρόνια σε όλα τα παθητικά.
Οδηγούν τα πικάπ ηχεία;;;
Θυμάμαι τότε που ήμουν μικρός είχα συνδέσει στο πικάπ του πατέρα μου κάτι μεγάφωνα από αυτοκίνητο αλλά δεν άκουγα τίποτε, χαλασμένα θα ήταν φαίνεται :tongue:
Μην παρεξηγείς, πλάκα κάνω, εδώ φυσικά που έχουμε ενεργά ηχεία με ένα phono stage παίζουν.
Δεν παρεξηγώ, μιλάμε και οι δύο για πηγή. 'Οσοι έχουν στήσει αναλογικό καταλαβαίνουν.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Μόνο στα οικιακά παθητικά δίνει 20 χρόνια η PMC. Στα ενεργά 5.

Παιρνεις και BRYSTON ενισχυτες, επισης 20 χρονια εγγυηση και μετα κλαις που δεν εχεις δικαιολογια να τ αλλαξεις :lol:
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.926
Εσυ απο πανω που γελας, προσεξε καλα, την επομενη πενταετια ουτε κορδονια δεν παιρνεις!
Αντε κανα πανακι μονο για να γυαλιζεις τα ηχεια, ως εκει! :lol:

Να δουμε ποτε με το καλο θα σουρθω να κανω ενα ελεγχο πως παιζουνε. Και αυτη την φορα μονο βινυλιο. ΕΙπαμε χροιες και υγρες μεσαιες. Ελπιζω να σουμεινε κανα κρασακι, μη στο ηπιανε ολο οι φαλακροι 😂
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Η Neumann τις προσφέρει ως αξεσουάρ τις μεταλλικές σίτες για τα 310 και 420.
Έχουν ένα αυλάκι τα ηχεία, στα οποία προσαρμόζονται οι σίτες.

Ίδιες μεταλλικές σίτες έχουν και τα ηχεία μου (Canton Ergo RCL) αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί φαντάζομαι θα αλλοιώσουν τον ήχο.
 

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
Παιρνεις και BRYSTON ενισχυτες, επισης 20 χρονια εγγυηση και μετα κλαις που δεν εχεις δικαιολογια να τ αλλαξεις :lol:
Ναι βρε. Μηδέν μεταπωλητική αξία αυτά τα ενισχυτικά. Χα , χα . Καλό.
Και μετά ακούς και ψάχνεις για ρολά αφού τελειώνουν τα χαρτομάντηλα:gotcha:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.766
Βρήκα 10 λεπτά χωρίς παιδιά και παραθέτω.

Πριν δείτε τις μετρήσεις, δείτε πρώτα τις ρυθμίσεις με βάση τις οποίες πήρα τις μετρήσεις. Καθότι πρώτη φορά οπότε πολύ μεγάλες πιθανότητες να έχω κάνει κάτι λάθος. Έβαλα και τα δύο κανάλια μαζί (νομίζω) όπως ζήτησε ο @Bhutia .

Η μέτρηση είναι στη θέση ακρόασης χωρίς Dirac. Καθότι η μέτρηση είναι σε μία θέση χωρίς κουνιστό μικρόφωνο, το frequency response το έβαλα έτσι για να υπάρχει, αλλά προφανώς δεν είναι πολύ αξιόπιστο. Πιο πολύ για RT60 και spectro δηλαδή τα βάζω. Όπου αν δεν κάνω λάθος είναι ΟΚ η "στατική" μέτρηση από τη θέση ακρόασης, σωστά;
 

Attachments


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.766
Σχετικά με το RT60 να αναφέρω τα εξής:

- Εγώ το περίμενα χειρότερο. Όχι ότι έχω και εμπειρία, αλλά το λέω από αυτά που ακούω εδώ μέσα και αυτά που βλέπω από άλλους. Δεν ξέρω αν το καρδιοειδές ηχείο με κάποιον τρόπο το "ευνοεί", καθώς ούτως ή άλλως ξέρουμε πως στην πραγματικότητα δεν είναι ακριβές να μετράς RT60 με τα ηχεία.

- Μιλάμε για έναν χώρο με ενιαίο όγκο περίπου 270 κυβικά μέτρα. Δεν πρόκειται δηλαδή για ένα τυπικό σαλόνι π.χ. 35 τετραγωνικών και ύψους 3 μέτρων, δηλαδή όγκου 100 κυβικών. Φαντάζομαι ότι αυτό θέτει και λίγο διαφορετικούς "στόχους" όσον αφορά το RT60.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
To RT60 είναι δράμα. Πρέπει να κάνεις κάτι, δεν ακούγεται μουσική έτσι. Πονοκέφαλος.

Βάλε και μετρήσεις με Dirac.
Πάντα:
Κάθε ηχείο χωριστά, μαζί σε ένα γράφημα στην θέση ακρόασης
Και τα δυο ηχεία μαζί.
ΜΜΕ ή averages περισσότερων θέσεων.

(Φασική ακυρωσάρα στα 100Hz)
 

Μηνύματα
1.057
Reaction score
1.575
επειδή έχουν καρδιοειδή λοβό, το (όχι καλό) RT 60 επηρεάζει λιγότερο ή όχι;

αν μιλάγαμε για πιο nearfield κατάσταση, πχ 2 μέτρα, θα επηρέαζε λιγότερο ή όχι;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
επειδή έχουν καρδιοειδή λοβό, το (όχι καλό) RT 60 επηρεάζει λιγότερο ή όχι;

αν μιλάγαμε για πιο nearfield κατάσταση, πχ 2 μέτρα, θα επηρέαζε λιγότερο ή όχι;
Όσο πιο nearfield τόσο λιγότερο. Στα ακουστικά καθόλου :roflmao:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.001
Reaction score
6.766
To RT60 είναι δράμα. Πρέπει να κάνεις κάτι, δεν ακούγεται μουσική έτσι. Πονοκέφαλος.
Ναι, κάτι θα πρέπει να γίνει, κρίμα είναι :thumbsup:
Τώρα που μπήκα στον χορό... Χωρίς βιασύνη βέβαια, αλλά θα γίνει.

Βάλε και μετρήσεις με Dirac.
Πάντα:
Κάθε ηχείο χωριστά, μαζί σε ένα γράφημα στην θέση ακρόασης
Και τα δυο ηχεία μαζί.
ΜΜΕ ή averages περισσότερων θέσεων.

(Φασική ακυρωσάρα στα 100Hz)
ΟΚ, στην επόμενη ευκαιρία θα τις ανεβάσω.
Αν και μπερδεύτηκα λίγο με το αν το τελευταίο και το προτελευταίο πάνε μαζί ή χώρια, οπότε ερωτώ:

- Αυτά που λες αφορούν και RT60/spectro ή μόνο frequency response;
- Το "κάθε ηχείο χωριστά, μαζί σε ένα γράφημα" μόνο στη θέση ακρόασης; Όχι MME ή averages; Άρα MME ή averages μόνο για τη μέτρηση και των δύο μαζί;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.408
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top