Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
αρα μπερδεψα τα μοντελα με δυο 6.5αρια ειναι μικρο.δεν εχει ομως σημασια με αυτα που θα μαθεις αν τα καταφερεις μπορεις να φτιαξεις οτι θελεις.φυσικα ολα αυτα που κανεις τωρα τα εκανα και κατεληξα να φτιαξω ενα πολυ καλο ηχειο.αν ομως ηξερα ποσα θα σκασω στη πορεια θα επαιρνα δυο ενεργα ετοιμα.
Κοίτα. Γνωρίζουμε πολύ καλά ότι στα πλαίσια της βελτίωσης ενός ηχείου, προτείνονται πολλά χαριτωμένα, όπως για παράδειγμα η ανακατασκευή του παθητικού κροσόβερ με... εξωτικά υλικά. Είχα ακούσει για κόστος 400 ή 600€ ( δεν θυμάμαι ακριβώς ). Μετά έκατσα και σκέφτηκα, τί είναι αυτό που ζητάει κάποιος απο την ανακατασκευή ενός κροσόβερ και ποιο είναι το καλύτερο (παθητικό) κροσόβερ τελικά. Οπότε, άρχισα να έρχομαι πιο κοντά στη θεωρία των ενεργών ηχείων. Καλύτερος έλεγχος των μονάδων, μεγαλύτερο bandwidth για τους τελικούς ( αν και δεν έχω παράπονο για τις εντάσεις που ακούω ), μεγαλύτερη ακρίβεια στο κροσάρισμα και πάει λέγοντας.
Άλλοι δίνουν τα ίδια χρήματα για καλώδια ( τα είχα δώσει κι εγώ, μη ξεχνιόμαστε ).
Δεν θεωρώ ότι έχω το τέλειο ηχείο ή ότι θα το κάνω να παίζει τέλεια. Με ενδιαφέρει όμως να ακούσω το συγκεκριμένο ηχείο πως θα παίξει χωρίς το παθητικό κροσόβερ, τί είναι αυτό που χάνουμε δηλαδή απο τη παρουσία παθητικών υλικών στη διαδρομή απο τον τελικό προς τα μεγάφωνα και πόσο μεγάλη μπορεί να είναι η διαφορά.
Ο δεύτερος τελικός πραγματικά είναι πανίσχυρος για να οδηγήσει tweeters ( overkill που είπε και ο Γιάννης ), αλλά ίσως κάποτε δώσει τη θέση του σε κάποιο πιο μικρό, ίσως και class D μικρής ισχύος, ίσως εξυπηρετήσει άλλες ανάγκες, ίσως πουληθεί ( που αν επιλέξω κάτι τέτοιο ξέρω ότι θα φύγει αμέσως, δεν με απασχολεί όμως προς το παρόν ).
Θεωρητικά δηλαδή διαθέτω ένα μεγάλο ποσό με το οποίο θα αγόραζα ένα ζευγάρι genelec, αλλά στην ουσία είναι μια ασφαλής επένδυση μέσω της οποίας αποδεσμεύομαι απο άχρηστες επενδύσεις του παρελθόντος
Με την ελπίδα ότι θα μάθω να χειρίζομαι το rephase, οπότε αν κάποτε αποφασίσω να πάω σε genelec, να είμαι σε θέση να τους "πω" πως θέλω να παίξουν ( χειροκίνητα ή με dirac, δεν έχει σημασία ).
Το μόνο για το οποίο μετανιώνω είναι που δεν έδωσα σημασία ( ή πιο σωστά, είχα κλειστά τα μάτια και τα αυτιά μου ) μια δεκαετία πριν στη γνώση που έχω πάρει τα τελευταία δύο χρόνια.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο δεύτερος τελικός πραγματικά είναι πανίσχυρος για να οδηγήσει tweeters ( overkill που είπε και ο Γιάννης ), αλλά ίσως κάποτε δώσει τη θέση του σε κάποιο πιο μικρό, ίσως και class D μικρής ισχύος...
Το μόνο για το οποίο μετανιώνω είναι που δεν έδωσα σημασία ( ή πιο σωστά, είχα κλειστά τα μάτια και τα αυτιά μου ) μια δεκαετία πριν στη γνώση που έχω πάρει τα τελευταία δύο χρόνια.
Class-D ειδικά για τον κλάδο των tweeter...Χμμ.... :sneaky:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Class-D ειδικά για τον κλάδο των tweeter...Χμμ.... :sneaky:
E! μπορεί να έχει λίγο θόρυβο παραπάνω στα πρίμα. :headbang:
Λέτε,ε? Καλά, μια ιδέα είναι. Τώρα θα παίξω με τους Bryston ούτως ή άλλως! Αλλά το σκέφτομαι μερικές φορές, θα ξεπεράσω ποτέ το ρεύμα ηρεμίας τους; :p
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Λέτε,ε? Καλά, μια ιδέα είναι. Τώρα θα παίξω με τους Bryston ούτως ή άλλως! Αλλά το σκέφτομαι μερικές φορές, θα ξεπεράσω ποτέ το ρεύμα ηρεμίας τους; :p
οσο και να σου φαινεται overkill η ομοιομορφια των ενισχυτων μετραει.εγω 6x250watt εχω.
υγ. η γνωση ποτε δεν παει χαμενη.οταν ξεκινησα εγω δεν υπηρχαν ουτε software ουτε hardware με behringer dcx 2496 εκανα τη μετατροπη.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ουτε στιγμη δεν αξιζει να σκεφτεσαι - Μαιμου
(εκτελεστικο αποσπαζμα απο το βιβλιο μου , στο κεφαλαιο βαθια ραστωνη στη ζουγκλα μερος δευτερο)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
... να βαλεις ολοκληρη συσκευη ενισχυσης ... και να την κοπσεις κιολας μετα πανω στο καλητερο.. 🐒
Nαι, αλλά θα παίζω σε τάξη Α βρε γατάκι!, εεεεεμ, μαϊμουδάκι ήθελα να πω!! χαχαχαχαχαχαχα!!!!!

οσο και να σου φαινεται overkill η ομοιομορφια των ενισχυτων μετραει.εγω 6x250watt εχω.
υγ. η γνωση ποτε δεν παει χαμενη.οταν ξεκινησα εγω δεν υπηρχαν ουτε software ουτε hardware με behringer dcx 2496 εκανα τη μετατροπη.
Ναι, αλλά θα κοιμούνται όλοι μαζί. Ακόμα και τώρα δηλαδή που παίζει ένας τελικός, ίιιιισα που καταλαβαίνω ότι πιάνει θερμοκρασία. Είναι και οι τσιρίδες του χώρου βέβαια που με αποτρέπουν απο το να δώσω (χοντρα) γκάζια.
Τελικα, μετα απο ενα και βαλε χρονο σκεψης, αξιζει?
Ένας χρόνος απο τη σύλληψη της ιδέας, ενώ την είχα εγκαταλείψει για αρκετό καιρό και που αναβίωσε μόλις πήρε το μάτι μου την αγγελία για τον τελικό. Ε, τώρα μένει να γίνει η υλοποίηση και θα σας πω! Stay tuned!!!
Πρέπει δηλαδή να πάνε τα ηχεία στον Πέτρο, να τα μετρήσει για να βρούμε το ιδανικό σημείο κρος ( και να φτιάξει τις καλωδιώσεις ) και στη συνέχεια να παραγγείλω το κροσόβερ γιατί αυτό που σκοπεύω να πάρω ( xkitz ) έρχεται με modules σεταρισμένα στη συχνότητα κρος που επιθυμούμε. Για να αλλάξει δηλαδή, πρέπει να τοποθετηθούν άλλα modules.
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ναι, αλλά θα κοιμούνται όλοι μαζί. Ακόμα και τώρα δηλαδή που παίζει ένας τελικός, ίιιιισα που καταλαβαίνω ότι πιάνει θερμοκρασία. Είναι και οι τσιρίδες του χώρου βέβαια που με αποτρέπουν απο το να δώσω (χοντρα) γκάζια.
ωραια θα δουλευουν σε ταξη Α
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
ωραια θα δουλευουν σε ταξη Α
Δεν είναι τόσο χαλιεντάς , να ασχολείται με τάξη Α.
Αλλά και Α να είναι και Β τι έγινε?
Ετσι και χώσει γκάζια , θα γίνουν πύραυλοι εδάφους αέρος τα PMC 705.
Οσο για την ομιομορφία μόνο αν τα φέρει ακριβώς σε bias , dc offset.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Δεν είναι τόσο χαλιεντάς , να ασχολείται με τάξη Α.
Αλλά και Α να είναι και Β τι έγινε?
Ετσι και χώσει γκάζια , θα γίνουν πύραυλοι εδάφους αέρος τα PMC 705.
Οσο για την ομιομορφία μόνο αν τα φέρει ακριβώς σε bias , dc offset.
πως δεν ειναι εδω ρωταει για καλωδια
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
πως δεν ειναι εδω ρωταει για καλωδια
Πως διαλέγουμε τα καλώδια ρώτησα, οχι ποια καλώδια να βάλω! Με ποια κριτήρια βάσει προδιαγραφών! Αν και καταλαβαίνω ότι είναι μάταιο, αφού μιλάμε για 1 μέτρο απόσταση, μπορεί και λιγότερο συν το ότι θα φύγει το κροσόβερ. Αλλά έτσι για την αλητεία, να ξέρουμε βρε αδερφέ πως το διαλέγουμε το σωστό το καλώδιο, με τον ορθόδοξο τρόπο!
Ετσι και χώσει γκάζια , θα γίνουν πύραυλοι εδάφους αέρος τα PMC 705.
Οσο για την ομιομορφία μόνο αν τα φέρει ακριβώς σε bias , dc offset.
Ο "νέος" μετρήθηκε απο το service του αντιπροσώπου, είναι τζετ. Κάποια στιγμή που θα έχω ελεύθερο χρόνο θα πάω και τον "δικό" μου για έλεγχο και αν χρειαστεί ρύθμιση στο dc offset αν και δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα. Ένα τσεκάπ, δεν είναι κακό!
 
Last edited:

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Πως διαλέγουμε τα καλώδια ρώτησα, οχι ποια καλώδια να βάλω! Με ποια κριτήρια βάσει προδιαγραφών! Αν και καταλαβαίνω ότι είναι μάταιο, αφού μιλάμε για 1 μέτρο απόσταση, μπορεί και λιγότερο συν το ότι θα φύγει το κροσόβερ. Αλλά έτσι για την αλητεία, να ξέρουμε βρε αδερφέ πως το διαλέγουμε το σωστό το καλώδιο, με τον ορθόδοξο τρόπο!

Ο "νέος" μετρήθηκε απο το service του αντιπροσώπου, είναι τζετ. Κάποια στιγμή που θα έχω ελεύθερο χρόνο θα πάω και τον "δικό" μου για έλεγχο και αν χρειαστεί ρύθμιση στο dc offset αν και δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα. Ένα τσεκάπ, δεν είναι κακό!
Α ναι? τιι? Α320 νεο , Β737ΜΑΧ? Τι τέλος πάντων?
Αν χρειαστεί ρύθμιση dc offset , θα ακούγεται ένα χαρακτηριστικό πουφ όταν κλείνει το ρελέ εξόδου, , ή αν μετρήσεις dc στις μπόρνες με ενα πολύμετρο, στην κλίμακα 200mv.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Πως διαλέγουμε τα καλώδια ρώτησα, οχι ποια καλώδια να βάλω! Με ποια κριτήρια βάσει προδιαγραφών! Αν και καταλαβαίνω ότι είναι μάταιο, αφού μιλάμε για 1 μέτρο απόσταση, μπορεί και λιγότερο συν το ότι θα φύγει το κροσόβερ. Αλλά έτσι για την αλητεία, να ξέρουμε βρε αδερφέ πως το διαλέγουμε το σωστό το καλώδιο, με τον ορθόδοξο τρόπο!

Ο "νέος" μετρήθηκε απο το service του αντιπροσώπου, είναι τζετ. Κάποια στιγμή που θα έχω ελεύθερο χρόνο θα πάω και τον "δικό" μου για έλεγχο και αν χρειαστεί ρύθμιση στο dc offset αν και δεν δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα. Ένα τσεκάπ, δεν είναι κακό!
αντε θα σου πω γιατι φαγωθηκες.τη μικροτερη αυτεπαγωγη προτιμαμε.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Α ναι? τιι? Α320 νεο , Β737ΜΑΧ? Τι τέλος πάντων?
Αν χρειαστεί ρύθμιση dc offset , θα ακούγεται ένα χαρακτηριστικό πουφ όταν κλείνει το ρελέ εξόδου, , ή αν μετρήσεις dc στις μπόρνες με ενα πολύμετρο, στην κλίμακα 200mv.
Τώρα που το λες, ο δικός μου έχω την εντύπωση ότι κάνει ένα μικρό πουφ ( δεν τους έχω και τους δύο πάνω στο σύστημα και δεν είχα δώσει πολλή σημασία σε αυτό ). Ούτως ή άλλως θα πάει για έλεγχο, καλό κάνει, κακό δεν κάνει.

Όσο για τον τύπο αεροπλάνου, δεν ξέρω. Πάντως το ηχείο απο τη μάνα του λέει 90db ευαισθησία. Κάτι μου λέει ότι μόλις φύγει το κροσόβερ θα ψάχνω για αναίσθητο προενισχυτή :p
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Με την ελπίδα ότι θα μάθω να χειρίζομαι το rephase....
ε αν μάθεις....
Αν δε μάθεις δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου... ας διορθωθούν όλα τ άλλα και ας μείνει και καμια φάση ..."ξεσυλλόγιαστη" :p
Δηλαδή τώρα που δεν έχεις κάνει ούτε τα βασικά με μια απλή διόρθωση απόκρισης συχνότητας, είναι καλύτερα;;;;
Δεν είναι ανάγκη αν δε μπορούμε να πάμε στο 100, να καθόμαστε στο 0...
Κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε με ότι διαθέτουμε.... αυτά!!!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.234
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top