Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
το μονο που εχει ενδιαφερον να δοκιμασεις σε αυτα τα ομοαξονικα για μεναν τουλαχιστον ειναι την παρακατω διαταξη με κλιση μεχρι 15μοιρες.
αυτο βεβαια προυποθετει οτι οι βασεις μπορουν και αλλο να ανυψωθουν και τα ηχεια να μπορουν να στραφουν προς τα κατω.
View attachment 208866
Τα ηχεία δεν μπορούν να ανέβουν άλλο, είναι όμως ήδη ψηλότερα κατά 27cm περίπου (το κέντρο τους) από το ύψος του αυτιού.

Προς το παρόν δεν έχουν κλίση προς τα κάτω. Να σου πω την αλήθεια κι εγώ περίμενα να τους δώσουμε μια μικρή κλίση ώστε να σε κοιτάνε ευθεία, αλλά ο Ζαπ είπε δεν χρειάζεται οπότε προφανώς δεν το αμφισβήτησα. Υπενθυμίζω βέβαια πως η απόσταση ακρόασης είναι μεγάλη (άρα η γωνία στην οποία είσαι εκτός άξονα μικρή), ότι η off axis απόκριση είναι προφανώς καλή και ότι γενικώς ακούμε μουσική όχι μόνο καθισμένοι στις πολυθρόνες αλλά και στην κουζίνα, κυκλοφορώντας κλπ. Επίσης κλίση προς τα κάτω μάλλον θα έκανε χειρότερη την κατάσταση με τα τραπεζάκια. Άρα εν τέλει νομίζω βρίσκω σωστή την απόφαση.

Εσύ τι πιστεύεις ότι θα βελτιωνόταν με αυτή την αλλαγή;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ναι, ακριβώς το ίδιο.

Το βλέπω κι εγώ στο screenshot ότι το δεξί φαίνεται να είναι πιο κολλημένο στον τοίχο, αλλά δεν είναι. Απλώς ο φακός είναι ευρυγώνιος και επειδή το δεξί το παίρνω πιο διαγώνια, χαλάει την προοπτική. Επίσης και η πολυθρόνα κανονικά δεν είναι τόσο κοντά όσο φαίνεται εκεί.

Αυτή είναι κάπως πιο αντιπροσωπευτική (αν και πάλι δεν την παίρνω ακριβώς κέντρο):

View attachment 208854

Μόνη "παραφωνία" (καλά, με πολλούς αστερίσκους) η TV, που όπως είπα φέρνει την πρώτη ανάκλαση πιο κοντά στο αριστερό ηχείο.



Αυτό δεν το κατάλαβα ακριβώς πώς το εννοείς. Οι αποστάσεις των ηχείων είναι ίσες και από τον μπροστά τοίχο (τον "όπισθεν των ηχείων"). Η βάση του τριγώνου λοιπόν είναι παράλληλη με τον τοίχο αυτόν. Με την σημείωση και πάλι ότι το τζάμι είναι μέσα σε εσοχή, οπότε σε εκείνο το σημείο δημιουργείται μια μικρή ανισορροπία.



Έλα μωρέ, πάλι στο πάτωμα* θα ανακλώνται, ας γίνει η ανάκλαση μια ώρα αρχύτερα :p
(ναι, το ξέρω ότι κάποιος θα το πάρει στα σοβαρά και θα μου εξηγήσει γιατί δεν ισχύει αυτό που λέω)

*Αν και το πάτωμα τώρα που το σκέφτομαι είναι πλωτό όπως αυτά που αρέσουν στον @costas EAR (που είναι αυτός; :whistling: ), με υπόστρωμα που έφερα από Γερμανία γιατί εδώ δεν βρήκα τόσο ηχοαπορροφητικό.
Εάν οι αποστάσεις από οπίσθιο στα ηχεία τοίχωμα και από γειτονικό πλευρικό στο εκάστοτε ηχείο είναι όμοιες - κάτι το οποίο δεν έχει γίνει εμφανές στις δημοσιευμένες εικόνες εξ ου και η αμφιβολία - τότε εντοπιζόμενη εστία ανισορροπίας είναι η ύπαρξη του καναπέ που πρέπει ν'απορροφά ενέργεια πάνω από τα 100 Hz ως προς το δεξί ηχείο,σε αντιπαραβολή με τις εκτεταμένες αμιγώς ανακλαστικές επιφάνειες γύρω από το αριστερό ηχείο...Εμφανίζεται επίσης ασυμμετρία ως προς τη σύσταση των επιφανειών στις γωνίες πίσω από τα ηχεία,αλλά εκτιμώ ότι αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα εφόσον τα συγκεκριμένα έχουν αρκετά ταπεινωμένη την εκπεμπόμενη προς τα πίσω ενέργεια σε δεύτερη και τρίτη οκτάβα.

Από τα συμφραζόμενα επίσης συμπεραίνεται ότι το τρίγωνο δεν είναι ισόπλευρο εκ προοιμίου.

Μήπως τέλος υφίσταται κάποια έντονη ασυμμετρία στα τοιχωματικά όρια ή επιφάνειες πίσω από τη θέση ακρόασης/λήψης;
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
κάτι το οποίο δεν έχει γίνει εμφανές από τις εικόνες
Το έχω μετρήσει με το μέτρο (προφανώς). Θες να τα μετακινήσω για να φαίνονται πιο ίσια στις φωτογραφίες; :rolleyes:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το έχω μετρήσει με το μέτρο (προφανώς). Θες να τα μετακινήσω για να φαίνονται πιο ίσια στις φωτογραφίες; :rolleyes:
Άμα είναι ήδη διορθωμένα στις συγκεκριμένες θέσεις...καλύτερα όχι.Για να μην πελάγωνες μετά... :p
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
τι αυτο ηταν ; μονο 16 σελίδες; 🐒
Άμα δεν αποκαλύπτονται τυχόν αφανείς ασυμμετρίες - δηλαδή πίσω από τη θέση ακρόασης - είναι δύσκολο να υπάρξει συνέχεια...Διότι από τη μια η ανισορροπία μεταξύ 100-200 Hz είναι ενδεικτική θεμελιώδους ασυμμετρίας στο χώρο - με μεγαλύτερο δηλαδή εκτόπισμα από την προαναφερθείσα οθόνη τηλεόρασης - και από την άλλη να υπάρχει ανώτερη βία ενάντια στον πειραματισμό με εναλλακτικές τοποθετήσεις...
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Τα ηχεία δεν μπορούν να ανέβουν άλλο, είναι όμως ήδη ψηλότερα κατά 27cm περίπου (το κέντρο τους) από το ύψος του αυτιού.

Προς το παρόν δεν έχουν κλίση προς τα κάτω. Να σου πω την αλήθεια κι εγώ περίμενα να τους δώσουμε μια μικρή κλίση ώστε να σε κοιτάνε ευθεία, αλλά ο Ζαπ είπε δεν χρειάζεται οπότε προφανώς δεν το αμφισβήτησα. Υπενθυμίζω βέβαια πως η απόσταση ακρόασης είναι μεγάλη (άρα η γωνία στην οποία είσαι εκτός άξονα μικρή), ότι η off axis απόκριση είναι προφανώς καλή και ότι γενικώς ακούμε μουσική όχι μόνο καθισμένοι στις πολυθρόνες αλλά και στην κουζίνα, κυκλοφορώντας κλπ. Επίσης κλίση προς τα κάτω μάλλον θα έκανε χειρότερη την κατάσταση με τα τραπεζάκια. Άρα εν τέλει νομίζω βρίσκω σωστή την απόφαση.

Εσύ τι πιστεύεις ότι θα βελτιωνόταν με αυτή την αλλαγή;
μια λυση θα ηταν να μην κανεις καποια αλλαγη και να κατσεις απλως να ακουσεις μουσικη.


οσον αφορα την ανυψωση των ηχειων και την ελαφρια κλιση προς τα κατω, πρωτον εφαρμοζεται ηδη σε στουντιο και δευτερον ομαξονικα λογω διαστασεων και κατασκευης βολευουν για τετοιες διαταξεις.
τριτον κοστιζει ελαχιστα σε σχεση με πενταδες ηχειων και πολυκαναλους επεξεργαστες:biggrin:

με την ανυψωση των ηχειων θα απομακρυνθει το κεντρο εκπομπης απο εμποδια οπως πολυθρονακια κτλπ ενω οι θεσεις των πρωτων ανακλασεων στο δαπεδο και την οροφη θα μεταβληθουν εγω πιστευω προς το καλυτερο.
χωρις γνωση των χαρακτηριστικων των ηχειων , των διαστασεων του δωματιου και της επιφανειας των τοιχωματων κανεις δεν μπορει να πει με βεβαιοτητα τι θα πετυχεις.
πολυ πιθανον η αλλαγη θεσης του ηχειου καθ υψος να βελτιωσει την αποκριση του στις χαμηλες εξαιτιας των αποστασεων του απο τα καθετα τοιχωματικα ορια.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
με την ανυψωση των ηχειων θα απομακρυνθει το κεντρο εκπομπης απο εμποδια οπως πολυθρονακια κτλπ ενω οι θεσεις των πρωτων ανακλασεψν στο δαπεδο και την οροφη θα μεταβληθουν εγω πιστευω προς το καλυτερο.
Η ανύψωση όπως είπα έχει γίνει ήδη, κατά 30cm σχεδόν. Αρχικά εγώ ήθελα λιγότερο (για να κρύβονται περισσότερο όταν χαμηλώνουν) αλλά ο Ζαπ είπε ότι πρέπει να ανέβουν κι άλλο, ακριβώς λόγω της πολυθρόνας κλπ.

Το ερώτημα (αν υπάρχει) είναι για την κλίση. Για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα, πιστεύω δεν θα βελτίωνε τα πράγματα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.861
@symos οποτεχεις λιγο χρονο.. κανε μια κατοψη του χωρου αν δεν βαριεσαι.. με μολυβι στυλο και χαρτι.. και διαστασεις αν γινεται..
@Bhutia ακριβως τα ιδια βλεπω και για τους ιδιους λογους και γω, ισως εκατέρωθεν της μπαλκονοπορτας να ειχαμε κατι προτιμοτερο αλλα αυτο θα διαταρασε την ροή του σπιτιου..
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
@symos οποτεχεις λιγο χρονο.. κανε μια κατοψη του χωρου αν δεν βαριεσαι.. με μολυβι στυλο και χαρτι.. και διαστασεις αν γινεται..
@Bhutia ακριβως τα ιδια βλεπω και για τους ιδιους λογους και γω, ισως εκατέρωθεν της μπαλκονοπορτας να ειχαμε κατι προτιμοτερο αλλα αυτο θα διαταρασε την ροή του σπιτιου..
Διαγώνια τοποθέτηση θα ήταν δόκιμη υπό μικρότερη διάσταση στο στερεοφωνικό τρίγωνο.Είναι άκρως ανεπιθύμητο να ερχόταν η κύρια θέση ακρόασης κοντινά σε τοίχωμα...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.565
Reaction score
37.861
Είναι άκρως ανεπιθύμητο να βρισκόταν η κύρια θέση ακρόασης κοντά σε τοίχωμα...
θα αλλαζα θεση στον καναπε με πολυθρόνες .. αφηνοντας καποια αποσταση απο τον τοιχο..
βεβαια ακομα και αν εφτιαχνε στη θεση ακροασης θα χαλαγε στο υπολοιπο σε σχεση με πως ειναι τωρα.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Η ανύψωση όπως είπα έχει γίνει ήδη, κατά 30cm σχεδόν. Αρχικά εγώ ήθελα λιγότερο (για να κρύβονται περισσότερο όταν χαμηλώνουν) αλλά ο Ζαπ είπε ότι πρέπει να ανέβουν κι άλλο, ακριβώς λόγω της πολυθρόνας κλπ.

Το ερώτημα (αν υπάρχει) είναι για την κλίση. Για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο μήνυμα, πιστεύω δεν θα βελτίωνε τα πράγματα.
για την αποδεκτη γωνια των 15μοιρων και αποσταση ακροασης περι των 4μετρων μπορεις μεχρι και 1μετρο να τα ανυψωσεις. ενταξει με την αλλαγη αυτη αυξανεται λιγο και η αποσταση αλλα δεν νομιζω να ειναι θεμα για τετοια ηχεια.

η τελικη κλιση συνδεεται προφανως με τον χωρο, την αποσταση ακροασης και τις ιδιοτητες του καθε ηχειου, διασπορα, spl κτλπ.
καταλληλοτερη απαντηση θα σου δωσουν αυτοι που αντιπροσωπευουν τα συγκεκριμενα ηχεια.
 

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Οδηγούν τα πικάπ ηχεία;;;
To phono stage οδηγεί ενεργά ηχεία αν το phono ή τα ηχεία έχουν volume control. Το έχω κάνει με δύο διαφορετικά ζεύγη ενεργών και προτιμούσα ελαφρά τον ήχο χωρίς τον παθητικό που χρησιμοποιούσα για να έχω και το CDP συνδεδεμένο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
οριστε !
ο τουρτας κι ο χωσμενος γκουρου
με συντονιζζμενες κινησεις
δα μικροριθμισουν το rt του symos ...
173577889_290190009340642_1605051288681263256_n.jpg

(δωρο > μηλοπιτα και παϊδακια του ντρεντ (μετα τη ληξη τσι νηστειας))
:drinks:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Τα ηχεία δεν μπορούν να ανέβουν άλλο, είναι όμως ήδη ψηλότερα κατά 27cm περίπου (το κέντρο τους) από το ύψος του αυτιού.

Προς το παρόν δεν έχουν κλίση προς τα κάτω. Να σου πω την αλήθεια κι εγώ περίμενα να τους δώσουμε μια μικρή κλίση ώστε να σε κοιτάνε ευθεία, αλλά ο Ζαπ είπε δεν χρειάζεται οπότε προφανώς δεν το αμφισβήτησα. Υπενθυμίζω βέβαια πως η απόσταση ακρόασης είναι μεγάλη (άρα η γωνία στην οποία είσαι εκτός άξονα μικρή), ότι η off axis απόκριση είναι προφανώς καλή και ότι γενικώς ακούμε μουσική όχι μόνο καθισμένοι στις πολυθρόνες αλλά και στην κουζίνα, κυκλοφορώντας κλπ. Επίσης κλίση προς τα κάτω μάλλον θα έκανε χειρότερη την κατάσταση με τα τραπεζάκια. Άρα εν τέλει νομίζω βρίσκω σωστή την απόφαση.

Εσύ τι πιστεύεις ότι θα βελτιωνόταν με αυτή την αλλαγή;
Καλά. Κάνε και καμιά δοκιμή.
Δεν χρωστάς τίποτα σε κανέναν και ουτε θα χαλάσεις κάποια συνταγή γλυκού αν δοκιμάσεις κάτι που (ίσως) σε τρώει για το αν ισχύει ή οχι. :)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Άμα δεν αποκαλύπτονται τυχόν αφανείς ασυμμετρίες - δηλαδή πίσω από τη θέση ακρόασης - είναι δύσκολο να υπάρξει συνέχεια...Διότι από τη μια η ανισορροπία μεταξύ 100-200 Hz είναι ενδεικτική θεμελιώδους ασυμμετρίας στο χώρο - με μεγαλύτερο δηλαδή εκτόπισμα από την προαναφερθείσα οθόνη τηλεόρασης - και από την άλλη να υπάρχει ανώτερη βία ενάντια στον πειραματισμό με εναλλακτικές τοποθετήσεις...
@symos οποτεχεις λιγο χρονο.. κανε μια κατοψη του χωρου αν δεν βαριεσαι.. με μολυβι στυλο και χαρτι.. και διαστασεις αν γινεται..
Λοιπόν, πολύ πρόχειρα για να σας φύγει η περιέργεια, ο χώρος είναι κάπως έτσι. Διαστάσεις δεν έχω βάλει (πρέπει να κάτσω να κάνω κανονικό σχέδιο κάποια στιγμή) αλλά χοντρικά είναι 5x10 μέτρα. 5 είναι ο τοίχος των ηχείων και 10 ο πλαϊνός αριστερά που φτάνει μέχρι το άλλο άκρο, στην κουζίνα.

room.PNG
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
οριστε !
ο τουρτας κι ο χωσμενος γκουρου
με συντονιζζμενες κινησεις
δα μικροριθμισουν το rt του symos ...
View attachment 208902
(δωρο > μηλοπιτα και παϊδακια του ντρεντ (μετα τη ληξη τσι νηστειας))
:drinks:
Μην ξεχνά ο πάντα ευρηματικός στα σχόλιά του oldy ότι στο κομμάτι του παλιοχαρακτήρα δεν θα έφτανε μόνο να έχω δίκιο, αλλά να είχαν και οι υπόλοιποι...άδικο. :sneaky:
Λοιπόν, πολύ πρόχειρα για να σας φύγει η περιέργεια, ο χώρος είναι κάπως έτσι. Διαστάσεις δεν έχω βάλει (πρέπει να κάτσω να κάνω κανονικό σχέδιο κάποια στιγμή) αλλά χοντρικά είναι 5x10 μέτρα. 5 είναι ο τοίχος των ηχείων και 10 ο πλαϊνός αριστερά που φτάνει μέχρι το άλλο άκρο, στην κουζίνα.

View attachment 208922
Με γνώμονα την κάτοψη που βλέπω,πράγματι τα ηχεία έχουν δύσκολη αποστολή και αμφιβάλλω ότι θα είχες ΄΄με το καλημέρα΄΄ καλύτερα αποτελέσματα με οποιοδήποτε άλλο μοντέλο...Κάθε άλλο παρά στράφι έχουν πάει τα εκταμιευθέντα...Δεν βλέπω όμως πώς θα γινόταν να στηθεί πεντακαναλικό setup με αξιώσεις.Ακόμα και ο περίφημος Trinnov μπορεί μεν να κάνει κανάλια να έπαιζαν σα να βρίσκονταν τα ηχεία τους σε άλλη τοποθεσία,αλλά δεν μπορεί να χτίσει φανταστικά τοιχώματα σε δεδομένο χώρο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.540
πράγματι τα ηχεία έχουν δύσκολη αποστολή και αμφιβάλλω ότι θα είχες ΄΄με το καλημέρα΄΄ καλύτερα αποτελέσματα με οποιοδήποτε άλλο μοντέλο...Κάθε άλλο παρά στράφι έχουν πάει τα εκταμιευθέντα...
Ορθώς.


Δεν βλέπω όμως πώς θα γινόταν να στηθεί πεντακαναλικό setup με αξιώσεις.
Εγώ το βλέπω.

Καταρχήν, αν υπάρχει δυνατότητα, θα προχωρούσα τα ηχεία λίγο πιο εμπρός:

327706_9d0afce9da73f83cf7d28d38283462e5~3.png


Και από κάτω τους, θα έχωνα εν ζεύγος σαμπ.

Στη συνέχεια, οι θέσεις των υπολοίπων 3:
(τα 2 πίσω μπορούν να κρέμονται από το ταβάνι, με αναστροφο μηχανισμό, να ανεβαίνουν όταν δε χρησιμοποιούνται).

327706_9d0afce9da73f83cf7d28d38283462e5~4.png


Και λίγο πιο μπροστά οι δύο κεντρικές πολυθρόνες.
Αυτά. Κι άσε τον τρινοβ να τα φέρει.
Μπορεί. :hi:

Λεφτά θέλει.
Κλασσικά εικονογραφημένα.


ΥΓ. Τα άτμος, είναι τα εύκολα. :)

ΥΓ. 2 τα σαραουντ, 901. Λόγω απόστασης ακρόασης. Το κεντρικό, 801. Τα άτμος, θα το σκεφτώ όταν έρθει Κείνη η ώρα η καλή.
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.014
Reaction score
6.807
Δεν βλέπω όμως πώς θα γινόταν να στηθεί πεντακαναλικό setup με αξιώσεις.
Ορίστε! Το είπε ο γκουρού, ξεχάστε το πεντακάναλο! :roflmao:

Μου δίνεις "άλλοθι" για κάτι που δεν επρόκειτο να υλοποιηθεί ούτως ή άλλως. Αν υπήρχε τέτοιο ενδεχόμενο, προφανώς δεν θα είχα επιλέξει αυτά τα ηχεία. Αφενός για λόγους οικονομικούς (θα είχα πάει στην καλύτερη στα 901 αντί των 801), αφετέρου για χωροταξικούς (δεν χωράνε 5 τέτοιες γκουμούτσες μέσα σε νορμάλ σαλόνι, όσα κόλπα και να κάνεις για την απόκρυψή τους).

Οι λόγοι που είχα αποφασίσει πως δεν θα υλοποιηθεί δεν είναι κάποια "λατρεία" στο δικάναλο. Αλλά αφενός πως και πάλι η χωροταξία κάνει σχεδόν απαγορευτική την τοποθέτηση κεντρικού καναλιού (αφού το κέντρο συμπίπτει με την άκρη του τζακιού, οπότε αισθητικά θα ήταν παντελώς άκυρο) αλλά και των πίσω ηχείων, αφού δεν θα υπήρχε άλλη λύση από το απόλυτο "μες στη μέση"*.

Ένα 3.2 θα το "γλυκοκοίταζα" αν μπορούσα και σκέφτηκα διάφορες πατέντες για το μεσαίο κανάλι (π.χ. κάποια βάση Μελίδη που θα το κρύβει κάτω από το ράφι και θα το βγάζει προς τα έξω μπροστά στο τζάκι όταν χρησιμοποιείται). Αλλά εκεί μετά υπεισέρχεται η απόσταση ακρόασης που δυστυχώς βγάζει εκτός τα περισσότερα ηχεία φυσιολογικού όγκου που θα μπορούσαν να δουλέψουν με μια τέτοια λύση. Οπότε μετά από πολλή σκέψη, είπα "the best δικάναλο money can buy" και το αφήνουμε εκεί. Τώρα σωστό; Λάθος; Δεν ξέρω.

* Μιας και με πρόλαβε ο Κώστας, το σχέδιό του επιδεικνύει απολύτως αυτό που λέω παραπάνω. Ως "σχέδιο επί χάρτου", ναι, μια χαρά βολεύονται τα ηχεία σε αυτές τις θέσεις. Αλλά σε πραγματικό σαλόνι (θέλω να πιστεύω επιτυχημένα προσεγμένο όσον αφορά την αισθητική του) και μάλιστα με τέτοιου όγκου ηχεία, όχι παιδιά, sorry. Αυτό που έκανα ήταν ήδη υπέρβαση (αισθητικά μιλώντας πάντα) και παρακάτω δεν έχει.

Αλλά δεν φταίει κάνας άλλος. Εσείς φταίτε. Αν δεν είχα "γνωρίσει" εσάς, θα έπαιρνα κάνα Bose Acoustimass (ή όποιο είναι το σύγχρονο αντίστοιχο), θα έκανα τη δουλίτσα μου αόρατα, θα μου έλεγε η γυναίκα μου μπράβο (αντί απλά να "ανέχεται" την τρέλα μου) και θα'μασταν όλοι ευτυχισμένοι. Μουσική δεν ξέρω αν θα ακούγαμε αλλά, ε, δεν μπορείς να τα έχεις και όλα σ'αυτή τη ζωή!
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.555
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top