Chario Constellation MKII Delphinus , avmentor.gr - review

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.649
Από τα αναφερόμενα, παραπάνω, καταλαβαίνω ότι μάλλον στο μέλλον πάμε για άλλα??
Όχι απαραιτήτως.

Θέλουν σαμπ γιατί είναι ανίκανα κάτω των 80 κύκλων, θέλουν toe in 15°, και στο καπάκι θέλουν ένα Ντιράκ.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Όχι απαραιτήτως.

Θέλουν σαμπ γιατί είναι ανίκανα κάτω των 80 κύκλων, θέλουν toe in 15°, και στο καπάκι θέλουν ένα Ντιράκ.
Έχω συνδεδεμένο ένα svs sb 1000 και έχω κάνει αποκοπή μέσω αυτού (λογικά στα 80hz).
Επίσης έχω άλλο ένα ίδιο για το home cinema με τον sr 7009. (Εναλλαγή μέσω του τελικού μου.. pro - marantz).

Κώστα, σε ευχαριστώ για την γνώμη σου, δηλαδή για αλλαγή ή όχι. Με καθησύχασες!

Έκανα επίσης αυτό που ανέφερες. Δεν μπορώ ακόμη να φέρω γνώμη. Θα τα κρατήσω λίγο σε αυτήν την θέση και θα δούμε.

Και το σοβαρότερο! Είμαι 65 και γίνομαι 66 τον Αύγουστο. Άρα τα... ανώτερα πρίμα μου βρίσκονται κοντά στα 12.000 hz... δυστυχώς!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Τι λέει ο Marantz στον δύσκολο πράγματι χώρο μου?

Στο Αριστερό ηχείο, ο πίσω τοίχος απέχει 73cm από την μπάφλα του ηχείου και το δεξί 53 cm. Μπροστά από το δεξί υπάρχει (στα 55 cm από την μπάφλα) Πιάνο, με τους γνωστούς συντονισμούς & κωδωνισμούς του).

Πραγματικά & μετά από όλα αυτά, υπάρχει ένα ευχάριστο και αξιοπρεπές άκουσμα! Αυτά κάνουν οι σύγχρονες τεχνολογίες... ( audyssey κλπ).
μετρηση 20 20000.jpg 20210428_101935.jpg 20201019_095103_001.jpg

Μία άποψη από chario λοιπόν, στον χώρο μου!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.649
Δεν έχει πτώση το ταργκετ κερβ, πολύ ευθεία είναι, αυτό δεν ακούγεται καλά, τίγκα στα πριμα είναι.

Δώσε toe in και ταργκετ κερβ το προβλεπόμενο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Κώστα μου, συγνώμη για την άγνοιά (αφέλειά) μου,

Εννοείς α, να δώσω κλήση προς τα μέσα, και ....
β .με το ταρκετ κερβ τι εννοείς? Να τα αφήσω εκτός audyssey?
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.649
Ναι, κλίση προς τα μέσα, πολύ μάλιστα.

Και το γράφημα απόκρισης πρέπει να είναι κατηφόρα, σαν αυτό:

260247_e5768d9084d686c8ef850326e5f2b0f1.jpg


Κι όχι ευθεία όπως το έχεις κάνει.

10 ντεσιμπέλ κατηφόρα δώσε.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Πως πάνε από υψηλές τα.... Ηχεία σας ??

Κάποιων, νομίζω, κοντά στα 40.000 hz...
Ανάφερα το παραπάνω, (που κατά τύχη το εντόπισα στο διαδίκτυο), διότι πολλά ηχεία ανεβαίνουν στα 40000 πχ hz.
Για ψυχολογικούς λόγους μόνο? Ή υπάρχει όντως η περίπτωση να έχει κάποια αξία αυτή η κίνηση και δεν είναι μόνο θέμα εντυπωσιασμού.
Έκανα δοκιμή σε σχετικό τεστ στο youtube και πράγματι από κάποια συχνότητα και πάνω δεν ακούω τπτ! Όσο δυνατά και να έχω την ένταση! Εν αντιθέσει φυσικά με νεότερα μέλη της οικογενείας. Όμως και εκείνα βάδιζαν στα ίδια συμπτώματα περίπου, ανάλογα με την ηλικία τους και αυτά που αναφέρει ο παραπάνω πίνακας.

Στο χαμηλό, είναι πιο εύκολα τα πράγματα, έχει δηλαδή νόημα τα ηχεία να κατεβαίνουν πέρα από τις δυνατότητες της ακοής μας στο θέμα αυτό . Μπορεί, δηλαδή, να μην έχει την δυνατότητα να πιάσει τις συχνότητες το αυτί μας, όμως θεωρώ ότι τις αισθανόμαστε με διαφορετικό τρόπο... πχ τράνταγμα, κλπ.


Στο δικό μου θέμα τώρα:

Ναι, κλίση προς τα μέσα, πολύ μάλιστα.

Και το γράφημα απόκρισης πρέπει να είναι κατηφόρα, σαν αυτό:

View attachment 210761

Κι όχι ευθεία όπως το έχεις κάνει.

10 ντεσιμπέλ κατηφόρα δώσε.
Έδωσα την απαιτούμενη κλήση προς τα μέσα, όπως προανέφερες. (Ναι μου αρέσει περισσότερο, άρα μάλλον υπάρχει βελτίωση).

Για το θέμα της ''κατηφόρας'' που αναφέρεις, στον sr 7009 πως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα? Μέσω των μπάσων -πρίμων ή με κάποιον άλλο τρόπο? Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος AV δεν έχει τις δυνατότητες των νεότερων μοντέλων!
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.649
Για το θέμα της ''κατηφόρας'' που αναφέρεις, στον sr 7009 πως μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα? Μέσω των μπάσων -πρίμων ή με κάποιον άλλο τρόπο?
Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει το σοφτγουερ ισοστάθμισης του av σου.

Αν τυχόν δεν έχει, δώσε +2/3 στα μπάσα και - 2/3 στα πριμα, ή κάτι τέτοιο.

Ας σου πει κάποιος που ξέρει τον av σου, πως θα φτιάξεις ταργκετ κερβ.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Κώστα μου, συγνώμη για την άγνοιά (αφέλειά) μου,

Εννοείς α, να δώσω κλήση προς τα μέσα, και ....
β .με το ταρκετ κερβ τι εννοείς? Να τα αφήσω εκτός audyssey?
Έχουν συζητηθεί αυτά με τa target curves του audyssey
Άνοιξε άμα θες όμως thread, να ξανασυζητηθεί σε επίπεδο αρχαρίων
Θα ήταν χρήσιμο ένα αναμνηστικό replay
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Δεν ξέρω τι δυνατότητες έχει το σοφτγουερ ισοστάθμισης του av σου.

Αν τυχόν δεν έχει, δώσε +2/3 στα μπάσα και - 2/3 στα πριμα, ή κάτι τέτοιο.

Ας σου πει κάποιος που ξέρει τον av σου, πως θα φτιάξεις ταργκετ κερβ.
Σχετικά με το sub, ναι γίνεται εύκολα αυτό και πράγματι, ενώ μου άρεσε και εμένα λίγο το ανέβασμά του, δεν το άφηνα έτσι διότι θεωρούσα ότι άλλαζα τις παραμέτρους ισοστάθμισης και αυτό δεν είναι σωστό. Άρα κάνω αυτό που αναφέρεις εδώ. Τα πρίμα λέω να μην τα πειράξω διότι στα αυτάκια μου ακούγονται μπορώ να πω, όμορφα. Και μόνο με την αύξηση των χαμηλών, μέσω του sub, πιστεύω θα διορθωθεί η κατάσταση σε γενικές γραμμές.

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Ως προς το θέμα του av και τις δυνατότητές του, λέω σιγά - σιγά, να τον ανανεώσω.... Ψάχνομαι αρκετό καιρό τώρα, αλλά δεν το αποφασίζω!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Σχετικά με την τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο, προτείνεται η παρακάτω πρόταση, (από το βοήθημα που υπάρχει στο site της chario). Δεν βλέπω κάτι το διαφορετικό από τα συνηθισμένα....

248909800_4757448287633072_8300229110278075308_n.jpg
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
1,25 μαϊ ας.
Τρίγωνα Πανοράματος.
Εφεύρεση της τσαριο..
Για όλους έχεις μια καλή κουβέντα, ε; :biggrin: :tongue:

Αυτοί είναι Ιταλοί ρε εσύ, λίγο παπατζιλίκι και τσαρλατανισμός επιτρέπεται αφού...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Εντάξει όντως δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο.
Κατ εμέ κουραστικό ηχείο με έμφαση στα μεσαία προς ψηλά. Δεν ξέρει πως να το βολέψει κανείς! Κουράζει εύκολα τον ακροατή.
Monitor audio, klipsch, chario. Ίδιο στιλ όλα!
Έτσι πάω τώρα για Kef R Series.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ε μα ναι!! Ποιος είναι αυτός δίπλα από τον Μιτζίδη!!


Πφφφ Τσάριο και μπούρδες.... :gotcha: :gotcha:
 


Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Βασικά τα ηχεία προφέρονται "Κάριο" και όχι τσα.
Τώρα αν σας κουράζει το ηχείο αυτό μάλλον κάτι δε πάει καλά με το χώρο ή τα συνοδά.
Δε θα δοκίμαζα να παίξω τα ηχεία αυτά με AV ενισχυτή σε καμία περίπτωση.
Χρειάζεται να ασχοληθείς πολύ για να πάρεις αυτό που μπορούν να δώσουν, όπως όλα τα υψηλής ποιότητας ηχεία.
Μαη του σεντς.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top