Το νέο μου hi fi , ειναι σωστα στημενο?

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Τα απομάκρυνα απ τον τοιχο εφτασα στους 90 ποντους κοντα μετρο και νιωθω πιο στερεοφωνικο τον ήχο και πιο γενικό στο χώρο. Και τον καναπε ξεκόλλησα απ τον τοιχο. Νομιζω οτι εχει αλλαξει πολυ αφου δεν πιστευα οτι παιζει ρολο κατι τετοιο . Επομενο βημα τα πάνελ
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το μικρόφωνο είναι η καλύτερη επένδυση στη βελτίωση του τρόπου που παίζει το σύστημα. Δεν θα πει ποτέ ψέμματα, δεν θα ωραιοποιήσει το αποτέλεσμα, δεν πάσχει απο placebo, δεν επηρεάζεται απο τη κούραση της ημέρας. Τα καλύτερα 100€ που έχω δώσει ποτέ για το σύστημά μου. :)
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
.............Επομενο βημα τα πάνελ ......
Καλή αρχή .

-

- :hi:
 


Μηνύματα
8
Reaction score
1
Καλως μας ηρθες Βασιλη!
Ευχομαι να το χαρεις εδω στο avsite, ερχονται σιγα σιγα κι οι συμβουλες απο κατω...

βεβαια θα σε καλωσορισω με
3 μερες κρατηση, διοτι δεν εχεις ουτε καν 2 ουτε καν 1 sub! 8-):roflmao:
Καλημέρα.. Ποιος είναι ο λόγος να υπάρχουν 2 sub? Επίσης καλό είναι το sub να είναι η ίδια εταιρεία με τα υπόλοιπα ηχεία?
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Καλημέρα.. Ποιος είναι ο λόγος να υπάρχουν 2 sub? Επίσης καλό είναι το sub να είναι η ίδια εταιρεία με τα υπόλοιπα ηχεία?
Θα πρέπει να πούμε βέβαια ότι το διάβασμα θα σου φέρει γνώση και ΜΟΝΟ. Όσο διαβάζεις όμως μπορεί
κάποιος ειδικός να λύσει τα προβλήματα αρκεί να είσαι διατεθειμένος να υλοποιήσετε τις όποιες αλλαγές προτείνει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλημέρα.. Ποιος είναι ο λόγος να υπάρχουν 2 sub? Επίσης καλό είναι το sub να είναι η ίδια εταιρεία με τα υπόλοιπα ηχεία?
Εν μέρει είναι εύλογο το ερώτημα...Κανονικά χρειάζονται...περισσότερα από δύο.:wink:
Επειδή χρειάζονται περισσότερες πηγές στο χώρο ειδικά για τις πρώτες οκτάβες,ώστε να εξομαλυνόταν η απόκριση χωρίς έντονες υποχωρήσεις ή διακριτές συνιστώσες από ιδιορρυθμούς...Με ένα μόνο εγκατεστημένο όπου θα...επέτρεπε το έτερον ήμισυ η εξουδετέρωση ιδιορρυθμών θα μπορούσε να γίνει αν προμηθευόσουν ζεύγος από ενεργές μπασοπαγίδες της PSI προς 2500 ευρά ανά τεμάχιο...Μόνο που κι εκείνες απαιτούν κατά κανόνα τοποθέτηση σε σημεία όπου θα διαμαρτυρόταν η συμβία,ενώ με 5 χιλιάρικα είναι πιο έξυπνο να έπαιρνες ακόμα περισσότερα sub.

Ωφελεί ν'ανήκει στη ίδια εταιρεία με τα main,αφού συνήθως ο κατασκευαστής θα έχει προβλέψει βέλτιστη ενσωμάτωση μεταξύ των ως προς τις ηλεκτρομηχανικές ιδιότητες.Εκτός και αν είσαι τόσο προχωρημένος σε γνώσεις ώστε ν'ακολουθείς κριτήρια που θα έχεις θέσει ο ίδιος.Ελάχιστοι μπορούν να το κάνουν αυτό...

Αν πρέπει να είναι αυστηρά ίδια μοντέλα ή όχι εξαρτάται από τη μέθοδο ενσωμάτωσης.Η κλασσική προτεινόμενη από τη Harman απαιτεί κάτι τέτοιο.Η μέθοδος του Geddes όχι...

Σε κάθε περίπτωση είναι χρήσιμο να έχουν όμοια αρχιτεκτονική (λ.χ. όλα σφραγισμένης καμπίνας ή bass reflex)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Καλημέρα

Δεν έχω διαβάσει το νήμα, πολύ βιαστικά μόνο τα πρώτα ποστς και τώρα τα τελευταία, αλλά γράφω να ενημερώσω οτι χθές, χαζεύοντας στο ASR, εντόπισα αυτό το εξαιρετικά χρήσιμο για όποιον σκοπεύει να ξεκινήσει μετρήσεις (αλλά και τους υπόλοιπους...), νομίζω αξίζει τον κόπο η παρέμβαση :

Διαβάστε οπωσδήποτε την τρίτη παράγραφο για να μπείτε στο νόημα, και ύστερα τις τρεις πριν το πρώτο σχήμα.

ΑΛΛΟ: Ελευθερία για ριζική αναδιάταξη του χώρου, θέσεις επίπλων, θέση ακρόασης κλπ υπάρχει; (συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί, επαναλαμβάνω δεν έχω διαβάσει το νήμα)
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Καλημέρα

Δεν έχω διαβάσει το νήμα, πολύ βιαστικά μόνο τα πρώτα ποστς και τώρα τα τελευταία, αλλά γράφω να ενημερώσω οτι χθές, χαζεύοντας στο ASR, εντόπισα αυτό το εξαιρετικά χρήσιμο για όποιον σκοπεύει να ξεκινήσει μετρήσεις (αλλά και τους υπόλοιπους...), νομίζω αξίζει τον κόπο η παρέμβαση :

Διαβάστε οπωσδήποτε την τρίτη παράγραφο για να μπείτε στο νόημα, και ύστερα τις τρεις πριν το πρώτο σχήμα.

ΑΛΛΟ: Ελευθερία για ριζική αναδιάταξη του χώρου, θέσεις επίπλων, θέση ακρόασης κλπ υπάρχει; (συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί, επαναλαμβάνω δεν έχω διαβάσει το νήμα)
βεβαιως και υπαρχει
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Καλησπέρα σας !

Λέγομαι Βασίλης , είμαι νέος στο χώρο .... Αγόρασα πριν λίγους μήνες τα dali ikon 7 ,marantz nr1200 kai Perpetuum Ebner PE 800 για τα βινύλιά μου. περιττό να πω ότι ο ενθουσιασμός μου καλά κρατεί ακόμα.

Όμως θέλω να βελτιώσω το χώρο μου καθώς μένω σε ψηλοτάβανο σπίτι (ύψος ταβανιού 3.90μ) διακρινω έκο

το σαλόνι είναι 4,5 Χ3.5 μ. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας για τη θέση των ηχείων και πώς γίνονται οι μετρησεις για να βελτιωθεί η ακουστική στο χώρο μου, θα ηταν καλυτερα να μπαιναν τα ηχεία στο μεγαλύτερο μήκος του δωματίου ? View attachment 205565 View attachment 205566 View attachment 205567
Βασίλη καλησπέρα κι από μένα. Αν μου επιτρέπεις κι εμένα μια γνώμη, δε συμφωνώ ότι πρέπει να κάνεις τόσες πολλές αλλαγές μαζεμένες, χωρίς πρώτα να έχεις οριοθετήσει τι είναι αυτό που δε σε ικανοποιεί. Τα ηχεία σου (γενικά τα Dali) αποδίδουν καλύτερα όταν τοποθετούνται ευθεία και όχι με κλίση προς τη θέση ακρόασης.
Δες εδώ: https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/415-dali-ikon-7-mkii
Εννοείται ότι πρέπει να έχουν μια κάποια απόσταση από τον πίσω και τους πλαϊνούς τοίχους, καθώς και να σχηματίζουν ένα ισοσκελές (και όχι απαραίτητα ισόπλευρο) τρίγωνο με τη θέση ακρόασης. Συμβουλέψου και το εγχειρίδιο των ηχείων. Επίσης θεωρώ ότι το ένα sub που έχεις είναι αρκετό. Απλά μάλλον πρέπει να έρθει κάπου ανάμεσα στα ηχεία αντί για τη γωνία. Τέλος συμφωνώ ότι μάλλον ο ενισχυτής ίσως δεν οδηγεί τα ηχεία όπως πρέπει. Τα ηχεία είναι 6ωμα και θα αποδίδουν καλύτερα με κάποιον ενισχυτή δυνατό στα 4Ω.
https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/3185-nr1200#laboratory.
Καλή επιτυχία με τις όποιες αλλαγές αποφασίσεις.
Γιώργος Σ.
 
Last edited:

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Βασίλη καλησπέρα κι από μένα. Αν μου επιτρέπεις κι εμένα μια γνώμη, δε συμφωνώ ότι πρέπει να κάνεις τόσες πολλές αλλαγές μαζεμένες, χωρίς πρώτα να έχεις οριοθετήσει τι είναι αυτό που δε σε ικανοποιεί. Τα ηχεία σου (γενικά τα Dali) αποδίδουν καλύτερα όταν τοποθετούνται ευθεία και όχι με κλίση πρς τη θέση ακρόασης. Δες εδώ: https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/415-dali-ikon-7-mkii
Εννοείται ότι πρέπει να έχουν μια κάποια απόσταση από τον πίσω και τους πλαϊνούς τοίχους, καθώς και να σχηματίζουν ένα ισοσκελές (και όχι απαραίτητα ισόπλευρο) τρίγωνο με τη θέση ακρόασης. Συμβουλέψου και το εγχειρίδιο των ηχείων. Επίσης θεωρώ ότι το ένα sub που έχεις είναι αρκετό. Απλά μάλλον πρέπει να έρθει κάπου ανάμεσα στα ηχεία αντί για τη γωνία. Τέλος συμφωνώ ότι μάλλον ο ενισχυτής ίσως δεν οδηγεί τα ηχεία όπως πρέπει. Τα ηχεία είναι 6ωμα και θα αποδίδουν καλύτερα με κάποιον ενισχυτή δυνατό στα 4Ω.
https://audio.com.pl/testy/stereo/amplitunery-stereo/3185-nr1200#laboratory.
Καλή επιτυχία με τις όποιες αλλαγές αποφασίσεις.
Γιώργος Σ.
Τι θα προτεινες για ενισχυτη γιατι δεν εχω ιδεα περι συμβατότητας
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Τι θα προτεινες για ενισχυτη γιατι δεν εχω ιδεα περι συμβατότητας
Τα ηχεία σου έχουν καλή ευαισθησία, 89dB, οπότε δε χρειάζεσαι τεράστια ισχύ για ένα χώρο 14 τετραγωνικών όπως ο δικός σου. Θεωρώ πως ένας καλός δικάναλος με ισχύ 120-150W στα 4Ω είναι υπεραρκετός. Υπάρχουν και online calculators όπως το παρακάτω link για βοήθεια.
Αν βάλεις π.χ.
Listener distance from source: 4
Desired level at listener distance: 75dB (και πολύ βάζω για 4 μέτρα απόσταση ...)
Loudspeaker sensitivity rating (1W/1M): 89dB
Amplifier headroom: 21dB (για να καλύπτει ο ενισχυτης τα στιγμιαία δυνατά peaks της μουσικής)
θα δεις ότι το calculator λέει ότι 80W (στα 8Ω) είναι αρκετά - δλδ. κάπου 120-150W στα 4Ω
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Τα ηχεία σου έχουν καλή ευαισθησία, 89dB, οπότε δε χρειάζεσαι τεράστια ισχύ για ένα χώρο 14 τετραγωνικών όπως ο δικός σου. Θεωρώ πως ένας καλός δικάναλος με ισχύ 120-150W στα 4Ω είναι υπεραρκετός. Υπάρχουν και online calculators όπως το παρακάτω link για βοήθεια.
Αν βάλεις π.χ.
Listener distance from source: 4
Desired level at listener distance: 75dB (και πολύ βάζω για 4 μέτρα απόσταση ...)
Loudspeaker sensitivity rating (1W/1M): 89dB
Amplifier headroom: 21dB (για να καλύπτει ο ενισχυτης τα στιγμιαία δυνατά peaks της μουσικής)
θα δεις ότι το calculator λέει ότι 80W (στα 8Ω) είναι αρκετά - δλδ. κάπου 120-150W στα 4Ω
Στη θεση μου τι ενισχυτη μαρκα μοντελο θα διαλεγες για τα συγκεκριμενα ηχεια? Γιατι εχω μηδαμινη εμπειρια
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Στη θεση μου τι ενισχυτη μαρκα μοντελο θα διαλεγες για τα συγκεκριμενα ηχεια? Γιατι εχω μηδαμινη εμπειρια
Υπάρχουν άπειρες επιλογές. Φαντάζομαι μιλάμε για ολοκληρωμένο ενισχυτή, σωστά? Πριν πάμε σε μάρκα / μοντέλο, πρέπει να περιορίσουμε τις άπειρες επιλογές σε μια λίστα με 4-5 υποψήφιους ενισχυτές. Πάμε να κάνουμε μια αρχή. Ψάχνουμε δικάναλο ενισχυτή με ισχύ γύρω στα 120-150W στα 4Ω και να έχει σύνδεση για sub-woofer:
  • Τα Dali Ikon 7 έχουν αποσυρθεί, αλλά ήταν ηχεία των €1500 περίπου. Οπότε η λογική λέει ότι κι ο ενισχυτής πρέπει να είναι παρόμοιου βεληνεκούς και ποιότητας, δηλαδή ας πούμε ένα εύρος τιμών €700 - €2000. Χωρίς όμως κανείς να σε περιορίζει να ξοδέψεις και 10 χιλιάδες ευρώ αν θες. Αποφάσισε πόσα χρήματα θες να διαθέσεις και ξεκίνα το ψάξιμο.
  • Τι συνδέσεις θέλεις να έχει ο ενισχυτής σου? εκτός από πικάπ και sub-woofer, σκοπεύεις να συνδέσεις στο μέλλον κάτι άλλο, όπως cd player? dvd player? κάποια κονσόλα παιχνιδιών? θέλεις ο ενισχυτής σου να έχει και ψηφιακές εισόδους /DAC ή μόνο αναλογικές?
Βάζοντας στο skroutz.gr ενισχυτές Hi-Fi, ολοκληρωμένοι, δικάναλοι, €700 - €2000, βγάζει καμιά 150αριά προϊόντα. Μια γρήγορη ματιά στις μάρκες που είναι γνωστές και αποδεκτές στο χώρο του Hi-Fi έχουμε (αλφαβητικά): Arcam, Cambridge Audio, Hegel, Musical Fidelity, NAD, Naim, Rega, Rotel.
Όλες οι παραπάνω εταιρείες / μάρκες είναι καλές, βγάζουν ποιοτικά προϊόντα - ίσως οι Hegel, Musical Fidelity, Naim, Rega να είναι ένα κλικ πιο ποιοτικές - αλλά ότι και να διαλέξεις από τις παραπάνω μάρκες είναι ΟΚ κατά τη ταπεινή μου γνώμη. Η λίστα θα περιοριστεί αν πετάξεις έξω πράγματα που δε χρειάζεσαι να κάνει ο ενισχυτής σου, π.χ. κατά γενική ομολογία η Hegel τα τελευταία 4-5 χρόνια βγάζει εξαιρετικούς ενισχυτές, αλλά όλοι έχουν ενσωματωμένο DAC και πολλές ψηφιακές εισόδους. Αν δε χρειάζεσαι DAC και ψηφιακές εισόδους, δε χρειάζεται να πληρώσεις το έξτρα κόστος για αυτές τις παροχές.
Η NAD βγάζει εδώ και πάρα πολλά χρόνια οικονομικούς και 'τίμιους' ενισχυτές που αντέχουν πολλά χρόνια - το ίδιο και η Rotel.
Musical Fidelity, Naim και Rega είναι εξαιρετικές εταιρείες της 'αγγλικής' σχολής ήχου, με ποιοτικά προϊόντα.
Αυτά.
Προτείνω να οριοθετήσεις τα χρήματα που θες να διαθέσεις, και τις συνδέσεις που (δεν) θέλεις να έχει ο ενισχυτής σου, κι από κει εύκολα θα καταλήξεις σε ένα shortlist 4-5 ενισχυτών.
Εναλλακτικά, αν βαριέσαι να κάνεις όλα τα παραπάνω, όταν το επιτρέψει ο CoViD, πάρε 1-2 δίσκους που τους έχεις ακούσει πολλές φορές και τους ξέρεις απέξω κι ανακατωτά, και πήγαινε σε κάποιο Hi-Fi κατάστημα που να εμπορεύεται ηχεία Dali και ζήτα να ακούσεις τα Ikon με 2-3 ενισχυτές που θα σου προτείνουν από το κατάστημα.
Δυστυχώς, αυτό το χόμπυ που λέγεται μουσική και Hi-Fi και μας αρέσει και μας συγκινεί, απαιτεί λίγο ψάξιμο στην αρχή μέχρι να καταλήξεις σε ένα ηχοσύστημα που να σε ικανοποιεί ...
Μετά όμως θα απολαύσεις τους καρπούς, ακούγοντας την αγαπημένη σου μουσική σε ένα ηχοσύστημα ποιότητας που ικανοποιεί τα δικά σου αυτιά.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Υπάρχουν άπειρες επιλογές. Φαντάζομαι μιλάμε για ολοκληρωμένο ενισχυτή, σωστά? Πριν πάμε σε μάρκα / μοντέλο, πρέπει να περιορίσουμε τις άπειρες επιλογές σε μια λίστα με 4-5 υποψήφιους ενισχυτές. Πάμε να κάνουμε μια αρχή. Ψάχνουμε δικάναλο ενισχυτή με ισχύ γύρω στα 120-150W στα 4Ω και να έχει σύνδεση για sub-woofer:
  • Τα Dali Ikon 7 έχουν αποσυρθεί, αλλά ήταν ηχεία των €1500 περίπου. Οπότε η λογική λέει ότι κι ο ενισχυτής πρέπει να είναι παρόμοιου βεληνεκούς και ποιότητας, δηλαδή ας πούμε ένα εύρος τιμών €700 - €2000. Χωρίς όμως κανείς να σε περιορίζει να ξοδέψεις και 10 χιλιάδες ευρώ αν θες. Αποφάσισε πόσα χρήματα θες να διαθέσεις και ξεκίνα το ψάξιμο.
  • Τι συνδέσεις θέλεις να έχει ο ενισχυτής σου? εκτός από πικάπ και sub-woofer, σκοπεύεις να συνδέσεις στο μέλλον κάτι άλλο, όπως cd player? dvd player? κάποια κονσόλα παιχνιδιών? θέλεις ο ενισχυτής σου να έχει και ψηφιακές εισόδους /DAC ή μόνο αναλογικές?
Βάζοντας στο skroutz.gr ενισχυτές Hi-Fi, ολοκληρωμένοι, δικάναλοι, €700 - €2000, βγάζει καμιά 150αριά προϊόντα. Μια γρήγορη ματιά στις μάρκες που είναι γνωστές και αποδεκτές στο χώρο του Hi-Fi έχουμε (αλφαβητικά): Arcam, Cambridge Audio, Hegel, Musical Fidelity, NAD, Naim, Rega, Rotel.
Όλες οι παραπάνω εταιρείες / μάρκες είναι καλές, βγάζουν ποιοτικά προϊόντα - ίσως οι Hegel, Musical Fidelity, Naim, Rega να είναι ένα κλικ πιο ποιοτικές - αλλά ότι και να διαλέξεις από τις παραπάνω μάρκες είναι ΟΚ κατά τη ταπεινή μου γνώμη. Η λίστα θα περιοριστεί αν πετάξεις έξω πράγματα που δε χρειάζεσαι να κάνει ο ενισχυτής σου, π.χ. κατά γενική ομολογία η Hegel τα τελευταία 4-5 χρόνια βγάζει εξαιρετικούς ενισχυτές, αλλά όλοι έχουν ενσωματωμένο DAC και πολλές ψηφιακές εισόδους. Αν δε χρειάζεσαι DAC και ψηφιακές εισόδους, δε χρειάζεται να πληρώσεις το έξτρα κόστος για αυτές τις παροχές.
Η NAD βγάζει εδώ και πάρα πολλά χρόνια οικονομικούς και 'τίμιους' ενισχυτές που αντέχουν πολλά χρόνια - το ίδιο και η Rotel.
Musical Fidelity, Naim και Rega είναι εξαιρετικές εταιρείες της 'αγγλικής' σχολής ήχου, με ποιοτικά προϊόντα.
Αυτά.
Προτείνω να οριοθετήσεις τα χρήματα που θες να διαθέσεις, και τις συνδέσεις που (δεν) θέλεις να έχει ο ενισχυτής σου, κι από κει εύκολα θα καταλήξεις σε ένα shortlist 4-5 ενισχυτών.
Εναλλακτικά, αν βαριέσαι να κάνεις όλα τα παραπάνω, όταν το επιτρέψει ο CoViD, πάρε 1-2 δίσκους που τους έχεις ακούσει πολλές φορές και τους ξέρεις απέξω κι ανακατωτά, και πήγαινε σε κάποιο Hi-Fi κατάστημα που να εμπορεύεται ηχεία Dali και ζήτα να ακούσεις τα Ikon με 2-3 ενισχυτές που θα σου προτείνουν από το κατάστημα.
Δυστυχώς, αυτό το χόμπυ που λέγεται μουσική και Hi-Fi και μας αρέσει και μας συγκινεί, απαιτεί λίγο ψάξιμο στην αρχή μέχρι να καταλήξεις σε ένα ηχοσύστημα που να σε ικανοποιεί ...
Μετά όμως θα απολαύσεις τους καρπούς, ακούγοντας την αγαπημένη σου μουσική σε ένα ηχοσύστημα ποιότητας που ικανοποιεί τα δικά σου αυτιά.
Η αληθεια ειναι οτι το spotify μου εχει γινει απαραιτητο οπως και το πικάπ φυσικα , cd δεν ασχολουμαι καθολου ουτε κ τηλεοραση .
 

Μηνύματα
21
Reaction score
12
Η αληθεια ειναι οτι το spotify μου εχει γινει απαραιτητο οπως και το πικάπ φυσικα , cd δεν ασχολουμαι καθολου ουτε κ τηλεοραση .
Τότε ίσως αξίζει να κρατήσεις το Marantz ως προ-ενισχυτή, μιας και έχει και DAC και ψηφιακές εισόδους και Spotify connect, και να προσθέσεις απλά έναν τελικό ενισχυτή για περισσότερη ισχύ στα 4Ω.
To Marantz αποδίδει μόνο 49W στα 4Ω.
 
Last edited:

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Τότε ίσως αξίζει να κρατήσεις το Marantz ως προ-ενισχυτή, μιας και έχει και DAC και ψηφιακές εισόδους και Spotify connect, και να προσθέσεις απλά έναν τελικό ενισχυτή για περισσότερη ισχύ στα 4Ω.
To Marantz αποδίδει μόνο 49W στα 4Ω.
Αα σ ευχαριστω πολυ ! δεν ηξερα οτι μπορω να κανω κατι τετοιο
, και που συνδεεται ο νεος ενισχυτης?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.145
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top