ομαδική αγορά Monoprice Monolith 15 THX ULTRA

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Εντάξει, με την παλιά τιμή θα το σκεφτόμουν κι εγώ. Λίγο.

Πού θα το βάλω δεν ξέρω. Είμαι σίγουρος πως ξέρετε εσείς όμως. :roflmao:
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Στα δύο σχεδιαγράμματα αυτά, έχω μια απορία: γιατί υπάρχει αυτή η μεγάλη διαφορά στους 100 κυκλους και πάνω από αυτούς;

Και πως ελήφθησαν αυτές οι μετρήσεις; ενός σημείου οι 3; ποιες ακριβώς θέσεις μικροφώνου είναι; δε μπορείς να κάνεις κινητού μικροφώνου με rew;
Ευκαιρία να ρωτήσω ...
Γκρεμίδι είχα στους 100
Στο ένα από τα 2 sub γύρισα το κουμπάκι που λέει phase
Έτσι χάθηκε η τρύπα (αλλά χαμήλωσαν τα sub)
Por qué ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Στα δύο σχεδιαγράμματα αυτά, έχω μια απορία: γιατί υπάρχει αυτή η μεγάλη διαφορά στους 100 κυκλους και πάνω από αυτούς;

Και πως ελήφθησαν αυτές οι μετρήσεις; ενός σημείου οι 3; ποιες ακριβώς θέσεις μικροφώνου είναι; δε μπορείς να κάνεις κινητού μικροφώνου με rew;
οι μετρήσεις έγιναν κανονικά σε 8 σημεία...απλά ανεβάζω τις 3 στις 3 θέσεις του καναπέ....
δεν έχω ιδέα ακόμα γιατί συμβαίνει αυτό....ήλπιζα να μάθω κ να το συζητήσουμε εδώ...

το μόνο που άλλαξα ήταν η λειτουργία του sub από extended πήγε σε THX και από ported το μπούκωσα σε sealed με τα μαξιλαράκια που έχει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
ο Αμιρ λέει ότι δίνει στα υπερχαμηλά κάποια db παραπάνω
Κάποια; πολλά είναι, δηλαδή πρόκειται για 7 ντεσιμπέλ στο extended στους 12 κύκλους, δεν ξέρω αν έχουν νόημα βέβαια:

CEA-2010-A.png


Στους 16 κύκλους δεν έχει διαφορά.

Στο sealed είναι εντυπωσιακό πως μετράει σταθερά 116 dB από 40 έως 120 κύκλους..

Βέβαια ported εκεί παίζει 120 dB, οπότε μιλάμε για 4 ντεσιμπέλ παραπάνω στάθμη..

Σε κάθε περίπτωση, αν θες να το στήσεις με φυσιολογικό ταργκετ κερβ από τους 20 κύκλους και πάνω, τότε η μέγιστη στάθμη ορίζεται αυτή στους 20 κύκλους, η οποία είναι 6 ολόκληρα ντεσιμπέλ παραπάνω στο ported..

Πράγμα που κάνει μπαμ στις μετρήσεις σου..

Οπότε IMHO αγνοείς το κέρδος των 7 ντεσιμπέλ στους 12 κύκλους, του sealed, για να πάρεις το κέρδος των 6 ντεσιμπέλ στους 20 κύκλους του ported.

Υπ'οψιν πως σε αυτές τις συχνότητες των υποηχων, οι μετρήσεις που κάνεις στο χώρο σου, δεν είναι αξιόπιστες, δεν μπορούν να είναι... Αλλά είναι ενδεικτικές. :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Εντάξει, με την παλιά τιμή θα το σκεφτόμουν κι εγώ. Λίγο.

Πού θα το βάλω δεν ξέρω. Είμαι σίγουρος πως ξέρετε εσείς όμως. :roflmao:
Οκ, απλά έχεμε στα υπόψιν μαζί με τους άλλους 🤣
με πιέσατε....

του έστειλα μειλ για 12 τεμάχια πάλι :lolsign:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Πλάκα, πλάκα θα μπορούσαν να σε κάνουν distributor για Νότια Ευρώπη (ξέρω γω)
αν ήταν πιο ελαφριά ευχαρίστως :laugh:
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ !!!!!! Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ ΧΑΛΑΛΙ
μη μου αγχώνεσαι....
θα γίνει ομαδική προσφυγή κ εκεί....και θα μας βγει φθηνά :laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
κρατάω μικρό καλάθι...αλλά πιστεύω να το δει λογικά και να μου στείλει μια νορμάλ τιμή....

γιατί απ όσο βλέπω....
τα πρώτα 80 που πήρε...του έφυγαν σε 1 μήνα....

εδώ και 2 εβδομάδες+....τα τεμάχια που έχει τώρα παραμένουν κολλημένα ως είχαν....84
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Μπορούμε να κάνουμε χώρο αποθήκευσης τη μεγάλη αποθήκη μου που χωράει καμιά εικοσαριά χωρίς να ξεβολευτώ ούτε να μετακινήσω τίποτα. Δωρεάν.
Απλώς πρέπει να αγοράσεις μίνι Clark γιατί δεν τα χαμαλεύω επ' ουδενί.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Μπορούμε να κάνουμε χώρο αποθήκευσης τη μεγάλη αποθήκη μου που χωράει καμιά εικοσαριά χωρίς να ξεβολευτώ ούτε να μετακινήσω τίποτα. Δωρεάν.
μούρλια!! :party:

Απλώς πρέπει να αγοράσεις μίνι Clark γιατί δεν τα χαμαλεύω επ' ουδενί.
αν δώσουμε κάτι παραπάνω στο ντολμαδάκι δεν θα μας κάνει δουλειά λες?:biggrin:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
αν δώσουμε κάτι παραπάνω στο ντολμαδάκι Θρομβούλα δεν θα μας κάνει δουλειά λες?:biggrin:
Με βρίζει αλύπητα γιατί ισχυρίζεται οτι την έπιασε η μέση της απ' το σαμπάκι (2 μέτρα, 2 σκαλάκια) και δεν περνάει και φταίω εγώ για όλα. Πάντα.
Της λέω να βρει έναν που θα την έχει στα ώπα-ώπα και που δε θα τη βάζει να κουβαλάει και με κοιτάζει με δολοφονικό βλέμμα (if eyes could kill)... :(
Θα έβαζα μετά τον Στάθη να μου βρει μια πατημένη μπιμπίτσα που θα το έκανε για σπορ και θα γλυτώναμε το κουβαλητηράκι. :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
Με βρίζει αλύπητα γιατί ισχυρίζεται οτι την έπιασε η μέση της απ' το σαμπάκι (2 μέτρα, 2 σκαλάκια) και δεν περνάει και φταίω εγώ για όλα. Πάντα.
Της λέω να βρει έναν που θα την έχει στα ώπα-ώπα και που δε θα τη βάζει να κουβαλάει και με κοιτάζει με δολοφονικό βλέμμα (if eyes could kill)... :(
Θα έβαζα μετά τον Στάθη να μου βρει μια πατημένη μπιμπίτσα που θα το έκανε για σπορ και θα γλυτώναμε το κουβαλητηράκι. :p
να της πεις ότι για 20 χρονών κοπέλα...δεν δικαιολογούνται τέτοιοι πόνοι...κ θα της περάσει αμέσως:laugh:


Υ.Γ.
Με κάτι τέτοια τα παίρνω κ εγώ με το γωγουλίνι(όχι από κουβάλημα σαμπς φυσικά :biggrin:) ....ωχ πονά η μέση μου...ωχ πονάνε τα πόδια μου.....ωχ πονά η κwλάρα μου....
να σέσω και τα γυμναστήρια...τα σπίνινγκ, τις παουερ γιόγκες σας κ ότι άλλο σκ@τά σας βάζουν να κάνετε για να μου είστε κορμιά...αν είναι να πονάτε κάθε 3 κ λίγο σαν μπαμπόγριες
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ομαλότερη απόκριση και υψηλότερη στάθμη σε υποηχους, έως και στους 12,5 κύκλους (!) έχει σε sealed extended (97 dB maxspl), αλλά χάνεις χρήσιμες στάθμες στο υπόλοιπο ακουστό φάσμα των μπάσων.

Αν δεν έχεις λόγο να κυνηγάς μέγιστες στάθμες, αυτή είναι με διαφορά η καλύτερη ρύθμιση (sealed extended).

Ωστόσο, στο Μπάσο δε χορταινουμε. :lol:
Υπ'αυτό το πρίσμα, όπου θες πραγματικά τις υψηλότερες εφικτες στάθμες στο χρήσιμο φάσμα του μπάσου, φαίνεται πως η καλύτερη ρύθμιση είναι στο vented thx, όπου κερδίζεις σχεδόν 4 ντεσιμπέλ στους 16 κύκλους, που ναι, θα μπορούσες να πεις πως είναι σχετικά σημαντικά.

Βεβαίως τα 90 max spl (vented thx) στους 12,5 κύκλους, ούτε ακούγονται, ούτε γίνονται αισθητά, τίποτα. Μηδέν.

Τζάμπα ταλαιπωρία για το μεγάφωνο.
Έχει δίκιο ο ζιζικ.





ΥΓ.

Με μια 4-αδα τέτοιων σαμπ σε sealed extended ρύθμιση, είσαι άρχοντας.
Αναλόγως απόστασης ακρόασης, μια τέτοια τετράδα μπορεί να επιτύχει max spl από 106 έως και 110 ντεσιμπέλ στους 12,5 κύκλους, εξαιρετική επίδοση για τόσο χαμηλές συχνότητες..

Με 8-αδα τέτοιων σαμπ, μπορεί να φτάσεις 116 ντεσιμπέλ στους 12,5 κύκλους, με απολύτως ιδανική τοποθέτηση.

Για 120+ ντεσιμπέλ, τα γνωστά, 1,5-2 ντουζινες σαμπ.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.055
έχω κάπως καλά νέα....τον βλέπω συνεννοήσιμο και πρόθυμο για διαπραγμάτευση
έχουμε ήδη ανταλλάξει από 2 μειλς και η τιμή πέφτει

πήρα ιδέα από τον @xfader και μόλις χρησιμοποίησα μέρος της γοητείας μου :biggrin:

''είμαι μοδ του avsite.gr with over 35.000 members'' :lol: :lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top