Μεμβρανες παραθυρων

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Εγώ θα βάλω, τώρα το ψάχνω. Όχι σε όλα, αλλά είναι μια συγκεκριμένη μπαλκονόπορτα με παράθυρο (κουζίνα) που δεν μπορεί να μπει τέντα και την βαράει ο ήλιος όλο το απογευμα.

Το καλό με αυτή την περίπτωση είναι πως μπορείς να κάνεις αυτό που έλεγα παραπάνω. Δηλαδή να βάλεις μεμβράνες αφενός απ'έξω, αφετέρου που καθρεφτίζουν και αντανακλούν τη ζέστη, αντί να την απορροφούν.

Όταν τις βάλω θα σου πω εντυπώσεις.
Ευχαριστώ! Θα περιμένω τις εντυπώσεις σου.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Να προσθέσω ότι η τοποθέτηση της κεραμικής μεμβράνης Johson κοστίζει 70€ μόνο μπροστά.

Δίνουν και δώρο μια αλλαγή φίλτρων λαδιού-βενζίνης, γιατί παρατηρήθηκε ότι σε κάποιους πελάτες βούλωσαν μετά την εγκατάσταση.
Ρώτησα και στη Pfizer, αλλά μου είπαν ότι πρέπει να ξαναπάω σε τρεις βδομάδες να μου περάσουν το παρμπρίζ κι από την έξω μεριά, οπότε την απορρίπτω... :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Good to know. Θα ρωτήσω τον τύπο με τις μεμβράνες αυτοκινήτου εάν κάνει αυτός ή εάν ξέρει κάποιον που να κάνει εγκατάσταση σε παράθυρα σπιτιών.
Στο σπίτι χρειάζεται τζάμια με σοβαρή θερμομόνωση, όχι απλώς μια μεμβράνη.

Άμα έξω εκεί στην Κύπρο έχει 45° υπό σκιά, τι να την κάνεις τη μεμβράνη;

Θερμομόνωση. Καλά ενεργειακά τζάμια.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
η μεμβράνη που μπορεί και φράζει την υπέρυρθη ακτινοβολία σε ,έναν διπλό υαλοπίνακα με σωστή απόσταση των τζαμιών μπορεί να δώσει τιμές Ug από 1.5 μέχρι και κάτω από 1.0 , αυτό πρακτικά σημαίνει ότι αντί για παράθυρο έχεις κάτι που μοιάζει με ασθενώς θερμομονωμένο τοίχο.
επίσης ένα περιβάλον υψηλών θερμοκρασιών συνέπεια ηλιοφάνειας , σημαίνει οτι τα αντικείμενα που βρίσκονται έξω από το σπίτι και δέχονται την ηλιακή ακτινοβολία (με συνέπεια να ζεσταίνονται και να αποβάλλουν θερμότητα στον αέρα , ο οποίος με τη σειρά του θερμαίνεται) ακτινοβολούν και αυτά προς το παραθύρι σου.
χρειάζεσαι λοιπόν κάτι να κόβει την υπέρυθρη ακτινοβολία , εξίσου ή και περίσσοτερο ίσως από οτι κάτι που μειώνει την μετάδοση θερμότητας με συναγωγή.
το διπλό τζάμι φυσικά είναι απαραίτητο για τις συνθήκες του χειμώνα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
@costas EAR & @pankrok Δίπλα τζάμια υπάρχουν σε όλο το σπίτι, 6χιλ το "έξω" και 4χιλ το "μέσα" - δεν θυμάμαι το κενό μεταξύ τους. Σε συνδυασμό με την θερμοπρόσωψη, πετυχαίνουμε πολύ καλές θερμοκρασίες εσωτερικού χώρου, χειμώνα-καλοκαίρι.

Αυτό που με ελκύει τώρα είναι μείωση της υπέρυθρης ακτινοβολίας, όπως είπε ο @pankrok.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
(λίγο off-topic, αλλά) Στα τζάμια των παραθύρων του σπιτιού σας, θα βάζατε μεμβράνες;
Στις τζαμαρίες του φαρμακείου έχω τοποθετήσει τις Prestige της 3Μ. Έχω αποφύγει τόσο το ξεθώριασμα στις συσκευασίες των εμπορευμάτων, όσο και την αύξηση της θερμοκρασίας τους όταν πέφτει ο ήλιος. Το αποτέλεσμα είναι θεαματικότατο!

Το πρόβλημα είναι ότι επειδή τοποθετούνται εξωτερικά, έπρεπε να αναθέσω τον καθαρισμό τους σε κάποιον που να προσέχει αρκετά.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Γιάννη, πόσο σκούρες είναι οι μεμβράνες που έβαλες;
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Γιάννη, πόσο σκούρες είναι οι μεμβράνες που έβαλες;
Σχεδόν τελείως διαφανείς. Είναι, αν θυμάμαι καλά, οι prestige 90. Το κοιτάζω αύριο και σου λέω.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
την E39 μου ως "το βαρώνικο", κι εμένα ως εκ τούτου ως Βαρώνο,
Ακόμα αυτό έχεις;

Να σου πω, κυκλοφορούν κάτι νέα αυτοκίνητα, τα λένε Τεσλα, πάνε πάρε ένα.

Ένα τεσλα, δύο σαμπ. Αυτός είναι ο νόμος.
 



MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Δεν θυμάμαι τι έβαλα, νομίζω 3Μ? Πάντως από αυτές χαρακτήρισε -ποιός άλλος, ο @Μελίδης Μιχάλης- την E39 μου ως "το βαρώνικο", κι εμένα ως εκ τούτου ως Βαρώνο, εξ ου και ο χαρακτηρισμός που μου κόλλησαν κάτω από το άβαταρ.
Λαμβάνοντας υπόψη τι οδηγούσαν άλλοι, έπρεπε να σε προσφωνούν τουλάχιστον "Σερ". Sir Absalom. :p

 



Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπερα, για κεραμική 3Μ Θεσσαλονίκη που έχετε να προτείνετε;
Βασικά θέλω 3Μ γιατί έχω την καλύτερη εμπειρία
Σε 3 αυτοκίνητα είχα 3Μ και ήταν σούπερ από άποψη να κόβει την θερμοκρασία,στο τελευταίο έβαλα Xpel σα να μην κόβει τίποτα,απλά μου την έβαλαν γιατί μου είπαν ότι η 3Μ ήταν πλέον πολύ ακριβή
Άρα τώρα που αλλάζω αυτοκίνητο λέω να βάλω πάλι 3Μ και να πάω σε κεραμική που από ότι φαίνεται είναι η πιο νέα τεχνολογια
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Mου είπαν οτι η εντελώς διάφανη κεραμική για εμπρός μοβίζει λίγο.

Εχουμε αντίστοιχη εμπειρία?
 

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Ok να θέσω μια άλλη οπτική του θέματος πέρα από τις UV και τις IR:
Μια και τοποθετούνται εσωτερικά, έχει κάποιος ελέγξει κατά πόσο μπορεί να είναι ανθυγιεινές οι μεμβράνες σε βάθος χρόνου.
Διαβάζω για επιμεταλλώσεις που υφίστανται κατά την κατασκευή τους, άνθρακα και κεραμικά υλικά κλπ...
Έχετε σκεφτεί ότι με συνεχή τρόπο, από την πρώτη μέρα αλλά και με την πάροδο του χρόνου, με τη φθορά, με την τριβή (από το καθάρισμα και όχι μόνο) υλικά διαφεύγουν από τις μεμβράνες αυτές και μπορεί οι επιβάτες να τα αναπνέουν ή να τα καταπίνουν;
Μπορεί αυτές οι ύλες να προκαλούν προβλήματα υγείας; Δεν είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολεί ειδικά αυτοί που βάζουμε τα παιδιά μας μέσα στο αυτοκίνητο;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Ok να θέσω μια άλλη οπτική του θέματος πέρα από τις UV και τις IR:
Μια και τοποθετούνται εσωτερικά, έχει κάποιος ελέγξει κατά πόσο μπορεί να είναι ανθυγιεινές οι μεμβράνες σε βάθος χρόνου.
Διαβάζω για επιμεταλλώσεις που υφίστανται κατά την κατασκευή τους, άνθρακα και κεραμικά υλικά κλπ...
Έχετε σκεφτεί ότι με συνεχή τρόπο, από την πρώτη μέρα αλλά και με την πάροδο του χρόνου, με τη φθορά, με την τριβή (από το καθάρισμα και όχι μόνο) υλικά διαφεύγουν από τις μεμβράνες αυτές και μπορεί οι επιβάτες να τα αναπνέουν ή να τα καταπίνουν;
Μπορεί αυτές οι ύλες να προκαλούν προβλήματα υγείας; Δεν είναι κάτι που πρέπει να μας απασχολεί ειδικά αυτοί που βάζουμε τα παιδιά μας μέσα στο αυτοκίνητο;
Με την ίδια λογική τα περισσότερα υλικά στο εσωτερικό του αυτοκινήτου έχουν το ίδιο πρόβλημα. ;)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Πήρα σήμερα το αυτοκίνητο για εφαρμογή μεμβρανών. Σκουρόχρωμες στα τζάμια των επιβατών και το πίσω τζάμι, clear στα τζάμια οδηγού, συνοδηγού και παρμπρίζ.

Ρώτησα και για εφαρμογή μεμβρανών σε παράθυρα οικίας και μπορεί να αναλάβει την εργασία. Μπήκε κι αυτό στα "υπόψιν".
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top