Ποδήλατο

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Εγω τραυμάτισα το ποδάρι εκτός ποδηλάτου, παραλίγο να διαλύσω το γόνατο από μ@λακια φυσικά...
Τι έπαθες ρε;
 

Μηνύματα
266
Reaction score
123
Απο τη στιγμή που δεν έχουμε μετρητή δύναμης/έργου
τα στατιστικά στο strava για est average power και energy output είναι για να συγκρίνουμε μόνο δικές μας διαδρομές υπο παρόμοιες συνθήκες, σωστά?
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Απο τη στιγμή που δεν έχουμε μετρητή δύναμης/έργου
τα στατιστικά στο strava για est average power και energy output είναι για να συγκρίνουμε μόνο δικές μας διαδρομές υπο παρόμοιες συνθήκες, σωστά?
Ο αλγόριθμος του Strava είναι αρκετά ακριβής. Αλλά ακόμα κι αν είχαν όλοι βατόμετρο η σύγκριση με νούμερα είναι "δύσκολη" λόγω της μοναδικότητας του κάθε αναβάτη.

Το μόνο νούμερο ισχύος που χρησιμοποιείται για αντικειμενική σύγκριση είναι το W/kg σε ανηφορικές διαδρομές.
 
Last edited:

Μηνύματα
266
Reaction score
123
Το μόνο νούμερο ισχύος που χρησιμοποιείται για αντικειμενική σύγκριση είναι το W/kg σε ανηφορικές διαδρομές.
Και πάλι όμως. Τη μία μέρα έχω τον αέρα απο πίσω και την άλλη απο μπροστά.
Άλλες μέρες έχω μαζί μου τη σχάρα με +5-10 κιλά σύνολο.
Και επίσης, ο ένας έχει €10.000 ποδήλατο ενώ ο άλλος €300.

Αυτό βλέπω και καταλαβαίνω ότι οποιαδήποτε σύγκριση είναι άστοχη.

Ένα βατόμετρο εξαλείφει όλους τους εξωτερικούς παράγοντες. Το πόσο πατάς είναι άσχετο απο τον αέρα/βάρος/κλπ

Αυτό ξεκίνησα να το σκέφτομαι γιατί θα ήθελα να έχω ένα μέσω σύγκρισης αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη εκτός αν κάνω ένα "καλιμπράρισμα" να έχω μία βάση αναφοράς.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
και πάλι w/kg έχουν σημασία
αν είσαι πχ 100 κιλά και πατάς 300W FTP δεν είσαι πιο γρήγορος από κάποιον που πατάει 280W αλλά είναι 65 κιλά.
(βασικά σε ξκωλιάζ σε ανηφόρες με μεγάλο δίσκο)

σε ποδηλάτες ίδιου βάρους μπορείς να βγάλεις άκρη με strava , αλλά πάντα κατά προσέγγιση.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
123
Αν πάρεις ένα MTB απο το praktiker και κάνεις μία διαδρομή που κάνεις συχνά θα έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με το δικό σου ποδήλατο?

Το strava δεν θα πάρει χαμπάρι και θα σε βγάλει αδύναμο. Αυτό λέω.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Και ποιος το μαμαει το strava?
Εγώ πάντως όταν κάνω ποδήλατο, κάνω για μένα και όχι για το strava και τα watt.
Επίσης κάνω για να τρωω άνετα μετά...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Αν πάρεις ένα MTB απο το praktiker και κάνεις μία διαδρομή που κάνεις συχνά θα έχεις παρόμοιο αποτέλεσμα με το δικό σου ποδήλατο?

Το strava δεν θα πάρει χαμπάρι και θα σε βγάλει αδύναμο. Αυτό λέω.
Το Strava χρησιμοποιεί το άθροισμα του βάρους, σωματικού και ποδηλάτου, που έχεις δηλώσει και βγάζει τα νούμερα που βλέπουμε. Όταν επιλέγουμε ποδήλατο μας δίνει τη δυνατότητα παραμετροποίησης για πιο ακριβή αποτελέσματα.

screenshot-www.strava.com-2021.05.28-11_04_54.png
 

Μηνύματα
266
Reaction score
123
Και ποιος το μαμαει το strava?
Εγώ πάντως όταν κάνω ποδήλατο, κάνω για μένα και όχι για το strava και τα watt.
Επίσης κάνω για να τρωω άνετα μετά...
Άλλο αυτό και άλλο αυτό που ρώτησα.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Άλλο αυτό και άλλο αυτό που ρώτησα.
Μα το ίδιο λέμε, αν εγώ του δηλώσω πως είμαι 65 κιλά και πως έχω ποδήλατο 6 κιλών, θα δείχνει άλλα ντάλα...
Άρα, προσωπικά το έχω χεσμένο το strava
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Τι έπαθες ρε;
Θα στο γράψω αναλυτικά διότι η βλακεια που έκανα πρέπει να μείνει και να διαβάζεται...
Έχω ένα μικρό εντουρακι για κάθε μέρα εντός πόλης, από αυτά που είναι σαν κατσίκια και σκαρφαλώνουν παντού.
Λόγο κακής συντήρησης όμως το τελευταίο διάστημα έχει παρουσιάσει πολλά, ένα από όλα ήταν και η δαγκάνα του μπροστά φρενου.
Τα πιστόνια της δαγκανας έχουν πιάσει τρελή βρώμα και δεν επιστρέφουν σωστά όταν αφήνω τη μανετα του φρενου, το αποτέλεσμα είναι να φρενάρει ελάχιστα ο μπροστά τροχός στη διάρκεια της οδήγησης.
Εγώ πάλι σαν έξυπνος που είμαι... Έχω επινοήσει διάφορες τεχνικές γρήγορες και αποτελεσματικες...
Πατούσα τέρμα τη μανετα του φρένου και έπειτα πήγαινα κάτω στο τροχό και ασκουσα δύναμη στη δαγκάνα αναγκάζοντας τα πιστόνια να κλείσουν, το έκανα 5-6 φορές και μετά σήκωσα τη μοτοσυκλέτα από το τιμόνι και πάνω στο νύχι ώστε να ανυψωθεί ο μπροστά τροχός.
Το αριστερό μου ποδάρι είχα όλο το θκόμ βάρος και το βάρος της μοτοσυκλέτας... Με το δεξί ποδάρι πήγα να περιστρεψω το τροχό και σε αυτό το σημείο ήρθε το βραβείο!!
Τη στιγμή εκείνη ακούμπησε το μπούτι από το αριστερό ποδάρι που είχε όλο το βάρος στο καυτό χταπόδι της εξάτμισης, φορούσα σορτς ο μπούφος...
Έγινε το παρακάτω από τη απότομη κίνηση ώστε να μη καώ... Το κάτω μέρος του ποδιού έμεινε σταθερό από το βάρος και μετακινήθηκε το άνω μέρος...
Ακούστηκε ένας ήχος από το γόνατο και κάπου εκεί πήρα και το βραβείο βλακειας!!
IMG_20210525_223731.png
 
Last edited:

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Θα στο γράψω αναλυτικά διότι η βλακεια που έκανα πρέπει να μείνει και να διαβάζεται...
Έχω ένα μικρό εντουρακι για κάθε μέρα εντός πόλης, από αυτά που είναι σαν κατσίκια και σκαρφαλώνουν παντού.
Λόγο κακής συντήρησης όμως το τελευταίο διάστημα έχει παρουσιάσει πολλά, ένα από όλα ήταν και η δαγκάνα του μπροστά φρενου.
Τα πιστόνια της δαγκανας έχουν πιάσει τρελή βρώμα και δεν επιστρέφουν σωστά όταν αφήνω τη μανετα του φρενου, το αποτέλεσμα είναι να φρενάρει ελάχιστα ο μπροστά τροχός στη διάρκεια της οδήγησης.
Εγώ πάλι σαν έξυπνος που είμαι... Έχω επινοήσει διάφορες τεχνικές γρήγορες και αποτελεσματικες...
Πατούσα τέρμα τη μανετα του φρένου και έπειτα πήγαινα κάτω στο τροχό και ασκουσα δύναμη στη δαγκάνα αναγκάζοντας τα πιστόνια να κλείσουν, το έκανα 5-6 φορές και μετά σήκωσα τη μοτοσυκλέτα από το τιμόνι και πάνω στο νύχι ώστε να ανυψωθεί ο μπροστά τροχός.
Το αριστερό μου ποδάρι είχα όλο το θκόμ βάρος και το βάρος της μοτοσυκλέτας... Με το δεξί ποδάρι πήγα να περιστρεψω το τροχό και σε αυτό το σημείο ήρθε το βραβείο!!
Τη στιγμή εκείνη ακούμπησε το μπούτι από το αριστερό ποδάρι που είχε όλο το βάρος στο καυτό χταπόδι της εξάτμισης, φορούσα σορτς ο μπούφος...
Έγινε το παρακάτω από τη απότομη κίνηση ώστε να μη καώ... Το κάτω μέρος του ποδιού έμεινε σταθερό από το βάρος και μετακινήθηκε το άνω μέρος...
Ακούστηκε ένας ήχος από το γόνατο και κάπου εκεί πήρα και το βραβείο βλακειας!!
View attachment 213932

Τα πρώτα 10 sec αφιερωμένα (1:50 εως 2:00)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Το κάτω μέρος του ποδιού έμεινε σταθερό από το βάρος και μετακινήθηκε το άνω μέρος...
Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει το 2001. Πήγα να ανέβω σε λεωφορείο, έκανα στροφή στο σώμα μου για να πατήσω στο πρώτο σκαλί και μετακινήθηκε όλο το σώμα εκτός από το μισό κάτω μέρος του αριστερού γονάτου. Στο ίδιο γόνατο που το 1995 είχα πάθει κάκωση έσω πλαγίου και κάκωση έσω μηνίσκου - στο ίδιο χτύπημα. Άσε, γ@μησέ τα... Όλα πήγαν λάθος το 1995, με αποτέλεσμα να μου μείνει μια, ας πούμε, ευαισθησία στο γόνατο, η οποία το 2001 υποτροπίασε και την οποία μόνο με γυμναστική (=ποδήλατο) μπορώ να περιορίσω.

Όπως και να έχει περαστικά.

In other news, για δείτε αυτό το κράνος.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Ακριβώς το ίδιο είχα πάθει το 2001. Πήγα να ανέβω σε λεωφορείο, έκανα στροφή στο σώμα μου για να πατήσω στο πρώτο σκαλί και μετακινήθηκε όλο το σώμα εκτός από το μισό κάτω μέρος του αριστερού γονάτου. Στο ίδιο γόνατο που το 1995 είχα πάθει κάκωση έσω πλαγίου και κάκωση έσω μηνίσκου - στο ίδιο χτύπημα. Άσε, γ@μησέ τα... Όλα πήγαν λάθος το 1995, με αποτέλεσμα να μου μείνει μια, ας πούμε, ευαισθησία στο γόνατο, η οποία το 2001 υποτροπίασε και την οποία μόνο με γυμναστική (=ποδήλατο) μπορώ να περιορίσω.

Όπως και να έχει περαστικά.
Ευχαριστώ Γιώργη!

Αυτό που σου συνέβη με έχει συμβεί στο άλλο γόνατο δγιό φορές μάλιστα, για να μη μπει νυστέρι έκανα ότι και εσύ, πήρε χρόνια και χρειάστηκε μεγάλη υπομονή.
Όταν χάλασα και το αριστερό έφαγα μεγάλη απογοήτευση αλλά επειδή είμαι βελτιωμένο μοντέλο κατάφερα να το θεραπεύσω σε δγιό βδομάδες, μια μικρή ενόχληση έχει μείνει μαναχά.

Για να σε δώσω να καταλάβεις πήγα εψέ μια καλή προπόνηση και ούτε 300 βατ μέση δεν μπορούσα να κρατήσω... 🤣
IMG_20210609_135903.jpg
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Καλησπέρα στην παρέα

Παραδέχομαι προκαταβολικά ότι δεν έχω διαβάσει και τις 465 σελίδες (!) του παρόντος thread. Οπότε αν η απορία μου έχει απαντηθεί στο παρελθόν ζητώ συγγνώμη, έκανα πάντως μια πρόχειρη αναζήτηση πριν γράψω.

Ξεκίνησα πριν λίγο καιρό το ποδήλατο (μετά από πολλάαααα χρόνια) και για να παρακολουθώ την πρόοδο, εγκατέστησα αρχικά το MapMyRide και μετά το Strava. Δεν τα έχω συνδέσει με κάποιο εξωτερικό μηχάνημα (fitness tracker, GPS κλπ.).

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η τεράστια απόκλιση που έχουν στις θερμίδες, με το Strava συγκεκριμένα να γράφει πολύ παραπάνω. Σε μια διαδρομή που τα έβαλα και τα δύο, το MapMyRide έγραψε 16.87km και 519 θερμίδες, ενώ το Strava 17.64km και 798 θερμίδες!

Ούτε η διαφορά σχεδόν 5% στην απόσταση (που είναι πιο αντικειμενικό) δεν καταλαβαίνω βέβαια πώς προκύπτει. Αλλά και το 54% στις θερμίδες παραείναι.

Με βάση την εμπειρία μου θα έλεγα πως πιο σωστό είναι το MapMyRide. Χθες πήγαμε χαλαρή βόλτα (επειδή ήμουν με τη γυναίκα μου και γενικώς την περίμενα) 10km, elevation 113m και έγραψε 570 θερμίδες. Μου φάνηκε εντελώς υπερβολικό για τόσο χαλαρή βόλτα. Στην ίδια διαδρομή άλλη μέρα, όπου όμως πήγαινα πιο έντονα και έφτασα και αρκετά ψηλότερα (elevation 194m) το MapMyRide έγραψε 367 θερμίδες.

Θα μου πείτε τι ψάχνεις τώρα. ΟΚ, συμφωνώ. Απλά επειδή η διαφορά είναι τεράστια, θέλω να κρατήσω αυτό που είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα. Εσάς η εμπειρία σας λέει πως το Strava (που βλέπω ότι χρησιμοποιούν οι περισσότεροι) μετράει σχετικά σωστά; Είμαι και 100+ κιλά (για λίγο ακόμα! :p) οπότε τα νούμερα σίγουρα θα είναι πιο φουσκωμένα, αλλά τόσο πολύ; Δεν ξέρω.

Υ.Γ. Θα επιστρέψω σύντομα και με άλλες απορίες, πιο ουσιαστικές. Γιατί μάλλον θα πάω για καινούργιο ποδήλατο και θα χρειαστώ σίγουρα βοήθεια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.317
Το στράβα να πιστέψεις, αλλά και πάλι και αυτό δεν είναι σωστές οι τιμές.
Το στράβα τραβάει δεδομένα από όλους τους χρήστες με hr monitor, βατόμετρο κλπ και σε βγάζει όσο το δυνατόν πχιο κοντά στο πραγματικό νούμερο.
Ας πούμε στη θκιάμ περίπτωση με γράφει λιγότερες θερμίδες το στράβα, αλλά κάνω και εγώ ότι μπορώ ώστε να το μπερδέψω... :roflmao:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@symos Καταρχάς, ο @bretsos είναι μια εξωγήινη μπάμια, μεταμφιεσμένη σε ερασιτέχνη ποδηλάτη, σε αποστολή να "καταστρέφει" ψυχολογικά άλλους ερασιτέχνες (μην σου πω και ημι-επαγγελματίες) ποδηλάτες, οπότε ό,τι και να σου πει μην τον πιστέψεις! :biggrin:

Πέραν της πλάκας, το Strava θεωρείται πιο αξιόπιστο λόγω του πλήθους των χρηστών που το χρησιμοποιούν, των δεδομένων που παρέχουν κι αναλύονται από το Strava. Επίσης, για όσο καιρό δεν ποδηλατείς με heart rate monitor (κυρίως), τα αποτελέσματα που θα έχεις θα είναι προσεγγιστικά - λιγότερο προσεγγιστικά (άρα μεγαλύτερης ακρίβειας) από άλλες εφαρμογές, απλώς θα παραμείνουν προσεγγιστικά. Είναι καλά να τα λαμβάνεις υπόψη σου για να παρακολουθείς την πρόοδό σου, όχι όμως για να συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους ποδηλάτες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top