Αγορά ηχείων


Μηνύματα
41
Reaction score
30
Παιδια καλησπερα τελικα η αγορα εγινε και κατεληξα στα Wharefedale Diamond τα 330 ομως.Τα περιμενω πως και πως μου αρεσαν ηταν ενα σκαλι πανω απο τα 230 που μου προτεινε ο φιλος και μου ειπαν οτι σε λογικες εντασεις θα τα δουλεψει ο as-501 yamaha.Ελπιζω να μην απογοητευτω και να παν ολα καλα.Τους ρωτησα και για το λεγομενο περι στρωσιματος μου ειπαν να μην τα ακουω αυτα και οτι ισχυουν σε πολυ ακριβα ηχεια.Για περεταιρω θα ξαναεπανελθω συντομως φτανει να μεινω ευχαριστημενος.
Ευχαριστω.Θα επανελθω συντομως.
Τα ακριβά θέλουν στρώσιμο, τα φθηνά τα πετάς όπως νά'ναι ακόμα και τσαλακωμένα.

Με γεια και καλές ακροάσεις.
Σωστος!!!!.Αυτο λεω και γω και παλιοτερα που ειχα κατι βιβλιοθηκης εκανα και γω το παιξιμο λιγο ωρων αλλα με το καιρο δεν αλλαξε κατι.Υγεια να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται και παρερχονται.Θα ξαναεπανελθω για νεοτερα.Ευχαριστω παντως.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλησπέρα στο forum,

Δεν θα ζαλίσω άλλο με την επιλογή συστήματος ή ηχείων.Τουλάχιστον όχι για την ώρα...

Και αυτό γιατί??Γιατί βρέθηκε άνθρωπος που θα μου κάνει ένα service στα υπάρχονται.Απ ότι μου είπε μάλιστα
απλά θα αλλάξει τους πυκνωτές στα crossovers γιατί δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Εκτός όμως από αυτό το σημαντικότερο είναι άλλο.

Με την προτροπή του συνδέσαμε το υπάρχων σύστημα και το αποτέλεσμα είναι για μένα τουλάχιστον παραπάνω από ικανοποιητικό!Τα ηχεία και χωρίς service παίζουν πάρα πολύ καλά..
Ρέυμα τους έλλειπε.Ο συγκεκριμένος βγάζει 150watt ανά κανάλι και το αποτέλεσμα ξαναλέω ότι είναι πολύ καλό.Τουλάχιστον για τα γούστα μου...

Το παρών λοιπόν αποτελείται από ένα τελικό ενισχυτή σαν αυτό
View attachment 93630

και από το υπόλοιπο σύστημα το οποίο είναι η κυρίως μονάδα με το cd player (το οποίο ειναι χαλασμένο),το tuner,κασετόφωνο κτλ κτλ

View attachment 93632

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι δεν θέλω να κρατήσω την κυρίως μονάδα (δεν μου αρέσει αισθητικά αλλά και κασετόφωνο- cd player δεν λειτουργούν) αλλά ο τελικός ενισχυτής παρόλο που έχει καλώδιο τροφοδοσίας,έχει και ένα ακόμη καλώδιο το οποίο συνδέεται με την κυρίως και χωρίς αυτό δεν παίρνει ρεύμα.
Σκέφτομαι λοιπόν να το καταργήσω και στην θέση του να βάλω ένα διακοπτάκι on/off σαν αυτό της παρακάτω φωτογραφίας
View attachment 93631



Συμφωνείτε με αυτή την ενέργεια.Ηλεκτρονικός μου είπε ότι είναι εύκολο σχετικά να γίνει.

Έτσι θα εκμεταλευτώ μόνο τον τελικό ενισχυτή που με τα ηχεία ματσάρει πολύ καλά.

Άρα σε πτώτη φάση θα αγοράσω μία συσκευή (αφού επισκεφτώ την έκθεση στη Θεσσαλονίκη) στην οποία θα συνδέσω όλες τις συσκευές:TV,android box,λαπτοπ,πικάπ και σκληρό δίσκο με flac και mp3.

Τώρα τι συσκευή θα είναι αυτή θα δούμε.DAC θα είναι,μίκτης θα είναι,streamer θα είναι....δεν ξέρω.

Ξέρω ότι θα σας ζαλίσω για την έρευνα-αγορά της σε άλλο νήμα.....

Ευχαριστώ.


υ.γ.έφτασα πολύ κοντά στην αγορά ενεργών αλλά το αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή με ικανοποιεί πλήρως.Τι επιφυλλάσει το μέλλον κανείς δεν ξέρει....
Καλησπέρα καλησπέρα!

Ο παραπάνω ενισχυτής μάλλον έφαγε τα ψωμιά του και θα ήθελα να πάω σε ανανέωση.

Σκέφτομαι και πάλι την αγορά ενεργών ηχείων με μπάτζετ max τα 2500 ευρώ.Προφανώς κάτι οικονομικότερο που θα κάλυπτε τις όχι και τόσο αυξημένες απαιτήσεις μου ειναι προτιμότερο αλλά μέχρι τις 2500 αν η διαφορά στην ποιότητα είναι μεγάλη δεν έχω θέμα.

Να πω ακόμη πως έχω τον yamaha wxc50 οποίος με βολεύει πολύ και θέλω να συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ.

Όπως το φαντάζομαι θα ήθελα να συνδέσω τον wxc50 και 2 ενεργά και να τελειώνω...

Γίνεται αυτό σωστά?

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις και τις απαντήσεις.Επισυνάπτω και μία κάτοψη του χώρου...
 

Attachments


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλησπέρα καλησπέρα!

Ο παραπάνω ενισχυτής μάλλον έφαγε τα ψωμιά του και θα ήθελα να πάω σε ανανέωση.

Σκέφτομαι και πάλι την αγορά ενεργών ηχείων με μπάτζετ max τα 2500 ευρώ.Προφανώς κάτι οικονομικότερο που θα κάλυπτε τις όχι και τόσο αυξημένες απαιτήσεις μου ειναι προτιμότερο αλλά μέχρι τις 2500 αν η διαφορά στην ποιότητα είναι μεγάλη δεν έχω θέμα.

Να πω ακόμη πως έχω τον yamaha wxc50 οποίος με βολεύει πολύ και θέλω να συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ.

Όπως το φαντάζομαι θα ήθελα να συνδέσω τον wxc50 και 2 ενεργά και να τελειώνω...

Γίνεται αυτό σωστά?

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις και τις απαντήσεις.Επισυνάπτω και μία κάτοψη του χώρου...
Π.χ.




Χρειάζομαι κάτι άλλο?
Subwoofer's και να μειώσεις την απόσταση ακρόασης.. :biggrin:
Θα σου προτείνουν και άλλα βεβαίως, βεβαίως..
Wait for it..
 
Last edited:

Μηνύματα
137
Reaction score
44

Ευχαριστώ.

Όσον αφορά το subwoofer έλεγα να το δώ σε άλλη φάση και μόνο εφόσον δεν με καλύψει το ζεύγος..

Σε ότι έχει να κάνει με το χώρο και την τοποθέτηση των ηχείων ξέρω τα λάθη και τα προβλήματα που προκύπτουν γιατί μου τα είχαν επισημάνει στο παρόν νήμα και πριν από 2-3 χρόνια.Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει δυνατότητα για διαφορετική τοποθέτηση.

Ξέχασα να αναφέρω ότι η αγορά πρέπει να γίνει από Ελλάδα γιατί χρειάζομαι τιμολόγιο.

Κάποια γνώμη γι αυτά??
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ευχαριστώ.

Όσον αφορά το subwoofer έλεγα να το δώ σε άλλη φάση και μόνο εφόσον δεν με καλύψει το ζεύγος..

Σε ότι έχει να κάνει με το χώρο και την τοποθέτηση των ηχείων ξέρω τα λάθη και τα προβλήματα που προκύπτουν γιατί μου τα είχαν επισημάνει στο παρόν νήμα και πριν από 2-3 χρόνια.Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει δυνατότητα για διαφορετική τοποθέτηση.

Ξέχασα να αναφέρω ότι η αγορά πρέπει να γίνει από Ελλάδα γιατί χρειάζομαι τιμολόγιο.

Κάποια γνώμη γι αυτά??
Αν και τα μικρά που κοιτάς είναι όπως τα μεγάλα του test, δηλαδή η ματιά και άποψη του κατασκευαστή στο πως αντιλαμβάνεται την ψυχοακουστική (sic) :) δεν θα ασχολιόμουνα.


Θα προτιμούσα ενεργα (όπως λέει και ο ear) από τον στίβο των εργατών της μουσικής βιομηχανίας
Genelec, neumann, dynaudio κ.λ.π και για λόγους αξιοπιστίας.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ξέχασα να αναφέρω ότι η αγορά πρέπει να γίνει από Ελλάδα γιατί χρειάζομαι τιμολόγιο.
Υπάρχουν και Ελλάδα τα περισσότερα, τυχαία έβαλα τον Γερμανό..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλησπέρα καλησπέρα!

Ο παραπάνω ενισχυτής μάλλον έφαγε τα ψωμιά του και θα ήθελα να πάω σε ανανέωση.

Σκέφτομαι και πάλι την αγορά ενεργών ηχείων με μπάτζετ max τα 2500 ευρώ.Προφανώς κάτι οικονομικότερο που θα κάλυπτε τις όχι και τόσο αυξημένες απαιτήσεις μου ειναι προτιμότερο αλλά μέχρι τις 2500 αν η διαφορά στην ποιότητα είναι μεγάλη δεν έχω θέμα.

Να πω ακόμη πως έχω τον yamaha wxc50 οποίος με βολεύει πολύ και θέλω να συνεχίσω να τον χρησιμοποιώ.

Όπως το φαντάζομαι θα ήθελα να συνδέσω τον wxc50 και 2 ενεργά και να τελειώνω...

Γίνεται αυτό σωστά?

Χρειάζομαι κάτι άλλο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις προτάσεις και τις απαντήσεις.Επισυνάπτω και μία κάτοψη του χώρου...

Συγνώμη, τώρα είδα καλύτερα το σχέδιο και διάβασα το θέμα από την αρχή (είδα φώτο του χώρου κλπ).
Εφόσον έχεις θέματα με την τοποθέτηση ίσως δεν είναι χρήσιμο να δώσεις τόσα χρήματα.
Αν δεν έχεις σκοπό-τρόπο να αλλάξεις τίποτα με αυτά, με νέα ηχεία μόνο μάλλον δεν θα σώσεις την κατάσταση.
Σκέψου τι μπορείς να κάνεις για να στήσεις πιο σωστά το σύστημα για να μήν επηρεάζει αρνητικά ο χώρος, ηχεία θα βρεις εύκολα..
 


Μηνύματα
137
Reaction score
44
Συγνώμη, τώρα είδα καλύτερα το σχέδιο και διάβασα το θέμα από την αρχή (είδα φώτο του χώρου κλπ).
Εφόσον έχεις θέματα με την τοποθέτηση ίσως δεν είναι χρήσιμο να δώσεις τόσα χρήματα.
Αν δεν έχεις σκοπό-τρόπο να αλλάξεις τίποτα με αυτά, με νέα ηχεία μόνο μάλλον δεν θα σώσεις την κατάσταση.
Σκέψου τι μπορείς να κάνεις για να στήσεις πιο σωστά το σύστημα για να μήν επηρεάζει αρνητικά ο χώρος, ηχεία θα βρεις εύκολα..
Δεν θέλω να σώσω την κατάσταση.Ψάχνω τα value for money ενεργά ηχεία.Εξάλλου με αυτά που άκουγα μέχρι προχθές μια χαρά ήμουν.Απλά όπως είπα χάλασε ο τελικός υπάρχουν και κάποια χρήματα στην άκρη οπότε είπα να πάω σε μία ανανέωση.Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως και με ένα ζευγάρι των 1000 ευρώ είμαι οκ και δεν χρειάζεται να δώσω τα διπλάσια..
 


Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ένα σετ είναι αυτό




ένα άλλο αυτο



ένα τρίτο

https://www.skroutz.gr/s/19269842/KRK-Rokit-10-3-G4-Black.html


και ένα τελευταίο




Δεν ξέρω καν αν συνδυάζονται γιατί δεν έχω τις γνώσεις που απαιτούνται.

Απλά είπα να δω και τα subwoofers γιατί ακόμη και αν δεν το πάρω τώρα καλό είναι να προβλεφθεί στο μπάτζετ.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ένα σετ είναι αυτό




ένα άλλο αυτο



ένα τρίτο

https://www.skroutz.gr/s/19269842/KRK-Rokit-10-3-G4-Black.html


και ένα τελευταίο




Δεν ξέρω καν αν συνδυάζονται γιατί δεν έχω τις γνώσεις που απαιτούνται.

Απλά είπα να δω και τα subwoofers γιατί ακόμη και αν δεν το πάρω τώρα καλό είναι να προβλεφθεί στο μπάτζετ.
Ψηφίζω την κουρτίνα 1
Για sub καθυστέρησε το και πάρε το σωστό
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν θέλω να σώσω την κατάσταση.Ψάχνω τα value for money ενεργά ηχεία.Εξάλλου με αυτά που άκουγα μέχρι προχθές μια χαρά ήμουν.Απλά όπως είπα χάλασε ο τελικός υπάρχουν και κάποια χρήματα στην άκρη οπότε είπα να πάω σε μία ανανέωση.Αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως και με ένα ζευγάρι των 1000 ευρώ είμαι οκ και δεν χρειάζεται να δώσω τα διπλάσια..
Ναι κι εγώ κάτι τέτοιο εννοούσα.
Εφόσον έχεις τα θεματάκια με το χώρο και λες πως δεν λύνονται, μήπως να έριχνες λίγο το μπάτζετ.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Τι εννοείς όταν λες το σωστό;Το άλλο δεν κάνει;
Όταν η dynaudio δηλώνει στις προδιαγραφές του μονού Lyd 48 112db στο 1m , θεωρώ ότι το 9s τους πέφτει μικρό
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Ναι κι εγώ κάτι τέτοιο εννοούσα.
Εφόσον έχεις τα θεματάκια με το χώρο και λες πως δεν λύνονται, μήπως να έριχνες λίγο το μπάτζετ.
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να τοποθετηθούν τα ηχεία σε βάσεις δεξιά κ αριστερά επάνω στο έπιπλο της τηλεοράσης.Έτσι θα έρθουν γύρω στο 1 m ποιο κοντά μεταξύ τους και θα έχουν κ μεγαλύτερη απόσταση από τον τοίχο.Το sub δεν βολεύει γιατί δεν θα ανοίγουν τα συρτάρια του επίπλου αν μπει μπροστά από αυτό και φαντάζομαι ότι δεν γίνεται να μπει και αυτό πάνω στο έπιπλο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να τοποθετηθούν τα ηχεία σε βάσεις δεξιά κ αριστερά επάνω στο έπιπλο της τηλεοράσης.Έτσι θα έρθουν γύρω στο 1 m ποιο κοντά μεταξύ τους και θα έχουν κ μεγαλύτερη απόσταση από τον τοίχο.Το sub δεν βολεύει γιατί δεν θα ανοίγουν τα συρτάρια του επίπλου αν μπει μπροστά από αυτό και φαντάζομαι ότι δεν γίνεται να μπει και αυτό πάνω στο έπιπλο.
Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις με την τοποθέτηση, αν γίνεται ή δεν γίνεται κάτι με διαφορετικό τρόπο - διαρρύθμιση.
Εσύ ζεις εκεί και ξέρεις καλύτερα τον χώρο σου και πως θέλεις να τον απολαμβάνεις.
Απλά αν δώσεις τόσα χρήματα για τέτοια ηχεία χωρίς να καταφέρεις τελικά να τα εκμεταλευτείς τουλάχιστον με την ιδανική για αυτά τοποθέτηση θα είναι κρίμα.
Αυτό.
Όλοι σχεδόν τα έχουμε πάθει, οι περισσότεροι ζούμε με αυτούς τους περιορισμούς..
Απλά σκέψου πριν δώσεις ένα σκασμό λεφτά και τελικά δεν πάρεις αυτό που θες ή περίμενες..
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Καλησπέρα

Έφτασε η ώρα της αγοράς.

Ποιο από τα παρακάτω θεωρείται καλύτερη επιλογή?




Τα focal τα άκουσα σε μαγαζί και μου άρεσαν πολύ.Τα dynaudio δεν τα βρήκα κάπου να τα ακούσω.Όπως και κανένα 8 ιντσών.

Επίσης άκουσα και αυτά https://www.skroutz.gr/s/27972570/Focal-Αυτοενισχυόμενο-Ηχείο-Studio-Monitor-2-Δρόμων-Alpha-65-Evo-105W-Τεμάχιο-Μαύρο.html. τα οποία μου άρεσαν.

Ο κύριος με τον οποίο μίλησα στο κατάστημα επιμένει ότι δεν χρειάζομαι 8 ιντσών και ότι με αυτά θα μείνω απόλυτα ικανοποιημένος.

Να πάρω ένα από τα 2 Focal που άκουσα και μου άρεσαν ή το dynaudio το οποίο είναι 8 ιντσών και μάλλον θα καλύψει καλύτερο το χώρο?Έχω μπερδευτεί...

Επίσης να σημειώσω εδώ ότι δεν θα ήθελα να πάρω sub. Δεν έχω ούτε τα χρήματα ούτε το χώρο να το τοποθετήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Na ψωνίσεις απο thomann και τα δύο να τα δοκιμάσεις στο χώρο σου και να επιστρέψεις όποιο δεν σου αρέσει (στο μήνα παίρνεις τα λ7 σου πίσω)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top