Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Δηλαδή στην ουσία υπό οδηγούσες τα ηχεία σου.
Έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου λοιπόν...:drinks:
Άντε να είμαστε καλά να το περάσουμε αυτό το μπουρδέλο που συμβαίνει αυτές τις μέρες και έλα να ακούσεις στην σπηλιά από Οκτώβρη με χίλια βατ στο κανάλι δικάναλο γατάκι:D

View attachment 219982
Σιγα τον πολυέλαιο! :tongue::lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δηλαδή στην ουσία υπό οδηγούσες τα ηχεία σου.
Έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφά σου λοιπόν...:drinks:
Άντε να είμαστε καλά να το περάσουμε αυτό το μπουρδέλο που συμβαίνει αυτές τις μέρες και έλα να ακούσεις στην σπηλιά από Οκτώβρη με χίλια βατ στο κανάλι δικάναλο γατάκι:D

View attachment 219982
Αυτό το διαχυτικό-απορροφητικό πάνω απο το τζάκι,, είναι ενωμένο σαν διπλό ? Δε σπάει σε δυο και να τα βάλεις κάθετα, τουλαχιστον να μειωθεί κάπως η πολύ σημαντική πλευρική ανιισορροπία. Εάν , δε σπάει γιατ΄ι δε παίρνεις τα δυο μονά που ειναι αριστερά και να τα βάλεις πάνω απο το τζάκι και αυτό που είναι στο τζάκι να πάει αριστερά ?

Η πλευρική ισορροπία , είναι η πιο σημαντική νομίζω.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όσο και να ρεγουλαριστεί το ενεργό σύστημα,ο κάτοχός του δεν αναμένεται να ρεγουλαριστεί ο ίδιος σύντομα...
Απλά μου φαίνεται too good to be true το να έχουν τόσο καλή σχεδίαση τα μικρά μοντέλα των εταιρειών, αν είναι έτσι, τα μεγάλα τί προσφέρουν παραπάνω; Όχι ότι με χαλάει το ενδεχόμενο να παίζουν καλά τα έτοιμα ενεργά ακόμα και χαμηλής κατηγορίας τιμής.
Πάντως, ενώ είμαι σε ένα πολύ καλύτερο σημείο απο πριν, τα βρίσκω λίγο δύσκολα με την εύρεση των σωστών ρυθμίσεων του ηχείου μου αν και δεν ασχολήθηκα πάρα πολύ ( προχθές για κανένα δύωρο που έστησα λίγο το μικρόφωνο στο ένα μέτρο στην ευθεία του tweeter ).
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Στο είπα ότι θα έχεις θεματάκια , με την ισοστάθμιση , λόγω απουσίας κάποιου σημείου αναφοράς.
Το μικρόφωνο βάλτο στο μισό μέτρο ανάμεσα από Midwoofer-tweeter και μέτρα στάθμες εκεί με λευκό θόρυβο ή με ροζ , ότι θέλεις.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απλά μου φαίνεται too good to be true το να έχουν τόσο καλή σχεδίαση τα μικρά μοντέλα των εταιρειών, αν είναι έτσι, τα μεγάλα τί προσφέρουν παραπάνω; Όχι ότι με χαλάει το ενδεχόμενο να παίζουν καλά τα έτοιμα ενεργά ακόμα και χαμηλής κατηγορίας τιμής.
Πάντως, ενώ είμαι σε ένα πολύ καλύτερο σημείο απο πριν, τα βρίσκω λίγο δύσκολα με την εύρεση των σωστών ρυθμίσεων του ηχείου μου αν και δεν ασχολήθηκα πάρα πολύ ( προχθές για κανένα δύωρο που έστησα λίγο το μικρόφωνο στο ένα μέτρο στην ευθεία του tweeter ).
Τα μεγαλύτερα μοντέλα από δεδομένη εταιρεία τείνουν να προσφέρουν αρτιότερη ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά με διαχείριση ανώτερης ισχύος και βεβαίως ανώτερες στάθμες μαζί με επέκταση στο κάτω όριο απόκρισης.Εάν διαθέτουν προηγμένα DSP,μπορούν επίσης να προσφέρουν και καλύτερη διαχείριση σήματος.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Απλά μου φαίνεται too good to be true το να έχουν τόσο καλή σχεδίαση τα μικρά μοντέλα των εταιρειών, αν είναι έτσι, τα μεγάλα τί προσφέρουν παραπάνω;
Τα πάντα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Και τα κοαλα



ΥΓ. Αν ακόμα δεν είσαι σε θέση να πεις ακόμα και στις 3:45 τα χαράματα μόλις σε ξυπνήσει κάποιος μέσα στο βαθύ σου ύπνο, φαρσί και καλαμάρι, απέξω κι ανακατωτά, τι ακριβώς προσφέρουν οι πιο ακριβοί δορυφόροι, θες ξύλο, διότι, ως γνωστόν, βγήκε από τον παράδεισο, και διότι μάλλιασε η γλώσσα μας να τα λέμε.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
είχε 2x250 και έβαλε στα τουίτερ άλλα 2x90 .... πόσο να "γκάζωσε" από αυτό;;;
Όσο δεν φαντάζεσαι.
Αυτό το διαχυτικό-απορροφητικό πάνω απο το τζάκι,, είναι ενωμένο σαν διπλό ? Δε σπάει σε δυο και να τα βάλεις κάθετα, τουλαχιστον να μειωθεί κάπως η πολύ σημαντική πλευρική ανιισορροπία. Εάν , δε σπάει γιατ΄ι δε παίρνεις τα δυο μονά που ειναι αριστερά και να τα βάλεις πάνω απο το τζάκι και αυτό που είναι στο τζάκι να πάει αριστερά ?

Η πλευρική ισορροπία , είναι η πιο σημαντική νομίζω.
Όταν είναι σβηστό το κλείνω με πάνελ, μη φοβάσαι τίποτα. Είναι όλα άντερ κοντρόλ.
Είναι και οι αποστάσεις μικρές με μεγάλα ηχεία και δεν υπάρχει καμία τονική ανισορροπία.
Βέβαια όταν είναι αναμμένο παίζουν όλα πολύ καλύτερα γιατί μετράει και η ατμόσφαιρα.
Όλα υπό έλεγχο λοιπόν.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Όσο δεν φαντάζεσαι.

Όταν είναι σβηστό το κλείνω με πάνελ, μη φοβάσαι τίποτα. Είναι όλα άντερ κοντρόλ.
Είναι και οι αποστάσεις μικρές με μεγάλα ηχεία και δεν υπάρχει καμία τονική ανισορροπία.
Βέβαια όταν είναι αναμμένο παίζουν όλα πολύ καλύτερα γιατί μετράει και η ατμόσφαιρα.
Όλα υπό έλεγχο λοιπόν.
Ναι, δεν είπα για το τζάκι άλλα για το διαχυτικό-απορροφητικό πάνω απο αυτό. Εννοώ ότι είναι με λάθος φορά. Διαχλεει στον κάθετο άξονα και όχι στον οριζόντιο. Εκτός εάν εννοείς οτι αυτό βάζεις (το ξεκρεμάς) , για να κλείσεις την τρύπα απο το τζάκι.

Αλλά πάλι μετα μένει κενός εντελώς ο δεξιά πλαινος τοίχος.

ΟΚ .... θα τα έχεις κανονισμένα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι, δεν είπα για το τζάκι άλλα για το διαχυτικό-απορροφητικό πάνω απο αυτό. Εννοώ ότι είναι με λάθος φορά. Διαχλεει στον κάθετο άξονα και όχι στον οριζόντιο. Εκτός εάν εννοείς οτι αυτό βάζεις (το ξεκρεμάς) , για να κλείσεις την τρύπα απο το τζάκι.

Αλλά πάλι μετα μένει κενός εντελώς ο δεξιά πλαινος τοίχος.

ΟΚ .... θα τα έχεις κανονισμένα.
Θα τα έχει κανονισμένα...όσο δεν φαντάζεσαι - όπως είπε προηγουμένως και μια αγαπημένη μας ψυχή. :roflmao:
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Παιδιά, ultrex , χαρτομάντηλα άντε και κάνα κονιακάκι για το όχι πια δάκρυα😁😁😁
Όταν ολοκληρωθεί ο απογαλακτισμός μπορεί και κάποιος να πάρει μυρωδιά τι συμβαίνει😘😘
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Παιδιά, ultrex , χαρτομάντηλα άντε και κάνα κονιακάκι για το όχι πια δάκρυα😁😁😁
Όταν ολοκληρωθεί ο απογαλακτισμός μπορεί και κάποιος να πάρει μυρωδιά τι συμβαίνει😘😘
Αν έκρινα πάντως όσα βλέπω σε εικόνες από σπίτια ακροαματικόφιλων,αρκετοί από αυτούς πρέπει να έχουν πάρει μυρωδιά από...χλωροφόρμιο ως προς το τι συμβαίνει. :sneaky:

Για τους υπολοίπους εξ ημών,προς το παρόν κυριαρχεί η μυρωδιά της αιθάλης...
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Επανέρχομαι λοιπόν κατόπιν προτροπής του @Dimifoot να γράψω στο δικό μου νήμα, αν και δεν έχω και πολλά να πω.
Πριν υποβιβάσω το σύστημα σε παθητική λειτουργία με χρήση του Rotel RB971, είχα ξεκινήσει να παίρνω κάποιες μετρήσεις με το κουνιστό μικρόφωνο καθώς μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός ότι έχω χαράδρες και βουνά στη περιοχή κάτω απο 200 κύκλους, ενώ απο τους 50 προς τα κάτω παρατηρείται μια απότομη πτώση - αποκοπή.
Διαβάζοντας, κατάλαβα ότι στις μετρήσεις μου έβλεπα το αποτέλεσμα της συμπεριφοράς του χώρου ( τετράγωνος και μικρού εμβαδού ) και πειραματίστηκα λίγο με το EQ ( μετρήσεις με το rew, εξαγωγή αρχείου ισοστάθμισης σε μορφή που αναγνωρίζει το minidsp και φόρτωμα στο PEQ του εκάστοτε καναλιού, στο input ) έτσι ώστε να υποβιβάσω λίγο τις κορυφές με στόχο να τιθασσεύσω λίγο τα room modes. Η αλήθεια είναι ότι ο ασθενής έδειξε να ανταποκρίνεται αφού όντως άρχιζε να ανεβαίνει σιγά σιγά η στάθμη στα σημεία πτώσης, ενώ κατάφερα να φέρω σε καλά επίπεδα και τη περιοχή απο 40 μέχρι 50 κύκλους ( πάντα χωρίς να δίνω κέρδος, αλλά μειώνοντας ). Μετρήσεις κάπου πρέπει να παίζουν μέσα στο nuc του ηχοσυστήματος, θα πρέπει να ψάξω.
Τα ευχάριστα νέα είναι ότι θα μπει ψευδοροφή στο σαλόνι για χάρη της θερμομόνωσης ( και για να μη μπλέκω με τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας ), οπότε μαζί με το βασιλικό, λογικά θα ποτιστεί και η γλάστρα. Αν κατάλαβα καλά, πρέπει το 1/3 της επιφάνειας να το καλύψω με διάτρητη γυψοσανίδα ή μπορώ να τη γλυτώσω και με τη κλασική συμπαγή; Το ύψος της κατασκευής θα είναι 10 εκατοστά ( μη το παραχ3σω, αν και είναι σχετικά ψηλοτάβανο το σπίτι 3.10 ή 3.30, δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως πάνω απο 3 μέτρα ). Δέχομαι προτάσεις για το υλικό με το οποίο θα γεμίσω τη κατασκευή λοιπόν, ενώ παράλληλα σκοπεύω να φτιάξω και πανελάκια για τα σημεία πρώτης ανάκλασης με κοποπρέν, καλυμμένα με ηχοπερατό πανί.
Στα των ηχείων, τώρα που ακούω σε σαφώς υποδεέστερη λειτουργία του συστήματος, καταλαβαίνω τί έφτιαξα ο μπαγάσας, αν και υποψιάζομαι ότι έχει γίνει λάθος με τις ρυθμίσεις των συχνοτήτων κρος ( κόβω με 12db/oct στη συχνότητα που μου βρήκε ο Πέτρος, αλλά κάτι μου λέει ότι πρέπει να κόψω λίγο πιο πέρα ώστε η συχνότητα αυτή να είναι το σημείο συνάντησης των εξασθενημένων δύο δρόμων, θα το δοκιμάσω όταν επαναφέρω το ενεργό σύστημα σε λειτουργία ), ενώ έχει περάσει απο το μυαλό μου και η λειτουργία 2.5 δρόμων με απόκτηση τρίδρομου κροσόβερ, έτσι ώστε αφενός να τιθασσεύσω μια κορύφωση πέριξ των 700 κύκλων, αφετέρου να είναι πιο σαφές το ακουστικό κέντρο του ηχείου ως προς το σημείο κρος των (mid)woofer και tweeter, κόβοντας το κάτω (mid)woofer γύρω στους 200 κύκλους. Τρίτος τελικός υπάρχει ( ο Rotel ), αλλά σκέφτομαι ότι θα γίνει λίγο τρελοκομείο η κατάσταση, ενώ το κροσόβερ που έχω βάλει στο μάτι κοστίζει αρκετά ( 440€ το driverack pa2 ). Είναι κάτι που το σκέφτομαι, θα αποφασίσω μετά τις διακοπές, αφού ( καλώς εχόντων των πραγμάτων ) ακούσω και τα Tannoy του @hawkwind78 .

Ουσιαστικά, αυτό που με απασχολεί είναι να πάρω προτάσεις για το υλικό που θα βάλω στη ψευδοροφή, θέλω καλές θερμομονωτικές ιδιότητες γιατί ειδικά το σαλόνι γίνεται φούρνος το καλοκαίρι και ψυγείο το χειμώνα ( ρετιρέ γαρ ) αλλά και κάτι που να βοηθήσει την ακουστική του χώρου ( προφανώς δεν στοχεύω στα μπάσα με αυτή τη προσθήκη, ξέρω ότι αυτά μόνο με subs θα στρώσουν ).
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μέσα σε ένα ποστ, τόσα πολλά συγκεντρωμένα λάθη δε θυμάμαι να έχω ξαναδεί. 🤣
Πες τα όλα δόκτωρα!
Να ξεκαθαρίσω μόνο ότι στόχος μου με την εφαρμογή EQ δεν ήταν να φτιάξω τον ήχο μου, αλλά να δω τη συμπεριφορά του χώρου.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Πάλι σε κάνα δυο χρόνια θα γράφεις πως είχα δίκιο. :biggrin:

Δεν μπορείς να απογαλακτιστείς ακόμα....
Θα σου κοστίσει περιπου τα ίδια, και θα τελικά θα ακούς ηχεία προϊστορικού σχεδιασμού με ταλαιπωρία και μπόλικο σπάσιμο γεννητικών αδένων μόνο και μόνο για να μην αποχωριστείς τους Bryston.
Σε κανα δυο χρόνια θα μετανιώσεις κα για αυτά που κάνεις τώρα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Πες τα όλα δόκτωρα!
3 λέξεις για το στέρεο που έχεις:

"πούλα και σώσε".

2 λέξεις για το ταβάνι:

"στρώνει Μπάσο".

Οδηγίες κατασκευής: άμα η παντόφλα αντέχεται, κάντο όλο διάτρητη, και μη βάζεις τίποτε άλλο από πάνω, άστο ήσυχο. Από πίσω βάλε πυκνό βαρύ υλικό με συνδυασμένη λειτουργία θερμομόνωσης και ηχομόνωσης.

Αυτά..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top