IFI zen stream

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
Εκτός θέματος αλλά η άποψη σας για την ηχητική απόδοση των δυο dac της φωτογραφίας (που μετράνε πολύ καλά !!)θα βοηθούσε πολύ.
Το gustard ειναι το h16, ενισχυτης ακουστικων και προενισχυτης δυο εισοδων. Δεν ειναι το uber dac της gustard. Υπαρχει ομως στον περιγυρο και καποια στιγμη ισως αξιωθουμε να τα συγκρινουμε. Για το rme εχω να πω οτι δεν ειναι το κλινικο τερας που πολλοι νομιζουν. Ειναι καλος akm ηχος. Αναλογως των συνοδων μπορει να ακουστει μεχρι και mellow.
 

Μηνύματα
33
Reaction score
45
Το gustard ειναι το h16, ενισχυτης ακουστικων και προενισχυτης δυο εισοδων. Δεν ειναι το uber dac της gustard. Υπαρχει ομως στον περιγυρο και καποια στιγμη ισως αξιωθουμε να τα συγκρινουμε. Για το rme εχω να πω οτι δεν ειναι το κλινικο τερας που πολλοι νομιζουν. Ειναι καλος akm ηχος. Αναλογως των συνοδων μπορει να ακουστει μεχρι και mellow.
Ευχαριστώ !!
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Δηλαδή πρέπει να του περάσω το volumio για να λειτουργήσει με τοπικά αρζχεία απο το Nas μου;
όχι δεν χρειάζεται να περασεις κάτι……δες το video
Απλά συνδέεις τον σκληρό μέσω USB ή μέσω NAS

 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δηλαδή πρέπει να του περάσω το volumio για να λειτουργήσει με τοπικά αρζχεία απο το Nas μου;
Όχι δεν είπα αυτό. Η συσκευή έχει το volumio σαν λειτουργικό, λένε πως είναι ειδική έκδοση που έχουν προσαρμόσει αλλά και πάλι το ίδιο είναι. Είπα λοιπόν πως μπορεία να δεις πως ρυθμίζεις το volumio ώστε να "βλέπει" το nas ή γενικά τοπικά αρχεία, με τον ίδιο τρόπο υποψιάζομαι θα γίνεται κι εδώ.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
New firmware updates for the Zen Stream are live! V2.28 is available for update through the app or your IP. This is not a firmware update from the downloads section of the website.
Fixes: Added APIs for Android/iOS apps, fixed bricking system reset, updated translation, added media server tag, disabled hotspot feedback, optimised some threads. (22/7).
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Χμ, κάποιοι θέλουμε ολοκληρωμένη συσκευή κι εγγύηση κατασκευαστή αντί να "παλεύουμε" να στήσουμε kits. Επίσης, κάποιοι δεν έχουμε ούτε τις γνώσεις, ούτε τον χρόνο, ούτε την υπομονή για να στήσουμε ένα raspberry.
 

Μηνύματα
325
Reaction score
254
Χμ, κάποιοι θέλουμε ολοκληρωμένη συσκευή κι εγγύηση κατασκευαστή αντί να "παλεύουμε" να στήσουμε kits. Επίσης, κάποιοι δεν έχουμε ούτε τις γνώσεις, ούτε τον χρόνο, ούτε την υπομονή για να στήσουμε ένα raspberry.
Ισχύει
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Επίσης αν ξέρεις τρόπο να κάνεις cast σε Raspberry μέσω Chromecast, είμαι όλος αυτιά!
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Πως ακούγεται άραγε δίπλα σε raspberry(με γραμμικό τροφοδοτικό)?
Θα άξιζε καθαρά ηχητικά να πάμε στο Ifi zen stream?
'Εχει κάνει κανείς κάποιου είδους σύγκριση?
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Πως ακούγεται άραγε δίπλα σε raspberry(με γραμμικό τροφοδοτικό)?
Θα άξιζε καθαρά ηχητικά να πάμε στο Ifi zen stream?
'Εχει κάνει κανείς κάποιου είδους σύγκριση?
μερικές ιδέες εδώ…..

 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
μερικές ιδέες εδώ…..

Ευχαριστώ
Επειδή ακούω αρκετά tidal,απο pc η εφαρμογή του tidal κάνει το πρώτο unfold και παίρνω στην έξοδο του pc μέχρι και 24/96 σήμα.
Το ifi streamer , μπορεί να κάνει το ίδιο από την εφαρμογή tidal που τρέχει πάνω του;
Κάνει το πρώτο unfold;
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Αν το DAC είναι full MQA decoder δεν χρειάζεται ο streamer να κάνει το πρώτο unfolding.
(Όπως π.χ. το Zen DAC V2, iDSD Diablo, Ifi NEO iDSD και iFi PRO iDSD).

Ποιό DAC έχετε ;
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Αν το DAC είναι full MQA decoder δεν χρειάζεται ο streamer να κάνει το πρώτο unfolding.
(Όπως π.χ. το Zen DAC V2, iDSD Diablo, Ifi NEO iDSD και iFi PRO iDSD).

Ποιό DAC έχετε ;
το dac μου είναι ιδιοκατασκευή bufallo IIIse pro και δεν είναι προφανώς full MQA decoder.
Βολεύομαι αναγκαστικά μέ το πρώτο unfolding του tidal που μέσω pc το κάνει η ίδια η εφαρμογή,
και ακούω το πολύ μέχρι 24/96.Στο ruspberry δεν έχω ούτε αυτή την δυνατότητα,εξού και η απορία μου αν το ifi όταν τρέχει tidal κάνει το πρώτο unfolding.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
ZEN Stream & ROON 1.8 tested

 





dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γνωριζετε αν κανει το πρωτο unfold του mqa σε περιπτωση που συνδεθει με non-mqa dac; Οτι κανουν οι software players δηλαδη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top