JVC D-ILA PROJECTORS 2021




Μηνύματα
22
Reaction score
9
Καλημερα και καλο μηνα
Εχω μια απορια απο το n5 εισαγωγικο μοντελο 4κ των 6,000 παμε στον nz7 των 10,000 ??
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αν κατάλαβα καλά θα υπάρχει μόνο ένα μοντέλο με λάμπα (n6), το οποίο θα κυκλοφορήσει την άνοιξη του '22.
Στα 6.500 ευρώ. Τα άλλα 3 μοντέλα θα είναι laser.
 











Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δε μου εβγαιναν τα μαθηματικα με τα χ2 και χ4 shift ,εδω ληθηκε η απορια μηπως δε θα επρεπε να τα λεει 8k e-shiftx?

Και η επομενη αναβαθμιση θα ειναι τριπλο laser χωρις cinema filter και phosphor wheel , εξοικονομοντας κιαλλο φως αλλα κυριως για να μπορεσει να τερματισει το BT 2020. *
Δεν ξερω ποσο αναβαθμιση εκτος της σταθεροτητας στο χρονο ,θα μπορει να ειναι εαν καποιος ειναι ηδη ιδιοκτητης της σειρας Ν .

* απορια , και αυτο ποσο καλυτερο στην πραξη μπορει να ειναι; οκ τα γραφηματα ,γεματα τα τριγωνα, ποσο καλυτερο αυτο το εξτρα 20% αφου κυριως μιλαμε για το πρασινο χρωμα ?(οκ ειναι μερος και συνθεσης χρωματων)
Edit .
100% -20% = 80%
ομως 80% + 25% = 100%
ποιο απο τα δυο ειναι σωστο; :laugh:
 
Last edited:

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η jvc το ονομάζει 8k eshift, γιατί οι νέοι προβολείς δέχονται 8k σήμα και μπορούν να το αναπαράγουν σε ανάλυση μεγαλύτερη αυτής του panel (4k).
Να μου πεις και το eshift στον rs3000 που έχω, 8k το λέει κι ας μη δέχεται 8k σήμα.
Oh well, marketing...
Anyway, τα μικρά μοντέλα (eshift x2) σπάνε την 8k πληροφορία (περίπου 35 megapixel) σε 2 εικόνες 4k με διαγώνια μετατόπιση 0.5 στο panel. Άρα θα πάρουμε 8,84+8,84=18 megapixel περίπου.
Το μεγάλο μοντέλο (eshift x4) κάνει την ίδια δουλειά επί 4, συνθέτοντας μια εικόνα 4x8,84=35 megapixel.
Περιττά κι αχρείαστα βέβαια όλα αυτά.
Η επόμενη αναβάθμιση δε θα είναι δυστυχώς σε καθαρό r,g,b laser. Άσε που για τα επόμενα χρόνια θα πρέπει να δεχτούμε το blu escent με το φίλτρο.
Η λογική λέει ότι κάποια στιγμή όταν κάνουν τον κύκλο τους τα συγκεκριμένα laser μοντέλα, θα δούμε οπτική μηχανή που ακολουθεί τη φιλοσοφία του μεγάλου sony. Δηλαδή 2 μπλε laser διαφορετικού wavelength κι ένα κόκκινο.
Αλλά για τα επόμενα χρόνια κλείσαμε πιστεύω.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top