Προτάσεις για αποκλειστικό χώρο home cinema στο υπόγειο

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Αποφάσισα να φτιάξω αποκλειστικό χώρο home cinema στο υπόγειο της νέας κατοικίας μου. Ο χώρος προοριζόταν αρχικά για αποθήκη και έτσι δεν έχει τις βέλτιστες διαστάσεις, ενώ όλοι οι τοίχοι είναι από μπετό, οπότε χρειάζεται ειδική διαχείριση.

Απευθύνθηκα σε μία εταιρεία που αναλαμβάνει τέτοια έργα και μου έκανε μία πρόταση / μελέτη, την οποία πλήρωσα. Η εφαρμογή της μελέτης ξεπερνά κατά πολύ το budget μου, ενώ θεωρώ πως τα ποσά που ζητήσανε είναι εκτός πραγματικότητας. Η εφαρμογή της μελέτης λοιπόν φτάνει τα 40.000 χωρίς ΦΠΑ ενώ για μηχανήματα (προβολέα - οθόνη - ηχεία - A/V κτλ) η μελέτη προτείνει ένα κόστος περίπου 9000 ευρώ.

Τα 40.000 περιλαμβάνουν τη διαμόρφωση του χώρου, ένα βάθρο στο μπροστινό μέρος για τα μπροστινά ηχεία, ένα βάθρο στο πίσω μέρος για 3 υπερυψωμένες κινηματογραφικές θέσεις (η κύρια θέση θα έχει καναπέ αρχικά), τις 3 κινηματογραφικές θέσεις, κάποια ηχοαπορροφητικά panel αριστερά και δεξιά, ηχοαπορροφητική ταπετσαρία βαφόμενη σε όλο το χώρο, εργασίες κρυφού φωτισμού και spot, μία μοκέτα saaghi για το πάτωμα, βελούδινες κουρτίνες black out αριστερά και δεξιά της οθόνης αλλά και στο χώρο του A/V rack και της πόρτας εισόδου, μεταλλικό A/V rack, όλες οι καλωδιώσεις και έλεγχος καλής λειτουργίας. Στη οροφή επιπλέον περιλαμβάνεται μία κατασκευή για να μοιάζει σαν έναστρος ουρανός από μαύρη λάκα και οπτικές ίνες (η οποία αυτόνομα κοστολογείται στα 3000 ευρώ περίπου). Στα 40.000 ευρώ δεν περιλαμβάνονται εργασίες βαφής, γυψοσανίδων.

Πέρα από το ότι δεν έχω 40.000+9.000 => 50.000 ευρώ να διαθέσω, διαφωνώ και με κάποιες σχεδιαστικές επιλογές του μελετητή. Έχει προτείνει 7.2.2 setup με τα surround και rear surround να τα τοποθετεί στη γυψοσανίδα οροφής ενώ για το Atmos επιλέγει ηχεία ανάκλασης που τοποθετούνται πάνω από τα 2 μπροστινά. Προσωπικά, χωρίς να είμαι ειδικός, δεν έχω δει πουθενά να μπαίνουν τα surround στη γυψοσανίδα οροφής, ενώ πιστεύω πως οι διαστάσεις του χώρου που θα δείτε παρακάτω πιο πολύ ταιριάζουν σε 5.1.4 ή 5.2.4 και όχι σε 7.2.2

Επισυνάπτω σχεδιάγραμμα του χώρου. Επειδή θα προχωρήσω να το υλοποιήσω μόνος μου αν δε βρω κάποιον επαγγελματία με πρόταση πιο κοντά στο budget μου (υπολόγιζα 10 με το πολύ 15K για τη διαμόρφωση του χώρου, συμπεριλαμβανομένων του κόστους εργασιών γυψοσανίδων, βαψιμάτων κτλ), θα ήθελα τις γνώμες σας για το τι είναι προτιμότερο να στηθεί σε αυτό το χώρο.

mediaroom_drawing (1).png

Ο μικρός χώρος αριστερά θα "στεγάσει" το A/V rack και θα έχει πόρτα που θα κλείνει.

edit: το ύψος της οροφής είναι στα 2,80 αλλά θα κατέβει χαμηλότερα με τις γυψοσανίδες οροφής, λογικά το τελικό θα είναι στο 2,50 με 2,60 ίσως.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Στα 40.000 ευρώ δεν περιλαμβάνονται εργασίες βαφής, γυψοσανίδων.
Δηλαδή μπορεί να είναι και 45κ ;; :thumbsdown::whistling:

Βλέπω πολλά λάθη στα παραπάνω...
Atmos ηχεία ανάκλασης;;; surround και rear surround στη γυψοσανίδα οροφής;; μαύρη λάκα (προφανώς γυαλιστερή...) στην οροφή αντί για κάποια διαχυτική διάταξη;;; κλπ κλπ

Αλλά μιας και δεν είμαι ειδικός... ας περιμένουμε τους τρελαμένους να δώσουν τα φώτα τους με λεπτομέρειες...
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Ψάχνετε ειδικό να σας προτεινει τι πρέπει να κάνετε ή ειδικό που να συμφωνεί μαζί σας;

Είπατε στον ειδικό το budget που έχετε στην διάθεση σας ή το αμελησατε;
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Ψάχνετε ειδικό να σας προτεινει τι πρέπει να κάνετε ή ειδικό που να συμφωνεί μαζί σας;

Είπατε στον ειδικό το budget που έχετε στην διάθεση σας ή το αμελησατε;
Δε ψάχνω να συμφωνεί μαζί μου αλλά σε πολλές αναζητήσεις μου δεν έχω δει άλλες τέτοιες εγκαταστάσεις, έχω δει ηχεία in-wall αλλά όχι στη γυψοσανίδα οροφής.

Βεβαίως και ανέφερα το budget πριν ολοκληρωθεί η μελέτη (20 με 25Κ μαζί με μηχανήματα A/V)
μαύρη λάκα (προφανώς γυαλιστερή...) στην οροφή αντί για κάποια διαχυτική διάταξη;;; κλπ κλπ
Κατά λέξη γράφει: -Μεμβράνη μαύρη λάκα γυαλιστερή, με οπτικές ίνες 0,75 mm και πηγή φωτός ....
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Βεβαίως και ανέφερα το budget πριν ολοκληρωθεί η μελέτη (20 με 25Κ μαζί με μηχανήματα A/V)
Να ζητήσετε τα χρήματα σας πίσω αγαπητέ, αν ήταν σωστός επαγγελματίας δεν έπρεπε να σας κανει καν την μελέτη, δεν είναι μια απόκλιση της τάξης του 20-30% από το budget σας που έστω και άτυπα δικαιολογείται από την μεριά του για να σας πιεσει να αγοράσετε κάτι καλύτερο.

Αν και για dedicated χώρο τα 25κ μου φαντάζουν λίγα για τις δουλειές που θα ανοίξετε και τον εξοπλισμό που θα πρέπει να αγοράσετε. Είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν επαγγελματίες που θα σας βοηθήσουν. Ακουστε τους , απευθυνθείτε σε παραπανω του ενός, και συζητήσετε μαζί τους το που μπορουν να γίνουν "εκπτώσεις" στην ποιότητα της πρότασης που μπορουν να ρίξουν το κοστος στο επίπεδο που μπορειτε να κινηθείτε οικονομικά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε τα μόνο σου. Θα σου πάρει πολύ παραπάνω χρόνο αλλά θα γλιτώσεις πολλά χρήματα. Ίσως τα κάνεις και καλύτερα. Το μόνο που θα πρέπει να πληρώσεις (για εμένα) είναι η ακουστική μελέτη του χώρου. Στην τελική πάρε έναν επαγγελματία να σου κάνει μετρήσεις και έλα σε επικοινωνία με μερικές εταιρείες κατασκευής προϊόντων ακουστικής φροντίδας. Μερικές έχουν και τμήμα που κάνουν μελέτες. Ότι χρειάζεσαι δηλαδή.

Αν επιλέξεις την μελέτη επαγγελματία με μετρήσεις μπορεί να σου πει και τι μπορεί να μπει στο χώρο από πλευράς ηχείων, ενισχυτών κλπ.

Για εμένα, ακόμα και κέντρο να κάτσεις, ο χώρος είναι για 5.2.4 ή 5.4.4.
Αν ντε και καλά να ήθελα να πάω σε 7 bed, όλα τα surrounds θα ήταν πολύ κατευθυντικά. Και θέλει και άλλη ακουστική φροντίδα από ότι με 5 bed. Και τίποτα μα τίποτα in ceiling. Ούτε τα Atmos.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Επίσης βρες επαγγελματία και για την εικόνα. Να σου πει τι αξίζει να μπει ως συνδυασμός για μέγιστο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε τα μόνο σου. Θα σου πάρει πολύ παραπάνω χρόνο αλλά θα γλιτώσεις πολλά χρήματα. Ίσως τα κάνεις και καλύτερα. Το μόνο που θα πρέπει να πληρώσεις (για εμένα) είναι η ακουστική μελέτη του χώρου. Στην τελική πάρε έναν επαγγελματία να σου κάνει μετρήσεις και έλα σε επικοινωνία με μερικές εταιρείες κατασκευής προϊόντων ακουστικής φροντίδας. Μερικές έχουν και τμήμα που κάνουν μελέτες. Ότι χρειάζεσαι δηλαδή.

Αν επιλέξεις την μελέτη επαγγελματία με μετρήσεις μπορεί να σου πει και τι μπορεί να μπει στο χώρο από πλευράς ηχείων, ενισχυτών κλπ.

Για εμένα, ακόμα και κέντρο να κάτσεις, ο χώρος είναι για 5.2.4 ή 5.4.4.
Αν ντε και καλά να ήθελα να πάω σε 7 bed, όλα τα surrounds θα ήταν πολύ κατευθυντικά. Και θέλει και άλλη ακουστική φροντίδα από ότι με 5 bed. Και τίποτα μα τίποτα in ceiling. Ούτε τα Atmos.
Κι εγώ για 5.2.4 νομίζω είναι ο χώρος. Αν αντί για 4,5 μέτρα μήκος ήταν 6-6.5 μέτρα, εκεί το 7.2.4 θα ήταν μια χαρά.
Όταν λες ούτε τα Atmos in ceiling, που προτείνεις να είναι;

Έχω ψάξει αρκετά τις τελευταίες μέρες για acoustic management, έχω δει άπειρα video, ενώ μου έκανε και μία δωρεάν "μελέτη" (όσο μπορεί να γίνει μελέτη από μακριά χωρίς επί τόπου μέτρηση) η GIK Acoustics. Από την άλλη θέλω ο χώρος να έχει και κάποια ομορφιά, δε θέλω να γεμίσει ο τόπος acoustic panels, diffuser panels, bass traps κτλ. Έχω δει και πως σε κάποιες εγκαταστάσεις, αφού εγκαταστήσουν όλα αυτά τα πάνελ, καλύπτεται όλος ο τοίχος από audio fabric αλλά δεν έχω ιδέα ποιος θα μπορούσε να μου το φτιάξει αυτό.

@costasear: Είχα ζητήσει από τον μελετητή, αν είναι εφικτό, να υπάρχει πίσω από την κύρια θέση θέασης όπου θα μπει τριθέσιος-τετραθέσιος καναπές, μία σειρά από κινηματογραφικά καθίσματα (τύπου Village, όχι τύπου lazy chair) που θα είναι βοηθητικές (αν πχ έρθουν πολλοί φίλοι των παιδιών να δουν κάτι). Στη μελέτη μπήκαν, σε υπερυψωμένο βάθρο διάστασης 100x260, με την πλάτη του καναπέ να ξεκινά από το 350 από την οθόνη. Αν δεν είναι εφικτό, μένει μόνο με τον καναπέ και ένα-δύο σκόρπια πουφ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Ασχέτως όλων των υπολοίπων, που χρήζουν διερεύνησης, ώστε να δούμε τι ακριβώς θες και τι ανάγκες θα πρέπει να εξυπηρετεί, το θέμα της ηχητικής περιποίησης ενός τέτοιου μικρού χώρου, νομίζω πως είναι συγκεκριμένο και δεν επιδέχεται πολλά πολλά, αν θες να κρατηθεί χαμηλά το κόστος.

Στρώσε κάτω στο δάπεδο ένα laminate σκούρο, πολύ σκούρο, ώστε να βοηθήσει στην εικόνα. Κάτω από το laminate ρίξε μια στρώση λεπτής πυκνης απορρόφησης, ας πούμε 5mm, κι ότι κάνει.

Σε όλους τους υπόλοιπους τοίχους και στο ταβάνι, στρώσε παντού μια γυψοσανίδα απορρόφησης, αυτή με τις τρυπούλες. Θα πρέπει να δοθεί προσοχή στα στηρικτικα πλαίσια της γυψοσανίδας, να έχουν μαλακά κραδασμοαπορροφητικα ελαστικά υλικά παντού, ώστε να μη τρίζει.

Πίσω από τη γυψοσανίδα, άσε 10 πόντους κενό, το οποίο θα πρέπει να το γεμίσεις με πολύ πυκνή και βαριά ήχοαπορρόφηση, κάποιο πετροβαμβακα έξτρα πυκνό, έξτρα βαρύ.

Λέω μόνο 10cm απορρόφησης, γιατί ήδη είναι μικρός ο χώρος και θα μικρύνει κι άλλο με όλα αυτά, δηλαδή από 20τμ με 10cm απορρόφηση και 1cm το πάχος της γυψοσανίδας, χάνεις 22cm συνολικά σε κάθε διάσταση, και από 20, 2τμ θα πας στα 18,2τμ, δηλαδή χάνεις 2τμ που ειναι 10% του εμβαδού..

Τα ηχεία θα τα χώσεις όλα σε τρύπες στη γυψοσανίδα, ώστε η πλάτη τους να ακουμπά τοίχο, και μεταξύ πλάτης και τοίχου βάλε 1cm πυκνή απορρόφηση.
Θα είναι σχεδόν εντοιχισμένα δηλαδή όλα τα ηχεία σου.

Στις 4 κάτω ή πάνω γωνίες του χώρου, σε τρύπες στις γυψοσανίδες, θα χώσεις 4 σαμπ.

Αυτά ως τώρα είναι τα "βασικά", και καλύπτουν ηχητικά αυτό που θες. Κόστος νομίζω κάνα 5 χιλιαρο θες μέχρι εδώ, για δάπεδο, γυψοσανίδες και απορρόφηση.




ΥΓ.
Οι καθαρές διαστάσεις του χώρου είναι όπως βλέπω από το σχέδιο:

4,46*4.53=20.2038 τμ

-22cm σε κάθε διάσταση για ηχητική περιποίηση:

4,24*4,31=18.2744 τμ

20,2038-18,2744=1,9294 τμ χάνεις.

Δε σε παίρνει νομίζω παραπάνω..
Αν τυχόν νιώθεις χουβαρδας, δώσε άλλους 5 πόντους σε κάθε πλευρά για περισσότερη απορρόφηση, ώστε να έχεις γυψοσανιδα+15cm απώλεια, δηλαδή 16+16=32cm σε κάθε διάσταση δηλαδή:

4.14*4.21=17.4294 τμ

2,7744 τμ χάνεις.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Όταν λες ούτε τα Atmos in ceiling, που προτείνεις να είναι;
Κανονικά ηχεία κατά τα πρότυπα Dolby Atmos.


Έχω ψάξει αρκετά τις τελευταίες μέρες για acoustic management, έχω δει άπειρα video, ενώ μου έκανε και μία δωρεάν "μελέτη" (όσο μπορεί να γίνει μελέτη από μακριά χωρίς επί τόπου μέτρηση) η GIK Acoustics. Από την άλλη θέλω ο χώρος να έχει και κάποια ομορφιά, δε θέλω να γεμίσει ο τόπος acoustic panels, diffuser panels, bass traps κτλ. Έχω δει και πως σε κάποιες εγκαταστάσεις, αφού εγκαταστήσουν όλα αυτά τα πάνελ, καλύπτεται όλος ο τοίχος από audio fabric αλλά δεν έχω ιδέα ποιος θα μπορούσε να μου το φτιάξει αυτό
Και τα ηχεία μπορούν να μπουν πίσω από το ύφασμα.
Κάνεις αυτό σου είπε ο Κώστας, ή φροντίζεις τον χώρο όπως του πρέπει με την βοήθεια επαγγελματία, και στα ηχεία, και αν επιλεχθούν in wall λύσεις στο τέλος παίρνεις ξύλα να φτιάξεις τελάρα και τα ντύνεις με το ύφασμα.
Από ότι είδα στην Γερμανία το πουλάνε περίπου 600€ τα 46m τόπι, 1,5m φάρδος σε πολλά διάθεσημα χρώματα.
Ρίξε μια ματιά στα sonitus acoustics. Είναι καλά και φθηνά.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Προσωπικά εγώ θα έστηνα 7.4.4 σε αυτό το χώρο.

Ετσι:

341997_8f8db6218597fd9319caec98f05db65b~3.png


Τα πλαϊνά σαραουντ υποχρεωτικά πιο ψηλά από το αυτί του καθημενου ακροατή, τουλάχιστον 40cm, κσι με κατεύθυνση προς τον απέναντι της πολυθρόνας (cross firing).

Tα μωβ είναι 4 άτμος ηχεία, με κέντρο τον καναπέ από κάτω.

Μπροστά νομίζω ότι βολεύεσαι με μια μεγάλη τηλεόραση, ιδίως αν προχωρήσεις λίγο πιο μπροστά τον καναπέ, από όσο τον δείχνω. Δείχνω να έχεις αφήσει ~1,5μ πίσω από τον καναπέ χώρο, διάδρομο ή για υπερυψωμένη δεύτερη σειρά, βοηθητική που λες.

Ηχεία μπορούμε να συζητήσουμε και in wall.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
@costas EAR ευχαριστώ για την πολύ αναλυτική απάντηση. Ένα από τα σενάρια που είχα δει κι εγώ στις αναζητήσεις μου ήταν αυτό που περιγράφεις, με πετροβάμβακα, in wall ηχεία και γυψοσανίδα, αλλά και εναλλακτικά με acoustic fabic αντί για την γυψοσανίδα απορρόφησης.

Σε ότι αφορά το πάτωμα, επειδή έχω και ενδοδαπέδια, δεν θα με καλύψει μία χοντρή μοκέτα σκουρόχρομη;

Η δεύτερη σειρά θέσεων πιστεύετε βγαίνει ή το ξεχνάω;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Σε ότι αφορά το πάτωμα, επειδή έχω και ενδοδαπέδια, δεν θα με καλύψει μία χοντρή μοκέτα σκουρόχρομη;
Είναι κακη επιλογή.
Δε θες για τον ήχο χοντρή μοκέτα, κάνει κακό.
Ασε να έχει αντανακλασεις.
Οπότε επειδή έχεις ενδοδαπεδια, στρώσε απλώς μια πολύ πολύ πολύ πολύ λεπτή μοκέτα, ίσα ίσα για το φως.
Η δεύτερη σειρά θέσεων πιστεύετε βγαίνει ή το ξεχνάω;
Βγαίνει.
Καλά το σκέφτηκες εξ'αρχης.
Να μαζεύονται παιδάκια να περνάτε ωραία.
Ας μην ακούνε τέλεια εκεί πίσω, μικρό το κακό.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Μπροστά νομίζω ότι βολεύεσαι με μια μεγάλη τηλεόραση, ιδίως αν προχωρήσεις λίγο πιο μπροστά τον καναπέ, από όσο τον δείχνω. Δείχνω να έχεις αφήσει ~1,5μ πίσω από τον καναπέ χώρο, διάδρομο ή για υπερυψωμένη δεύτερη σειρά, βοηθητική που λες.
Αχ, μου το χαλάς τώρα, θέλω οπωσδήποτε προβολέα. Έχω ήδη προβολέα στο σπίτι που μένω τώρα (έναν αρχαίο Panasonic 720p) και βλέπω από τα 3 μέτρα σε 106", πίστευα πως μία 120" στα 3,5 μέτρα θα ήταν ΟΚ, αλλά στη χειρότερη να το ρίξω πάλι στις 106". TV έχω 65" στο καθιστικό.
Ηχεία μπορούμε να συζητήσουμε και in wall.
Αν είναι να κάνω γύρω γύρω όλο αυτό με τις γυψοσανίδες, τα προτιμώ in wall. Προτείνεις κάτι συγκεκριμένο; Για ηχεία, ενισχυτικά, καλώδια, προβολέα και οθόνη το budget μου είναι στα 8-10k
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εγώ στα 3,5m με 106" σε 16:9 ήμουν super. Σε 2:35 ήθελε παραπάνω.

Προτείνω να δεις με τον άνθρωπο που θα επιλέξεις (επαγγελματία εικόνας), να δείτε και τη λύση 2:35 οθόνης όσο μεγάλη σε παίρνει, και να γεμίζεις την εικόνα με το Zoom του φακού.
Σε 16:9 θα έχεις μαύρο δεξιά αριστερά αλλά με μια ALR οθόνη ίσως να μην καταλάβεις και τίποτα. Αν η διαφορά είναι ορατή, με 2 τελάρα που θα φτιάξεις και το ύφασμα που ήδη θα έχεις σκεπάζεις δεξιά αριστερά την οθόνη και είσαι άρχοντας. Τα φτιάχνεις να υπάρχουν και τα έχεις πάντα κάπου κοντά, δίπλα στο rack πχ.
Αν θες, στις 2 άκρες των τελάρων που θα είναι δίπλα στην οθόνη βάζεις και μαύρο βελούδο αν χρειαστεί.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
35
Να συμπληρώσω ότι στη μελέτη έχουν βάλει 136" 16:9 (την SCREENLINE FV300HDI) που νομίζω είναι τεράστια για το χώρο μου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Για ηχεία, ενισχυτικά, καλώδια, προβολέα και οθόνη το budget μου είναι στα 8-10k
Δε βγαίνει. Μόνο για ηχεία, βγαίνει..
Και με ενεργά, για πιο οικονομικά.
Θες 7+4=11 δορυφόρους και 4 σαμπ, και av..

Με Ντιράκ παίζει ονκιο και ναντ οι πιο φτηνές επιλογές, συν το μινιντιεσπι για τα σαμπ, συν μικρόφωνο. Γεμάτα 2 χιλιάρικα το απολύτως μίνιμουμ για av.
Καλώδια θες λεφτά, ξέρω γω 500 ευρώ δε θα φτάσουν. Ρεύματος και σήματος. Και πολυμπριζα και λεπτομέρειες.

Και μετά τα ηχεία. Δες όλα ίδια όλα τα οικονομικά τα καλι τα 8-αρια και 4 καλι σαμπ.



Και 4 τετοια



6.700€ τα 11 ηχεία και 4 σαμπ.
2.000 πες av
500 καλώδια

Συνολο 9,300 ως εδώ, και αντε για πηγή ένα Nvidia shield πας 9.5 χιλαρικα.

Για τιβι τη βγάζεις φτηνά.

Για προβολέα θες λεφτά..
Και το καλό το πανί δεν είναι φτηνό, η οθόνη δεν είναι τζάμπα στον προβολέα. Και θες και κουρτίνες δεξιά αριστερά μαύρο βελούδο και τέτοια, όλα έχουν λεφτά.

Με 4-5 χιλιάρικα παίρνεις σοβαρή τηλεόραση, μεγάλη. Με 5 χιλιάρικα σε προβολέα είσαι στην αρχή ακόμα..






ΥΓ.
πίστευα πως μία 120" στα 3,5 μέτρα θα ήταν ΟΚ
Δεν έχεις 3,5μ φίλε.
4,5 μέτρα είναι η κενή διάσταση, που θα γίνει 4,3 ή 4,2μ με τη γυψοσανίδα.

Άσε μίνιμουμ 1,5μ για τη δεύτερη σειρά, είσαι στα 2,7μ η πλάτη του καναπέ με τον τοίχο.
Η απόσταση ματιών με πανί, δε γίνεται να ξεπερνάει τα 2,5μ με κανένα τρόπο.
Στα 2,3μ θα είναι η οθόνη σου από τα μάτια σου.

Προφανώς γίνεται με πανί, αλλά δε τη γλυτώνεις με 5 χιλιαρο.
Με τηλεόραση, μια χαρά θα τη γλυτώσεις.
Αν είναι να κάνω γύρω γύρω όλο αυτό με τις γυψοσανίδες, τα προτιμώ in wall.
Α, κι εγώ. Αλλά θα κοστίζουν περισσότερα λεφτά, για να έχουν πάνω κάτω ίδιες επιδόσεις με τα ενεργά καλι.
Αρκετά περισσότερα λεφτά. :)
Θες και τελικούς ενισχυτές.
Μπόλικους.

Κοίτα, άμα είναι να δώσεις 60 χιλιάρικα για εξοπλισμό, το συζητάμε.
Με τα λεφτά που λες, τα καλι είναι η φτηνότερη επιλογή που έχεις, με ένα φτηνό av, και μένεις χωρίς λεφτά για προβολέα.

Εγώ θα πρότεινα να δώσεις ακόμα 3 χιλιάρικα στον av, processor, ώστε να πάρεις ένα με XLR εξόδους. Αυτό ναι, αξίζει.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Μια ζωή τα ίδια.
-Θέλω αμάξι και έχω 15000€.
-Βαλε κάτι ακόμα και πάρε Porsche.

- - - -

Φίλε μου μια 120" ALR Celexon έχει 899€. Αν έχει και σταθερές θα είναι ακόμα φθηνότερη.
Ενας Epson 9400 αλλα 2500€.
Ενα RuiPro Fiber HDMI 10M ούτε 100€.
Mε 3500€ έχεις super εικόνα, και "4K"
Ναι, δεν είναι native, αλλά δεν γίνεται να τα θέλουμε και όλα σε αυτά τα χρήματα. Μακάρι, αλλά δεν.

Σου έμειναν άλλα 6500€ για τον ήχο.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.102
Reaction score
124.658
Αλέξη, πρώτον, δεν έχει 3,5μ όπως το ανέλυσα.

Δεύτερον, στα 2,3μ με προβολέα 1080 και ψευδο4κ με κίνηση αθλια, εν ετει 2022 που θα το κάνει, είναι λάθος.
Παίρνει 8κ τηλεόραση στα ίδια λεφτα, με κίνηση βούτυρο και εικόνα να τρίβεις τα ματάκια σου.

Τρίτον, επειδή τα έχουμε κάνει όλα αυτά, ξέρουμε καλά τι μετράει και τι δε μετράει.

Η πρόταση που του κάνω, του γλυτώνει λεφτά από την ηχητική φροντίδα του χώρου με επώνυμα υλικά, ώστε να πάρει πιο αξιόλογο εξοπλισμό στα λεφτά που διαθέτει.

Και όπως είπα, τηλεόραση.
Με ευγνωμονει αργότερα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top