Ποδήλατο


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
εγώ επείδη έχω κάνει και ηνγγλέζικο εμβόλιο , είναι ξηγημένα παλικάρια ναούμ αν και πούστηδοι λένε αι κακαί γλώσσαι, πιστεύω οτι θα δεχτούν και επιστροφή και αλλαγή. το πρόβλημα είναι άλλο, εσύ τροχούς καινούριους είτε shamal είτε fulcrum μέσ τον Σεπτέμβρη δε θα δείς.
το άλλο πρόβλημα είναι οτι μάλλον δεν θα έχουν collect service στην Ελλάδα και θα πρέπει να αναλάβεις εσύ την αποστολή που τα έξοδα της είναι σεβαστά (καθότι απλός πελάτης λιανικής είσαι). Θα καλυφθείς πιστεύω στο σύνολο (πχ επιστροφή χρημάτων από την αγορά και πιστωτικό για τα έξοδα αποστολής αν τα δεχτούν) αλλά το θέμα παραμένει οτι ούτε εσύ θα καβαλήσεις καινούριους τροχούς σε λιγότερο από 2-3 βδομάδες , ούτε εγώ μεταχειρισμένους eurus (από ένα παλικάρι , δεν το ξες)
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Πόσα mp3 χωράει;
USB σε αυτή τη περίπτωση σημαίνει ultra smooth Bearings, ήθελα και κεραμικά ρουλεμάν το γίδι... :biggrin::lolsign:
εγώ επείδη έχω κάνει και ηνγγλέζικο εμβόλιο , είναι ξηγημένα παλικάρια ναούμ αν και πούστηδοι λένε αι κακαί γλώσσαι, πιστεύω οτι θα δεχτούν και επιστροφή και αλλαγή. το πρόβλημα είναι άλλο, εσύ τροχούς καινούριους είτε shamal είτε fulcrum μέσ τον Σεπτέμβρη δε θα δείς.
το άλλο πρόβλημα είναι οτι μάλλον δεν θα έχουν collect service στην Ελλάδα και θα πρέπει να αναλάβεις εσύ την αποστολή που τα έξοδα της είναι σεβαστά (καθότι απλός πελάτης λιανικής είσαι). Θα καλυφθείς πιστεύω στο σύνολο (πχ επιστροφή χρημάτων από την αγορά και πιστωτικό για τα έξοδα αποστολής αν τα δεχτούν) αλλά το θέμα παραμένει οτι ούτε εσύ θα καβαλήσεις καινούριους τροχούς σε λιγότερο από 2-3 βδομάδες , ούτε εγώ μεταχειρισμένους eurus (από ένα παλικάρι , δεν το ξες)
Είμαι άτυχος και εγώ, άτυχος και ο άλλος που δεν τον ξέρω.

Εδώ το λινκ με ένα βίνδεο του προβλήματος, είναι σχετικά μικρό το αρχείο, μη δίνετε σημασία σε αυτόν που μιλάει, είναι από τη Λάρσα το παιδί :lolsign:
 
Last edited:


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Ο Χρήστος σίγουρα θα βρει το δίκιο του.

Το χειρότερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το ξενέρωμα. Με ανεβασμένη ψυχολογία περιμένεις το ακριβό καινούργιο σου απόκτημα για να το χαρείς και καταλήγεις σε "διαπραγματεύσεις", ταλαιπωρία και αναμονή άγνωστης διάρκειας. Ακόμα κι όταν λυθεί το πρόβλημα, η χαρά δεν είναι η ίδια.
 

Μηνύματα
18.921
Reaction score
13.302
Το βίντεο πρέπει να ανέβει yt κι από εκεί fb με κοινοποίηση στην εταιρία. Πρέπει να ενημερώνεται και το κοινό για αυτές τις περιπτώσεις.
Το έστειλε ήδη ο Χρήστος το λινκ στο support της wiggle.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ο Χρήστος σίγουρα θα βρει το δίκιο του.

Το χειρότερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το ξενέρωμα. Με ανεβασμένη ψυχολογία περιμένεις το ακριβό καινούργιο σου απόκτημα για να το χαρείς και καταλήγεις σε "διαπραγματεύσεις", ταλαιπωρία και αναμονή άγνωστης διάρκειας. Ακόμα κι όταν λυθεί το πρόβλημα, η χαρά δεν είναι η ίδια.
Μα αυτό λέω, το δίκαιο δεν είναι απλά να αντικατασταθεί το προϊόν, κυρίως όταν μιλάμε για κάτι τόσο ακριβό. Αυτό δα έλειπε να χάσει και χρήματα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Ακόμα κι όταν λυθεί το πρόβλημα, η χαρά δεν είναι η ίδια.
Ήδη από τώρα, πριν με απαντήσει καν το κατάστημα που ψώνισα, νιώθω ακριβώς έτσι.
Το πρωί πέρασα δίπλα από το κουτί που ήταν οι shamal μέσα και το πάτσα κλωτσιά εντελώς αυθόρμητα...
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Το καλύτερο όλων είναι που μια ψυχή κουστουμαριστηκε και κατηφορησε Κερατσίνι να παραλάβει τροχούς..... Τι παρέλαβε δε σας λέω....
 


Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
έχω στο trekking μου σαν αυτα, ναι βολικά είναι , έχουν αντίβαρο που τα κρατά όρθια στην ίδια θέση πάντα για να κουμπώνεις εύκολα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
έχω στο trekking μου σαν αυτα, ναι βολικά είναι , έχουν αντίβαρο που τα κρατά όρθια στην ίδια θέση πάντα για να κουμπώνεις εύκολα.
Άρα λες πως είναι καλή λύση για ένα κουρσάκι ώστε να εκτελεί και χρέη μεταφορικού μέσου αν χρειαστεί. Να μην πάω στη λύση 2 ζευγαριών. Θα είναι τα πρώτα "κουμπωτά" μου, δεν έχω προηγούμενη εμπειρία.

Επίσης ισχύει αυτό που λένε πως τα spd (τα τύπου mountain) είναι πιο εύκολα στη χρήση και προτείνονται για αρχάριους σε σχέση με τα spd-sl?
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
ναι είναι πιο εύκολα όντως αλλά καμία σχέση στο πόσο μπορείς να πατήσεις - το spd-sl δεν παίζεται σε αυτό (σε σχέση με το spd)
τα παπούτσια με spd γενικά είναι πιο πρακτικά για να περπατάς αλλά τελικά σε κουρσάκι δεν το έχεις ανάγκη αυτό , όπως δεν έχεις ανάγκη την αλυσίδα καθώς ποτέ δεν πάς κάπου να το αφήσεις και να μην είναι στα 2 μέτρα από τα μάτια σου.
δε κάθε περίπτωση το πεταλάκι που βάζεις εκεί (βρες και Ελλάδα , είναι σίγουρα φθηνότερο) θα σε βολέψει σε αυτήν την μετάβαση στο spd-sl που τελικά θα καταλλήξεις σε λίγο καιρό.
ειδικά στις βόλτες που εκτελεί χρέη μεταφορικού μέσου είναι μεγάλη ευκολία (αν και υπάρχουν πλαστικές προσθήκες - και σε spdsl - για να τα καβαλάς με απλό παπούτσι).
το spd παπούτσι που θα πάρεις κοίτα να είναι σχετικά καλό, χωρίς κορδόνια (δεν βολεύουν καθόλου) γιατί θα το φορά αρκετή ώρα.
 

Μηνύματα
18.921
Reaction score
13.302
Άρα λες πως είναι καλή λύση για ένα κουρσάκι ώστε να εκτελεί και χρέη μεταφορικού μέσου αν χρειαστεί. Να μην πάω στη λύση 2 ζευγαριών. Θα είναι τα πρώτα "κουμπωτά" μου, δεν έχω προηγούμενη εμπειρία.

Επίσης ισχύει αυτό που λένε πως τα spd (τα τύπου mountain) είναι πιο εύκολα στη χρήση και προτείνονται για αρχάριους σε σχέση με τα spd-sl?
Έχω τέτοια στο trekking, δύο πλευρών, και σκέτα spd στο road... επειδή θέλω και να περπατώ! :gamer:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.035
Reaction score
41.300
Τα spd είναι πολύ πρακτικά για καθημερινότητα αλλά προπονητικά σε κουρσάκι χάνεις σε πολλά επίπεδα, κυρίως στο πάτημα, η πλατφόρμα των spd sl είναι πολύ πχιο σταθερή με μεγαλύτερο εύρος στο πάτημα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Πείτε ρε σεις τίποτα αν έρχεστε Πάρνηθα, εγώ δίπλα είμαι.
Να πάρω το αμαξάκι μου, να έρθω να σας βρω να πιούμε καφέ! :rofl:

Αλήθεια όμως τώρα, νομίζω αν ξεκινήσουμε την ίδια ώρα ο @bretsos από το σπίτι του κι εγώ από εδώ, ίιιισως και να φτάσουμε την ίδια ώρα πάνω.

Αν και (αλήθεια αλήθεια αυτή τη φορά), η λογική επιλογή μάλλον θα ήταν να το επιχειρήσω αφού πάρω το καινούργιο ποδήλατο, αν πάρω ποτέ έτσι όπως το πάω.
(κουοτάροντας τον εαυτό μου...)

Σας το είχα πει ότι θα το επιχειρήσω μόλις πάρω το καινούργιο ποδήλατο.
Ε, κι αφού το πήρα, είπα χθες να ανέβω.

Κρίνοντας από άλλους που έβλεπα να ανεβαίνουν (κανένας με τόσο χοντρά λάστιχα όσο εγώ βέβαια :p), δεν τα πήγα και πολύ άσχημα για πρώτη φορά. 58 λεπτά το segment "(Χρονόμετρο) Ανάβαση Πάρνηθας".

Πήγαινα όμως σχετικά χαλαρά, αφενός επειδή δεν είχα ξανακάνει τη διαδρομή και δεν ήξερα τι ρυθμό να κρατήσω για να μην τα φτύσω. Αφετέρου, χθες φύσαγε ένας βοριάς 4 μποφώρ γεμάτα με κάτι ριπές 6+ που 2-3 φορές πήγαν να με ρίξουν από το ποδήλατο. Ειδικά όσο πιο ψηλά ανέβαινες, στις ευθείες με ΒΑ κατεύθυνση δεν μπορούσες με τίποτα να ανεβάσεις ρυθμό.

Άρα την επόμενη φορά (αν δεν φυσάει), στόχος τα 50!
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.410
εξαιρετικό είναι το 58 για πρώτη φορά , νομίζω και εγώ τόσο το έκανα πέρσυ

εγώ εψές πήγα μέχρι Σούνιο και μετά με μαζέψανε για να πάω για καφέ και κοψίδια στα καλύβια.


1631525632618.png
1631525662215.png
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
εξαιρετικό είναι το 58 για πρώτη φορά , νομίζω και εγώ τόσο το έκανα πέρσυ
Ναι, γιατί ακολούθησα πονηρή τακτική. Σαν τους δρομείς που προπονούνται στα 4χλμ υψόμετρο και μετά κατεβαίνουν στο μηδενικό υψόμετρο και τους φαίνεται παιχνιδάκι. 😄

Αφού τον Αύγουστο στη Λευκάδα έκανα (έστω με τρελό ζόρι) αυτό το ανέβασμα με το παλιό ποδήλατο:

1631527441779.png


τώρα η Πάρνηθα με το καινούργιο ήταν βολτούλα!
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top