"Στροφή" σε επαγγελματικά ηχεία για home cinema;;

Μηνύματα
499
Reaction score
119
περι ορέξεως θα έλεγα....

προσωπικά είχα μπει στην διαδικασία να ασχοληθώ με PA για home cinema
δεν θα έλεγα όχι...εφόσον το ηχείο είναι σοβαρό...χωρίς φυσήματα
Υποθέτω αδερφέ ότι όταν λες "σοβαρό ηχείο" δεν θα είναι μέσα αυτά για τα οποία μιλάω εγώ, της τάξεως των 500ευρώ.
Μπορείς να μου πεις κάποιο μοντέλο που τυχόν σου έρχετε στο νου και έχεις ακούση που δεν έχει το φύσημα, για να δω σε τι ποσό κυμαίνονται;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Υποθέτω αδερφέ ότι όταν λες "σοβαρό ηχείο" δεν θα είναι μέσα αυτά για τα οποία μιλάω εγώ, της τάξεως των 500ευρώ.
Μπορείς να μου πεις κάποιο μοντέλο που τυχόν σου έρχετε στο νου και έχεις ακούση που δεν έχει το φύσημα, για να δω σε τι ποσό κυμαίνονται;
η σοβαρότητα δεν έχει να κάνει μόνο με την τιμή….πχ τα jbl που ανέφερες έχουν αναφέρει οι χρήστες φύσημα ….θέλει ψάξιμο το κάθε ηχείο να δεις που κερδίζεις κ που χάνεις
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Έστω ομως οτι έχει φύσημα, αν στα 4m που ειναι η θέση ακρόασης δεν ακους τίποτα σε νοιάζει ? Ολα έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα οπως σου γράφει και ο εθνικός μας προηθευτής !

Μακάρι η τιμή στο hifi να ήταν συνωνυμη της ποιότητας, δυστυχώς ομως στην πραγματικότητα η συντριπτική πλειοψηφία ψάχνει τον μήνα που τρέφει τους 11 ...
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Δεν υπάρχει κανείς που να τη βρίσκει με φύσημα από το τουίτερ και βόμβο από τα τροφοδοτικά.

Αφήστε τα μόνιτορ για τα στούντιο και τα επαγγελματικά PA για τα μαγαζιά.

Ένας receiver και πολλαπλά ίδια παθητικά μικρά ηχεία μιας σινεματζίδικης σειράς είναι η πιο σοφή επιλογή για home cinema στο καθιστικό του σπιτιού. Τουλάχιστον τα τρία μπροστινά να είναι ίδια.

Ούτε ογκώδεις κολώνες για main, ούτε ξεχωριστοί τελικοί χρειάζονται για νορμάλ σαλόνια.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Προσοχή μέχρι ποια απόσταση γίνεται αισθητό το φύσημα στα ενεργά monitors. Στα δικά μου για παράδειγμα, μετά τους 50-55 πόντους δεν ακούγεται τίποτα.
Όπότε αν η απόσταση ακρόασης είναι 2 ας πούμε μέτρα, δεν έχει νόημα αν υπάρχει φύσημα στα tweeter στος 50 πόντους.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Πάντα έχει νόημα να υπάρχει άκρα του τάφου σιωπή. Όσο πιο απόλυτη, τόσο καλύτερα.

Ακόμη και ο φαινομενικά μη αντιληπτός θόρυβος είναι θόρυβος. Το ιδανικό είναι να μην υπάρχει.

Αν αρχίσουμε να συγχωρούμε φύσημα από το τουίτερ του φτηνομόνιτορ, βόμβο από το PA σαμπ και θόρυβο από τον δρόμο, ζήτω που καήκαμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μακάρι η τιμή στο hifi να ήταν συνωνυμη της ποιότητας, δυστυχώς ομως στην πραγματικότητα η συντριπτική πλειοψηφία ψάχνει τον μήνα που τρέφει τους 11 ...
Πολλές φορές το κοστολόγιο κατασκευής μια αισθητικά όμορφης καμπίνας που να εξυπηρετεί και τα τεχνικά του ήχου είναι αρκετά μεγαλύτερο από το κόστος των εξαρτημάτων που αφορούν τον ήχο.

Υπάρχουν πελάτες που θέλουν να πληρώσουν μόνο για την ποιότητα του ήχου.
Υπάρχουν και οι άλλοι που θέλουν και τα δύο.
Κανένας δεν είναι σωστός ή λάθος.
Έχουν διαφορετικές ανάγκες.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Πολλές φορές το κοστολόγιο κατασκευής μια αισθητικά όμορφης καμπίνας που να εξυπηρετεί και τα τεχνικά του ήχου είναι αρκετά μεγαλύτερο από το κόστος των εξαρτημάτων που αφορούν τον ήχο.

Υπάρχουν πελάτες που θέλουν να πληρώσουν μόνο για την ποιότητα του ήχου.
Υπάρχουν και οι άλλοι που θέλουν και τα δύο.
Κανένας δεν είναι σωστός ή λάθος.
Έχουν διαφορετικές ανάγκες.
Στο θέμα αυτό, σχέση τιμής-ποιότητος ισχύει και στα επαγγελματικά; Η μήπως εκεί είναι ποιο τίμια τα πράγματα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Στο θέμα αυτό, σχέση τιμής-ποιότητος ισχύει και στα επαγγελματικά; Η μήπως εκεί είναι ποιο τίμια τα πράγματα
Ποιότητα σε τι είναι το θέμα.

Τα επαγγελματικά κατά 99% επικεντρώνουν το κόστος στην ηχητική απόδοση.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Οσων αφορά το φύσιμα τα Tannoy Gold με XLR to XLR δεν ακούγονται εκτός και αν πας και ακουμπήσεις το αυτί σου στο ηχειο στο σήμειο που φαίνεται το avatar και έχεις ανοίξει το volume στο max και δεν παίζει μουσική. Υπερβολές νομίζω. Θόρυβο πολύ είχα με RCA to XLR γιατί είναι έτσι και αλλιώς ματσακονιά να κάνεις unbalance to balance σήμα. Οπότε μετά τον Paris πάμε για Trinnov οταν μου πέσει το joker xixixi.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Σε κάποιο πρόσφατο video ο Sean Olive (τον έχουν πάρει σβάρνα οι YouTubers τώρα τελευταία να παρουσιάζει τις έρευνες της Harman), είπε πως ένα από τα "ευρήματα" τους με τον Toole ήταν πως οι περισσότεροι μηχανικοί ήχου επιλέγουν Studio Monitors για να δουλέψουν και ηχεία Hifi για το σπίτι τους.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Πάντα έχει νόημα να υπάρχει άκρα του τάφου σιωπή. Όσο πιο απόλυτη, τόσο καλύτερα.

Ακόμη και ο φαινομενικά μη αντιληπτός θόρυβος είναι θόρυβος. Το ιδανικό είναι να μην υπάρχει.

Αν αρχίσουμε να συγχωρούμε φύσημα από το τουίτερ του φτηνομόνιτορ, βόμβο από το PA σαμπ και θόρυβο από τον δρόμο, ζήτω που καήκαμε.
Να υποθέσω τότε πως το REW curve στο οποίο έχεις καταλήξει στο χώρο σου είναι εντελώς flat 20-20,000Hz. Μια ευθεία γραμμή.

Γιατί αν είναι να συγχωρούμε 1 ντιμπί σαμαράκι στους 48 κύκλους, -1.5 ντιμπί λακουβίτσα τους 214 κύκλους, 0.8 ντιμπί σαμαράκι τους 589 κύκλους και τα λοιπά, ζήτω που καήκαμε.

Ακόμη και η φαινομενικά μη αντιληπτή απόκλιση απο τη φλατίλα, είναι απόκλιση. Το ιδανικό είναι να μην υπάρχει. ;)
 

Μηνύματα
9
Reaction score
12
Εγώ έχω ένα ζευγάρι Behringer B212xl , και για ταινίες είναι τρομερά Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ. Από ότι έχω καταλάβει τα PA ηχεία γενικά υστερούν για οικιακή χρήση, τα συγκεκριμένα όμως τυχαίνει να είναι ιδανικά (ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τη σχέση απόδοσης/τιμής). Ένα ακόμα επιχείρημα υπέρ ορισμένων PA είναι ότι στους κινηματογράφους γίνεται χρήση ουσιαστικά PA ηχείων όποτε σαν αίσθηση είναι πολύ κοντά.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Εγώ έχω ένα ζευγάρι Behringer B212xl , και για ταινίες είναι τρομερά Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ. Από ότι έχω καταλάβει τα PA ηχεία γενικά υστερούν για οικιακή χρήση, τα συγκεκριμένα όμως τυχαίνει να είναι ιδανικά (ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τη σχέση απόδοσης/τιμής). Ένα ακόμα επιχείρημα υπέρ ορισμένων PA είναι ότι στους κινηματογράφους γίνεται χρήση ουσιαστικά PA ηχείων όποτε σαν αίσθηση είναι πολύ κοντά.
Εννοείται ότι στους κινηματογράφους γίνεται χρήση επαγγελματικών, αλλά εκείνα είναι ταυτόχρονα και ποιοτικά!! Θα δω τα δικά σου και θα σου πω.
Ευχαριστώ.
Εγώ έχω ένα ζευγάρι Behringer B212xl , και για ταινίες είναι τρομερά Μπορείς να δεις περισσότερα εδώ. Από ότι έχω καταλάβει τα PA ηχεία γενικά υστερούν για οικιακή χρήση, τα συγκεκριμένα όμως τυχαίνει να είναι ιδανικά (ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τη σχέση απόδοσης/τιμής). Ένα ακόμα επιχείρημα υπέρ ορισμένων PA είναι ότι στους κινηματογράφους γίνεται χρήση ουσιαστικά PA ηχείων όποτε σαν αίσθηση είναι πολύ κοντά.
Όχι αδερφέ΄, μόλις είδα ότι είναι παθητικά. Δεν συμφέρει και να βάλω επαγγελματικά και να κρατήσω πάλι τους τελικούς;;
Ευχαριστώ πάντως.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
12
Εννοείται ότι στους κινηματογράφους γίνεται χρήση επαγγελματικών, αλλά εκείνα είναι ταυτόχρονα και ποιοτικά!! Θα δω τα δικά σου και θα σου πω.
Ευχαριστώ.

Όχι αδερφέ΄, μόλις είδα ότι είναι παθητικά. Δεν συμφέρει και να βάλω επαγγελματικά και να κρατήσω πάλι τους τελικούς;;
Ευχαριστώ πάντως.
Μα δεν χρειάζονται τελικοί, εγώ τα έχω συνδεδεμένα στον AVR. Είναι 8ohm.
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Μα δεν χρειάζονται τελικοί, εγώ τα έχω συνδεδεμένα στον AVR. Είναι 8ohm.
Ναι το ξέρω, αλλά εγώ δεν θέλω να συνδέω τίποτα στα τελικά στάδια του A.V γι αυτό και πήρα τους τελικούς. Και θα τους καταργήσω μόνο με ενεργά ωστε να υπάρχουν οι τελικοί στο ηχείο!!
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Να υποθέσω τότε πως το REW curve στο οποίο έχεις καταλήξει στο χώρο σου είναι εντελώς flat 20-20,000Hz. Μια ευθεία γραμμή.

Γιατί αν είναι να συγχωρούμε 1 ντιμπί σαμαράκι στους 48 κύκλους, -1.5 ντιμπί λακουβίτσα τους 214 κύκλους, 0.8 ντιμπί σαμαράκι τους 589 κύκλους και τα λοιπά, ζήτω που καήκαμε.

Ακόμη και η φαινομενικά μη αντιληπτή απόκλιση απο τη φλατίλα, είναι απόκλιση. Το ιδανικό είναι να μην υπάρχει. ;)
Ναι, γι' αυτό μπαίνεις σε ηχομονωμένο χώρο στούντιο και λες wow, που νιώθεις ότι θα πέσει η καρφίτσα και θα την ακούσεις, και το ίδιο αισθάνεσαι και στο σαλόνι με τον θόρυβο περιβάλλοντος.
Στον ηχομονωμένο χώρο όλα ακούγονται. Και το hiss και το hum και όλα.
Καμία σχέση με τη σαλοκουζίνα ενός οικιακού χώρου.

Όπως το μαύρο είναι η βάση για να αναδειχθεί το χρώμα, έτσι είναι η και απόλυτη σιωπή για να αναδειχθεί η μουσική.

Το μειονέκτημα μην το βαφτίζουμε πλεονέκτημα.
Είναι ασυγχώρητο να παράγει θόρυβο το ίδιο το μηχάνημα ή ηχείο, που χρησιμοποιούμε για ακρόαση μουσικής.

Ο φίλος είναι έτοιμος να βάλει PA στο σαλόνι του. Ε όχι είναι η απάντηση, κατηγορηματικό όχι.
Να ήταν καμιά υπόγα χύμα να θέλει να ξεδίνει, ok.
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Ναι, γι' αυτό μπαίνεις σε ηχομονωμένο χώρο στούντιο και λες wow, που νιώθεις ότι θα πέσει η καρφίτσα και θα την ακούσεις, και το ίδιο αισθάνεσαι και στο σαλόνι με τον θόρυβο περιβάλλοντος.
Στον ηχομονωμένο χώρο όλα ακούγονται. Και το hiss και το hum και όλα.
Καμία σχέση με τη σαλοκουζίνα ενός οικιακού χώρου.
Εγώ σου γράφω για την ανώμαλη συχνοτική απόκριση που τρως θες-δε θες, κι εσύ κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις και το πας στην απόλυτη ησυχία.

Φύσημα και βόμβος που δεν είναι καν ακουστά πέραν του μισού μέτρου, είναι ισοδύναμα με φύσημα και βόμβο που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Αν διαφωνείς, διυλίζεις τον κώνωπα στο θέμα του θορύβου, και καταπίνεις την κάμηλο στο θέμα της συχνοτικής απόκρισης, η οποία παραμένει ανώμαλη στη θέση ακρόασης, και σου τσακίζει την ουτοπία της τελειότητας που αναζητάς, σε αντίθεση με το θόρυβο που απουσιάζει.

Τα παραπάνω ΔΕΝ σημαίνουν πως ειμαι υπέρ της χρήσης ΡΑ για μουσική/ταινίες σε σπίτι.
 

Μηνύματα
6.566
Reaction score
5.135
Δεν το πάω τώρα. Από την αρχή μιλάω για την απόλυτη ησυχία, στην οποία το hum και το hiss ενός επαγγελματικού PA ηχείου αγγίζει και πολλές φορές ξεπερνά τα όρια του ανυπόφορου.

Μιλάω για τα κενά σημεία, χωρίς μουσική. Μη μου γράφεις για flat target curve. Ήμαρτον.

Σε ηχομονωμένο δωμάτιο ακούγεται αυτό που είναι μη ακουστό σε μια σαλοκουζίνα.
Δεν είναι μη ακουστό, απλά καλύπτεται από το noise floor του χώρου.
Βάλε το ψυγείο σου σε ένα ηχομονωμένο δωμάτιο. Θα σου πάρει τα αυτιά. Δεν θα μπορείς να κάτσεις μέσα. Οπουδήποτε στον χώρο θα είναι ανυπόφορο, όχι μόνο στα 50εκ απόσταση.

Σε μπαράκι το PA δεν πα' να βουίζει τα άντερά του, εκεί δεν ακούγεται.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top