"Στροφή" σε επαγγελματικά ηχεία για home cinema;;

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
κάθε ένας που έχει ένα νορμάλ dedicated σύστημα με subs που κατεβαίνουν χαμηλά....ακούει πολύ καλύτερα από μια πατροπαράδοτη κινηματογραφική αίθουσα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Για τα PA ηχεία έχω να πω το εξής: αφού στο σινεμά παίζουν PA και αφού οι σκληροπυρηνικοί σινεματζήδες προσπαθούν να μεταφέρουν την "κινηματογραφική" αίσθηση στο σπίτι... τότε γιατί ψάχνονται με στουντιακά ή άλλα εξωτικά ηχεία :p :p
στο σινεμά δεν παίζουν PA....αλλά cinema pro ;)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
κάθε ένας που έχει ένα νορμάλ dedicated σύστημα με subs που κατεβαίνουν χαμηλά....ακούει πολύ καλύτερα από μια πατροπαράδοτη κινηματογραφική αίθουσα
Στον ύπνο του ίσως 💤 💤
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
-12dB self noise improvement λένε για τα IN-8 V2.

Φαντάσου πόσο ήταν πριν στην πρώτη έκδοση, στον Θεό.
Στον Θεό λέγοντας σύμφωνα με κάτοχο του V1:
"Unfortunately the hiss is audible midfield in an untreated room with background noise."
Μετά από τόσα παράπονα που δέχτηκαν, το πρόσεξαν επιτέλους.
Mείνανε οι κάτοχοι της πρώτης έκδοσης με τον μουτζούρη τώρα.
Το in8 1ης γενιάς κοστίζει 3 κατοστατικά στο θομαν (εντελως τσαμπα) και το 2ης 4. Με θέση ακρόασης άνω του 1,5 μέτρου κανένας reviewer από όσους έχω δει-διαβασει δεν αναφέρει τον θόρυβο ως προβλημα. Μην ξεχνάμε συνάμα ότι τα συγκεκριμένα είναι midfield monitors συνεπώς έχουν τουλάχιστον μία δικαιολογία... Αυτό που ήταν εντελώς σπασμένο στα v1 ήταν το auto standby το οποίο δεν υπάρχει καθόλου στην 2η γενιά.

Αλήθεια τέλος είναι ότι για κάποιους μήνες ήταν αλητεία από μεριάς εταιρείας η ίδια τιμή πώλησης για v1 και v2.
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
σε τι νομίζεις ότι υστερεί ?
Για αρχή ότι consumer σύστημα και να έχει κάποιος δεν μπορεί να διαχειριστεί ένα cinema stream.

Επίσης στο cinema ακούς 128 uncompressed objects στις original θέσεις τους. Άπιαστο όνειρο σε Home cinema.

Στην αίθουσα ακούς το Mastering του Studio όπως πραγματικά εχει ταιριάξει με το μέγεθος της εικόνας.
Στο Home Cinema έχεις το "ίδιο" master σε πολύ πολύ μικρότερη οθόνη. Καμία σχέση.

.
.
.
.
.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Για αρχή ότι consumer σύστημα και να έχει κάποιος δεν μπορεί να διαχειριστεί ένα cinema stream.

Επίσης στο cinema ακούς 128 uncompressed objects στις original θέσεις τους. Άπιαστο όνειρο σε Home cinema.

Στην αίθουσα ακούς το Mastering του Studio όπως πραγματικά εχει ταιριάξει με το μέγεθος της εικόνας.
Στο Home Cinema θέλεις έχεις την "ίδιο" master σε πολύ πολύ μικρότερη οθόνη. Καμία σχέση.

.
.
.
.
.
για τι αίθουσες μιλάς τώρα?

και ποιες νομίζεις ότι υιοθετούν τέτοια πρωτόκολλα ανάλυσης στην Ελλάδα?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
για τι αίθουσες μιλάς τώρα?

και ποιες νομίζεις ότι υιοθετούν τέτοια πρωτόκολλα ανάλυσης στην Ελλάδα?
Όλες.
Αν θες Dolby certification θα κάνεις ότι πρέπει να κάνεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Όλες.
Αν θες Dolby certification θα κάνεις ότι πρέπει να κάνεις.

μέχρι και Odeon (μη ιμμερσιβ)που έχω εμπειρία....θα διαφωνήσω ως προς το αποτέλεσμα
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
Κι εγώ θα συμφωνήσω. Αίθουσες με σωστό ήχο είναι ελάχιστες. Στις περισσότερες η εντάση είναι πολύ υψηλή και τα σαμπγούφερ ακόμα περισσότερο. Φανταστείτε ότι τα πιτσιρίκια με έχουν πάρει να φύγουμε από ταινία γιατί δεν άντεχαν τον ήχο!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Αυτό πιθανότατα να σημαίνει ότι έπαιζαν Dolby levels. Δηλαδή σωστά, κατά Dolby. Το Dolby level είναι πολύ δυνατά. Εγώ σε πιστοποιημένο Studio δεν μπορώ να κάτσω για πολύ ώρα.
Και είναι σχεδιασμένο κατά γράμμα.

Το να διαφωνεί ή όχι κάποιος δεν έχει σημασία. Ή και η δική μου άποψη, για να μην παρεξηγηθώ.

Για να πάρει certification πρέπει να γίνουν συγκεκριμένα πράγματα. Μετά έρχονται οι μηχανικοί για μετρήσεις.
Το μόνο που μπορεί να πειράξει ο προβολατζής είναι η ένταση.

Το home cinema παίζει όπως θέλει ο πελάτης.

Η ένταση δεν είναι το A και το Ω στο σινεμά. Όμως ακόμα και χαμηλά να παίζει η αίθουσα πάλι σωστότερη είναι, σε σχέση με ένα Home cinema.

Στο Home Cinema o ιδιοκτήτης ισως να θέλει να ακούσει πολύ δυνατά, ίσως να είναι και bassoholic. Αυτό δεν σημαίνει ότι ακούει καλύτερα από την αίθουσα. Δεν μιλάω για χάλια αίθουσες. Που ανάθεμα και αν έχουν πιστοποίηση.
 
Last edited:

Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Ποια είναι αυτή η ρημάδα κινηματογραφική αίθουσα αναφοράς;

Δεν έχω βρεθεί σε αίθουσα που να πω wow.
Σιγά τα ωά.
Μια θολή εικόνα και σκληρός ήχος.
Κι έχω πάει και σε IMAX του εξωτερικού.
Πού αλλού να πάω;
Και ένα τυπικό home cinema καλύτερη ποιότητα προσφέρει.
Φαντάζομαι πόσο ακόμα καλύτερη θα είναι η ποιότητα σε home cinema αναφοράς, σαν του Κωσταυτιά πχ.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Εύκολη και έξυπνη λύση , κάνουν Mute και τελείωσε η ιστορία.
Κάνουν unmute το 1/10 του δευτερολέπτου πρίν ξεκινήσει το σήμα.
Αυτό να ξέρεις κάνανε με το auto-standby στο v1 και τους πήρανε με τις πέτρες γιατί η υλοποιηση τους είχε σοβαρότατα πρόβληματα (υπο την μορφή καθυστερήσεων). Αυτοί λένε οτι αναβαθμισαν το σκέλος του ενισχυτή.

Τι να σε πω απο κι και πέρα, its all greek to me ! Ισως να μην είμαι τόσο ευαίσθητος όσο άλλοι. Παλαιότερα πάντως, τα ίδια διαβαζα για τα 305/308 απο τα οποία σε κάποιο βαθμό το περιμένεις μιας και είναι αρκετά φθηνότερες κατασκευές. Το 305 που είχα κάποιος θόρυβος ακουγόταν απο τους 20 πόντους και κάτω, με τον δείκτη έντασης στις 12.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
Το frequency response, τα 50 ηχεία και 500db στάθμη είναι δεν το σημαντικότερο πράγμα στο cinema 🎦.

Υπάρχει κατι ακόμα που δεν θα αποκτήσει ποτέ κανένα Home Cinema και είναι όλη η ουσία.
 



Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Και στην BFI IMAX του Λονδίνου που πήγα, δεν μου έκανε καμία εντύπωση στον ήχο.

Luis Wassmann ηχεία είχαν.
Τρία τέτοια μπροστά με τα διπλά 18ιντσα και τα τετραπλά 10ιντσα: https://lwspeakers.com/web/templates/lw-theme/pdf/createpdf.php?lwid=21
και 6 σαμπ με διπλά 21ιντσα

Αλλά τι να το κάνεις, χάνονται στον αχανή χώρο.
Δεν μπορεί μια εγκατάσταση για εκατοντάδες ανθρώπους σε μεγάλη αίθουσα να φτάσει τη συνολική απόδοση ενός καλού home cinema.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top