Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
SANKEN NM LAPT.
Νοn magnetic linear amplification power transistor.
Χά χά τώρα το είδα, αυτό θα το βάλουμε στο εργοστασιάκι που λέγαμε. Άσε τους άλλους να λένε για ανεμογεννήτριες.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εμαθες και βάζεις και τόνους τώρα στα χα χα ? :rofl:
Τώρα είδα το non. Νόμιζα σκέτο magnetic.

Edit: Δεν υπάρχει non. Τι είναι το non ? Μάλλον non linear , όχι non magnetic. (δηλαδή non linear - magnetic και όχι non magnetic linear).
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Τώρα είδα το non. Νόμιζα σκέτο magnetic.

Edit: Δεν υπάρχει non. Τι είναι το non ? Μάλλον non linear , όχι non magnetic. (δηλαδή non linear - magnetic και όχι non magnetic linear).
non...ειναι η μεγαλη της φαρσας σχολη... βλ. Βοδι Ρυζι
ερχομεθα επι του θεματως, σε καπχοιο ινταστριαλ σχημα οπως το προανα-φαρσομενο.... (και αυτο δια της λογικης του πα-π@-ραλογου...να αποφυγουμε τις προκαταληψεις και τα συν-αισθηματα που διατρεχουν τους εκαστοτε ακροατες με τα συμβατικα ειδη μουζικης).
η ερωτηση ειναι κατα ποσο δυναται να φτασει ενα τετοιο ηχητικο την πραγματικοτητα... (...) 🐒
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Οχι , όπως το έγραψα το γράφουν . NM LAPT.
Θα ψάξω να βρω και φωτό.
Μιλάμε για διπολικά τρανζίστορς πολύ γρήγορα.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
non...ειναι η μεγαλη της φαρσας σχολη... βλ. Βοδι Ρυζι
ερχομεθα επι του θεματως, σε καπχοιο ινταστριαλ σχημα οπως το προανα-φαρσομενο.... (και αυτο δια της λογικης του πα-π@-ραλογου...να αποφυγουμε τις προκαταληψεις και τα συν-αισθηματα που διατρεχουν τους εκαστοτε ακροατες με τα συμβατικα ειδη μουζικης).
η ερωτηση ειναι κατα ποσο δυναται να φτασει ενα τετοιο ηχητικο την πραγματικοτητα... (...) 🐒
Τι είναι τούτος βρε. Church of Satan, social darwinism και τίτλοι τραγουδιού απο ομιλία του Γκέμπελς WOLLT IHR TOTALEN KRIEG?

Μπρρρρ ... και μόλις έφαγα. Ούτε η λάμπα μου, δε θα make sense of that "noise" -music.

@christos77 o Δεκέμβριος μας "έστειλε" ...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
αμα σου λεω μεγαλη φαρσα...μια δε πχιανουμε ολοι εμεις..🐒
... εχει και μερικα που ακουγονται :
για κανε ρισερτς το εξωφυλλο και θα πετυχεις ενα εκσεχων μελος του ει βι σαιτ.. 8-)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ναι έριξα μια γρηγορη ματιά. Πολύ ενδιαφέρον και "γνώση" ή απόψεις που έχει χαθεί ή και κατα άλλους έχει απορριφθεί ή για άλλους είναι ακόμη "ανοιχτά" τα θέματα π.χ. της TIM κλπ συσχέτισης της με slew rate που λέει ο Cordell versus αυτά που λένε Curl, Pass και οι λοιποι παλιοί. Υψηλοενεργειακά, τεχνικά θέματα πέρα απο την κατανόηση - εκτίμησή μου. Εσύ πάντως καλά κάνεις και ασχολείσαι ...κάτι θα ξέρεις ή θα "ακούς" κσθώς φαίνεται ότι η SANSUI ruled. Αυτοί τώρα ψάχνουν να αντικαταστήσουν και τα παλιά που είχε η Sansui στα AU-X της. Σπάνια, όλα. Πάντως δεν είναι μόνο αυτά που αναφέρονται αλλα και τα παλιά που προφανώς κάποια μοντέλα έχουν απο τα NM - LAPT απο ότι καταλαβαίνω και άλλα τα παλιά LAPT. (50 ΜΗζ - στα βαζω όλα λινκ με τα χαρακτηριστικά τους). Εσύ δε ξέρω τι μοντέλα έχεις και ποιό το ενδιαφέρον σου - καθαρά τεχνικό ή θεωρητικό.

Και αυτά τα πρώτα δύο, δές ..... (αλλά τα υπόλοιπα πιό κάτω σίγουρα δες τα) :

ΔΙΟΡΘΩΣΗ : πόσταρα κατα λάθος το δικό σου της Οντιοκαρμα .... μόλις ε΄βαλα απο κάτω της Στερεονετ ... αυτό δες (όχι το δικό σου)




++αυτό όχι τόσο ενδιαφέρον εκτός απο το γεγονός τι έκανε η Sansui !!! (βέβαια η 6L6GC είναι κουκουρούκου)

Sansui AU-111 (1966) vs AU-1111 MOS Vintage (1989) vs Alpha 907 Limited (1994) vs Alpha 907 NRA (1998).

Svetlana 6L6GC Power Tubes vs Mosfets vs NM-LAPT transistors.

Mr Kosaku Kikuchi vs Mr Ichirou Ohshima designs ++

(υπόλοιπα) :

Εδω η θεωρητική κόντρα αλλά έχει έναν που έχει ποστάρει και τα papers του Cordell versus "παλαιών" πρός δική σου εκτίμηση:


Εδω τα NM :


Εδώ τα παλαιά (?):


 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
@JOHN MARKOU δες ΔΙΟΡΘΩΣΗ στερεονετ.... όχι οντιοκαρμα (αυτό ήταν το δικό σου).

Εδιτ : Τελοσπάντων μπερδευτηκα απο τα ανοιχτα πολλά παράθυρα. ο ίδιο πόσταρα. Δε πειράζει, θα βγάλεις άκρη.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Πάντως εκεί που (εάν διαβάσιεις) αναρωτιούνται σε αυτά τα τεχνικά "φόρουμ" εάν στο γρήγορο switch των mosfet ή και αυτών που αναφέρεις , οφείλεται "κάποια" ομοιότητα με τις λάμπες .... δε νομίζω να έχει σχέση. Εγω απο τα λίγα που ξέρω .... πρέπει να οφείλεται στα mosfet και τον "ρυθμό" με τον οποίο μειώνονται οι αρμονικές Κ1. κ2, Κ3, Κ4 ,Κ5. (μεταξύ τους, όποιο πσοσοτό ή είδος είναι)
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Γνωστά όλα αυτά.
Υπάρχουν και άλλα που δεν φαίνονται.
Thanks for the heads up.
ΟΚ, χαίρομαι. Τα πόσταρα, έτσι μιας και εγω τώρα τα έψαξα (για μένα). Εγώ δε ξέρω απο αυτά , δεν είμαι μηχανικός ή ηλεκτρολόγος μηχανικός. Αρα είμαι "καταδικασμένος" τα κριτήρια μου "επιλογής" και αποφάσεων να είναι (ήταν) πολύ πιο απλά.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Νάσαι καλά, ούτε εγώ είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός , απλώς τυγχάνει να γνωρίζω κάποια πράγματα οπότε απο αυτά ορμώμενος γράφω και ότι γνωρίζω.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Έτοιμα τα είχες ? χά χά . Καλωσήρθα στο σήμερα. Σε βλέπω έτοιμο να αγοράσεις ε ? Καλά θα κάνεις.
Δεν χρειάζεται να είναι πανάκριβα
Χμμμ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Χμμμ...
Καλέ μας καγαθέ Λαγκαδιανέ,την επόμενη φορά να βρεις προσιτό τελικό τεχνολογίας GaN ο οποίος να επιτρέπει στις υποδοχές του άνετη εφαρμογή για τη "large banana" του Amir...

" The back panel shows binding posts that are too close together for easy fitment of my large banana (speaker cables)..".
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Καλέ μας καγαθέ Λαγκαδιανέ,την επόμενη φορά να βρεις προσιτό τελικό τεχνολογίας GaN ο οποίος να επιτρέπει στις υποδοχές του άνετη εφαρμογή για τη "large banana" του Amir...

" The back panel shows binding posts that are too close together for easy fitment of my large banana (speaker cables)..".
Εμ, ξέρεις τώρα. Αυτοί οι Ασιάτες...
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Χμμμ...
Το χμμ ... είναι ανησυχία ? χά χά. Κοίτα απο τα πολυ λίγα που ξέρω και εδω και πολλά χρόνια πίσω (εν περιλήψει) οι D με τα κλασικά "Fet" έχουν εγγενή προβλήματα, περιορίζουν σχεδιαστική ελευθερία και αναγκάζουν τους σχεδιαστές να κάνουν τα tricks τους όπως και σε άλλες τοπολογίες για να τον κάνουν αποδεκτό ηχητικά. Τα GaN λύνουν πολλά απο αυτά τα προβλήματα, θεωρητικά. Η υλοποίηση βέβαια παίζει ρόλο. Επίσης φαντάζομαι θα θέλει και λίγο χρόνο να "ωριμάσει" στο μυαλό των σχεδιαστών που θα βρούν την λύση. Απο αυτά όλα που μου πόσταρες (χωρίς να ξέρω μάρκες who is who , κλπ) αυτός ο Μέριλ πως τον λένε είναι ο μόνος που φαίνεται να κατέχει απόλυτα το θέμα (και μάλιστα τώρα, όχι αύριο) θεωρητικά (αλλά και πρακτικής υλοπίησης, χωρίς να ξέρω τι συμβιβασμούς έχει κάνει). Αλλά απο ότι είδα είναι πολύ ακριβά. Μπορεί και άλλοι αλλά εγω αυτόν άκουσα να τα λέει και κατάλαβα ότι ενω είναι (φυσικά και λογικά), σχεδιαστής αυτης της τεχνολογίας δε είναι φαν μπόυ, όπως ο άλλος ο Πόυτζης που λέτε χά χα και ξέρει τα προβλήματα της τοπολογίας αυτής.

Το συγκεκριμένο μηχανάκι, τώρα μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα, ή οι μετρήσεις ή και να είχε κάποια λάθη στην υλοποίηση και εμκετάλλεσυη των GaΝ.

Εγω δεν έχω τεχνικές γνώσεις. Αλλά έχω κάτι περιέργα κριτήρια και διακρίνω τους καραγκιόζηδες, χα χα. και συνήθως διαβάζω και εμπιστεύομαι τις γνωσεις σχεδιαστων (επαγγελματίες αλλά και ερασιτέχνες παλιούς και νέους) και όχι τι γράφει ο καθένας στα φόρουμ, απλώς σαν βοηθητικά ώστε να καταλάβω καλύτερα τι λένε πάλι, οι ίδιοι οι σχεδιατες Επίσης το δικό μου ενδιαφέρον είναι άλλο και περισσότερο επιβεβαίωσης κάποιων τεχνικών θεμάτων, βάση των οποίων είχα κάνει κάποιες δικές μου επιλγές αφου ειχα λάβει υπόψιν μου διάφορες τοπολογίες και τα καλά και κακά που καθεμιά παρουσίαζε, όπως και με ακουστική εκτίμηση αλλά και επιβεβαίωση αυτών, γενικά και χονδρικά και μετά ασχολήθηκα με επιμερους θέματα υλοποίησης , μάρκες , εμπειρία εταιρίας, χρηματικη και άλλη δυνατότητα μου, συν τις ακουστικές εντυπώσεις. ¨Ολα μαζί τα "συνέθεσα" και έβγαλα τα συμπεράσματα μου, όσο μπορεσα και εκανα τις επιλογές μου συνειδητά.

Εσύ όμως που σε ενδιαφέρει να ακολουθήσεις τον δρόμο ενεργών, πολυκάναλου κλπ δε νομίζω ότι έχεις και άλλες επιλογές πέρα απο αυτη την συγχρονη τεχνολογία σχεδιασμού των "digital" amplification μεθόδων. Η απόφαση σου εξαρτάται απο αυτά που λεει ο Μπούτια πότε θα γίνει η ευρεία χρήση και υλοποίηση αυτών και φυσικά να πέσουν και λίγο οι τιμές. Έαν δεν προλάβεις θα κινηθείς στα ήδη υπάρχοντα. Εγω παντως δε θεωρώ τα GaN και τη σωστή υλοποίηση τους σαν κάποιο τρίκ (γκιμικ). Είναι ουσιαστική λύση (για class D). Βεβαια μόλις χθές είδα μια συνέντευξη σχεδιαστή που εκτιμώ και έλεγε ότι κάποιος συναδελφός του, βρήκε λύση για καλυτέρευση των D χωρίς μάλλον να καταφύγει σε GaN. Δεν είπε τίποτε άλλο , καθως ήθελε να σεβαστεί τον συναδελφό του και να μη δώσει πληροφορίες που θα βοηθήσουν κάποιον ανταγωνιστή. (μπορέι και να αργεί λόγω πατέντας who knows).

Εγω θα διάβαζα γνώμες μόνο σχεδιατών. Αυτά που λένε στο σαίτ του Αμιρ , βοηθάνε αλλά πρέπει να έχεις τεχνικές γνώσεις για να κρίνεις την άποψη τους. Διάβαζέ τα αλλά να τα "διασταυρώνεις" με τα λεγόμενα των σχεδδιατών για να βγάλεις άκρη. Δε διάβασα όλες τις σελίδες αλλά τις πρώτες 6-7 και βιαστικά αλλά υπάρχει ενδιαφέρον απο κάποιους που θέτουν σωστα ζητηματα και θέματα. Έχει και τα φαν μπους που τα βρίσκουν όλα τέλεια χα χα. Τεχνικά θέματα ενδιαφέροντα που όμως άλλοι θα βοηθήσουν (όχι εγω) 1) μετρησεις multi tone στα 5 W και τι δείχνουν ή μάλλον δε δείχνουν 2) όντως μάλλον protection κύκλωμα για κάποιον λόγο ενεργοποιούνταν και περίεργο που ο Αμιρ δε το υπεθεσε - καταλαβε ή δε το είπε - παλιά γινόταν συνέχεια αυτό στους D λόγω φορτίου ηχειών γνωστό θέμα νομιζω) 3) Αυτά που λέει ο Μορέλι (τον κάνει quote ενας άλλος σχεδιατής εκεί μέσα αλλά σιγοντάρει και αυτός πιο πέρα) για το IMD 4) Μανητισμένο ατσάλι που χρησιμοποίει αυτό το μηχανάκι σαν case ...απαράδεκτο γαι αυτήν την τοπολογία, μην το υποτιμάς 5) περίεργο το ψηλο distortion που μετράει ο Αμίρ, έστω και να θεωρήσουμε οτι ο κατασκευαστης εκμεταλλευόμενος τα GaN ίσως (δε ξέρω το μηχανάκι, υποθέτω) πήγε για open loop χωρίς ή με λιγο feedback και άρα δικαιολογογημένο αλλά. όχι κατα ανάγκη ... π.χ. ο Μεριλ βρήκε τρόπο να τα έχει όλα και μικρό distortion αλλιώς ποιο το νόημα ? . Καλα στην πραγματικότητα θα είναι μεγαλύτερο distortion αλλά μπορεί να παίζει καλύτερα σαν open loop αλλά νομίζω δεν είναι το ίδιο με το σχεδιασμό των αλλών τοπολογιών (οπότε δεν είμαι καθόλου σίγουρος οτι ισχυει αυτη΄η "αρχη" στους D). Και μάλλον δεν ισχυει, αλλιως αυτος ο Μεριλ πως τα κατάφερε ?

Καλό κουράγιο, έχεις χρόνο όπως έχεις πεί για αγορά, αλλά αυτά είναι καρκίνος, μη χολοσκάς και άκου τον Μπούτια πιο πολύ απο όλους (εαν πας - που θα πάς- για αυτή την τεχνολογία κυρίως χα χα σπόντα χα χα). 😍
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top