Νέα Nvidia Shield (2019)



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Update

Εγκαταστάθηκε το Kodi (ευχαριστώ τον @trane5587) ώστε να πάρει την θέση του plex στην αναπαραγωγή ταινιών. Δυστυχώς, ενώ αντιμετωπίστηκε το θέμα της μετακίνησης των υπότιτλων, παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα με το Dune στην εμφάνιση banding σε 4Κ, έστω και σε μικρότερο βαθμό. Το πρόβλημα δεν υπήρχε με αναπαραγωγή από το Plex. :mad:

Άρα το hardware επαρκεί, ο player του Kodi, όχι.

@costas EAR βάλε με Kodi το κεφάλαιο 5 του 2017 σε 4Κ, αν το έχεις, και πες μου αν υπάρχει banding στον ουρανό όταν βλέπεις από τον Ν7. Θα με τρελάνει η συνέργεια του Ν7 με τα διάφορα media players. Dune & Shield με Kodi έχουν banding, Oppo & Shield με Plex όχι...:headbang: Επίσης κανένα media player δεν έχει banding στην 55" Oled LG.

Ερώτηση για όσους πιθανόν γνωρίζουν: Μήπως ο Plex Premium έχει επιπλέον ρυθμίσεις στο ύψος των υπότιτλων;


Και για όσους αναρωτιούνται γιατί δεν κρατάω μόνο το Oppo και παίζω με τα μ@λακισμένα media players, αν το 203 είχε βιβλιοθήκες (δευτερεύον) αλλά και Netflix, Cosmote TV δεν θα υπήρχε δεύτερη σκέψη.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Update

Εγκαταστάθηκε το Kodi (ευχαριστώ τον @trane5587) ώστε να πάρει την θέση του plex στην αναπαραγωγή ταινιών. Δυστυχώς, ενώ αντιμετωπίστηκε το θέμα της μετακίνησης των υπότιτλων, παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα με το Dune στην εμφάνιση banding σε 4Κ, έστω και σε μικρότερο βαθμό. Το πρόβλημα δεν υπήρχε με αναπαραγωγή από το Plex. :mad:

Άρα το hardware επαρκεί, ο player του Kodi, όχι.

@costas EAR βάλε με Kodi το κεφάλαιο 5 του 2017 σε 4Κ, αν το έχεις, και πες μου αν υπάρχει banding στον ουρανό όταν βλέπεις από τον Ν7. Θα με τρελάνει η συνέργεια του Ν7 με τα διάφορα media players. Dune & Shield με Kodi έχουν banding, Oppo & Shield με Plex όχι...:headbang: Επίσης κανένα media player δεν έχει banding στην 55" Oled LG.

Ερώτηση για όσους πιθανόν γνωρίζουν: Μήπως ο Plex Premium έχει επιπλέον ρυθμίσεις στο ύψος των υπότιτλων;


Και για όσους αναρωτιούνται γιατί δεν κρατάω μόνο το Oppo και παίζω με τα μ@λακισμένα media players, αν το 203 είχε βιβλιοθήκες (δευτερεύον) αλλά και Netflix, Cosmote TV δεν θα υπήρχε δεύτερη σκέψη.
Έπαιξες καθόλου με τις ρυθμίσεις input του jvc, ή τις output του shield;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Έπαιξες καθόλου με τις ρυθμίσεις input του jvc, ή τις output του shield;
Έχω ξενερώσει αφάνταστα για να δοκιμάσω κάτι τέτοιο τώρα. Μάλλον θα το αναθέσω στον καλιμπράτορα μήπως και... Αλλιώς bye bye Shield.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Έχω ξενερώσει αφάνταστα για να δοκιμάσω κάτι τέτοιο τώρα. Μάλλον θα το αναθέσω στον καλιμπράτορα μήπως και... Αλλιώς bye bye Shield.
Όταν ανάψω τον jvc θα σου στείλω 1-2 screenshot να δοκιμάσεις.

Άσχετο. Όσοι δουλεύετε το shield εγκαταστήσατε το auto refresh rate app ή το αφήνετε να παίξει στο γάμο του Καραγκιόζη σε Netflix, Amazon κλπ ;

 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μα δεν έχεις τον δικό του δέκτη?
Και
Χμμμ
Παίζουν τα αλλοδαπά πλέυερς Cosmote TV? :dance:
Ναι, αλλά παίζει μόνο στο σαλόνι. Κατεβάζοντας το Cosmote TV app σε pc, laptop, κινητό ή οποιοδήποτε android tv player, μπορείς να βλέπεις παντού, από οποιαδήποτε συσκευή, με την προϋπόθεση ότι βλέπεις από 1 μόνο συσκευή κάθε φορά.

Έτσι έχω το app στα android players του hc, αλλά και στο κινητό, από όπου είδα τα προκριματικά της F1 χθες, όπως και στο laptop που κουβαλάω πάντα μαζί στις διακοπές και βλέπω ό,τι θέλω.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Kaι εγώ κατάφερα να το κάνω να δεί δίκτυο με vlc και να διαβάζει και να παίζει τους σκληρούς . Ομως μου βγάζει μόνο LPCM ήχο. Από εικόνα είναι αρκετά καλό σε 1080 που βλέπω. Ισως καλύτερο από το dune hd duo .
Με την δική του εφαρμογή του εξωτερικού αποθηκευτικού χώρου , αναγνωρίζει τους δίσκους στο δίκτυο αλλά μέχρι εκεί.
Δεν κάνει τίποτα άλλο όταν του λέω να μπεί στον εκάστοτε σκληρό και να διαβάσει. Δεν κάνει τίποτα. :idk:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Το Real Vision 4k μου παρουσιάζει μια περίεργη συμπεριφορά σε αναπαραγωγή 4Κ στον προβολέα (JVC N7): Στην ταινία 1917 από το 17:00 έως το 21:00 περίπου ο σχεδόν μονόχρωμος γκρι ουρανός παρουσιάζεται σαν να έχει "σκάλες" γκρι χρώματος, χωρίς να μπορεί να εμφανιστεί σαν ενιαίο χρώμα.

Θα φανταζόμουν ότι είναι πρόβλημα του προβολέα, αν δεν έβλεπα ότι με το Oppo η εικόνα στην ίδια σκηνή είναι άψογη.

Θα φανταζόμουν έτσι ότι το Real Vision 4K τα σκ@τώνει σε 4Κ, αν δεν έβλεπα την ίδια σκηνή στην LG Oled, όπου το Real Vision παίζει τι ίδιο εξαιρετικά με το Oppo στον προβολέα. :idk:

Θα δοκιμάσω με άλλο καλώδιο HDMI από το Dune στον Yamaha, μήπως φταίει αυτό, αφού με το HDMI από τον Yamaha στον προβολέα όταν παίζει το Oppo η εικόνα είναι τέλεια.

Για όσους έχουν μπερδευτεί:

-Στο σαλόνι παίζει μια LG Oled με media player πηγή το Real Vision 4K => Όλα ΟΚ

-Στο home cinema οι media player πηγές είναι ένα Oppo 203 και το ίδιο Dune με του σαλονιού., που πηγαίνουν σε έναν Yamaha 5100 και από εκεί στον προβολέα JVC N7 => με το Oppo OK, με το Dune όχι.
Άρα μένουμε με Oppo για 4Κ και Dune για τα υπόλοιπα.
Update:

Μετά από τη συμβο(υ)λή του Μανώλη Καστρουνή, πέρασα την έξοδο του Dune στην HDMI In του Oppo. Έτσι την επεξεργασία της εικόνας αναλαμβάνει το Oppo.


Οι συνέπειες είναι ευεργετικές. Η εικόνα τόσο σε 4Κ όσο και σε όποια άλλη ανάλυση είναι υποδειγματική. Πλήρης απουσία banding, εξαιρετική εικόνα αναφοράς με όλα τα πλεονεκτήματα που έχει το Dune: το γνώριμο σε εμένα μενού, το επίσης πολύ καλό (για τα δικά μου στάνταρ) scraper, Cosmote TV και Netflix. Όλα σε ένα νοικοκυρεμένα και άψογα.

Ένα τεράστιο ευχαριστώ στον @Μανώλης Κ. για την καίρια παρέμβασή του. :hi:


Άρα το Shield επανέρχεται στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και πηγαίνει προς πώληση.

Ήταν καλό όσο κράτησε. #Not...
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Απο SHIELD συνδεση σε HOME CINEMA με HDMI (μονο FULL HD το συστημα ομως...) και απο το HOME CINEMA σε TV 4K φανταζομαι πως χανω το πλεονεκτημα του 4Κ και θα μου βγαζει FullHD μονο,σωστα ?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.549
Σωστά.
Μπορείς βεβαίως να παίξεις πατέντα, να παρεμβάλεις μεταξύ τους ένα HDMI 1x2 (1 in 2 out) και να στείλεις από αυτό εικόνα σε TV και ενισχυτή για ήχο.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Dune & Shield με Kodi έχουν banding,
Μετά από τη συμβο(υ)λή του Μανώλη Καστρουνή, πέρασα την έξοδο του Dune στην HDMI In του Oppo. Έτσι την επεξεργασία της εικόνας αναλαμβάνει το Oppo.


Οι συνέπειες είναι ευεργετικές. Η εικόνα τόσο σε 4Κ όσο και σε όποια άλλη ανάλυση είναι υποδειγματική. Πλήρης απουσία banding, εξαιρετική εικόνα αναφοράς με όλα τα πλεονεκτήματα που έχει το Dune: τ
Άρα και το shield περνώντας από το OPPO δεν θα έχει banding.

Επί της ευκαιρίας, αν απλώς έγραψες λάθος έτος στον τίτλο ταινίας, είδα την ταινία και ναι είδα banding, αν και όχι πολλά πράγματα, και αν δε το έψαχνα, παίζει να μη το έβλεπα. Κύλησε το μισό chapter 5 για να βεβαιωθώ ότι είδα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Άρα και το shield περνώντας από το OPPO δεν θα έχει banding.

Επί της ευκαιρίας, αν απλώς έγραψες λάθος έτος στον τίτλο ταινίας, είδα την ταινία και ναι είδα banding, αν και όχι πολλά πράγματα, και αν δε το έψαχνα, παίζει να μη το έβλεπα. Κύλησε το μισό chapter 5 για να βεβαιωθώ ότι είδα.
1. Με shield & plex => τέλεια εικόνα, no banding, σκατά υπότιτλοι => no go
2. Με shield & Kodi (όπως στήθηκε από εμένα) => banding & κολλήματα εικόνας

Άρα όπως και να έδινα εικόνα στο Oppo, δεν υπήρχε περίπτωση να δω σωστά, τουλάχιστον όπως το είχα σετάρει εγώ.
Ίσως με άλλη έκδοση Kodi να έπαιζε σωστά.

Το banding είναι τόσο έντονο, που αποκλείεται να μην το έβλεπες. Δεν χρειαζόταν προσπάθεια.

20210703_011009.jpg
 

Μηνύματα
1.211
Reaction score
995
Κατσε γιατι τωρα βλεπω στα χαρακτηριστικα του Home Cinema και γραφει 4Κ UPSCALE....Συνεπως μη μπω στα εξοδα...
Τι λες ? Αφου παιζει και BLURAY μου κανει ! Σωστα ?

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το banding είναι τόσο έντονο, που αποκλείεται να μην το έβλεπες. Δεν χρειαζόταν προσπάθεια
Σε μένα χρειαζόταν πολύ προσπάθεια.

Αυτό που δείχνεις είναι πολύ έντονο, στην ίδια σκηνή σε μένα, έκατσα και είδα όλο το 5ο κεφάλαιο, στην αρχή στα πρώτα λεπτά δεν διέκρινα καθόλου, μετά είχα αμφιβολίες αν έβλεπα, μετά ίσα ίσα το διέκρινα, αλλά πλέον με βεβαιότητα.

Κολλήματα δεν υπάρχουν. Καθόλου, ποτέ.

Και γω πάντως έχω γράψει εδώ και κάνα δυο χρόνια ίσως, πως το Plex έχει καλύτερη εικόνα από Kodi.
Ωστόσο, λόγω ακριβώς των υποτίτλων, δεν το πολυχρησιμοποιώ το Plex.
Θα δω με Plex χωρίς υπότιτλους ευχαρίστως. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.189
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top