Audyssey MultEQ Editor app

Μηνύματα
354
Reaction score
137
I am happy to recommend Audyssey XT32 with use of Denon/Marantz app to customize it

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:

αντε πηρες το οκ απο τον κακομιρ :roflmao:
Εδώ είχε βγαλει άχρηστο σε πρώτο review τον 4700 μετά στο δεύτερο λέει ότι έχει θέμα από στην αναπαραγωγή πολυκαναλου αν πχ είναι 7.1 και παίξεις 5.1 πέφτει η ποιότητα αν δε κάνω λάθος . Αλλά στο δεύτερο τον εγκρίνει
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Εδώ είχε βγαλει άχρηστο σε πρώτο review τον 4700 μετά στο δεύτερο λέει ότι έχει θέμα από στην αναπαραγωγή πολυκαναλου αν πχ είναι 7.1 και παίξεις 5.1 πέφτει η ποιότητα αν δε κάνω λάθος . Αλλά στο δεύτερο τον εγκρίνει
Διάβασε τα και πάλι γιατί κατηγορείς δίχως να καταλάβεις τι και πως.
Μια χαρά παραδέχθηκε το λάθος του (είχε τεχνικό πρόβλημα) και έβγαλε σωστές μετρήσεις αφού το διόρθωσε.

Για το Audyssey... έχει πολλή δουλειά για να πει κανείς ότι πλησιάζει έστω τα Dirac/ARC/Trinnov.
Και τώρα με την τελευταία ανανέωση του YPAO παίζει να ξεπεράστηκε και από αυτό έστω οριακά.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εδώ είχε βγαλει άχρηστο σε πρώτο review τον 4700 μετά στο δεύτερο λέει ότι έχει θέμα από στην αναπαραγωγή πολυκαναλου αν πχ είναι 7.1 και παίξεις 5.1 πέφτει η ποιότητα αν δε κάνω λάθος . Αλλά στο δεύτερο τον εγκρίνει
κακομιρ παιδακι μου, τι ψαχνεις να βρεις :lolsign:
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Διάβασε τα και πάλι γιατί κατηγορείς δίχως να καταλάβεις τι και πως.
Μια χαρά παραδέχθηκε το λάθος του (είχε τεχνικό πρόβλημα) και έβγαλε σωστές μετρήσεις αφού το διόρθωσε.

Για το Audyssey... έχει πολλή δουλειά για να πει κανείς ότι πλησιάζει έστω τα Dirac/ARC/Trinnov.
Και τώρα με την τελευταία ανανέωση του YPAO παίζει να ξεπεράστηκε και από αυτό έστω οριακά.
Δε κατηγόρησα bill και δεν ανέφερα για παραδοχη λάθους κάπου και θα το ξαναδιαβάσω, στο πρώτο δεν τον ενεκρινε στο δευτερο ναι.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Δε κατηγόρησα bill και δεν ανέφερα για παραδοχη λάθους κάπου και θα το ξαναδιαβάσω, στο πρώτο δεν τον ενεκρινε στο δευτερο ναι.
Το γράφει στην αρχή του 2ου review ξεκάθαρα.

Πολλοί δεν γουστάρουν γιατί τα αποτελέσματα δεν δικαιολογούν τα πιστεύω ή τα θέλω τους.
Αλλά οι μετρήσεις του επιβεβαιώνονται συχνά.
Τα σχόλια πάντα για τον καθένα είναι υποκειμενικά.
Και στον 4700H και το Rialto 600 που είναι οι 2 συσκευές που έχω και εγω και αυτός, τα αποτελέσματα είναι σχεδόν mirrored. Διαφορές που μπορούν να είναι η απόκλιση των μετρητικών (που δυστυχώς έχω υποδεέστερα από του Amir, ένας να ρίξει μια χορηγία 100.000€ μήπως ? :D )

Αρκετά καλή η οπτική του για το Audyssey, θα μπορούσε να είναι πιο σκληρή.
Στα 10 πράγματα που μπορεί να κάνει, καλά κάνει 2-3, τα υπόλοιπα από μέτρια έως "κακά".
Όχι ότι τα άλλα πακέτα είναι καλύτερα, με εξαίρεση τα "ακριβά" των Trinnov, Anthem, Arcam, και το πλήρες Dirac, είναι καλύτερο το Audyssey (αν πάρω για review τον νέο Yamaha θα μπορέσω να δω αν είναι καλύτερο το αναβαθμισμένο YPAO ή απλά ισάξιο, ή μικροδιαφορές πάνω κάτω για το ένα και το άλλο).
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Πάρε κι εσύ ένα Α P !
Σιγά τα λεφτά που κάνει! :lolsign:
Πενταροδεκάρες... :D
Να έκανε και απόσβεση καλά θα ήταν.
Πρός το παρόν προτιμώ την ανακαίνιση του σπιτιού, τα ταξίδια, τις βόλτες και το καλό φαγητό :D
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας για τις μικροαλλαγές που έχω κάνει στο audyssey μέσω του app του κινητού.
Θέλω να βάλω το φιλτρο πιο ψηλά κάπου στα 160hz αλλά με το χέρι για κάποιο λόγο μηδενίζει μόνο στα 90hz αλλιώς πάει +0.11 η - αναλογα αυτο στα 2 μπροστά , στα υπόλοιπα μηδενίζει στα 112hz. Για να δωσω καμπύλη έχω χαμηλώσει στα ψηλά -3.5db και στα χαμηλά έχω αυξήσει 3.5db.
έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή σε αυτό κάποιος που ξέρει ; Πρέπει οι ρυθμίσεις που κάνω και η καμπύλη να συμβαδίζει κάπως με το πράσινο γράφημα προ-calibration ? Παραθέτω τις μέτρησεις.

Screenshot 2021-11-03 at 17.38.13.png
Screenshot 2021-11-03 at 17.38.33.png
Screenshot 2021-11-03 at 17.38.50.png
Screenshot 2021-11-03 at 17.39.08.png
Screenshot 2021-11-03 at 17.38.50.png
Screenshot 2021-11-03 at 17.39.39.png
Screenshot 2021-11-03 at 17.39.58.png
Screenshot 2021-11-03 at 17.40.11.png
 

Attachments



Μηνύματα
354
Reaction score
137
Να βαλω emulator Android στο υπολογιστή , blustack ,να κατεβάσω το app για android καλύτερα ; Γενικότερα βλέπουμε το πράσινο γράφημα και προσπαθουμε να κινηθούμε περιπου σε παρόμοια καμπύλη ;

Επισης όταν πάω να φτιάξω τη καμπύλη σχεδόν σε όλο το φάσμα είναι πάνω από το 0 , υποτίθεται ότι το 0 είναι το reference στα 83 db
, Γιατί έχει πάνω από 0. ;
Με dbμέτρο ποσό μετράμε κανονικά , 75 η 83;
Γιατί το audyssey το βάζει 83db, εμείς στο tone μετράμε 75;
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Να βαλω emulator Android στο υπολογιστή , blustack ,να κατεβάσω το app για android καλύτερα ; Γενικότερα βλέπουμε το πράσινο γράφημα και προσπαθουμε να κινηθούμε περιπου σε παρόμοια καμπύλη ;
κατεβασετο και δες αν μπορεις...

τα γραφηματα(πρασινο-κοκκινο)ειναι ο μεσος ορος των θεσεων που μετρησε και διορθωσε το audyssey.

εσυ απλα φτιαχνεις την καμπυλη που σου αρεσει απο αυτη που εφτιαξε το audyssey...
....οπως την εχεις φτιαξει ειναι ενα καλο σημειο εκκινησης για να κανεις καποιες ψιλοδιορθωσεις αν θες...

Επισης όταν πάω να φτιάξω τη καμπύλη σχεδόν σε όλο το φάσμα είναι πάνω από το 0 , υποτίθεται ότι το 0 είναι το reference στα 83 db
, Γιατί έχει πάνω από 0. ;
Με dbμέτρο ποσό μετράμε κανονικά , 75 η 83;
Γιατί το audyssey το βάζει 83db, εμείς στο tone μετράμε 75;
παλιο αλλα θα δεις καποια πραγματα και θα λυθουν αποριες..

 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα

Ήθελα να κάνω και εγώ μια χαζή ερώτηση σχετικά με το app. Θέλω να κάνω curve edit στην εφαρμογή Αλλά την αρχική καμπύλη μου την εμφανίζει αρκετά κάτω όπως τη φωτογραφία που ανεβάζω παρακάτω. Αυτό οφείλεται στα ηχεία και ότι δεν είναι universal Η καμπύλη που εμφανίζει αρχικά σωστά; Γιατί νόμιζα οτι εμφανίζει μια γενική καμπύλη που την πειράζεις εσύ, αλλά μετά την ισοστάθμιση, βλέπω ότι αυτή η καμπύλη που δείχνει είναι αρκετά διαφορετική στις χαμηλές σε σχέση με άλλες που είδα.
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
γιατι δεν ανεβαζεις και αυτες που εβγαλε για να σου πουμε ;

αυτη που βγαζει για να πειραξεις ειναι το ηχειο σου και η δυνατοτητες του.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Λοιπόν, έβγαλα σκρινσοτ τα αποτελέσματα, τα επισυνάπτω παρακάτω.
θέλω να βάλω ταργκετ κερβ στα ηχεία κτλ. Το θέμα είναι ότι επειδή είναι περιορισμένων δυνατοτήτων σκέφτομαι πως να αλλάξω το κερβ. Άμα βάλω την αύξηση από την αποκοπή στα 80 που έκανα τα ηχεία είναι το ίδιο με το να το κάνω από την αρχή που ξεκινάει η καμπύλη;

Δλδ να ρίξω μια αύξηση στα 70 πες χοντρικά +8 ας πούμε τώρα ενδεικτικά, και αρχίζω πέφτω db μέχρι τη μέση+. Στο τέλος εξάλλου πέφτει απότομα από το audessy.
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μπορείς να κάνεις διόρθωση από 100hz και πανω.. Όπως δλδ σου έβγαλε εδώ..
347380_12a0f0ac71d76d8a82eaf8e493f4bbba.jpg

Βγάλε εκτός το mrc από όλα τα ηχεία στο app και κάνε διόρθωση αν θες, σε μείον db όμως...συν db μην χρησιμοποιείς.

Κρος από 80 και πανω.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Να διορθώσω το βαθούλωμα στη μέση που έκανε λόγω του MRC; Γιατί τότε από τις γενικές ρυθμίσεις δεν μπορείς να το κάνεις πρέπει μα το αυξήσεις στην καμπύλη επάνω για να στρώσει, αλλιώς δεν θα αυξηθεί ομοιόμορφα. Καταλαβαίνω κάτι λάθος μαλλον;

Για το curve Θέλουμε κάτι τέτοιο σωστά; όχι ακριβώς έτσι αλλά εννοώ το στυλ, πτωτικό από 8 db μέχρι το τέλος.
(Στο συγκεκριμένο έκανα δοκιμή)
 

Attachments


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Να πας στο app και να κανεις το mrc off.. Θα είναι οκ.
audyssey-16-midrange-compensation3.png


Ναι κάτι τέτοιο θέλεις στην καμπυλη..... Ομως...
Κοίτα στο 1khz να ενώνουν οι γραμμές.. 5-6db διαφορά από 100-20000 είναι καλά για αρχή και βλέπεις.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Να πας στο app και να κανεις το mrc off.. Θα είναι οκ.
View attachment 229845

Ναι κάτι τέτοιο θέλεις στην καμπυλη..... Ομως...
Κοίτα στο 1khz να ενώνουν οι γραμμές.. 5-6db διαφορά από 100-20000 είναι καλά για αρχή και βλέπεις.
Καλησπερα υποτίθεται ότι αποφεύγουμε να δίνουμε πάνω από 0db .
Άρα με λίγα λόγια το φιλτρο του πρέπει να το βάλει στα 0db στα 100hz και να κατεβάσει από εκεί και πάνω . Έτσι όμως δε προκειτε στο 1khz να ενώνουν οι γραμμές … εκτός αν γενικότερα έχω καταλάβει κάτι λάθος …
Θα ήθελα ενα παράδειγμα με τα φίλτρα και τα db aπο multieq αν γίνετε φυσικά
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top