Μετά από καιρό...

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ελπίζω να μη δόθηκε απάντηση που να μου διέφυγε, αλλά τελικά, αποδίδουν;
Θεωρητικά αποδίδουν. Άρα χωρίς να έχω κάνει την οποιαδήποτε μέτρηση σου λέω με σιγουριά ότι για την δουλειά που είναι φτιαγμένα δουλεύουν άριστα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.687
Ε καλά κι εγώ πάντως αν είχα κάνει τόοοοση δουλειά να φτιάξω τις τρυπούλες, θα ήθελα να τις βλέπω μετά!

Όσο για το βάψιμο, πιστεύω κι εγώ πως ο εμβαπτισμός με αραιή μπογιά είναι η καλύτερη λύση. Να πάρουν λίγο χρώμα να μην ξεχωρίζουν και μετά κανονικό βάψιμο την επιφάνεια. Βέβαια τώρα έχει ήδη βαφτεί η επιφάνεια, οπότε δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα βγει.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Συνέχεια της τιμωρίας...
IMG_20211102_143313.jpg


Μυτουλες για Dremel και λείανση όλων των τρυπών... ;)


Πραγματικά αυτό που έγραψε ο Αρτέμιος περιγράφει την όλη διαδικασία καλύτερα από οτιδήποτε "δουλειά για φυλακισμένους".

IMG_20211102_152624.jpg
IMG_20211102_152332.jpg
IMG_20211102_143320.jpg



Μένει μόνο ένα ελαφρύ τρίψιμο μπροστά ξανά και ένα τελευταίο χέρι και είναι έτοιμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Για να μπει σε αυτή τη διαδικασία και να φάει τόσο χρόνο σημαίνει ότι θέλει να τα βλέπει.

Πάρε αυτό που σου ανέβασα. Δεν είναι δύσκολο.
Βλέπω πιάνουν τα χέρια σου. Δικός μας είσαι 🙂
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.708
Εύκολα. Γιατί πως νομίζεις πως βάφουν τα εργοστάσια;

Απο χρωματοπωλείο πάρε νάιλον χοντρό που καλύπτουμε όταν βάφουμε και πέρασε παντού εκεί που θα τα τοποθετήσεις για βαφή. Και tape για να κρατάει.

Με το χέρι θα κάνεις τα παρακάτω.

Με ρύθμιση σε κάθετη δέσμη.
Υπό γωνία αριστερά κάνεις 1 περάσμα αριστερά δεξιά.
Υπό γωνία δεξιά κάνεις 1 περάσμα δεξιά αριστερά.
Θα το κάνεις όλο μια φορά.

Έτσι και αλλιώς θα κάνεις και ένα κάθετο πέρασμα για να είναι σωστό και όμορφο.

Με ρύθμιση σε οριζόντια δέσμη.
Υπό γωνία σαν να κοιτάς προς τα κάτω κάνεις 1 περάσμα πάνω κάτω.
Υπό γωνία σαν να κοιτάς από κάτω κάνεις 1 περάσμα κάτω πάνω.
Θα το κάνεις όλο μια φορά.

Έτσι έχεις πέραση όλες τις τρύπες σε όλο τον κύκλο.
Μόλις στεγνώσει βλέπεις αν θέλει άλλη μια.

Γυάλισε καλά με κανένα 120αρι τους κύκλους να είναι χαρτί και θα γίνουν κουκλιά. Ή με κανένα dremel.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.045
Reaction score
10.110
Είδα, λέρωσες το πάτωμα :whistling: ….. κράτηση 30 ημερών , οπότε τώρα είσαι και επίσημα …. Φυλακισμένος Χαχα ……..και εχεις χρόνο για αυτή τη δουλειά :roflmao:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Ωραία και καλαίσθητα ακόμα κ για σαλονάτους χώρους, εύγε για την τρομερή δουλειά.

.. και ίσως καταλάβετε...
Αυτό που κατάλαβα βλέποντας όλο αυτό είναι πόσο τσάμπα είναι αυτά τα επώνυμα έτοιμα!:biggrin::lolsign:
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Υπάρχει ένα μηχάνημα που λέγεται νομίζω κέντρο εργασίας.
Δεν νομίζω ότι θα στοιχίσει πολύ να σας τα φτιάξουν αν είναι πολλα.....και αν θέλετε να γλιτώσετε τον κόπο βέβαια......
Το συγκεκριμένο μηχάνημα μπορεί να βάλει και 5 φύλλα μαζί και να τα τρυπήσει μονομιάς.....
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.662
Κέντρο κατεργασίας λέγεται και μπορεί να κάνει τα παραπάνω πολύ εύκολα, γρήγορα και σωστά.
Το κακό είναι ότι αυτοί που τα διαθέτουν είναι λίγο υπερόπτες.
Νομίζουν ότι επειδή έχουν ένα μηχάνημα CNC μπορούν να ζητάνε από χρήματα ότι τους καπνίσει και δεν αναλαμβάνουν δουλειές μικρές με μικρό κόστος.
 



Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Κέντρο κατεργασίας λέγεται και μπορεί να κάνει τα παραπάνω πολύ εύκολα, γρήγορα και σωστά.
Το κακό είναι ότι αυτοί που τα διαθέτουν είναι λίγο υπερόπτες.
Νομίζουν ότι επειδή έχουν ένα μηχάνημα CNC μπορούν να ζητάνε από χρήματα ότι τους καπνίσει και δεν αναλαμβάνουν δουλειές μικρές με μικρό κόστος.
Γενικα, ετσι ειναι, αλλα ψαχνοντας βρισκεις και εξαιρεσεις
Να αναφερω, κανοντας διαφημιση, οτι οι ξυλοκατασκευες (ηχεια, διατρητα πανελ, διαχυτες) εγιναν στο ξυλουργειο/εργοστασιο: http://www.kitchendiesi.gr/
Πολυ καλες κατασκευες, με ακριβεια στις διαστασεις και εξαιρετικη βαφη. Αυτο το σατινε βερνικι εχει υπεροχο επαγγελματικο αποτελεσμα στην αφη και χωρις γυαλαδες. Μπορει να μην τα πηγαινει καλα με την εννοια "χρονος παραδοσης" αλλα εχει τιμια και λογικη τιμολογηση (οχι στη λογικη "σου φτιαχνω ηχητικα πανελ - θα σε βαρεσω στο ψαχνο) και μπορει να σου φτιαξει οοοο,τι εχεις φανταστει, παροτι ειναι εργοστασιο και ασχολειται περισσοτερο με ποσοτητες.
Αυτα εδω:
20200831_203424.jpg
μου κοστισαν λιγοτερο απο 50€ το ενα (45 αν θυμαμαι καλα). Λουστραρισμενο, 6αρι κοντρα πλακε.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.687
Αυτα εδω:
20200831_203424.jpg
μου κοστισαν λιγοτερο απο 50€ το ενα (45 αν θυμαμαι καλα). Λουστραρισμενο, 6αρι κοντρα πλακε.
Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες!
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες!
Μονο το κοντρα πλακε εννοω ετσι?
Οχι ολη η κατασκευη.

Εδω εχει λεπτομερειες

Ααα, βρηκα το εξελακι :geek: ... 35€ το ενα φυλλο κοντρα πλακε 1,20x0,60. Κομμενο και λουστραρισμενο (και απο τις δυο πλευρες (σαν το ψησιμο των ψαριων ενα πραμα :gotcha: ))
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.963
Reaction score
6.687
Εννοούσα να μας δώσεις τα στοιχεία του μάστορα που βρήκες και στο έκανε σε αυτή την τιμή!
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Εννοούσα να μας δώσεις τα στοιχεία του μάστορα που βρήκες και στο έκανε σε αυτή την τιμή!
Ειναι μεσα στο quote στο #135.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.598
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top