Auro 3D













alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Βλέπω και στο FB όλο ταινίες βγαίνουν όλο και περισότερες.
Και που τα βγάζουν τι έγινε;

Η εταιρία στην Ολλανδία που κάνει τα περισσότερα remasters θέλει 15€-20€ για το BluRay και 30€-35€ courier. Άσε που σου βγάζει ότι δεν στέλνει Ελλάδα. Αλλά σου βγάζει τα +50€ ανά τεμάχιο. Δεν εχω πάρει, δεν ξέρω αν όντως στέλνουν.
Αλλά και να στέλνουν, +50€; Ούτε για πλάκα.
Με 54€ πχ βρίσκεις στο Amazon τριλογία Lord of the Rings 4Κ UHD Dolby Vision Dolby Atmos. Δεν πάνε καλά.

Είχα στείλει παλιά μύνημα και στην Auro και στους Ολλανδούς και στους Γερμανούς. Αν θέλουν πωλήσεις πρέπει να βρουν τρόπο να πουλάνε και μέσω Amazon.
H νέα δουλειά των Γερμανών βγήκε και στο Amazon. Άντε να δούμε.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Χρόνια πολλά , Καλά Χριστούγεννα με υγεία .και πάλι υγεία .

Ποσό toe in η out βάζουμε για τα front height; , δεν είναι στάνταρ ξέρω. Έχω τρελαθεί στους πειραματισμούς…. Έχω κάνει ευθεια έχω κάνει χιαστι μέ τα πίσω, έχω αλλάξει κλείσεις πάνω κάτω (κατέληξα να βαράνε στα 0.70 πάνω από το κεφάλι μου) ..
διαβάζω σε αλλά site λένε 40μοιρες off axis για toe . Απόσταση από mlp 2.70-80 από αριστερό δεξί ηχείο , απόσταση ηχείων μεταξύ τους 2.28 πάει βαριά 2.40μ αμα ανοίξω κι άλλο
Το τρίγωνο , των μπροστά μου με τη θέση ακροασης παραπέμπει περισσότερο σε τρίγωνο πανοράματος γύρω στις 25 μοιρες δυστηχως..Από πάνω ακριβώς είναι και τα height που σε υψος είναι 35 μοιρες από mlp.
Αλλά site λένε να ανοίξουμε τα height περισσότερο έξω από τα μπροστά .
επίσης δε καταλαβαινω την επιμονή της dali στα ηχεία της για 0 μοιρες toe in
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Κάτσε όρθιος στην θέση ακρόασης, βάλε όλα τα heights να σε κοιτάνε και είσαι ΟΚ.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Κάτσε όρθιος στην θέση ακρόασης, βάλε όλα τα heights να σε κοιτάνε και είσαι ΟΚ.
Όπως μου είχε πει και ο Κώστας χιαστι , θα δοκιμάσω λίγο περισσότερο toe in αν και νομίζω ότι η αποσταστη των ηχείων μεταξύ του είναι το πρόβλημα στο setup , θα δοκιμάσω να ανοίξω κι άλλο τα κάτω να το φέρω όσο πιο κοντά στις 30 μοιρες μπορώ .. και ίσως να τα ανοίξω . Θα δοκιμάσω πάλι zero toe in αυτό που λέει η dali για τα κάτω ..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δες τις οδηγίες για cross firing στα pdf της trinnov.

Η λογική της κλίσης των ηχείων, είναι το δεξί ηχείο να κοιτάζει on axis τον αριστερά καθήμενο ακροατή, δίπλα από την mlp.

Νομίζω πως το ανέλυσα αρκετά στο θρεντ περί cross firing.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Όπως μου είχε πει και ο Κώστας χιαστι , θα δοκιμάσω λίγο περισσότερο toe in αν και νομίζω ότι η αποσταστη των ηχείων μεταξύ του είναι το πρόβλημα στο setup , θα δοκιμάσω να ανοίξω κι άλλο τα κάτω να το φέρω όσο πιο κοντά στις 30 μοιρες μπορώ .. και ίσως να τα ανοίξω . Θα δοκιμάσω πάλι zero toe in αυτό που λέει η dali για τα κάτω ..
Η σωστή τοποθέτηση, εφόσον θέλεις να ασχοληθείς, είναι ΟΛΑ τα ηχεία να είναι στην ίδια απόσταση από τον ακροατή.
Τα κάτω ηχεία κοιτάνε εσένα καθιστό και να πάνω όρθιο.
Αν θέλεις και οι άλλοι να ακούν όσο το δυνατόν καλύτερα τα heights, κάνε ότι λέει ο Κώστας από πάνω.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Δες τις οδηγίες για cross firing στα pdf της trinnov.

Η λογική της κλίσης των ηχείων, είναι το δεξί ηχείο να κοιτάζει on axis τον αριστερά καθήμενο ακροατή, δίπλα από την mlp.

Νομίζω πως το ανέλυσα αρκετά στο θρεντ περί cross firing.
Έχω διαβασει 2 φορές όσα έχεις γράψει με ευλάβεια, μήπως μου έχει ξεφύγει κάτι , ψάχνοντας στις βασικές αρχές κάποια ελαστικότητα και βρω κάποια διέξοδο . Το θέμα μου «πρόβλημα» θα έλεγα είναι το τρίγωνο πανοράματος που δε μου αρέσει αλλά το τρώω καθημερινά. Να φτιάξω στο χώρο μου ισόπλευρο τρίγωνο δύσκολο. Έχω φέρει ήδη τον καναπέ πιο μπροστά, χωρίς παντόφλα ευτυχώς . Δε περιμένω από τα Dali και ας λέει η εταιρία 0 toe in να κάνουν μαγικά. Αλλά λέω μπας και μπορώ να ακούσω με τρίγωνο πανοράματος με κάποιο τρικ λίγο πιο σωστά . :oops:
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top