Max SPL ηχείων.

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Με παρεξηγησες αγορινα .. Τωρα με τα νεα δεδομενα αυξανονται οι απαιτησεις , αλλα ηχεια χρειαζονται , σαμπ τα χρηματα ειναι λιγα δυστηχως Γιαυτο αναφερθηκα στο bazaar μηπως και βγει κανα εξτραδακι παραπανω ! :)
Θα αγοράσω στην αρχή ηχεία και μετά από 4-5 μήνες που θα μαζέψω τα λεφτά θα αγοράσω και subwoofer.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Με παρεξηγησες αγορινα .. Τωρα με τα νεα δεδομενα αυξανονται οι απαιτησεις , αλλα ηχεια χρειαζονται , σαμπ τα χρηματα ειναι λιγα δυστηχως Γιαυτο αναφερθηκα στο bazaar μηπως και βγει κανα εξτραδακι παραπανω ! :)
εγώ καθόλου δεν παρεξήγησα....γι αυτό και ρώτησα τι εννοείς

το μέλος που ζητάει όμως βοήθεια μπορεί εύκολα να παρεξηγήσει ότι τον οδηγούμε σε κάτι λάθος κ υπερβολικό

το να πιστεύεις ότι αξίζει ένα μέλος (που δεν γνωρίζει) να επενδύσει 700 ευρώ για ένα ηχείο με 5.5 ίντσες γούφερ που (κατ εσένα) μπορεί να παίξει οκ στα 1.5-2 μέτρα με ελάχιστο χαμηλό τα 150hz στα -5db και να το θεωρείς αυτό μουσική, είναι προσωπικό σου δικαίωμα....με ξένη τσέπη όμως ;)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Θα αγοράσω στην αρχή ηχεία και μετά από 4-5 μήνες που θα μαζέψω τα λεφτά θα αγοράσω και subwoofer.
άρα θα χρειαστείς κάποιον προενισχυτή που εκτός από Phono stage να διαθέτει και ''εξοπλισμό'' ενσωμάτωσης sub
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
άρα θα χρειαστείς κάποιον προενισχυτή που εκτός από Phono stage να διαθέτει και ''εξοπλισμό'' ενσωμάτωσης sub
Συγνώμη εάν σας ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου, αλλά αφού θα πάρω και subwoofer, μπορώ να κοιτάξω κάποιο άλλο ενεργό ηχείο πχ με 6 woofer, ώστε να μήν φύγω οικονομικά πολύ παραπάνω ?
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
εγώ καθόλου δεν παρεξήγησα....γι αυτό και ρώτησα τι εννοείς

το μέλος που ζητάει όμως βοήθεια μπορεί εύκολα να παρεξηγήσει ότι τον οδηγούμε σε κάτι λάθος κ υπερβολικό

το να πιστεύεις ότι αξίζει ένα μέλος (που δεν γνωρίζει) να επενδύσει 700 ευρώ για ένα ηχείο με 5.5 ίντσες γούφερ που (κατ εσένα) μπορεί να παίξει οκ στα 1.5-2 μέτρα με ελάχιστο χαμηλό τα 150hz στα -5db και να το θεωρείς αυτό μουσική, είναι προσωπικό σου δικαίωμα....με ξένη τσέπη όμως ;)
Μα για αυτο ειχα πει οτι μιλαμε στον αερα χωρις να ξερουμε βασικα στοιχεια του χωρου
Αλλα οι προδιαγραφες του ηχειου δεν συμφωνουν με αυτα που αναφερεσαι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Μα για αυτο ειχα πει οτι μιλαμε στον αερα χωρις να ξερουμε βασικα στοιχεια του χωρου
Αλλα οι προδιαγραφες του ηχειου δεν συμφωνουν με αυτα που αναφερεσαι
μας τα είπε 1-2 ποστς μετά
Καλημέρα. Τα ηχεία θα τα έχω στο σαλόνι - κουζίνα ( ενιαίο χώρος), περίπου 35τμ. Βέβαια, τα ηχεία θα είναι σε απόσταση 2 μέτρων από τον καναπέ και σε απόσταση περίπου 30-35cm από τον πίσω τοίχο.
αλλά και να μη μας τα έλεγε
η άποψη σου είναι να θεωρείς ικανό και μια χαρά 5.25 ίντσες να αποδώσει μουσική στα 2 μέτρα
Ειναι θεμα χωρου αλλα τα 50 cm ειναι υπερβολικα μικρη αποσταση δεν ειναι για near field
Στο 1,5 -2 μ μια χαρα θα ειναι αλλα μιλαμε αφηρημενα πολυ
κόντρα στη φυσική και χωρίς χρήση sub

μετά αναρωτιέστε γιατί τσιρίζουν τα ηχεία
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Συγνώμη εάν σας ζαλίζω με τις ερωτήσεις μου, αλλά αφού θα πάρω και subwoofer, μπορώ να κοιτάξω κάποιο άλλο ενεργό ηχείο πχ με 6 woofer, ώστε να μήν φύγω οικονομικά πολύ παραπάνω ?
δεν ζαλίζεις τίποτα

γι αυτό είναι το φορουμ

τα συγκεκριμένα που σου ανέφερα έχουν 8 ίντσες γούφερ και δεν έχουν ανταγωνιστή για τα λεφτά τους....
ως άπειρος ακροατής που είσαι....θα σε καλύψουν και χωρίς χρήση sub για αρχή....μέχρι να γλυκαθείς κ εσύ :biggrin: ....

+ το βασικό είναι ότι τα παίρνεις τα ακούς και αν δεν σου αρέσουν....τα επιστρέφεις και πας για κάτι άλλο....
η δοκιμή είναι τσάμπα
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μωρέ το σωστό για αποστάσεις-εντάσεις είναι μεγάλοι οδηγοί και sub's, ειδικά για μεγάλους χώρους αλλά πάει πάντα ανάλογα τον ακροατή, τις ανάγκες, τις λόξες..
Πολλές φορές (περισσότερες από όσες θέλω να παραδεχτώ) έχω πιάσει τον εαυτό μου να ακούω στο καθιστικό (και είναι μεγάλο) από τα μικρούλια 3/5r (με sub's) ενώ εκεί βρίσκονται και τα sp1 :whistling: .
Ακόμα και με τα John Blue Jb3 που είχα πειραματιστεί (3''ίντσες :p) ωραία έπαιζαν..
Η ευκολία στην τοποθέτηση και το ότι ''εξαφανίζονται'' τα μικρά έχει τη γοητεία του.
Περίεργο πράγμα η ψυχολογία :biggrin:
Πάντως μισό μέτρο είναι πολύ κοντά, μέχρι 1 μέτρο άντε και κάτι ακούγονται τα συγκεκριμένα νομίζω.
Όσο για sub ή χωρίς..
Θέλουν sub..
Χωρίς, και στους 5 πόντους να κάτσεις δεν θα ακούσεις μπάσο οπότε..
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
μας τα είπε 1-2 ποστς μετά


αλλά και να μη μας τα έλεγε
η άποψη σου είναι να θεωρείς ικανό και μια χαρά 5.25 ίντσες να αποδώσει μουσική στα 2 μέτρα


κόντρα στη φυσική και χωρίς χρήση sub

μετά αναρωτιέστε γιατί τσιρίζουν τα ηχεία
Το kef που εχω ποσο χαμηλα παει βρε νταχαρης ?4,5´´ .
Εχω και τη μετρηση των kali απο το ιδιο σαιτ
Αν θελεις να στο μετρησω και στο χωρο μου με umik οπως θελεις εσυ να τα δουμε μαζι?
Αλλα εγω δεν τα εχω τοποθετησει σε χωρο 35 τμ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Το kef που εχω ποσο χαμηλα παει βρε νταχαρης ?4,5´´ .
Εχω και τη μετρηση των kali απο το ιδιο σαιτ
Αν θελεις να στο μετρησω και στο χωρο μου με umik οπως θελεις εσυ να τα δουμε μαζι?
Αλλα εγω δεν τα εχω τοποθετησει σε χωρο 35 τμ
λάθος ηχείο έβαλες (αν και στο συγκεκριμένο το v1 δηλαδή....ήταν ελαττωματικό ηχείο και ξανα έγιναν οι μετρήσεις)

στο v2 αναφέρομαι


στα 90db

1641639819555.png


kef

85db και έχει στάθμη μέχρι τα 200hz....αν αυτό το θεωρείς χαμηλό...πάσο

1641639806350.png


πάμε στις παραμορφώσεις

καλι
στα 86db
1%
1641639969525.png


στα 96db
3%
1641640042700.png


kef

παραμορφώσεις στον Θεό

1641640148673.png
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Το παρουσιασες ετσι ωστε κατω , η πανω απο 200 hz δεν ακουγεται τιποτα οποτε ....παω πασο .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Το παρουσιασες ετσι ωστε κατω , η πανω απο 200 hz δεν ακουγεται τιποτα οποτε ....παω πασο .
εγώ το παρουσίασα ;!;!
οι μετρήσεις το λένε
πάνω από 200 ακουγεται
κάτω από 200 οχι

4,5 ίντσες ποσό αέρα έχετε την εντύπωση ότι μπορεί να μετακινήσει ;
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ta ηχειάκια της κυρά-Νταλί τα έχω στο χώρο του γραφείου μου που είναι περίπου 10τμ. Τοίχος, απορρόφηση, διάχυση, ηχεία -όλα σάντουιτς, χωρίς κενά μεταξύ τους πλην του απαιτούμενου χώρου για τις μπόρνες-, σε στιβαρές βάσεις. Απόσταση ακρόασης 2.2μ.Ενισχυτής λάμπα στα 25βατ περίπου. Τα τινάζει τα πέταλα τα νταλάκια!!!
Τα μουσικά ακούσματα που έχουν χαμηλό περιεχόμενο, φέρνουν μία ας πούμε ισορροπία ως προσλαμβανόμενο αποτέλεσμα. Είναι εντυπωσιακό ότι ακούς μποτιά από αυτό το σκατουλάκι!! Το μαμά-τιουνάρισμα όμως του ηχείου τσιμπάει τις υψηλές, καθιστώντας το εντυπωσιακό μόνο σε μικρού χρονικού διαστήματος ακροάσεις.
Παρατεταμένες ακροάσεις κουράζουν, ειδικά σε παληές ηχογραφήσεις rock, οπότε το πείραγμα μέσω λογισμικού καθίσταται αναπόφευκτο, εκτός αν η ένταση παραμείνει πολύ χαμηλή.
Δεν έχω μετρήσει το RT αυτού του μικρού χώρου, στον οποίο κατοικοεδρεύουν και BBC LS3/5A με τα σαμπ τους και τα οποία είναι το "βασικό" ας πούμε σύστημα του γραφείου, αλλά σίγουρα χρειάζονται περαιτέρω -των ήδη γενομένων- παρεμβάσεις ηχητικής φροντίδας.
Παλαιότερα τα ηχειάκια βρισκόταν σε χώρο... 80τμ παίζοντας το ρόλο μουσικής υπόκρουσης στον πρωινό καφέ του ΣΚ, οδηγούνταν από τελικό τάξης Τ, 10 ....ολόκληρων βατ. Δεν υπήρχε θέμα εντάσεων, απλά άκουγες ένα σωματώδες τουίτερ ...
Αυτά τα ολίγα.:)
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Τα dali βαση κατασκευαστη πρεπει να τοποθετουνται off axis και με προσωπικο γουστο θελουν και τις σιτες τους .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
αυτές είναι κάποιες πρόχειρες μετρήσεις των spektor 2 σε φροντισμένο χώρο



1641645343434.png


1641645452821.png
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Το ιδανικό είναι να βρει 8 ίντσα ενεργά, να αγοράσει ένα μεταχειρισμενο προενισχυτη με sub out και bass management σαν τον advance acoustic που έχω και μετά όποτε μπορεί οικονομικά του χώνει το 1ο sub.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Ta ηχειάκια της κυρά-Νταλί τα έχω στο χώρο του γραφείου μου που είναι περίπου 10τμ. Τοίχος, απορρόφηση, διάχυση, ηχεία -όλα σάντουιτς, χωρίς κενά μεταξύ τους πλην του απαιτούμενου χώρου για τις μπόρνες-, σε στιβαρές βάσεις. Απόσταση ακρόασης 2.2μ.Ενισχυτής λάμπα στα 25βατ περίπου. Τα τινάζει τα πέταλα τα νταλάκια!!!
Τα μουσικά ακούσματα που έχουν χαμηλό περιεχόμενο, φέρνουν μία ας πούμε ισορροπία ως προσλαμβανόμενο αποτέλεσμα. Είναι εντυπωσιακό ότι ακούς μποτιά από αυτό το σκατουλάκι!! Το μαμά-τιουνάρισμα όμως του ηχείου τσιμπάει τις υψηλές, καθιστώντας το εντυπωσιακό μόνο σε μικρού χρονικού διαστήματος ακροάσεις.
Παρατεταμένες ακροάσεις κουράζουν, ειδικά σε παληές ηχογραφήσεις rock, οπότε το πείραγμα μέσω λογισμικού καθίσταται αναπόφευκτο, εκτός αν η ένταση παραμείνει πολύ χαμηλή.
Δεν έχω μετρήσει το RT αυτού του μικρού χώρου, στον οποίο κατοικοεδρεύουν και BBC LS3/5A με τα σαμπ τους και τα οποία είναι το "βασικό" ας πούμε σύστημα του γραφείου, αλλά σίγουρα χρειάζονται περαιτέρω -των ήδη γενομένων- παρεμβάσεις ηχητικής φροντίδας.
Παλαιότερα τα ηχειάκια βρισκόταν σε χώρο... 80τμ παίζοντας το ρόλο μουσικής υπόκρουσης στον πρωινό καφέ του ΣΚ, οδηγούνταν από τελικό τάξης Τ, 10 ....ολόκληρων βατ. Δεν υπήρχε θέμα εντάσεων, απλά άκουγες ένα σωματώδες τουίτερ ...
Αυτά τα ολίγα.:)
άρα Γιώργη....είχες ένα boost 6db στα μπάσα λόγω του ότι τα είχες κολλητά στον τοίχο (αν κατάλαβα καλά)
από εκεί και μετά κάποιος ιδιορρυθμός εκεί στα χαμηλά σου έδινε την εντύπωση της μποτιάς
+ μικρός χώρος....++ φροντισμένος
δεν είναι κανόνας όμως ότι θα ακούσει κάποιος αντίστοιχα με διαφορετικές παραμέτρους χώρου
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
άρα Γιώργη....είχες ένα boost 6db στα μπάσα λόγω του ότι τα είχες κολλητά στον τοίχο (αν κατάλαβα καλά)
από εκεί και μετά κάποιος ιδιορρυθμός εκεί στα χαμηλά σου έδινε την εντύπωση της μποτιάς
+ μικρός χώρος....++ φροντισμένος
δεν είναι κανόνας όμως ότι θα ακούσει κάποιος αντίστοιχα με διαφορετικές παραμέτρους χώρου
Σωστά!!!
Περισσότερο ήθελα να τονίσω το θέμα της "εύκολης" οδήγησης και της -αναπάντεχα θάλεγα- ευχαρίστησης που μπορείς να προσλάβεις από ένα φθηνό μικρό ηχειάκι, γνωρίζοντας τους περιορισμούς του.
Νομίζω δε ότι η εταιρεία το έβγαλε για χρήση σαράουντ παρά σοβαρής ακρόασης.
Επειδή έχω και το μεγαλύτερο Oberon, τολμώ να πώ ότι το Σπεκτορ έχει καλύτερη ομοιογένεια μεσαίας-υψηλής περιοχής, με το Ομπερον να τα μπερδεύει λίγο, αλλά κατεβαίνοντας χαμηλότερα δίνει πληρέστερη αίσθηση ακρόασης.
Τέλος πάντων μιλάμε για μικρά-φθηνά ηχειάκια που όμως μπορούν να δωρίσουν αποτέλεσμα άνω του προσδοκώμενου.
Αν προστεθεί και ένα σαμπάκι στα 4-5 κατοστάρικα, κάνεις ωραία δουλίτσα σε μικρομεσαίους χώρους. :)
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Αφού έχει τα Dali θα έχεις και ενισχυτή. Αν πας για ενεργά, πρέπει να φύγει και ο ενισχυτής. Και αν πάς προς τα εκεί, δες κατ' ευθείαν για ένα μηχάνημα που νά είναι και streamer και dac και προενισχυτής και ενισχυτής ακουστικών.

Ποιον ενισχυτή έχεις τώρα;
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Εγώ κατάλαβα ότι ούτε dali έχει ούτε ενισχυτή και ότι πέφτοντας πάνω στα dali ψάχνει για ενισχυτή που θα πήγαινε πακέτο.
Συνεπώς ορθώς προτείνεται η αγορά ενεργού με 8" woofer δεδομένων των ακουσμάτων του χρήστη
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top