αναβάθμιση των ηχείων ή αλλαγή κατεύθυνσης;

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
να πω επίσης ότι ο χώρος είναι σαλόνι,

αυτή τη στιγμή έχει ελάχιστα έπιπλα και ουσιαστικά γυμνούς τοίχους,
οπότε φαντάζομαι το RT τουλάχιστον στα ψηλά θα μπορούσε να βελτιωθεί έστω λίγο, σχετικά εύκολα

θα μπορούσε επίσης να γίνει ένα μικρής έκτασης room treatment,
ας πούμε με 2 μπασοπαγίδες και 4 διαχυτές, απλά για να έχουμε μια ιδέα
καταλαβαίνω ότι δε θα κάνανε πολλά πράματα βέβαια, αλλά είπαμε πρόκειται για σαλόνι

η σκέψη είναι να πήγαινα σε σχετικά μικρή midfield ακρόαση -
για να μειώσω την επίδραση του χώρου στο τι ακούω και να χρειάζομαι και λιγότερες στάθμες.
Επίσης για να μειώσω το κόστος γιατί την απόσταση πληρώνεις (@EAR - αυτό τουλάχιστον το έμαθα)
κάτω από 2.5 μέτρα, μάλλον λίγο πάνω ή λίγο κάτω από 2 μέτρα

το συνολικό budget θα ήθελα να μείνει κάτω από 10 χιλιάδες, καθώς στο προηγούμενο σύστημα η χρήση ήταν περιστασιακή, κυρίως λόγω έλειψης χρόνου

------------------------------------------------------------------

ίσως κάποια στιγμή έμπαινε κάποια TV πάνω από το τζάκι ή στη μέση σε βάση περιστασιακά,
αλλά για συμπλήρωμα της μουσικής (πχ live κλπ)

δεν με ενδιαφέρει το home cinema καθόλου, για τις λίγες ταινίες που βλέπω τα ηχειάκια της TV μου φτάνουν και μου περισσεύουν

------------------------------------------------------------------

σκέφτηκα και το ενδεχόμενο πολυκάναλου, αλλά μάλλον δεν είναι για μένα, χωρίς να αμφισβητώ τα πλεονεκτήματα,
ανεβαίνει το budget, επίσης πολλά καλώδια, πολλά ηχεία, πολλές βάσεις

προς το παρόν είμαι πιο κοντά την πρόταση του ποστ νο. 74

Βέβαια γίνεται.

Πάρε ένα σετ 2.2 από τζενελεκ. Τα έχουν όλα έτοιμα.

Πιο φτηνά θα σου βγει από ντατς.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Βάλε λίγα έπιπλα/χαλιά/κουρτίνες και treatments και θα υπάρξει βελτίωση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ένα 2.2 είναι καλή βάση για 5.2 και βλέπουμε.

Οποτε, κανόνισε οι 2 αρχικοί δορυφόροι να μην έχουν απαγορευτικό κόστος για 5.2 σε δεύτερο χρόνο.

Δε χρειάζεται να φας όλο το μπάτζετ επειδή "υπάρχει" , φαε μέχρι κει που σου είναι χρήσιμα, βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών.

Ίσως να σκεφτείς και τα 310, που είναι μανούλες για μεταπηδηση σε πολυκαναλο. Αν τυχόν πας σε νιουμαν 310, πες μου να σου πω για σαμπ.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
να πω επίσης ότι ο χώρος είναι σαλόνι,

αυτή τη στιγμή έχει ελάχιστα έπιπλα και ουσιαστικά γυμνούς τοίχους,
οπότε φαντάζομαι το RT τουλάχιστον στα ψηλά θα μπορούσε να βελτιωθεί έστω λίγο, σχετικά εύκολα

θα μπορούσε επίσης να γίνει ένα μικρής έκτασης room treatment,
ας πούμε με 2 μπασοπαγίδες και 4 διαχυτές, απλά για να έχουμε μια ιδέα
καταλαβαίνω ότι δε θα κάνανε πολλά πράματα βέβαια, αλλά είπαμε πρόκειται για σαλόνι

η σκέψη είναι να πήγαινα σε σχετικά μικρή midfield ακρόαση -
για να μειώσω την επίδραση του χώρου στο τι ακούω και να χρειάζομαι και λιγότερες στάθμες.
Επίσης για να μειώσω το κόστος γιατί την απόσταση πληρώνεις (@EAR - αυτό τουλάχιστον το έμαθα)
κάτω από 2.5 μέτρα, μάλλον λίγο πάνω ή λίγο κάτω από 2 μέτρα

το συνολικό budget θα ήθελα να μείνει κάτω από 10 χιλιάδες, καθώς στο προηγούμενο σύστημα η χρήση ήταν περιστασιακή, κυρίως λόγω έλειψης χρόνου

------------------------------------------------------------------

ίσως κάποια στιγμή έμπαινε κάποια TV πάνω από το τζάκι ή στη μέση σε βάση περιστασιακά,
αλλά για συμπλήρωμα της μουσικής (πχ live κλπ)

δεν με ενδιαφέρει το home cinema καθόλου, για τις λίγες ταινίες που βλέπω τα ηχειάκια της TV μου φτάνουν και μου περισσεύουν

------------------------------------------------------------------

σκέφτηκα και το ενδεχόμενο πολυκάναλου, αλλά μάλλον δεν είναι για μένα, χωρίς να αμφισβητώ τα πλεονεκτήματα,
ανεβαίνει το budget, επίσης πολλά καλώδια, πολλά ηχεία, πολλές βάσεις

προς το παρόν είμαι πιο κοντά την πρόταση του ποστ νο. 74
Θα συμφωνήσω απόλυτα στην άποψη μόνο στέρεο και μόνο μουσική.
Και εγώ τα χώρισα και ησύχασα. Η "εικόνα" που σου δίνει το σωστά στημένο στέρεο σε όλες τις διαστάσεις του χώρου είναι μαγική και πολύ ανώτερη από οτιδήποτε βλέπεις σε οποιαδήποτε οθόνη.

Φροντίδα στον χώρο σχετική μαζί με κάποιο χαλί έπιπλο κλπ όπως πολύ σωστά ειπώθηκε συν σωστή επιλογή μηχανημάτων βάσει αναγκών σου και το σημαντικότερο η ιδανική τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο.
Καλή φώτιση ( λόγω και των ημερών ) και καλή επιτυχία στο έργο☺
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
σκεφτόμουνα για genelec επειδή

- αγόρασα πρόσφατα τα μικρά 8020 με το 7040 για το γραφείο και είμαι υπερ-ευχαριστημένος
- θα πάρω το GLM kit και θα έχω DSP που θα μπορώ να χειριστώ στοιχειωδώς χωρίς να χρειάζεται να δώσω εξετάσεις στα μαθήματα του @Bhutia
- τα MEG υπερβαίνουν το budget

αλλά κοιτάω και Neumann (έχει βγάλει νομίζω κάποιο DSP δικό της ή κάνω λάθος; )
και πιο χαλαρά άλλα ενεργά όπως ADAM, Focal, Dynaudio κλπ


το GLM μου φαίνεται ελκυστικό γιατί θα μπορώ να ψιλοασχοληθώ και να τσεκάρω τι γίνεται και ενδεχομένως να διορθώσω όταν θα υπάρχουν μικρότερες ή μεγαλύτερες αλλαγές του χώρου, καθώς όπως είπα είναι σαλόνι

λύσεις τύπου REW κλπ, δεν πρόκειται να ασχοληθώ, δεν έχω όρεξη και δεν τα παίρνει το μυαλό μου,
προσπάθησα να καταλάβω αλλά ΔΕΝ γίνεται

είναι το αντίθετο από τους υπολογιστές, που χωρίς να είναι το αντικείμενό μου και χωρίς να έχω ανάγκη,
έστησα στο σπίτι firewall router, πούλησα το synology και πήγα σε TrueNAS κλπ.
Αλλά εκεί μου αρέσει να το παλεύω, είναι χόμπυ,
εδώ θέλω απλά να ακούσω μουσική όσο γίνεται περισσότερο plug and play.


Επίσης αν έχετε κάποιο σχόλιο για το εξής:

ο μπροστά τοίχος είναι ασύμμετρος και σε βάθος και σε πλάτος εκατέρωθεν του τζακιού που βγαίνει αρκετά μπροστά,
οπότε η δημιουργία ισόπλευρου τριγώνου με τα ηχεία τοποθετημένα κολλητά στον τοίχο είναι σχεδόν αδύνατη
χώρια που η απόσταση ακρόασης θα είναι σχεδόν 3,5 - 4 μέτρα.
Οπότε ηχεία που ωφελούνται από τέτοια τοποθέτηση μάλλον δεν μου κάνουν; Λέω για τα D&D που κοίταγα επίσης, Έτσι κοιτάω για τοποθέτηση πιο κεντρικά στο χώρο 2-2.5 μέτρα από τον μπροστά τοίχο και πάνω από ένα μέτρο από τον πλαϊνό, που με ένα SBIR calculator που έπαιξα, έχει τις λιγότερες ή καθόλου ακυρώσεις στην τρίτη οκτάβα.
Μήπως είμαι εντελώς λάθος;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Γιατί "απορρίπτεις" το Dirac;

Το ρωτάω γιατί λες "δεν θέλω να ασχοληθώ με REW, άρα σκέφτομαι τα Genelec επειδή έχουν το GLM", σαν να είναι μονόδρομος.

Υπάρχει όμως και η λύση του Dirac. Αντί για Genelec+GLM λοιπόν, ένα SHD συν ηχεία/sub κάποιας άλλης εταιρείας. Σαν κόστος ίσως βγει το ίδιο (ή και φθηνότερο, ανάλογα την εταιρεία) και το αποτέλεσμα μπορεί και καλύτερο.

Φυσικά δεν λέω μην πάρεις Genelec, γιατί προφανώς είναι κορυφαία ηχεία. Απλά δεν ξέρω αν χωρίς Dirac (με "μόνο" το δικό τους σύστημα ισοστάθμισης) το αποτέλεσμα θα είναι ισάξιο του Dirac συν κάποια άλλα αξιοπρεπή ηχεία. Ίσως και να είναι, δεν ξέρω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Βασικά, όλα αυτά τα ηχεία εινσι σοβαρά, δηλαδή κατ'ουσιαν δεν χρειάζονται διόρθωση, παρά μόνο ταργκετ κερβ κατά το δοκούν (προσωπική απόλαυση).

Λίγη περιποίηση χώρου χρειάζεται, τα βασικά.

Αφετέρου τα σαμπ έτσι κι αλλιώς χρειάζονται διόρθωση, γιατί δεν υπάρχει ουσιαστική περιποίηση χώρου στις 2 πρώτες οκτάβες, τα πολλαπλά σαμπ είναι η λύση, αντε να προσθέσω και την ενεργή συμμετοχή μπασοπαγιδας σαμπ, δηλαδή σαμπ.

Η διόρθωση των σαμπ, μια χαρά υλοποιείται με Ντιράκ, χωρίς να γίνεις Μπούτιας.

Άρα, δε χρειάζεται άγχος, ένα Ντιράκ χρειάζεται να εντάξεις στο σεταπ.

Γνώμη μου, να πας σε φτηνό δορυφόρο. Δε χρειάζονται πολλά λεφτά εκεί, δεν έχει νόημα.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ένα 2.2 είναι καλή βάση για 5.2 και βλέπουμε.

Οποτε, κανόνισε οι 2 αρχικοί δορυφόροι να μην έχουν απαγορευτικό κόστος για 5.2 σε δεύτερο χρόνο.

Δε χρειάζεται να φας όλο το μπάτζετ επειδή "υπάρχει" , φαε μέχρι κει που σου είναι χρήσιμα, βάσει τεχνικών χαρακτηριστικών.

Ίσως να σκεφτείς και τα 310, που είναι μανούλες για μεταπηδηση σε πολυκαναλο. Αν τυχόν πας σε νιουμαν 310, πες μου να σου πω για σαμπ.
το 310 είναι μέσα στα τρία πρώτα που σκέφτομαι



Γιατί "απορρίπτεις" το Dirac;

Το ρωτάω γιατί λες "δεν θέλω να ασχοληθώ με REW, άρα σκέφτομαι τα Genelec επειδή έχουν το GLM", σαν να είναι μονόδρομος.

Υπάρχει όμως και η λύση του Dirac. Αντί για Genelec+GLM λοιπόν, ένα SHD συν ηχεία/sub κάποιας άλλης εταιρείας. Σαν κόστος ίσως βγει το ίδιο (ή και φθηνότερο, ανάλογα την εταιρεία) και το αποτέλεσμα μπορεί και καλύτερο.

Φυσικά δεν λέω μην πάρεις Genelec, γιατί προφανώς είναι κορυφαία ηχεία. Απλά δεν ξέρω αν χωρίς Dirac (με "μόνο" το δικό τους σύστημα ισοστάθμισης) το αποτέλεσμα θα είναι ισάξιο του Dirac συν κάποια άλλα αξιοπρεπή ηχεία. Ίσως και να είναι, δεν ξέρω.
έχω σχηματίσει την εντύπωση - ίσως κάνω λάθος - ότι λίγο πολύ REW, Dirac κλπ θέλουν κάποια ενασχόληση,
όσες φορές τα κοίταξα μου φάνηκαν πιο δύσκολα από ότι θέλω να κάνω

το GLM κάνει μάλλον λιγότερα πράματα, αλλά ότι κάνει τα κάνει σχεδόν μόνο του, είναι σχεδόν πατάς ένα κουμπί και τέλος

Trinnov δεν ασχολήθηκα, το έχουν λίγοι μόνο, άρα δεν θα είναι καλό (σαν τις Πόρσε δηλαδή, ποιος παίρνει; ) :p

Ωστόσο αν πάω σε άλλη εταιρεία. το Dirac θα ήταν μάλλον η καλύτερη λύση.

Τέλος νομίζω ότι και η Neumann έχει βγάλει πρόσφατα δικό της software, αλλά πρέπει να το ψάξω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τέλος νομίζω ότι και η Neumann έχει βγάλει πρόσφατα δικό της software, αλλά πρέπει να το ψάξω.
Τα σοφτγουερ των Νιούμαν και τζενελεκ, είναι υποδεέστερα του Ντιράκ, και δεν αξίζει τον κόπο.

Έχεις παρεξηγήσει το Ντιράκ. Πρόκειται για αυτοματοποιημένο σοφτγουερ ισοστάθμισης, που δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα, απλώς να δώσεις ένα ταργκετ κερβ..
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
έχω σχηματίσει την εντύπωση - ίσως κάνω λάθος - ότι λίγο πολύ REW, Dirac κλπ θέλουν κάποια ενασχόληση
Ναι, λάθος κάνεις, καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Το μόνο που σου ζητάει το Dirac είναι να βάλεις το μικρόφωνο στις θέσεις που θα σου πει (για να πάρεις τις μετρήσεις) και να βάλεις το επιθυμητό target curve. Τίποτα άλλο. Με βάση αυτά, παράγει μόνο του τα κατάλληλα φίλτρα.

Για να σχεδιάσεις φίλτρα με REW+Rephase... έχεις διαβάσει Μπούτχια. Ε, κατάλαβες...
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Βασικά, όλα αυτά τα ηχεία εινσι σοβαρά, δηλαδή κατ'ουσιαν δεν χρειάζονται διόρθωση, παρά μόνο ταργκετ κερβ κατά το δοκούν (προσωπική απόλαυση).

Λίγη περιποίηση χώρου χρειάζεται, τα βασικά.

Αφετέρου τα σαμπ έτσι κι αλλιώς χρειάζονται διόρθωση, γιατί δεν υπάρχει ουσιαστική περιποίηση χώρου στις 2 πρώτες οκτάβες, τα πολλαπλά σαμπ είναι η λύση, αντε να προσθέσω και την ενεργή συμμετοχή μπασοπαγιδας σαμπ, δηλαδή σαμπ.

Η διόρθωση των σαμπ, μια χαρά υλοποιείται με Ντιράκ, χωρίς να γίνεις Μπούτιας.

Άρα, δε χρειάζεται άγχος, ένα Ντιράκ χρειάζεται να εντάξεις στο σεταπ.

Γνώμη μου, να πας σε φτηνό δορυφόρο. Δε χρειάζονται πολλά λεφτά εκεί, δεν έχει νόημα.
Τα σοφτγουερ των Νιούμαν και τζενελεκ, είναι υποδεέστερα του Ντιράκ, και δεν αξίζει τον κόπο.

Έχεις παρεξηγήσει το Ντιράκ. Πρόκειται για αυτοματοποιημένο σοφτγουερ ισοστάθμισης, που δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα, απλώς να δώσεις ένα ταργκετ κερβ..
Ναι, λάθος κάνεις, καμία σχέση το ένα με το άλλο.

Το μόνο που σου ζητάει το Dirac είναι να βάλεις το μικρόφωνο στις θέσεις που θα σου πει (για να πάρεις τις μετρήσεις) και να βάλεις το επιθυμητό target curve. Τίποτα άλλο. Με βάση αυτά, παράγει μόνο του τα κατάλληλα φίλτρα.

Για να σχεδιάσεις φίλτρα με REW+Rephase... έχεις διαβάσει Μπούτχια. Ε, κατάλαβες...
θα ξανακοιτάξω το Dirac τότε,
σκεφτόμουν αρχικά αν πάρω Genelec ή Neumann να θυσίαζα κάποιες δυνατότητες για χάρη της ευκολίας
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
ο μπροστά τοίχος είναι ασύμμετρος και σε βάθος και σε πλάτος εκατέρωθεν του τζακιού που βγαίνει αρκετά μπροστά,
οπότε η δημιουργία ισόπλευρου τριγώνου με τα ηχεία τοποθετημένα κολλητά στον τοίχο είναι σχεδόν αδύνατη
χώρια που η απόσταση ακρόασης θα είναι σχεδόν 3,5 - 4 μέτρα.
Οπότε ηχεία που ωφελούνται από τέτοια τοποθέτηση μάλλον δεν μου κάνουν; Λέω για τα D&D που κοίταγα επίσης, Έτσι κοιτάω για τοποθέτηση πιο κεντρικά στο χώρο 2-2.5 μέτρα από τον μπροστά τοίχο και πάνω από ένα μέτρο από τον πλαϊνό, που με ένα SBIR calculator που έπαιξα, έχει τις λιγότερες ή καθόλου ακυρώσεις στην τρίτη οκτάβα.
Μήπως είμαι εντελώς λάθος;
Αυτό που σκέπτεσαι είναι χρήσιμο...ακόμα περισσότερο όταν υπάρχουν ασυμμετρίες ως προς τα boundaries...Κατά τη γνώμη μου να πάρεις και μερικά πάνελ έστω φορητά για να ρίξεις τα RT πάνω από τη ζώνη Schroeder σε τιμές κατώτερες του 0,5 sec...Χώροι που υπερβαίνουν αυτό το όριο μου ακούγονται πλέον ολοένα και πιο αφιλόξενοι...

Συνιστώ επίσης οτιδήποτε αποφασίσεις ν'αγοράσεις να το προμηθευτείς από αξιόπιστο αντιπρόσωπο που θα παρείχε ευχέρεια service σε περίπτωση που κάτι πήγαινε στραβά...
Βασικά, όλα αυτά τα ηχεία εινσι σοβαρά, δηλαδή κατ'ουσιαν δεν χρειάζονται διόρθωση, παρά μόνο ταργκετ κερβ κατά το δοκούν (προσωπική απόλαυση).

Λίγη περιποίηση χώρου χρειάζεται, τα βασικά.

Αφετέρου τα σαμπ έτσι κι αλλιώς χρειάζονται διόρθωση, γιατί δεν υπάρχει ουσιαστική περιποίηση χώρου στις 2 πρώτες οκτάβες, τα πολλαπλά σαμπ είναι η λύση, αντε να προσθέσω και την ενεργή συμμετοχή μπασοπαγιδας σαμπ, δηλαδή σαμπ.

Η διόρθωση των σαμπ, μια χαρά υλοποιείται με Ντιράκ, χωρίς να γίνεις Μπούτιας.

Άρα, δε χρειάζεται άγχος, ένα Ντιράκ χρειάζεται να εντάξεις στο σεταπ.

Γνώμη μου, να πας σε φτηνό δορυφόρο. Δε χρειάζονται πολλά λεφτά εκεί, δεν έχει νόημα.
Καλά και άγια τα...αυτοάνοσα λογισμικά διόρθωσης.Προτού όμως καθένα μέλος ησυχάσει για το πόσο έφτιαξε τις χαμηλές στο χώρο του,γυρεύω να δημοσιεύσει το Spectrogram στη ζώνη 20-200 με την περιεχόμενη μαύρη καμπύλη...Αλλιώτικα,το φτιάξιμο never happened...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλά και άγια τα...αυτοάνοσα λογισμικά διόρθωσης.Προτού όμως καθένα μέλος ησυχάσει για το πόσο έφτιαξε τις χαμηλές στο χώρο του,γυρεύω να δημοσιεύσει το Spectrogram στη ζώνη 20-200 με την περιεχόμενη μαύρη καμπύλη...Αλλιώτικα,το φτιάξιμο never happened...
Ναι αλλά όπως λες εδώ:


"... λογαριάζοντας πάντα αυτό που υποστηρίζει ο Dr.Toole στο γνωστό του σύγγραμμα ότι δηλαδή προτεραιότητα στην αντίληψη θα έχει η απόκριση πλάτους ..."

τότε αν φτιάξει η απόκριση πλάτους, σαν πιο κρίσιμη συνιστώσα... μπορούμε να πούμε πως "όλο και κάτι έγινε" και όχι "φτιάξιμο never happened" :p
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ίσως να σκεφτείς και τα 310, που είναι μανούλες για μεταπηδηση σε πολυκαναλο. Αν τυχόν πας σε νιουμαν 310, πες μου να σου πω για σαμπ.
Για πες , τι sub σκέφτεσαι με τα 310;
Υπάρχουν και άλλοι που είναι σε παρεμφερείς σκέψεις :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ναι αλλά όπως λες εδώ:


"... λογαριάζοντας πάντα αυτό που υποστηρίζει ο Dr.Toole στο γνωστό του σύγγραμμα ότι δηλαδή προτεραιότητα στην αντίληψη θα έχει η απόκριση πλάτους ..."

τότε αν φτιάξει η απόκριση πλάτους, σαν πιο κρίσιμη συνιστώσα... μπορούμε να πούμε πως "όλο και κάτι έγινε" και όχι "φτιάξιμο never happened" :p
Δεν εντοπίζεται αντίφαση σε όσα παραθέτεις...Το μηδενικό excess group delay που θα επέφερε η συγκεκριμένη ενεργή μπασοπαγίδα ως προς τους ιδιορρυθμούς στις πρώτες οκτάβες θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο ωφελώντας πολύ την ακροαματική απόδοση...Αρκεί το excess group delay να οφειλόταν αποκλειστικά σε ιδιορρυθμούς και όχι φασική ασυνέργεια ανάμεσα σε ηχειακές μονάδες ή ακόμα χειρότερα σε ηλεκτρομηχανικές συμπεριφορές - όπως από διατάξεις ενίσχυσης χαμηλών...

Δεν ευθύνομαι αν στο νου σου ταυτίζεται η έννοια του ΄΄κάτι έγινε΄΄ με το φτιάξιμο...Σαν μέτρα που θα λαμβάνονταν για να έχουμε επιπτώσεις αισθητές χωρίς όμως να φτιάχνει ουσιαστικά η κατάσταση...Προσωπικά δεν έχω ζόρι με την απόδοση που θα εισπράττει ο εκάστοτε χρήστης με τις χαμηλές στο δικό του setup...Άλλο όμως να θεωρούσε προπαγανδίζοντας κιόλας ότι όλα θα έχουν φτιάξει χωρίς πειστήρια...΄΄Μηδένα προ του...Spectro μακάριζε΄΄ :sneaky:

Όπως σημείωσα νωρίτερα και στον Αλέξανδρο,άμα δεν σ'ενοχλεί κάτι κατά τις ακροάσεις μένεις σε όποια διαχείριση θα έχεις μέχρι τότε επιτύχει...Αρκεί να μην σ'ενοχλεί κάτι και νομίζεις ότι όλα θα ήταν εντάξει αναζητώντας ΄΄γιατρικά΄΄ σε άλλους παράγοντες.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν ευθύνομαι αν στο νου σου ταυτίζεται η έννοια του ΄΄κάτι έγινε΄΄ με το φτιάξιμο...
Εγώ πάντως είπα αυτό για να ακριβολογούμε: :p

τότε αν φτιάξει η απόκριση πλάτους, σαν πιο κρίσιμη συνιστώσα... μπορούμε να πούμε πως "όλο και κάτι έγινε" και όχι "φτιάξιμο never happened" :p
Δηλαδή στο μυαλό μου απλά ΔΕΝ ταυτίζεται το "όλο και κάτι έγινε" με το "φτιάξιμο never happened"

...αρκετά όμως παίξαμε με τις λέξεις, ας κουνήσουμε κάνα sub τώρα να παίξουμε και με τις καμπύλες, μαύρες ή πράσινες :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εγώ πάντως είπα αυτό για να ακριβολογούμε: :p
" τότε αν φτιάξει η απόκριση πλάτους, σαν πιο κρίσιμη συνιστώσα... μπορούμε να πούμε πως "όλο και κάτι έγινε" και όχι "φτιάξιμο never happened"


Δηλαδή στο μυαλό μου απλά ΔΕΝ ταυτίζεται το "όλο και κάτι έγινε" με το "φτιάξιμο never happened"

...αρκετά όμως παίξαμε με τις λέξεις, ας κουνήσουμε κάνα sub τώρα να παίξουμε και με τις καμπύλες, μαύρες ή πράσινες :p
Είναι αυτονόητον ότι ο ίδιος δεν γίνεται να ευθύνομαι για οτιδήποτε διατυπώνεται από...εσένα. :wink:
Κάθε άλλο παρά λέξεις αφορά το κρίμα να διακοπεί απότομα μια ευγενική ανταλλαγή απόψεων με εποικοδομητικό χαρακτήρα...

Γι αυτό και μόνο εσύ μπορείς ν'αποσαφηνίσεις την απορία μου,αν θεωρείς ότι υπήρχε κάποιο αντιφατικό στοιχείο μεταξύ των αποκρίσεων στις οποίες αναφέρθηκες...Η δε απορία προεκτείνεται ως εξής : Άμα σε μια κατάσταση εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε αμέσως κάποια παραμελημένα στοιχεία,η κατάσταση πρέπει να λογαριάζεται συνολικά διορθωμένη ή χαλασμένη ; Εάν με το χρόνο και υπό διαφορετικές συνθήκες ενοχλούμαστε από τα εν λόγω στοιχεία θ'άξιζε ή όχι να είχαν επισημανθεί εκείνα εξαρχής;;;
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Είναι αυτονόητον ότι ο ίδιος δεν γίνεται να ευθύνομαι για οτιδήποτε διατυπώνεται από...εσένα. :wink:
Φυσικά, όμως αν λες "Δεν ευθύνομαι αν στο νου σου ταυτίζεται η έννοια του ΄΄κάτι έγινε΄΄ με το φτιάξιμο... " είναι σα να υπονοείς πως έτσι το είπα εγώ πράγμα που δε συνέβη, οπότε το αρνούμαι για 2η φορά :p

Γι αυτό και μόνο εσύ μπορείς ν'αποσαφηνίσεις την απορία μου,αν θεωρείς ότι υπήρχε κάποιο αντιφατικό στοιχείο μεταξύ των αποκρίσεων στις οποίες αναφέρθηκες..
Λιγάκι νομίζω ναι, αλλά δεν έχει και πολλή σημασία... εγώ μένω σ' αυτό που μου κάνει:

Όπως σημείωσα νωρίτερα και στον Αλέξανδρο,άμα δεν σ'ενοχλεί κάτι κατά τις ακροάσεις μένεις σε όποια διαχείριση θα έχεις μέχρι τότε επιτύχει..
Όταν κάτι θα ενοχλήσει ...βλέπουμε.... όταν ενοχλήσει θα καταλαβαίνουμε και καλύτερα ποιο είναι το πρόβλημα...

Από κει και πέρα, ο καθένας είναι ελεύθερος να ασχοληθεί/αγχωθεί/μελετήσει/πειραματιστεί... όσο θέλει, το τι πιστεύω εγώ για σωστό είναι αδιάφορο!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Φυσικά, όμως αν λες "Δεν ευθύνομαι αν στο νου σου ταυτίζεται η έννοια του ΄΄κάτι έγινε΄΄ με το φτιάξιμο... " είναι σα να υπονοείς πως έτσι το είπα εγώ πράγμα που δε συνέβη, οπότε το αρνούμαι για 2η φορά :p



Λιγάκι νομίζω ναι, αλλά δεν έχει και πολλή σημασία... εγώ μένω σ' αυτό που μου κάνει:



Όταν κάτι θα ενοχλήσει ...βλέπουμε.... όταν ενοχλήσει θα καταλαβαίνουμε και καλύτερα ποιο είναι το πρόβλημα...

Από κει και πέρα, ο καθένας είναι ελεύθερος να ασχοληθεί/αγχωθεί/μελετήσει/πειραματιστεί... όσο θέλει, το τι πιστεύω εγώ για σωστό είναι αδιάφορο!
Αυτό ήταν όλο το περιεχόμενο της απάντησης που πάρθηκε από το νήμα της μπασοπαγίδας...Υπογραμμίζονται κομβικά σημεία :

" Δεν αντιλέγω σε αυτήν τη θεώρηση...Επειδή λοιπόν μας ενδιαφέρει η δράση εκεί όπου θα το αντιλαμβανόμασταν περισσότερο κατά τις ακροάσεις και λογαριάζοντας πάντα αυτό που υποστηρίζει ο Dr.Toole στο γνωστό του σύγγραμμα ότι δηλαδή προτεραιότητα στην αντίληψη θα έχει η απόκριση πλάτους,τα σχετικά παραδείγματα μαρτυρούν ότι η δράση της μπασοπαγίδας αδυνατεί να εξομαλύνει στο βαθμό που θα ελπίζαμε τις αρχικές ανωμαλίες πάνω στο πλάτος απόκρισης, αφού για να μας επιδείξουν τη διαφορά μεταχειρίζονται smoothing σε τάξη 1/48 οκτάβας... "

Η έννοια του ΄΄λογαριάζω΄΄ δεν ταυτίζεται με το υιοθετώ πλήρως και χωρίς την παραμικρή ένσταση...Ιδίως όταν αφορά στη συμπεριφορά κάτω από την περίφημη ζώνη Schroeder...

Ας δούμε από το ίδιο νήμα και το περιεχόμενο απάντησης που προηγήθηκε:
" Δεν μπορώ να υποστηρίξω τέτοιον αφορισμό...Καμία θαυματουργή μπασοπαγίδα δεν πρόκειται να διορθώσει υποχωρήσεις από φαινόμενα boundaries ή φασικές ανισορροπίες μεταξύ των επιμέρους sub...Τέτοια ζητήματα όχι μόνο πρέπει να έχουν διευθετηθεί πριν την εγκατάστασή της.αλλά όταν θα είναι ήδη διευθετημένα μπορούμε να ΄΄γινουμε κούκλοι΄΄ και με...μονό αυτόνομο sub.

Υποστηρίζω σταθερά ότι ΄΄κούκλοι΄΄ δεν γινόμαστε απλώς με προμήθεια ζεύγους sub και παραμετρικές ισοσταθμίσεις για ενδεδειγμένη καμπύλη-στόχο ειδικά στις πρώτες οκτάβες...Η τεκμηρίωση γι αυτό όπως και ο λόγος που όλοι μπορούμε αμέσως ν'αντιλαμβανόμαστε - χωρίς υποχρεωτικά να συνειδητοποιούμε το τι συμβαίνει - ενοχλητικές συμπεριφορές στις πρώτες οκτάβες θα γίνει αναλυτικά καθώς συνεχίζεται παρουσίαση που αφορά στην ένταξη sub στα setup μας...
Για πες , τι sub σκέφτεσαι με τα 310;
Υπάρχουν και άλλοι που είναι σε παρεμφερείς σκέψεις :)
Δεν χρειάζεται καν ν'αναρωτιέσαι...τις ομόσταυλες των Neumann διώροφες ΄΄βασούλες΄΄ αξίζει να πάρουν... :wink:
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top