klipsch RP 600M + Polk Audio PSW 10

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την γνώμη σας για το set του τίτλου. Ο ενισχυτής που θα χρησιμοποιηθεί (υπάρχει δλδ) είναι ο Yamaha A-S501.
Ο χώρος μου είναι περίπου 20 - 25 τμ. και η απόσταση ακρόασης είναι 1,80 - 2,00μ.
 


Μηνύματα
62
Reaction score
42
Καλησπερα! Απ οτι καταλαβαινω ψαχνεις ενα ζευγαρι ηχειων για να τα κανεις pair με τον ενισχυτη.
Ποσο ειναι το μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις?
Εχεις ακουσει τα συγκεκριμενα ηχεια?
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Καλησπερα! Απ οτι καταλαβαινω ψαχνεις ενα ζευγαρι ηχειων για να τα κανεις pair με τον ενισχυτη.
Ποσο ειναι το μπατζετ που μπορεις να διαθεσεις?
Εχεις ακουσει τα συγκεκριμενα ηχεια?
Το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 800 ευρώ. Δεν τα έχω ακούσει τα συγκεκριμένα ηχεία, απλώς έχουν μεγάλη ευαισθησία και τα ακούσματά μου είναι rock.
Απλώς με ενδιαφέρουν ηχεία μικρά σε μέγεθος ( όχι δαπέδου ), λόγο χώρου.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Το μπάτζετ που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι 800 ευρώ. Δεν τα έχω ακούσει τα συγκεκριμένα ηχεία, απλώς έχουν μεγάλη ευαισθησία και τα ακούσματά μου είναι rock.
Απλώς με ενδιαφέρουν ηχεία μικρά σε μέγεθος ( όχι δαπέδου ), λόγο χώρου.
Δώσε τα 800 σε ηχεία μόνο, όποιο μέγεθος θέλεις, αλλά αφού ακούσεις πρώτα. Το να βάλεις και ένα μέτριο υπογουφερ στον συνδυασμό, περισσότερο κακό θα κάνει παρά καλό.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
Tο συγκεκριμενο ηχειο εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του.
Οπως γραφεις κ εσυ ειναι αρκετα ευαισθητο οποτε ο ενισχυτης σου λογικα δεν θα δυσκολευτει να το οδηγησει. Επιπλεον klipsch και yamaha σε πολλες subjective reviews γραφεται οτι ειναι ενας καλος συνδιασμος.

Απο κει και επειτα, αν λαβεις υποψη καποιες αντικειμενικες μετρησεις οπως αυτες:
θα δεις οτι το ηχειο παρουσιαζει μια ανομιομορφια (ενα dip) στην περιοχη 2 εως 5khz οπου η ακοη ειναι αρκετα ευαισθητη στο να διακρινει λεπτομερειες, το οποιο χωρις eq,ειναι δυσκολο να διορθωσεις.

Σε καθε περιπτωση,αν τελικα αποφασισεις να προβεις στην αγορα των συγκεκριμενων ηχειων, θα σου προτεινα πρωτα να τα ακουσεις, ιδανικα σε συνδιασμο με τον ενισχυτη σου για να δεις κατα ποσο σε ενοχλει η οχι subjectively η παραπανω αστοχια.

Επιπροσθετα, αυτο που θα σου προτεινα κ εγω ειναι να δωσεις τα χρηματα σου για ηχεια κ στη συνεχεια αφου κανεις savings να πας σε ενα αξιολογο sub και οχι αυτο που προτεινεις.
 


Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
θα δεις οτι το ηχειο παρουσιαζει μια ανομιομορφια (ενα dip) στην περιοχη 2 εως 5khz οπου η ακοη ειναι αρκετα ευαισθητη στο να διακρινει λεπτομερειες, το οποιο χωρις eq,ειναι δυσκολο να διορθωσεις.
'Εχω τα rp 6000F , επιβεβαιώνω για το dip , υπάρχει και στα δικά μου , μετρημένο με το rew ,υπάρχει και στο αντίστοιχο κεντρικό της σειράς . Στη δική μου περίπτωση δε θα έλεγα ότι είναι απο 2- 5Κhz , περισσότερο
2-3,5 khz . To ηχητικό αποτέλεσμα με ικανοποιεί . Δεν θα απέκλεια τα ηχεία πριν τα ακούσω . Kάνοντας boost αυτές τις συχνότητες με eq δεν μειώνεται κατά πολύ το headroom με κίνδυνο ηχητικών παραμορφώσεων ?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν τα έχω ακούσει τα συγκεκριμένα ηχεία, απλώς έχουν μεγάλη ευαισθησία και τα ακούσματά μου είναι rock.
Η ευαισθησία που ανακοινώνεται δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.
I left the grille off for the measurements, The Klipsch's specified sensitivity is an extraordinarily high 96dB/2.83V/m. My estimate was much lower, at 89.6dB(B)/2.83V/m, though this is still higher than is typical for a small two-way speaker.

https://www.stereophile.com/content/klipsch-reference-premiere-rp-600m-loudspeaker-measurements
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Η ευαισθησία που ανακοινώνεται δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.
I left the grille off for the measurements, The Klipsch's specified sensitivity is an extraordinarily high 96dB/2.83V/m. My estimate was much lower, at 89.6dB(B)/2.83V/m, though this is still higher than is typical for a small two-way speaker.

https://www.stereophile.com/content/klipsch-reference-premiere-rp-600m-loudspeaker-measurements
Δεν είναι όση λένε αλλά σε γενικές γραμμές τα ηχεία είναι ευαίσθητα , περισσότερο ευαίσθητα απ το μέσο όρο . Στα ίδια χρήματα υπάρχει κάτι αξιόλογο με μεγαλύτερη ευαισθησία ?
Συγνώμη, αλλά τι είναι το dip ?
μια ηχητική γούβα σε κάποιες συχνότητες που "παίζουν" με λιγότερα db σε σχέση με τις υπόλοιπες συχνότητες . Στη περίπτωση των 600m περίπου από τα 2,5-5khz παίζουν 3db χαμηλότερα από τις υπόλοιπες συχνότητες . Το γράφημα φαίνεται καπως ετσι -----v---- . To v είναι η γούβα .
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν είναι όση λένε αλλά σε γενικές γραμμές τα ηχεία είναι ευαίσθητα , περισσότερο ευαίσθητα απ το μέσο όρο . Στα ίδια χρήματα υπάρχει κάτι αξιόλογο με μεγαλύτερη ευαισθησία ?
Η ευαισθησία είναι δευτερευούσης σημασίας αν κληθεί να τα οδηγήσει ενισχυτής χαμηλής ή μέσης κατηγορίας, με περιορισμένες δυνατότητες ρεύματος.
Τα klipsch είναι 4 Ωμα σε δύσκολα σημεία του φάσματος και ζορίζουν τους αδύναμους ενισχυτές.
Τα συγκεκριμένα πέφτουν στα 3,5 Ωμ και μόνο πάνω από τους 1000 κύκλους έχουν αντίσταση 8 ωμ και πάνω, όπως αναφέρεται στα χαρακτηριστικά τους. Επίσης οι έντονες αυξομειώσεις φάσης και αντίστασης δεν κάνουν εύκολη τη ζωή οποιουδήποτε ενισχυτή.
rp-600.jpg

Αυτό
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
Πέρα από τα χαρακτηριστικά τους να πας να τα ακούσεις . Είτε τα klipsch είτε ότι άλλο πάρεις θα πας σε κατάστημα να τα συγκρίνεις γιατί πρώτον , 700 ευρώ δεν είναι λίγα και δεύτερον αν δε το κάνεις θα σε τρώει μήπως να είχα πάρει τότε τα χ που άκουσα στο σπίτι του φίλου μου και όχι τα ψ που πήρα . Το κάθε ηχείο έχει τη ταυτότητα του , το αν θα σου αρέσει η όχι είναι υποκειμενικό , κανένα dip κανένα peak και κανένα γράφημα δε θα σου δώσουν να καταλάβεις πλήρως τη ταυτότητα του εάν δε το ακούσεις πρώτα (ιδανικά στο χώρο σου). Όσον αφορά τα ρεύματα που θέλει , ότι σου είπε το παιδί πιο πάνω .
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Πέρα από τα χαρακτηριστικά τους να πας να τα ακούσεις . Είτε τα klipsch είτε ότι άλλο πάρεις θα πας σε κατάστημα να τα συγκρίνεις γιατί πρώτον , 700 ευρώ δεν είναι λίγα και δεύτερον αν δε το κάνεις θα σε τρώει μήπως να είχα πάρει τότε τα χ που άκουσα στο σπίτι του φίλου μου και όχι τα ψ που πήρα . Το κάθε ηχείο έχει τη ταυτότητα του , το αν θα σου αρέσει η όχι είναι υποκειμενικό , κανένα dip κανένα peak και κανένα γράφημα δε θα σου δώσουν να καταλάβεις πλήρως τη ταυτότητα του εάν δε το ακούσεις πρώτα (ιδανικά στο χώρο σου). Όσον αφορά τα ρεύματα που θέλει , ότι σου είπε το παιδί πιο πάνω .
800 ευρώ μπορώ να δώσω , μαζί με sub.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάρε 2 sub καλά και ένα ζευγάρι ακουστικά μέχρι να βρεις χρήμα να ψωνίσεις και ηχεία.. :p

Funny.. :lolsign:

Κοίτα και αυτά τα Elac που λένε πως είναι καλά και φτηνότερα ώστε να πας για καλύτερο sub.
https://www.bing.com/videos/search?q=Debut+B6.2&&view=detail&mid=B23780369080AD5CAE09B23780369080AD5CAE09&&
FORM=VDRVRV


https://www.skroutz.gr/s/16459671/Elac-Ζεύγος-Ηχείων-Hi-Fi-Βιβλιοθήκης-Debut-B6-2-120W-2-Δρόμων-Μαύρα.html

Ή για 2 sub.. :biggrin:
 
Last edited:

Μηνύματα
62
Reaction score
42
Αν δεν ενδιαφερεσαι πολυ για τα aesthetics, σε αυτο το budget εγω θα σου προτεινα να πας σε ενεργα:
https://www.skroutz.gr/s/17145319/J...or-2-Δρόμων-308P-MkII-112W-Τεμάχιο-Μαύρο.html x2


κ να βαλεις τον ενισχυτη για πωληση. Θεωρω πως θα παρεις πολυ καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Ως κάτοχος του A-S500 θα πρότεινα να κοιτάξεις και προς Dali, Q Acoustics. Γνώμη μου (χωρίς να έχω τις τεχνικές γνώσεις των προηγούμενων) διάλεξε το ηχείο με το μεγαλύτερο διαθέσιμο woofer (και αν έχεις πρόβλημα τοποθέτησης σε απόσταση από τον πίσω τοίχο με το bass reflex μπροστά) που μπορεί να "σηκώσει" ο ενισχυτής, στα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Αν δε σε ικανοποιεί αυτό που παίρνεις στις στάθμες που ακούς, κοίταξε σε 2η φάση για την προσθήκη ενός subwoofer. Νομίζω όμως ότι πρέπει να λάβεις υπόψη ότι ίσως να μην είναι εύκολη η τοποθέτησή του αν έχει περιορισμούς ο χώρος.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα,
Αν και κάτοχος Klipsch αν θέλεις να τα δουλέψεις μόνο για δικάναλη ακρόαση καλό θα είναι να τα ακούσεις γιατί έχουν ένα ιδιαίτερο ήχο ιδικά στις υψηλές συχνότητες, λόγο κόρνας.
Δε σημαίνει ότι έχουν ευαισθησία και δε χρειάζονται ένα καλό και δυνατό ενισχυτή, απλός σε χαμηλές εντάσεις δε θα ζορίζεις πολύ τον ενισχυτή αλλά το θέμα είναι αν ανεβάσεις ένταση πόση παραμόρφωση θα έχεις.
Αν και είπες ότι ακούς ροκιές το Klipsch γέρνει λίγο προς τέτοιους ήχους, όπως επίσης και τα Dali.
Μία ερώτηση γιατί κοιτάς ηχείο βάσης και όχι δαπέδου, τα 800 ευρώ που έχεις σκοπό να δώσεις παίρνεις ένα αξιόλογο ηχείο δαπέδου, και αργότερα προσθέτεις ένα σαμπ.
Φιλικά.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, λοιπόν φίλε gmous ό,τι γράφεται εδώ μέσα είναι προιόν εμπειρίας μεν αλλά υποκειμενικό δε, αυτό σημαίνει ότι κάποια πράγματα είναι σωστά αλλά αυτό δεν σημαίνει ντε και καλά ότι θ αρέσει και σένα αυτό που αρέσει σε κάποιον άλλον.
Εγώ για παράδειγμα που διάβασα πιο πάνω για συνδυασμό Yamaha με Klipsch διαφωνώ κάθετα, φασαρία και μόνο φασαρία, μιλάμε για ενισχυτή και ηχεία με τα ίδια χαρακτηριστικά, ¨φωνάζουν", δεν ταιριάζουν, θες πιο "σκοτεινό" ηχείο ειδάλλως μετά από μία ώρα ακρόασης ροκ μουσικής θα θες ασπιρίνη, αλλά όπως είπα πιο πάνω αυτά όλα είναι υποκειμενικά.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι το εξής: παίρνεις δύο τρία τηλέφωνα καταστήματα που έχουν διάφορα ηχεία και φυσικά και τα Κλιπς και τους ρωτάς αν μπορείς να πας με τον ενισχυτή σου και να κάτσεις μία ώρα να ακροαστείς το συνδυασμό, γιατί αν κάτσεις πέντε λεπτά κι εντυπωσιαστείς, το σίγουρο είναι ότι σπίτι σου θα το μετανιώσεις.
Τα Κλιπς τα άκουσα με ένα ολόκληρο cd και μετά από μία ώρα έφυγα τρέχοντας κι είχα πάει με την προκαταβολή στην τσέπη να φανταστείς.
Προς Θεού δεν λέω ότι είνα κακό ηχείο, είναι ιδιαίτερο ηχείο κι απαιτείται προσοχή και ακρόαση, μπορεί μετά από μία ώρα να το ερωτευτείς, μπορεί όμως και συ να φύγεις τρέχοντας, άκουσέ με, η μόνη λύση είναι τα δικά σου αυτιά, η δική μας γνώμη είναι απλά μία κατεύθυνση, μάζεψε όλες τις προτάσεις που έπεσαν στο τραπέζι και δοκίμασέ τες με τα δικά σου κριτήρια για να μη το μετανιώσεις.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
9
Καλησπέρα,
Αν και κάτοχος Klipsch αν θέλεις να τα δουλέψεις μόνο για δικάναλη ακρόαση καλό θα είναι να τα ακούσεις γιατί έχουν ένα ιδιαίτερο ήχο ιδικά στις υψηλές συχνότητες, λόγο κόρνας.
Δε σημαίνει ότι έχουν ευαισθησία και δε χρειάζονται ένα καλό και δυνατό ενισχυτή, απλός σε χαμηλές εντάσεις δε θα ζορίζεις πολύ τον ενισχυτή αλλά το θέμα είναι αν ανεβάσεις ένταση πόση παραμόρφωση θα έχεις.
Αν και είπες ότι ακούς ροκιές το Klipsch γέρνει λίγο προς τέτοιους ήχους, όπως επίσης και τα Dali.
Μία ερώτηση γιατί κοιτάς ηχείο βάσης και όχι δαπέδου, τα 800 ευρώ που έχεις σκοπό να δώσεις παίρνεις ένα αξιόλογο ηχείο δαπέδου, και αργότερα προσθέτεις ένα σαμπ.
Φιλικά.
Για να βάλω ηχεία δαπέδου, θα πρέπει να αλλάξω διαρρρύθμιση στο σαλόνι και είναι δύσκολο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top