High end και βασεις τοιχου γινεται;

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Παίδες, εγώ έχω σοβαρότατη αμφιβολία για το κατά πόσο είναι εύστοχο σε άνθρωπο που τώρα φτιάχνει το σπίτι του να προτείνουμε ασύρματα ηχεία. Αφενός όλο και κάπου θα χωλαίνει σε βάθος χρόνου η υποστήριξη και είναι κρίμα να παντρεύεται ο άνθρωπος μια εταιρία και αφετέρου αφού υπάρχει ηλεκτρολόγος και μπορεί να τραβήξει καλωδιώσεις γιατί να μην το κάνει και να ξεμπερδεύει? Να μπορεί να αλλάξει ηχεία ή πηγή ή οτιδήποτε θεωρεί ότι "γέρασε" ή δεν τον καλύπτει?
1) Σταματαει να ψαχνεται για καλωδια και ενισχυτες
2) Εχει τη δυνατοτητα να τα τοποθετησει αργοτερα σε μικρο δωματιο που δεν μπορει να στηθει ολοκληρο ηχοσυστημα
3) Ευκολια χρησης
4) WAF
 

Μηνύματα
1.664
Reaction score
1.501
1) Σταματαει να ψαχνεται για καλωδια και ενισχυτες
2) Εχει τη δυνατοτητα να τα τοποθετησει αργοτερα σε μικρο δωματιο που δεν μπορει να στηθει ολοκληρο ηχοσυστημα
3) Ευκολια χρησης
4) WAF
1) Ναι γιατί παντρεύεται το πλήρες πακέτο.
2) Μα μιλάμε για το συγκεκριμένο χώρο
3) Ευκολία χρήσης θα έχει καλύτερη και πιο διαχρονική με ένα streamer που το αλλάζεις ότι ώρα θες. Άσε που θέλει και πικαπ ο άνθρωπος. Πικάπ = αναλογικό. Άρα όχι ασύρματο.
4) Έχει και πολύ όμορφα παθητικά ηχεία η πιάτσα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.061
Reaction score
18.641
Παίδες, εγώ έχω σοβαρότατη αμφιβολία για το κατά πόσο είναι εύστοχο σε άνθρωπο που τώρα φτιάχνει το σπίτι του να προτείνουμε ασύρματα ηχεία. Αφενός όλο και κάπου θα χωλαίνει σε βάθος χρόνου η υποστήριξη και είναι κρίμα να παντρεύεται ο άνθρωπος μια εταιρία και αφετέρου αφού υπάρχει ηλεκτρολόγος και μπορεί να τραβήξει καλωδιώσεις γιατί να μην το κάνει και να ξεμπερδεύει? Να μπορεί να αλλάξει ηχεία ή πηγή ή οτιδήποτε θεωρεί ότι "γέρασε" ή δεν τον καλύπτει?
1) Σταματαει να ψαχνεται για καλωδια και ενισχυτες
2) Εχει τη δυνατοτητα να τα τοποθετησει αργοτερα σε μικρο δωματιο που δεν μπορει να στηθει ολοκληρο ηχοσυστημα
3) Ευκολια χρησης
4) WAF
Αυτό..

Επίσης αν ο αγοραστής δεν έχει ''τάσεις'' για γρήγορες αλλαγές-αγορές λογικά θα τον καλύψουν τουλάχιστον για 5-10 χρόνια.. (μετά μπορεί να πετάμε.. :p )
Οι κυριότεροι λόγοι όμως να σκεφτεί σοβαρά αυτή την επιλογή είναι η ισοστάθμιση, η εύκολη τοποθέτηση, η μελλοντική αλλάγή θέσεων στον χώρο (αν χρειαστεί) χωρίς πολλά πολλά..
Αυτό..
Στα Sonos με το κινητό σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος κουνώντας το κινητό στον χώρο.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν λύσεις για όλα τα βαλάντια και τις προτιμήσεις (π.χ. μεγάλα ηχεία), κάπου κερδίζεις, κάπου χάνεις..
Τις ισορροπίες θα τις βρει ο ίδιος..





Εγώ θα έπαιρνα Spendor.. :lol:
(περί ορέξεως.. :biggrin:)
:lolsign:
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.061
Reaction score
18.641
Δεν ξέρω τι θα σου απαντήσει ο @flash): (θα το κάνει φαντάζομαι, τα έχει κιόλας αν έχω καταλάβει) αλλά 3μ. και χωρίς sub's.. δεν βρίσκεις πως είναι κάπως μεγάλη απαίτηση για τέτοιο ηχείο?
Είπε ο νηματοθέτης για τόσο μεγάλη απόσταση ?
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
To Play 5 που εχω ειναι ιδιο με το Five διαθετει 3 5ιντσα γουφερακια αλλα δεν εχουν ισχυ για μεγαλους χωρους
Η Sonos δεν ανακοινωνει τις προδιαγραφες Εγω εχω τα lsx στον ιδιο χωρο και νομιζω πανω κατω εχουν την ιδια ισχυ
60-70w max
 

Μηνύματα
2.457
Reaction score
1.716
Δεν ξέρω τι θα σου απαντήσει ο @flash): (θα το κάνει φαντάζομαι, τα έχει κιόλας αν έχω καταλάβει) αλλά 3μ. και χωρίς sub's.. δεν βρίσκεις πως είναι κάπως μεγάλη απαίτηση για τέτοιο ηχείο?
Είπε ο νηματοθέτης για τόσο μεγάλη απόσταση ?
Για μένα ρωτάω :p :p :p :p :p :p
ΥΓ:εννοείται ότι αποδεχόμαστε ότι το σετ της sonos θα είναι υποδεέστερο ηχητικά, το ζήτημα είναι πόσο υποδεέστερο από αυτό που έχουμε.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.061
Reaction score
18.641
Για μένα ρωτάω :p :p :p :p :p :p
ΥΓ:εννοείται ότι αποδεχόμαστε ότι το σετ της sonos θα είναι υποδεέστερο ηχητικά, το ζήτημα είναι πόσο υποδεέστερο από αυτό που έχουμε.
Δεν ξέρω για υποδεέστερο (ποιοτικά), για την απόσταση ακρόασης μόνο είπα.. ;)
Δεν κατάλαβα πως μιλάς από προσωπικό ενδιαφέρον sorry.. :thumbsup:
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Εγώ πήρα και δοκίμασα τα Sonos σε ένα σαλόνι περίπου 22 τμ.
Ένα five και δύο one. Τα έστησαν σε απέναντι πλευρές (τα one σαν stereo ζεύγος) και ο χώρος γέμισε από μουσική.
Ο ήχος των Sonos εμένα μου φάνηκε ευχάριστος πολύ, αλλά λίγο "επεξεργασμένος" και αυτό δεν ήταν καλό σε όλες τις ηχογραφήσεις π.χ. σε live. Το truplay μάλλον μου τα έκανε χειρότερα.
Από ένταση, αυτά τα τρία ηχεία στο χώρο μου αν έπαιζαν στο 70-75% του volume ήταν πολύ δυνατά. Για περισσοτερα τμ θέλεις 2x5 σίγουρα.

Για να μην παρεξηγηθω, η αίσθηση του να σε περικλείει ο ήχος είναι πολύ ωραία. IMHO για κάποιον που δεν θέλει να κάνει ακροάσεις ψάχνοντας την κάθε νότα και έχει μια άνεση με τη χρήση apps είναι τέλεια.

Εγώ τελικά τα επέστρεψα πρώτον λόγω budget, καθώς δεν μπορούσα να πάρω δύο 5 καινούρια συν sub και δεν έβρισκα μεταχειρισμένα. Και δεύτερον δε μου άρεσε η εξάρτηση από το app της Sonos και την ανάγκη για updates/upgrades.
Προσωπικά το app μου έκανε κάτι κολληματακια και crashes, αλλά αυτά σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι αδιάφορα ή να μην τύχουν ποτέ.
 

Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
Να ευχαριστήσω και δημόσια τον Δημήτρη που με ενημέρωσε για την επιστροφή του Five, και πρόλαβα και το τσίμπησα από το site της Sonos σε προνομιακή τιμή ως προϊόν επιστροφής! :drinks:

Εγώ ξέρω ότι χτες με εντυπωσίασαν για μια ακόμη μια φορά στην ακρόαση που έκανα. Φοβερή ενέργεια, δύναμη, ατάκα.
Μου θύμισαν τα Adam S3H, αλλά με μπόνους την πιο ευρεία διασπορά. Λογικό αφού τo κάθε Five έχει τρία tweeter, με τα δύο ακριανά να κοιτάνε προς τα πλάγια.
Με δύο Five σε οριζόντια διάταξη, ένα Sonos Sub και τη Sonos Arc για rear fill γεμίζει το μεγάλο ψηλοτάβανο σαλόνι με χορταστικές στάθμες.

Ξεκινάτε όλοι προκατειλημμένα ότι παίζουν χάλια σαν lifestyle ηχειάκια.
Ακούγοντάς τα εγώ τα θεωρώ ηχειάρες έκπληξη, που μπορούν να αποτελέσουν ακόμα και endgame για πολλούς.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Προσωπικά δεν θα τα χαρακτήριζα χάλια, ούτε καν.
Παίζουν πολύ ωραία τα περισσότερα Sonos που έχει τύχει να δοκιμάσω μέχρι τώρα.
Προφανώς θέλουν subwoofer/s για να παίξουν όπως πρέπει σε ταινίες και μουσική με μπάσο, αλλά σαν ηχεία έχουν πολύ ισορροπημένο ήχο και καλή σχεδίαση.
Το ότι έχουν τα looks και το ecosystem σε στυλ Apple έχει τα πλην του και λίγα μείον, θετικά τα περισσότερα όμως.
 

Μηνύματα
1.698
Reaction score
973
Εγώ πήρα και δοκίμασα τα Sonos σε ένα σαλόνι περίπου 22 τμ.
Ένα five και δύο one. Τα έστησαν σε απέναντι πλευρές (τα one σαν stereo ζεύγος) και ο χώρος γέμισε από μουσική.
Ο ήχος των Sonos εμένα μου φάνηκε ευχάριστος πολύ, αλλά λίγο "επεξεργασμένος" και αυτό δεν ήταν καλό σε όλες τις ηχογραφήσεις π.χ. σε live. Το truplay μάλλον μου τα έκανε χειρότερα.
Από ένταση, αυτά τα τρία ηχεία στο χώρο μου αν έπαιζαν στο 70-75% του volume ήταν πολύ δυνατά. Για περισσοτερα τμ θέλεις 2x5 σίγουρα.

Για να μην παρεξηγηθω, η αίσθηση του να σε περικλείει ο ήχος είναι πολύ ωραία. IMHO για κάποιον που δεν θέλει να κάνει ακροάσεις ψάχνοντας την κάθε νότα και έχει μια άνεση με τη χρήση apps είναι τέλεια.

Εγώ τελικά τα επέστρεψα πρώτον λόγω budget, καθώς δεν μπορούσα να πάρω δύο 5 καινούρια συν sub και δεν έβρισκα μεταχειρισμένα. Και δεύτερον δε μου άρεσε η εξάρτηση από το app της Sonos και την ανάγκη για updates/upgrades.
Προσωπικά το app μου έκανε κάτι κολληματακια και crashes, αλλά αυτά σε κάποιον άλλο μπορεί να είναι αδιάφορα ή να μην τύχουν ποτέ.
Πληροφοριακα και μονο να σημειωσω τα εξης
1) Το five πρεπει να στηθει σε σωστο σημειο ακροασης και χωρο .
2) Τον ηχο τον ακουσες "επεξεργασμενο " γιατι επρεπε να ρυθμισεις τα treble τουλαχιστον - 6 μοναδες(db)
3) Μεταχειρισμενα βρισκεις αλλα ειναι τοσο ακριβα που σε προβληματιζει η αγορα
4) Υπαρχον ηχεια με περισσοτερα προβληματα στα apps και στο δικτυο απο οτι η Sonos .
Ειδικα μετα την S2 version υπαρχει μεγαλη βελτιωση .
 

Μηνύματα
164
Reaction score
137
Πληροφοριακα και μονο να σημειωσω τα εξης
1) Το five πρεπει να στηθει σε σωστο σημειο ακροασης και χωρο .
2) Τον ηχο τον ακουσες "επεξεργασμενο " γιατι επρεπε να ρυθμισεις τα treble τουλαχιστον - 6 μοναδες(db)
3) Μεταχειρισμενα βρισκεις αλλα ειναι τοσο ακριβα που σε προβληματιζει η αγορα
4) Υπαρχον ηχεια με περισσοτερα προβληματα στα apps και στο δικτυο απο οτι η Sonos .
Ειδικα μετα την S2 version υπαρχει μεγαλη βελτιωση .
2) Αυτο με το treble σε τετοιο βαθμο δε το δοκίμασα, οφείλω να το ομολογήσω. Πολύ χρήσιμη παρατήρηση.
3) Ναι, μεταχειρισμενα εβρισκα ίσως μόνο 15-20% φτηνότερα και δε μου άλλαζε πολύ τα οικονομικά.
4) Καλά για αυτό δε το συζηταω! Είναι μακράν τα καλύτερα, απλά εμένα δε μου άρεσε η δέσμευση με το app και το σύστημα. Αν θέλεις και multiroom είναι ξεκάθαρα μονόδρομος.
 

Μηνύματα
6.525
Reaction score
5.101
Για μένα ρωτάω :p :p :p :p :p :p
ΥΓ:εννοείται ότι αποδεχόμαστε ότι το σετ της sonos θα είναι υποδεέστερο ηχητικά, το ζήτημα είναι πόσο υποδεέστερο από αυτό που έχουμε.
Με ζευγάρι Sonos Five και να σου λείψει η ένταση; Με τίποτα.
Και ένα μονό Five γεμίζει άνετα μια σαλοκουζίνα με ήχο. Με δύο γίνεται κόλαση.
Με τέσσερα θα γίνει κλαμπ ο χώρος.

Πάρε ένα ζευγάρι από το site της Sonos δοκιμαστικά.
Τα κρατάς 100 μέρες μέχρι να αποφασίσεις αν θέλεις τα γυρίσεις πίσω. 100 μέρες! Τρεις μήνες και 10 μέρες! Απίστευτο;
Και σου επιστρέφονται στο ακέραιο τα λεφτά.
Ποια άλλη εταιρία ήχου το κάνει αυτό; Καμία.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.840
Reaction score
12.390
Με ζευγάρι Sonos Five και να σου λείψει η ένταση; Με τίποτα.
Και ένα μονό Five γεμίζει άνετα μια σαλοκουζίνα με ήχο. Με δύο γίνεται κόλαση.
Με τέσσερα θα γίνει κλαμπ ο χώρος.

Πάρε ένα ζευγάρι από το site της Sonos δοκιμαστικά.
Τα κρατάς 100 μέρες μέχρι να αποφασίσεις αν θέλεις τα γυρίσεις πίσω. 100 μέρες! Τρεις μήνες και 10 μέρες! Απίστευτο;
Και σου επιστρέφονται στο ακέραιο τα λεφτά.
Ποια άλλη εταιρία ήχου το κάνει αυτό; Καμία.
Σα να διαβάζω τον @costas EAR ένα πράγμα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top