Αυτό,το...κάτι άλλο...


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
πιθανόν κάποιο χαρακτηριστικό που ωραιοποιεί μέτριες ηχητικά μουσικές ή/και χώρους. Όχι κάποιο καλύτερο τεχνικό χαρακτηριστικό.
Ότι δε φαίνεται στο σπινοραμα, και γενικά ότι δε δείχνει το κλιπελ, ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας, παρέα με τις νεράιδες, τους μονοκερους και τα πράσινα άλογα.

Με το χαβά της πθωλής του καθενός, δεν έχει νόημα η συζήτηση..

Ο πλανήτης είναι γεμάτος επίδοξους χρυσαφτχιάδες χαϊενταδες με πανάκριβα ηχεία σε χώρους ακατάλληλος για ήχο, όπου με κάποιο μαγικό τρόπο απολαμβάνουν τις μλκιες που πήγαν και πήραν, και δήθεν πρέπει να πιστέψουμε το αφήγημα. Ρε ουστ. Κόπροι.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ότι δε φαίνεται στο σπινοραμα, και γενικά ότι δε δείχνει το κλιπελ, ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας, παρέα με τις νεράιδες, τους μονοκερους και τα πράσινα άλογα.

Με το χαβά της πθωλής του καθενός, δεν έχει νόημα η συζήτηση..

Ο πλανήτης είναι γεμάτος επίδοξους χρυσαφτχιάδες χαϊενταδες με πανάκριβα ηχεία σε χώρους ακατάλληλος για ήχο, όπου με κάποιο μαγικό τρόπο απολαμβάνουν τις μλκιες που πήγαν και πήραν, και δήθεν πρέπει να πιστέψουμε το αφήγημα. Ρε ουστ. Κόπροι.
Το klippel μετρά πολλά, πάρα πολλά πράματα:


Εμείς βλέπουμε ένα πολύ μικρό ποσοστό των παραπάνω και τα σχολιάζουμε ως γέροι του μάπετ.

Εγώ κρατάω ένα καλάθι να υπάρχουν δευτερεύουσες μετρήσεις που αποτυπώνουν χαρακτηριστικά που συσχετίζονται με την ακουστική σαγήνη.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ότι δε φαίνεται στο σπινοραμα, και γενικά ότι δε δείχνει το κλιπελ, ανήκει στη σφαίρα της φαντασίας, παρέα με τις νεράιδες, τους μονοκερους και τα πράσινα άλογα.

Με το χαβά της πθωλής του καθενός, δεν έχει νόημα η συζήτηση..

Ο πλανήτης είναι γεμάτος επίδοξους χρυσαφτχιάδες χαϊενταδες με πανάκριβα ηχεία σε χώρους ακατάλληλος για ήχο, όπου με κάποιο μαγικό τρόπο απολαμβάνουν τις μλκιες που πήγαν και πήραν, και δήθεν πρέπει να πιστέψουμε το αφήγημα. Ρε ουστ. Κόπροι.
...
Η υπομονή, έχει και τα όριά της.
Υπομονετικός δεν είναι όποιος έχει μεγάλα αποθέματα υπομονής,αλλά όποιος είναι πρόθυμος να την προσφέρει μέχρις...εξαντλήσεως των αποθεμάτων. :wink:
Σε κάποιους μάλιστα μπορεί να είναι και...ανεξάντλητη,τουλάχιστον ως προς τα δικαναλικά setup.
...
Κάπου στο δρόμο κατέληξαν στο συμπέρασμα, πως η 13.1 Aurο3D διάταξη είναι το ταβάνι. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω δεν υπάρχει λόγος.
Ταβάνι κυριολεκτικά και μεταφορικά...Δεν μένει παρά να τεθεί και στο πλήθος...sub.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση για το ποιον θα πάρουμε striker, τον Salah, τον Halland, τον Lukaku, ή τον Mbappe, μπορούμε να τσακωνόμαστε για ώρες.

Εγώ πάντως θα ήμουν ευχαριστημένος με οποιονδήποτε από τους ανωτέρω, και θα προσάρμοζα την ομάδα στα χαρακτηριστικά τους.
Κανένα πρόβλημα Πρόεδρε, πάρε όποιον θέλεις από αυτούς.

Όλα τα ηχεία που αναφέρθηκαν, και άλλα από Focal, Revel και πολλές ακόμα σοβαρές εταιρίες παίζουν καλά, και μπορούν να αποδώσουν άριστα μουσική/κινηματογράφο ανάλογα με τον χώρο και τις αποστάσεις ακρόασης. Μακάρι να έχουμε να διαλέγουμε από τα πολύ καλοσχεδιασμένα ηχεία αυτό που μας αρέσει, είτε αισθητικά, είτε οικονομικά, είτε γιατί το ακούσαμε και μας άρεσε :gotcha:

Είναι πάρα πολλές οι καλές επιλογές, και σε ενεργά και σε παθητικά. Εγώ δεν τραβάω κανένα ζόρι, μου αρέσουν όλα τα καλά ηχεία. Αρκεί να βγάζουν ασυμπίεστα Reference την τρίτη οκτάβα στην απόσταση ακρόασης που εγώ επιλέγω (και όχι που μου επιβάλουν τα ηχεία).
Και τα καλά ηχεία τα βλέπουμε στο spinorama.

Αλλά και πάρα πολλά ηχεία είναι ΓΤΠΚ, και μάλιστα κάποια ζητάνε και πολλά χρήματα ενώ είναι κουραδομηχανές. :p
Μόνο μην μου λέτε πως αυτές οι μπουρούχες παίζουν καλά επειδή είναι πανάκριβες, επειδή είναι γυαλιστερές, επειδή τις πουλάει ο τάδε χαϊεντάς, και κυρίως μην μου λέτε έχουν μουσικότητα, αίσθημα, ή άλλες μυστικιστικές πίπες.
Η αναπαραγωγή ήχου είναι επιστήμη, χωνέψτε το :p

Γενικά, η συμβουλή μου είναι πως όπου ακούτε κάποιους να προβάλλουν σε επιστημονικά θέματα αναζητήσεις μυστικιστικές, ομοιοπαθητικές, εναλλακτικές κτλ, να τους περιφρονείτε.
Μπορεί να σώσει την ζωή σας.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Γενικά, η συμβουλή μου είναι πως όπου ακούτε κάποιους να προβάλλουν σε επιστημονικά θέματα αναζητήσεις μυστικιστικές, ομοιοπαθητικές, εναλλακτικές κτλ, να τους περιφρονείτε.
Μπορεί να σώσει την ζωή σας.
Εγώ δεν μπορώ. Ακόμα και να βάλω 1. στην ignore list, πάλι πατάω να δω το περιεχόμενο που έγραψε. Είμαι περίεργος.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Εγώ δεν μπορώ. Ακόμα και να βάλω 1. στην ignore list, πάλι πατάω να δω το περιεχόμενο που έγραψε. Είμαι περίεργος.
Εγώ όχι. Μόνο αν απαντήσει σε κάτι ο @Bhutia και μου φανεί ενδιαφέρον.
Και όταν το κάνω, σχεδόν πάντα επιβεβαιώνομαι για την αρχική μου απόφαση.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Με το χαβά της πθωλής του καθενός, δεν έχει νόημα η συζήτηση..

Ο πλανήτης είναι γεμάτος επίδοξους χρυσαφτχιάδες χαϊενταδες με πανάκριβα ηχεία σε χώρους ακατάλληλος για ήχο, όπου με κάποιο μαγικό τρόπο απολαμβάνουν τις μλκιες που πήγαν και πήραν, και δήθεν πρέπει να πιστέψουμε το αφήγημα. Ρε ουστ. Κόπροι.
Πάλι νευρίασε αυτούνος.. :lol:

Υπομονετικός δεν είναι όποιος έχει μεγάλα αποθέματα υπομονής,αλλά όποιος είναι πρόθυμος να την προσφέρει μέχρις...εξαντλήσεως των αποθεμάτων. :wink:
Αυτό.. :thumbsup:

Αν θέλετε να κάνουμε συζήτηση για το ποιον θα πάρουμε striker, τον Salah, τον Halland, τον Lukaku, ή τον Mbappe, μπορούμε να τσακωνόμαστε για ώρες
Τον Thierry Henry θέλουμε, ακόμα και παππούς καλύτερος είναι.. ❤
Γύρισε πίσω Thierry και με μπουκάλες δεν πειράζ'.. :rolleyes:


 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τον Thierry Henry θέλουμε, ακόμα και παππούς καλύτερος είναι.. ❤
Γύρισε πίσω Thierry και με μπουκάλες δεν πειράζ'.. :rolleyes:
Αυτός έπαιζε στην Άρσεναλ καλέ..ο ντιμιφουτης νομίζω ότι είναι Τσελσακιας...( αμπαλος δηλαδή και στο ποδόσφαιρο , όχι μόνο στην πολιτική :p )
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
ο ντιμιφουτης νομίζω ότι είναι Τσελσακιας...( αμπαλος δηλαδή και στο ποδόσφαιρο , όχι μόνο στην πολιτική
Η Άρσεναλ εδώ και χρόνια παίζει μπάλα με αναποτελεσματική τακτική, στηριζόμενη σε παρωχημένες ιδεοληψίες, και συνεχώς χάνει.
Κάτι μου θυμίζει .....:p

Προτιμώ τον ρεαλισμό της Τσέλσι που φέρνει τίτλους.
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Προτιμώ τον ρεαλισμό που φέρνει τίτλους.
Γίνε γαύρος (αν δεν είσαι ήδη) τότε..
Διαχρονικά σίγουρο στοίχημα.. ;)
Όσο για την Τσέλσι..
Είναι στρωμένη ομάδα και με καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) ρόστερ από την Άρσεναλ.. (για την ώρα)
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Η αναπαραγωγή ήχου είναι επιστήμη, χωνέψτε το :p

Γενικά, η συμβουλή μου είναι πως όπου ακούτε κάποιους να προβάλλουν σε επιστημονικά θέματα αναζητήσεις μυστικιστικές, ομοιοπαθητικές, εναλλακτικές κτλ, να τους περιφρονείτε.
Μπορεί να σώσει την ζωή σας.
Αναρωτιέμαι μήπως τέτοιου τύπου στάση θα δημιουργούσε ακόμα πιο φανατισμένους αντιφρονούντες επιτείνοντας παράλληλα τις συνθήκες περιχαράκωσης,αφού σε ανάλογη στάση με αντιστροφή όρων θα μπορούσε να προτρέψει και η εκάστοτε ΄΄απέναντι΄΄ πλευρά...

Άλλη δυναμική έχει το να επιλέγουμε για τον εαυτό μας τι θα λαμβάνεται στα σοβαρά και τι όχι,άλλη το να εκδηλώνουμε ανοιχτά περιφρόνηση ή απαξίωση.

Δεχόμενοι ότι η ηχητική αναπαραγωγή διέπεται από επιστημονικούς όρους,γεννιέται αυτομάτως ζήτημα πόσο θεμιτό θα ήταν να να επεκτείνονταν αυτοί και σε παράγοντες όχι απολύτως παραμετροποιήσιμους,όπως λ.χ. η απόλαυση που εισπράττει καθένας ακροατής δια λογαριασμό του...
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.697
Αυτά θέλουν ξύλο από μικρά. Ένα Μάρκου μονίμως από πίσω.🤣🤣🤣🤣

Νταξ, ο Μάρκου ίσως να είναι υπερβολή, αλλά τες πα.😝😜
Αυτός που θα μου ρίξει ξύλο δεν έχει γεννηθεί ακόμα. Όποιος νομίζει ότι μπορεί σς κοπιάσει. :roflmao:
Βλέπω κάτι οκταχίλιαρα δολάρια το κομμάτι, βάλε και τους ενισχυτές, βάλε και... τα καλώδια. Δεν αντιλέγω στο ότι μπορεί κάποιο παθητικό ηχείο να έχει σχεδιαστεί και υλοποιηθεί σωστά, αλλά με τί κόστος.
Εξαιρέσεις ασχέτως κόστους.
Προτιμώ τον ρεαλισμό της Τσέλσι που φέρνει τίτλους.
Είμαι τσελσάκιας από τότε που πρωτοέφερε η ΕΙΡ το αγγλικό τόπι στην ελληνική τιβί.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Αναρωτιέμαι μήπως τέτοιου τύπου στάση θα δημιουργούσε ακόμα πιο φανατισμένους αντιφρονούντες επιτείνοντας παράλληλα τις συνθήκες περιχαράκωσης
Αυτός είναι ο στόχος
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top