Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.866
Reaction score
43.522
Τιναφτό? ☹ πάρτου μιά πεταλιέρα της προκοπής ρε μάναμ και πέστου: ποτέ δεν είναι αργά...

View attachment 242509

Καλύτερο το madone, έχει σύστημα απόσβεσης κραδασμών στον οριζόντιο, ότι πρέπει για μεγάλους ανθρώπους :biggrin:

trek-madone-slr9-01-1553086440888-u74rs066tpph-6d205b2.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.866
Reaction score
43.522
Εσύ είσαι βλάχος σαν εμένα, οι βλάχοι δείχνουν και νιώθουν νέοι ως τα βαθιά γεράματα ;)
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.866
Reaction score
43.522
Δισκόφρενα σε road bike = είστε βλάχοι. :biggrin: :p
Και εγώ είμαι υπέρμαχος αυτού, τα δισκόφρενα δεν έχουν καμία θέση στη κατηγορία αυτή.
Επειδη όμως πλέον είναι μαγαλη μπίζνα το ποδήλατο, άνοιξε ο δρόμος με τους δίσκους να φάει πολύς κόσμος από το πίτα αυτή.
Στο μόνο που κάνει τη διαφορά είναι στη περίπτωση βροχής, τα rim brakes υστερούν σε αυτές τις συνθήκες.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.176
Reaction score
21.114
αν είναι μπορείς να ελέγξεις τις συνθήκες που θα βγεις βόλτα και χρειάζεσαι φρένα μόνο στις κατηφοριές συμφωνώ.

αν πρέπει να κινηθείς μέσα στην πόλη και δε μασάς να βγεις και με βροχή διαφωνώ.
αν και τα μπλε bxp παίζουν όντως πολύ καλύτερα από τα μαύρα στη βροχή ωστόσο είμαι σίγουρος οτι οι υδραυλικοί δίσκοι είναι πιο έτοιμοι για χρήση σε πολεμικές συνθήκες πόλης (= απρογραμμάτιστη χρήση φρένου και συγχρόνως πολύ συχνή) και δεν έχουν το θέμα των rim που δεν είναι άλλο οτι λόγο κατασκευής στραγγίζει όλο το νερό της ρόδας πάνω στην δαγκάνα και από κει στα τακάκια.
 

Μηνύματα
1.281
Reaction score
2.251
Καλύτερο το madone, έχει σύστημα απόσβεσης κραδασμών στον οριζόντιο, ότι πρέπει για μεγάλους ανθρώπους :biggrin:

View attachment 242527
Ναι αλλά τουλάχιστο να πάρει την επετειακή έκδοση ρε φίλε μην έχει στο καφενείο κανένας το ίδιο... (75 τεμάχια αφιερωμένο στον John Degengolb ίσως το ποιό όμορφο ποδήλατο που έχω δει - στην Ελλάδα υπάρχουν 2 - το ένα το έχει φίλος - φίλου του Bretsou από αυτούς τους γυαλιστερούς που κάνει παρέα τελευταία και δεν μας μιλάει)

9ZMk2zao5nmJNAH89LxZa7.jpg
 

TGD

Μηνύματα
7.362
Reaction score
7.352
στα σοβαρά, με ενδιαφέρει για ηλικιωμένους, γίνεται ψιλοδουλίτσα; διαβάζω κριτικές ότι είναι πολύ unstable στη χρήση και η ρύθμιση αντίστασης δεν λειτουργεί και κάτι τέτοια
Έχει ο πεθερός μου. Σταθερότητα δεν έχει, αλλά αυτό λύθικε με μερικά χοντρά βιβλία να το πατάνε κάτω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.866
Reaction score
43.522
Ναι αλλά τουλάχιστο να πάρει την επετειακή έκδοση ρε φίλε μην έχει στο καφενείο κανένας το ίδιο... (75 τεμάχια αφιερωμένο στον John Degengolb ίσως το ποιό όμορφο ποδήλατο που έχω δει - στην Ελλάδα υπάρχουν 2 - το ένα το έχει φίλος - φίλου του Bretsou από αυτούς τους γυαλιστερούς που κάνει παρέα τελευταία και δεν μας μιλάει)

View attachment 242547
Όλοι οι φίλοι μου είναι ταπεινά χαμομηλάκια, όλοι οι υπόλοιποι είναι απλά γνωστοί ;)
 




Μηνύματα
15.176
Reaction score
21.114
έχω αλλά είπα να το παίξω μανουαλ επιπλέον γιατί ήθελα να δω αν την τρύπησα την καινούρια βάζοντάς την (το έχω ξανακάνει).
πάντως το τρομπάκι τον πήγε τον αέρα στα 60+ με αυτά και με εκείνα.

ένα θετικό της ημέρας , το μπρονζέ gp5000 έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα , βλέπεις την μαύρη σαμπρέλα πριν την μασήσεις.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.866
Reaction score
43.522
Άμα μάθς να αλλάζεις σαμπρέλα αυτό δεν το λες πλεονέκτημα
Ν' αλλάξεις παρέες! :biggrin:
Και για να το θέσω πχιο ολοκληρωμένα, εκτός από ταπεινά χαμομηλάκια, λατρεύουν και τις μπάμιες :biggrin: :tongue:
 

Μηνύματα
15.176
Reaction score
21.114
Άμα μάθς να αλλάζεις σαμπρέλα αυτό δεν το λες πλεονέκτημα
ναι αλλά μέχρ να μαθς σε γλυτών να τρπις την ρεις λαιτ στο πεζοδρόμιο της μγαλς βρετανιας.
(με πήρε 15 λεπτά - είναι που πήρα το ποδήλατο σήμερα για να μην πάρω το τρένο και αργήσω, σταμάτησα και γατσούλη να πάρω άλλη μια να αναπληρώσω το στόκ , 1 ώρα γεμάτη σήμερα το δρομολόγιο)
(το γαμημένο για λάστιχο μου φαγε πιο πολύ χρόνο να το βγάλω παρά να το βάλω)
(το βάλε έβαλα λίγο το μοχλουδάκι , εκεί φάνηκε το "πλεονέκτημα" του μπρονζέ gp5000)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.586
κάπου πιο δίπλα , έξω απο τη μεγάλη Βρετανία
View attachment 242587
για να πάει καλά η μέρα...
Έχουμε την ίδια τρόμπα (ίσως είναι ΟΕΜ και αναγράφει διαφορετική φίρμα αλλά είναι ίδια) και λέω πως αν κατάφερες και φούσκωσες μπράβο σου. Εγώ την έχω μαζί μου, ευτυχώς δε μου έχει χρειαστεί, αλλά πολύ αμφιβάλλω αν μπορέσω να το φτάσω μέχρι εκεί που ίσα να επιστρέψω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.866
Reaction score
43.522
ναι αλλά μέχρ να μαθς σε γλυτών να τρπις την ρεις λαιτ στο πεζοδρόμιο της μγαλς βρετανιας.
(με πήρε 15 λεπτά - είναι που πήρα το ποδήλατο σήμερα για να μην πάρω το τρένο και αργήσω, σταμάτησα και γατσούλη να πάρω άλλη μια να αναπληρώσω το στόκ , 1 ώρα γεμάτη σήμερα το δρομολόγιο)
(το γαμημένο για λάστιχο μου φαγε πιο πολύ χρόνο να το βγάλω παρά να το βάλω)
(το βάλε έβαλα λίγο το μοχλουδάκι , εκεί φάνηκε το "πλεονέκτημα" του μπρονζέ gp5000)
Ένα μαναχά μοχλουδάκι χρειάζεται για να βγάνς το λάστιχο και κανένα μοχλουδάκι στο να το βάνς.
Σε τούτηνα τη ζωή όλα θέλουν τρόπο και όχι κόπο
 

Μηνύματα
15.176
Reaction score
21.114
δεν θέλω να γίνω πρωτομάστορας σαμπρελοαλλαχτής , προτιμώ να μην το εξασκήσω αν έχω την επιλογή.
(πρακτικά πρώτη φορά αλλάζω στον δρόμο, την προηγούμενη πέρσι στα σκοτάδια πήρα ταξί και γύρισα)
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.828
Μηνύματα
2.877.520
Members
37.952
Νεότερο μέλος
cruyff
Top