Ποδήλατο


Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Τότε φορούσε το λάστιχο της μαμάς, γλιστερό το grand prix, λίγο παραπάνω το μπροστινό φρένο, λίγο πιο πολύ κλίση, δεν θέλει άλλο! Είχα χτυπήσει στο γόνατο (επιγονατίδα), νόμιζα ότι μπορεί να χρειαστεί και νοσοκομείο, αλλά μπα, μετά από 4 ημέρες ξανά στο ποδήλατο ήμουν! 8-) :gamer:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Σε άλλα νέα: Μάλλον χάλασε το roller μου... Θα το εξακριβώσω 100% αύριο, αλλά οι πιθανότητες δεν είναι υπέρ μου. Γαμώτο...
Update: Μάλλον, δεν χάλασε το roller μου. Μια προπόνηση της προηγούμενης εβδομάδας βγήκε πιο άνετα από ότι περίμενα και με έβαλε σε υποψίες - είναι αδύνατο να κοιμήθηκα @wizzy και να ξύπνησα @bretsos (ούτε με όλες τις μπάμιες του κόσμου!), σωστά; :biggrin:

Πριν την προπόνηση, το roller έκανε έναν θόρυβο που δεν είχε κάνει ποτέ ξανά στο παρελθόν, επειδή όμως οι κύλινδροι γυρίζαν χωρίς πρόβλημα, έκανα την προπόνηση. Την Πέμπτη τη νύχτα ανέβηκα να κάνω προπόνηση, ξανά ο θόρυβος και στα πρώτα δυνατά κομμάτια της προπόνησης αντιλήφθηκα ότι το roller δεν υπάκουε στην εντολή αύξησης της έντασης που έλαβε από το λογισμικό. Σταμάτησα κι άρχισαν να με "ζώνουν τα φίδια" ότι χάλασε και θα θέλω άλλο (φτού! έξοδα!). Το "πάλεψα" πολύ το Σ/Κ ("λύσιμο", καθάρισμα, λάδωμα, "δέσιμο" κτλ), κάποια στιγμή την Κυριακή το δοκίμασα 1-2 φορές, μετά το άφησα στην ησυχία του, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για το αποτέλεσμα. Παράλληλα, έψαξα για εναλλακτική και βρήκα ένα trainer της Elite που μου έκανε. Το έβαλα στα "υπόψιν" κι ασχολήθηκα με κάτι άλλο.

Χτες βράδυ ξεκίνησα να κάνω την προπόνηση με έναν μικρό δισταγμό, ευτυχώς όμως το roller ανταποκρίθηκε πλήρως. Πλέον, είμαι υποψιασμένος, οπότε θα προσέχω περισσότερο για θορύβους κτλ κι ελπίζω να αντέξει τουλάχιστον ως το Νοέμβριο που είναι η διαδρομή/στόχος μου.
 






wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Update: Μάλλον, δεν χάλασε το roller μου.
Update: Το roller χάλασε, τέλος.

Επειδή είμαι με το δάχτυλο στο "order" και πριν κάνω καμία μαλακία, ρωτάω:

1) Continental 5000: βρήκα αυτό κι αυτό. Ποια διαφορά έχουν; Ποιο αγοράζω στα 25mm;
2) Στο καλάθι (cart) έβαλα π.χ. το πρώτο, μία φορά. Η τιμή αγοράς αφορά ζευγάρι ή για να πάρω δύο λάστιχα πρέπει να πάρω 2 τεμάχια;
3) SwissStop: Αυτά είναι και πάω για τα original black, σωστά;
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
Update: Το roller χάλασε, τέλος.

Επειδή είμαι με το δάχτυλο στο "order" και πριν κάνω καμία μαλακία, ρωτάω:

1) Continental 5000: βρήκα αυτό κι αυτό. Ποια διαφορά έχουν; Ποιο αγοράζω στα 25mm;
2) Στο καλάθι (cart) έβαλα π.χ. το πρώτο, μία φορά. Η τιμή αγοράς αφορά ζευγάρι ή για να πάρω δύο λάστιχα πρέπει να πάρω 2 τεμάχια

3) SwissStop: Αυτά είναι και πάω για τα original black, σωστά;
1) ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ ΤΡΟΧΟΥΥΥΥΥ!!!!! 27,5" / 650B (584mm), 28" (29") (622mm)
η τιμή είναι τμχ , αν θέλεις ζεύγος βάζεις 2τμχ
ή βρίσκεις το bundle με τις σαμπρέλες τις αλαφριές:
1644666672673.png


3) σωστόν.
 

Μηνύματα
19.333
Reaction score
13.549
Τα 25-622 παίρνεις, για ζάντα 28". Τα άλλα είναι για ζάντα 27,5" (δεν ξέρω πόσοι έχουν τέτοια, ίσως για όσους έχουν MTB με τέτοιες ζάντες και θέλουν να βάλουν road; )

Edit. Τώρα που το σκέφτηκα, νομίζω έχουν κι μερικά road μικρών διαστάσεων έχουν τέτοιους τροχούς, 27,5. Κάτι θυμάμαι απο μια κοπελιά παρουσιάστρια του GCN που είχε τέτοιους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
@pankrok & @Sotos65 Thanks people!

Εάν είχα μπει στον κόπο να διαβάσω τα fact sheets στις σελίδες των προϊόντων, θα έβλεπα και τη διαφορά. Η ζάντα μου είναι 28" (622mm) σύμφωνα με το site του κατασκευαστή. Βρήκα και το bundle, μια χαρά.

Μόλις έκανα την αγορά.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Ήθελα να το βάλω αυτό, η φατσα του όταν κατάλαβε ότι σκ@τ@ τα έκανε είναι ανεκτίμητη. Ευτηχώς είναι μια χαρά

 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
λίγο offtopic αλλά πιστεύω δεν είχε νόημα να το έβαζα στις αγγελίες.
Είμαι σε αναζήτηση ποδηλάτου για τον μικρό (4 ετών 110cm) μάλλον 16" και δεν θέλω να του πάρω ποδήλατο τύπου jumbo. Οπότε ψάχνω για μεταχειρισμένο αλουμινίου που να έχει ένα ποιοτικό σχεδιασμό και να είναι σχετικά ελαφρύ.
Από 2 ετών είναι με balanced οπότε θα προσπαθήσουμε να πάμε κατευθείαν σε πετάλι χωρίς βοηθητικές. Αν έχει κανείς κάτι για πούλημα ας στείλει ένα πμ. (συγνώμη και πάλι για το offtopic)
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.769
δύσκολο αυτό που ζητάς (ως προς το βάρος).
για το ύψος που ζητάς όμως ίσως μπορείς να πας και σε 20αρι.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
είναι οριακά ίσως αλλά δεν θέλω να τον ζορίσω αλλά να το ευχαριστηθεί. Για αυτό κοιτάζω και κάτι πιο καλό μεταχειρισμένο ώστε να το αλλάξω χωρίς άγχος με το επόμενο. και να έχει πάντα σωστά νούμερα σε αυτή την ηλικία που αλλάζουν συχνά. Έχω βρει προς το παρόν ένα orbea grow 1 16" θα πάω να το δοκιμάσει άμεσα και βλέπουμε.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Είχα διαβάσει μια συνέντευξη του, πριν λίγο καιρό. Μεταξύ άλλων έλεγε πόσο καλύτερα ένιωθε μετά την επιστροφή του και πόσο πολύ αυτό οφείλεται στον νυν προπονητή του, τον Βασίλη Αναστόπουλο.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.988
Αφήνω αυτό link διότι παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον προς συζήτηση στο τόσο μεγάλο και ανεξάντλητο θέμα που αφορά τροχούς ποδηλάτου.
Έχω σχεδόν 2 μήνες που ψάχνω πολύ συγκεκριμενους σε διαστασεις τροχούς, για πολύ συγκεκριμενες απαιτήσεις.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top