Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Το θέμα δεν έχει να κάνει με τούτους, εκείνους και τους άλλους.
Εκτός της τιμολόγησης σε σχέση με το πολύ ακριβότερο ανταγωνισμό βλέπουμε και συγκρίνουμε ποιότητα, διάταξη ακτίνων, κέντρα που ναι μεν είναι εν μέρη αντιγραφή, έχουν όμως επιπλέον σχεδίαση και αρκετά έξυπνη θα έλεγα στο θέμα συντήρηση-λίπανση.
Επώνυμες ακτίνες υψηλής αντοχής και αντίστοιχα καψούλια.
Το άλλο εντυπωσιακό είναι στη διάταξη-τοποθέτηση ακτίνων 2:1
Για τους τροχούς επιδόσεων, είτε αυτοί είναι με Carbon Rim είτε Alloy Rim έχουν 16 ακτίνες στη drive μεριά και 8 ακτίνες στη non drive.
Η διάταξη αυτή καθιστά ένα τροχό πολύ άκαμπτο και ενδοτικό στις καταπονήσεις.
Έχουμε επίσης μεγάλη και γεφυρωμένη φλάντζα πάνω στη drive μεριά του κέντρου για όσο το δυνατό καλύτερη απόκριση στη δύναμη που μεταφέρετε από τα πεντάλ αλλά και λιγότερη καταπόνηση στις 16 πολύ δυνατά κουρδισμένες ακτίνες.
Η μετάδοση στο ελεύθερο του κέντρου είναι με γρανάζια τύπου καστάνιας για άμεση εμπλοκή.
Πολύ σημαντική θα έλεγα πως είναι και η επιλογή των ρουλεμάν, δίνεται η επιλογή για κλειστού τύπου ρουλεμάν και ρουλεμάν με χαμηλότερες τριβές αλλά για καθαρό και στεγνό τερέν.
Τα στεφάνια έχουν μεγάλο εσωτερικό εύρος για τη καλύτερη απόδοση των ελαστικών, μεγαλύτερο εύρος σημαίνει περισσότερος όγκος αέρα, χαμηλότερες πιέσεις άρα καλύτερος έλεγχος, καλύτερη αντιγραφή του δρόμου, πχιο ελεγχόμενο φρενάρισμα και φυσικά μεταφέρονται λιγότεροι κραδασμοι στον αναβάτη.
Υπάρχει κάλυψη σε αστοχία υλικού αλλά και εγγύηση εφ'όρου ζωής σε περίπτωση ζημιάς από πτώση κλπ.

Δεν ακούγονται όλα τα παραπάνω πολύ καλά για να είναι αληθινά?
Οι μεγάλοι κατασκευαστές ζητάνε τα διπλάσια ή και τα τριπλάσια χρήματα για τις παραπάνω τεχνολογίες...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.278
Reaction score
41.989
Σάκη, στο χώρο παίζει το μότο: λεφτά υπάρχουν, η δόξα μας λείπει.
Στο χωριόμ εμείς αυτό σε απλή μετάφραση το λέμε: κατά του γουμάρ και το σαμάρ :biggrin:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πάρτε ποδήλατο να σωθείτε, λέμε (© @pankrok):

 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν βάλω quick link στην αλυσίδα (ή όπως το λέει ο καθένας) ώστε να τη βγάζω και να την πλένω καλύτερα, θα ήταν σωστή κίνηση?
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.770
με έχουν πει οτι δεν είναι για πολλά βάλε βγάλε το quick link στην 11αρα αλυσίδα.
πρακτικά είναι για 2-3 φορές και μετά αλλαγή.
βέβαια αυτός που μου το πε , ξεπατώνει μια αλυσίδα στα 5000χλμ ενώ εγώ έχω κοντά 6000χλμ και δεν έχει "ανοίξει" καθόλου.
δεν έβγαλες άκρη έτσι;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
μιας και έχετε μαζευτεί εδώ μέσα οι ειδικοί μήπως τυχόν κάποιος έτυχε να ποδηλατίσει σε κάτι όπως τα παρακάτω;


στα σοβαρά, με ενδιαφέρει για ηλικιωμένους, γίνεται ψιλοδουλίτσα; διαβάζω κριτικές ότι είναι πολύ unstable στη χρήση και η ρύθμιση αντίστασης δεν λειτουργεί και κάτι τέτοια
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
με έχουν πει οτι δεν είναι για πολλά βάλε βγάλε το quick link στην 11αρα αλυσίδα.
πρακτικά είναι για 2-3 φορές και μετά αλλαγή.
βέβαια αυτός που μου το πε , ξεπατώνει μια αλυσίδα στα 5000χλμ ενώ εγώ έχω κοντά 6000χλμ και δεν έχει "ανοίξει" καθόλου.
δεν έβγαλες άκρη έτσι;
Αλλαγή τι το QL? 4€ έχει μπορεί να μπει στα έξοδα των αναλώσιμων. Δε λέω να τη βγάζω σε κάθε καθάρισμα αλλά πχ 1 φορά το μήνα για ένα καλό.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.749
Reaction score
83.547
μιας και έχετε μαζευτεί εδώ μέσα οι ειδικοί μήπως τυχόν κάποιος έτυχε να ποδηλατίσει σε κάτι όπως τα παρακάτω;


στα σοβαρά, με ενδιαφέρει για ηλικιωμένους, γίνεται ψιλοδουλίτσα; διαβάζω κριτικές ότι είναι πολύ unstable στη χρήση και η ρύθμιση αντίστασης δεν λειτουργεί και κάτι τέτοια

Μακριά!
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
μιας και έχετε μαζευτεί εδώ μέσα οι ειδικοί μήπως τυχόν κάποιος έτυχε να ποδηλατίσει σε κάτι όπως τα παρακάτω;


στα σοβαρά, με ενδιαφέρει για ηλικιωμένους, γίνεται ψιλοδουλίτσα; διαβάζω κριτικές ότι είναι πολύ unstable στη χρήση και η ρύθμιση αντίστασης δεν λειτουργεί και κάτι τέτοια
Τιναφτό? ☹ πάρτου μιά πεταλιέρα της προκοπής ρε μάναμ και πέστου: ποτέ δεν είναι αργά...

turbine_cv_t11.jpg
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.770
Αλλαγή τι το QL? 4€ έχει μπορεί να μπει στα έξοδα των αναλώσιμων. Δε λέω να τη βγάζω σε κάθε καθάρισμα αλλά πχ 1 φορά το μήνα για ένα καλό.
πάρε ένα πλυντηριάκι καλύτερα, με βενζίνη που βάζω κάνει εξαιρετική δουλειά και γρήγορα.
δοκίμασα και ένα βιοδιασπώμενο σπρέυ για την οικολογία (ώστε να μπορούν να αποχετευτούν τα υπολείμματα της πλύσης στα όμβρια αλλά δεν λέει και πολλά. λίγη βενζίνη στο πλυστικό και έτοιμος (= πανάκι στέγνωμα, άδειασμα των υπολειμμάτων σε μπουκάλι , σκούπισμα με χαρτί οτι πέσει κάτω κλπ)
με ταψάκι , βενζίνη και πινέλο καθαρίζουν τα πάντα στο ντραιτρειν ναουμ (και γίνεται σύσκατο το σύμπαν από τις πιτσιλιές) , όπως επίσης και με σπρέυ καθαρισμού φρένων αλλά δεν πολύ συμφέρει γιατί ψεκάζει ποσότητες.
 


Μηνύματα
1.266
Reaction score
2.215
πάρε ένα πλυντηριάκι καλύτερα, με βενζίνη που βάζω κάνει εξαιρετική δουλειά και γρήγορα.
δοκίμασα και ένα βιοδιασπώμενο σπρέυ για την οικολογία (ώστε να μπορούν να αποχετευτούν τα υπολείμματα της πλύσης στα όμβρια αλλά δεν λέει και πολλά. λίγη βενζίνη στο πλυστικό και έτοιμος (= πανάκι στέγνωμα, άδειασμα των υπολειμμάτων σε μπουκάλι , σκούπισμα με χαρτί οτι πέσει κάτω κλπ)
με ταψάκι , βενζίνη και πινέλο καθαρίζουν τα πάντα στο ντραιτρειν ναουμ (και γίνεται σύσκατο το σύμπαν από τις πιτσιλιές) , όπως επίσης και με σπρέυ καθαρισμού φρένων αλλά δεν πολύ συμφέρει γιατί ψεκάζει ποσότητες.
Δεν συμφέρει το σπρέι έναντι της βενζίνης? 😂😂😂 κάτσε να φτάσουν στο Κίεβο οι Ρώσοι και θα σου πω εγώ που μου θέλεις και βενζίνη να καθαρίζεις αλυσίδα...

Κάτα τα λοιπά, η χρήση βενζίνης αντενδείκνυται για τον καθαρισμό αλυσίδας, έχει αναλυθεί 5000 σελίδες πίσω
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
πάρε ένα πλυντηριάκι καλύτερα, με βενζίνη που βάζω κάνει εξαιρετική δουλειά και γρήγορα.
δοκίμασα και ένα βιοδιασπώμενο σπρέυ για την οικολογία (ώστε να μπορούν να αποχετευτούν τα υπολείμματα της πλύσης στα όμβρια αλλά δεν λέει και πολλά. λίγη βενζίνη στο πλυστικό και έτοιμος (= πανάκι στέγνωμα, άδειασμα των υπολειμμάτων σε μπουκάλι , σκούπισμα με χαρτί οτι πέσει κάτω κλπ)
με ταψάκι , βενζίνη και πινέλο καθαρίζουν τα πάντα στο ντραιτρειν ναουμ (και γίνεται σύσκατο το σύμπαν από τις πιτσιλιές) , όπως επίσης και με σπρέυ καθαρισμού φρένων αλλά δεν πολύ συμφέρει γιατί ψεκάζει ποσότητες.
Έχω ντιγκρίζερ σε αφρό, φθηνό, καλή δουλειά και δε λερώνει. Χρησιμοποιώ πανιά και βουρτσάκια ταυτόχρονα, εννοείται. Όμως κακά τα ψέματα αν βγάλω την αλυσίδα και την μπανιάρω σε κατάλληλα διαλύματα θα έχω άριστα αποτελέσματα.
Σκέφτομαι πως και η λίπανση θα είναι καλύτερη στη βγαλμένη αλυσίδα.
 

Μηνύματα
15.020
Reaction score
20.770
Κάτα τα λοιπά, η χρήση βενζίνης αντενδείκνυται για τον καθαρισμό αλυσίδας, έχει αναλυθεί 5000 σελίδες πίσω
που ρε Κόναν , πότε το αναλύσαμε αυτό;
το μόνο πρόβλημα που ξέρω είναι οτι πρέπει να στεγνώσει τελείως πριν λαδώσεις ξανά - εύκολο καθώς είναι πτητικότατη σε αντίθεση με το πετρέλαιο που αργεί πολύ.
Έχω ντιγκρίζερ σε αφρό, φθηνό, καλή δουλειά και δε λερώνει.
μορ ντηταιλς πληζζζ
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
μορ ντηταιλς πληζζζ

Αστεία τιμή για την ποσότητα, περνάς χρόνια αν κάνεις μόνο αλυσίδα. Εγώ κάνω και γρανάζια και δίσκους και ρουλεμάν, τα πάντα όλα.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
μιας και έχετε μαζευτεί εδώ μέσα οι ειδικοί μήπως τυχόν κάποιος έτυχε να ποδηλατίσει σε κάτι όπως τα παρακάτω;


στα σοβαρά, με ενδιαφέρει για ηλικιωμένους, γίνεται ψιλοδουλίτσα; διαβάζω κριτικές ότι είναι πολύ unstable στη χρήση και η ρύθμιση αντίστασης δεν λειτουργεί και κάτι τέτοια
Πολύ κοντινό μου πρόσωπο, με πρόβλημα κινητικότητας στα κάτω άκρα, χρησιμοποιεί αυτό. Το χρησιμοποιεί όχι για γυμναστική, αλλά για να διατηρεί τους μύες των ποδιών ενεργούς έτσι ώστε να μην απωλέσει την ικανότητα να περπατάει. Με άλλα λόγια, ενεργοποιεί μία προγραμματισμένη λειτουργία κι αφού βάλει τα πόδια στα πετάλια, αυτά γυρίζουν μόνα τους. Δεν ξέρω εάν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για γυμναστική (δηλαδή να ασκεί δύναμη/πίεση στα πετάλια για να υπερκεράσει ένα συγκεκριμένο επίπεδο αντίστασης και να γυρίσει τα πετάλια), μπορώ να ρωτήσω.

Όσες φορές έχω δει τη συσκευή σε χρήση, δεν παρουσίασε κάποιο σημάδι αστάθειας.

Για ποιο σκοπό το θέλεις;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.930
Reaction score
41.199
Για ποιο σκοπό το θέλεις;
Ο πατέρας μου (73 με παραπανίσια κιλά) μου ζήτησε να του βρω ένα διάδρομο για να περπατάει, λέει.
Επειδή έχει κατεστραμμένη μέση (έχει κάνει κάτι σπονδυλοδεσίες πριν χρόνια) και λόγω του ότι μένει και μόνος του τον περισσότερο καιρό φοβάμαι ότι με ένα ηλεκτρικό διάδρομο ή θα κάνει την κατάσταση του χειρότερη ή θα συμβεί κανά ατύχημα. Στην ίδια κατάσταση περίπου είναι και η μητέρα μου που πρέπει και αυτή με κάποιο τροπο να γυμνάζεται λίγο, ελαφρά και με ασφάλεια.
Η πρώτη μου σκέψη ήταν οι μη ηλεκτρικοί διάδρομοι αλλά από διάφορα βίντεο που είδα κατέληξα ότι μάλλον είναι πιο επικίνδυνοι από τους ηλεκτρικούς για ηλικιωμένους.
Κατέληξα ότι το καλύτερο θα ήταν ένα καθιστό ποδήλατο γυμναστικής. Επειδή όμως τα λεφτά ανεβαίνουν σοβαρά για ένα καλό μηχανάκι και υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να γίνει παλτοθήκη ήθελα να δω με μια πιο φτηνή λύση αν θα ασχοληθούν έστω και λίγο και μετά αν είναι αγοράζω και ένα καθιστό. Αν όμως δεν κάνει δουλειά η πεταλιέρα τότε θα πάω κατευθείαν σε ένα καθιστό.
μπορώ να ρωτήσω.
αν θες ρώτα σε παρακαλώ, εγώ νόμιζα ότι όλα αυτά είναι το ίδιο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.748
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top