Home automation / Έξυπνο σπίτι

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Τη φωτογραφία που τη βρηκες; Απο τη legrand ή κάποιο κατάστημα; Σε site που κοίταξα δεν τα έχει βγάλει κανείς σε προσφορά. Μήπως τα ακυρώσω και γω και ξαναπαραγγείλω :) :p
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Θα πάρω αργότερα τηλ. Αλλα μου βρωμάει η δουλεία....Κάτι μου λέει πως είχαν αυξήσεις τελευταία :p

Το θερμόμετρο έχει απόκλιση 3,7 βαθμούς. και υγρασία μάλλον τα ίδια χωρίς να έχω μετρήσει μιας και είναι σχεδόν κολλημένη απο χτες στο 59% και κάτι 59 παρα κάτι. Να ζητήσω άλλο αισθητήρα η παίζει να είναι απο το th16 να μην ασχοληθώ;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Έχω στείλει μήνυμα αν είναι μέσα και τα προϊόντα ράγας και περιμένω απάντηση.
Αν μιλήσεις ρώτα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Η προσφορά αφορά προϊόντα Netatmo και όχι αυτά που γράφουν "with Netatmo".
Συνεπώς έξυπνοι διακόπτες και προϊόντα ράγας δεν είναι μέσα στην προσφορά.

Τσάμπα χαρήκαμε
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Θα πάρω αργότερα τηλ. Αλλα μου βρωμάει η δουλεία....Κάτι μου λέει πως είχαν αυξήσεις τελευταία :p

Το θερμόμετρο έχει απόκλιση 3,7 βαθμούς. και υγρασία μάλλον τα ίδια χωρίς να έχω μετρήσει μιας και είναι σχεδόν κολλημένη απο χτες στο 59% και κάτι 59 παρα κάτι. Να ζητήσω άλλο αισθητήρα η παίζει να είναι απο το th16 να μην ασχοληθώ;
Σε μενα μια χαρα μετρα θερμοκρασια το th16. Παντα δειχνει το ιδιο με το θερμομετρο της αντλιας θερμοτητας.
 

Attachments


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Έχει δει κάποιος πριζάκι που να ανάβει - κόβει την παροχή σύμφωνα με την θερμοκρασία χώρου που έχει ρυθμιστεί;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Έχει δει κάποιος πριζάκι που να ανάβει - κόβει την παροχή σύμφωνα με την θερμοκρασία χώρου που έχει ρυθμιστεί;
Εννοείς να τα έχει όλα ενσωματωμένα;

Γιατί αλλιώς μια απλή smart πρίζα και ένα smart θερμόμετρο μπορούν να συνεργαστούν για να κάνουν αυτό που λες (ανάλογα και τι σύστημα ελέγχου χρησιμοποιείς βέβαια).

Υπάρχουν πάντως από ότι βλέπω και πρίζες με θερμοστάτη:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Εννοείς να τα έχει όλα ενσωματωμένα;

Γιατί αλλιώς μια απλή smart πρίζα και ένα smart θερμόμετρο μπορούν να συνεργαστούν για να κάνουν αυτό που λες (ανάλογα και τι σύστημα ελέγχου χρησιμοποιείς βέβαια).

Υπάρχουν πάντως από ότι βλέπω και πρίζες με θερμοστάτη:
H ιδέα είναι η παρακάτω.
Η αποθήκη έχει πολύ υγρασία και δουλεύει μόνιμα αφυγραντήρας με ζεόλιθο. Είναι η μοναδική λύση για αφύγραση σε χαμηλές θερμοκρασίες, από 15°C και κάτω δηλαδή. Το θέμα είναι ότι η minimum κατανάλωση του είναι 350w. Όλοι οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο "καίνε".
Από την άλλη η θερμοκρασία δεν είναι μόνιμα κάτω από 15°C. Πάει και αρκετά παραπάνω ανάλογα το καιρό ακόμα και χειμώνα. Βασικά το περισσότερο διάστημα παραπάνω είναι, οπότε ένας αφυγραντήρας με κομπρέσορα χαμηλής κατανάλωσης όπως αυτόν που έχω σπίτι κάνει μια χαρά τη δουλειά για πάνω από 15°C.
Η διαφορά κατανάλωσης είναι μεγάλη οπότε σκέφτομαι να βάλω δύο μέσα και να δουλεύουν μόνοι τους αυτόματα.
Ο ένας καίει μέχρι και 8kwh την ημέρα ενώ ο άλλος το πολύ να φτάσει τα 2kwh.
Απλά οι αφυγαντήρες με κομπρέσορα κάτω από τους 15 περισσότερο απόψυξη θα κάνουν παρά αφύγραση. Και γεμίζει το δοχείο και νομίζεις ότι κάνει αφύγραση. Η απόδοση πέφτει πολύ. Δες πχ τις δύο πρώτες μετρήσεις. Είναι αυτός που έχω σπίτι.
Screenshot_20220226-143343_Chrome.jpg
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
H ιδέα είναι η παρακάτω.
Η αποθήκη έχει πολύ υγρασία και δουλεύει μόνιμα αφυγραντήρας με ζεόλιθο. Είναι η μοναδική λύση για αφύγραση σε χαμηλές θερμοκρασίες, από 15°C και κάτω δηλαδή. Το θέμα είναι ότι η minimum κατανάλωση του είναι 350w. Όλοι οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο "καίνε".
Από την άλλη η θερμοκρασία δεν είναι μόνιμα κάτω από 15°C. Πάει και αρκετά παραπάνω ανάλογα το καιρό ακόμα και χειμώνα. Βασικά το περισσότερο διάστημα παραπάνω είναι, οπότε ένας αφυγραντήρας με κομπρέσορα χαμηλής κατανάλωσης όπως αυτόν που έχω σπίτι κάνει μια χαρά τη δουλειά για πάνω από 15°C.
Η διαφορά κατανάλωσης είναι μεγάλη οπότε σκέφτομαι να βάλω δύο μέσα και να δουλεύουν μόνοι τους αυτόματα.
Ο ένας καίει μέχρι και 8kwh την ημέρα ενώ ο άλλος το πολύ να φτάσει τα 2kwh.
Απλά οι αφυγαντήρες με κομπρέσορα κάτω από τους 15 περισσότερο απόψυξη θα κάνουν παρά αφύγραση. Και γεμίζει το δοχείο και νομίζεις ότι κάνει αφύγραση. Η απόδοση πέφτει πολύ. Δες πχ τις δύο πρώτες μετρήσεις. Είναι αυτός που έχω σπίτι.
View attachment 243942
Απλά για να δουλέψει αυτό που λες δεν αρκεί ο θερμοστάτης με την πρίζα. Θα πρέπει να έχεις ή να βρεις συσκευές (αφυγραντήρες εννοώ) που μόλις τις βάλεις στην πρίζα να ξεκινήσουν μόνες τους να δουλεύουν (έστω μετά από διακοπή).

Δεν είναι αυτονόητο αυτό, οι περισσότερες συσκευές δεν λειτουργούν έτσι. Το έχεις δοκιμάσει με τις δικές σου;

Αν έχουν τηλεκοντρόλ, ένα rm4 ίσως είναι καλύτερη λύση, σε συνδυασμό με ένα ξεχωριστό θερμόμετρο. Αν δεν έχουν ούτε τηλεκοντρόλ, δύσκολο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Απλά για να δουλέψει αυτό που λες δεν αρκεί ο θερμοστάτης με την πρίζα. Θα πρέπει να έχεις ή να βρεις συσκευές (αφυγραντήρες εννοώ) που μόλις τις βάλεις στην πρίζα να ξεκινήσουν μόνες τους να δουλεύουν (έστω μετά από διακοπή).

Δεν είναι αυτονόητο αυτό, οι περισσότερες συσκευές δεν λειτουργούν έτσι. Το έχεις δοκιμάσει με τις δικές σου;
Σχεδόν όλοι οι αφυγαντήρες έτσι δουλεύουν. Οι δικοί το κάνουν.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Κάποιος νομίζω είχε πει πως έχει tapo πρίζα. Εχει live καταναλωση;Σκέφτομαι να πάρω το p110 να το βάλω στο κλιματιστικο από περιέργεια να δω καταναλώσεις και μετα θα φύγει να πάει στο sub. Υπάρχει κάτι άλλο δοκιμασμένο που να δείχνει σε πραγματικό χρόνο καταναλωση; Υπόψιν το κλιματιστικό είναι 24000 btu
 


Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Σε ευχαριστώ ;) Κάνω δοκιμές.περιμενα να τραβάει περίπου 2500 watt και ίσως και λίγο παραπάνω αλλά πάει πολύ σταδιακά 2100 και πέφτει μετά. Θα το αφήσω να το δω πως τα πάει.θελω να δω αν έχει on off
Screenshot_2022-03-12-14-30-52-216_com.tplink.iot.jpg
Screenshot_2022-03-12-14-27-43-587_com.tplink.iot.jpg
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Ναι σταδιακά πάει. Θέλει κανένα δεκάλεπτο να φτάσει στο peak, θα κάτσει εκεί για κάποιο διάστημα (ποτέ πάνω από ώρα όπως είδα στα δικά μου), και μετά σταδιακά πάλι πέφτει, μέχρι να πάει ακόμα και στα 100-200 βαριά 300.
 

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Σε 10 λεπτά είχε πέσει στα 300watt αλλά παίζει ρόλο η εσωτερική θερμοκρασία. Όλη η κατανάλωση μάλλον παίζει στο άνοιγμα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Έχω πάθει πλάκα με τα Liebherr που πήρα για την αποθήκη.
Ο καταψύκτης σε 7 μέρες έκαψε 8.8kwh και ο συντηρητής 2kwh. :)
Τα παραπάνω μας κάνουν 475kwh και 108kwh ετησίως, αντίστοιχα.
Σε 10 λεπτά είχε πέσει στα 300watt αλλά παίζει ρόλο η εσωτερική θερμοκρασία. Όλη η κατανάλωση μάλλον παίζει στο άνοιγμα
Μεγάλο ρόλο παίζει και η εξωτερική θερμοκρασία.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Πολύ δεν είναι για το καταψύκτη;
Μεγάλο ρόλο παίζει και η εξωτερική θερμοκρασία.
Για αυτό το πήρα να δοκιμάσω τώρα στα πολύ κρύα. Με 2.5 βαθμούς έξω νομίζω ήταν τπτ η κατανάλωση. Αν ήταν βέβαια παγάκι και μέσα το σπίτι εκεί θα άλλαζε σίγουρα θα ζοριζοταν πολύ παραπάνω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Όλα λάθος. Άλλο μηχάνημα θυμόμουν

Λοιπόν.
Κατανάλωση 14 ημερών.
Screenshot_20220312-150011_Tapo.jpg
Screenshot_20220312-150115_Tapo.jpg
 


Μηνύματα
1.365
Reaction score
1.143
Παρατηρώ σημαντική διαφορά στην κατανάλωση με την πτώση της εξωτερικής θερμοκρασίας. Παραπάνω από ότι φανταζομουν.Με 2,5 βαθμούς πριν έξω είχα φτάσει κατανάλωση 300watt τώρα με 1 βαθμό εξωτερική θερμοκρασία έχει καρφωθεί η κατανάλωση στα 520 watt χωρίς καμία διαφορά εσωτερικά και χωρίς on off
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top