ΟLED vs Plasma...... 0-1 Κλαιμε και ζηταμε Calibrator

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.402
Reaction score
93.999
Αυτές που παίρνουν την δύναμή τους από τον Δία;
 







Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Έγινα και γω καλιμπρατορας !
Θα βάλω και το κινητό μου χιαομι σαν όργανο μιας και το έκανα σε αυτό .
Θα χρεώνω λίγο παραπάνω από τους πιστοποιημένους- εμβολιασμενους αλλά πιστεύω θα τους διαγράψω γρήγορα από την αγορά
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αυτα ειναι ευκολα,
1641994680856.png

παμε στο Επομενο τεστ

και στο επομενο..
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Παρελαβα προχτες την νεα LG OLED 77 C14 μετα απο αρκετες ακροασεις ΔΙΠΛΑ σε G σειρα αλλα και στις Sony
Χαρουμενος απο οσα ειχα δει την βαζω χτες στον τοιχο κ εχω απο κατω την θεαρα 7 ετων ομως Plasma 65" Panasonic ST50 (που θα χαριζα σε γονεις)

Aνοιγω ,βγαζω τις τραγικες πρωτες προρυθμισεις ECO , Zωηρο , δυναμικο κλπ που θυμιζαν καρτουν LCD VEStEL και προχωραω σε οσα διαβασα στα φορουμ ISFbrigt και Dark και στο Filmaker
Aφαιρω ολα τα χαζοβοηθηματα σε κινση κ noise reduction κλπ ,βαζω gamma 2.2 και GAMMATA

Απο κατω η panasonic super smooth στα χρωματα των προσωπων.....πανω μετρια κατασταση *οχι κακη ομως
Σκαει τυπος με κοστουμι μαυρο και ανθρακι απο μεσα πουλοβερ....ξεκαθαρα ευδιακριτο στην Plasma , πανω στην OLED μαυρο το ενα μαυρο κ το αλλο ! Καμια διακριση , μονο στην υφη
Σκαει αλλο πλανο με κοκκινο φορεμα και διπλα πορτοκαλι βαθυ πουλοβερ ο διπλανος της . Ευδιακριτα στην panasonic οι διαφορες ,ΣΧΕΔΟΝ καμια διαφορα στην OLED που εκθειαζουν ολοι ! Koκκινα ολα!
Βαζω PS5 ghost of tsutsima και παραθετω κ φωτο
Το σπαθι του σαμουραι στην πλατη χαλαρα με λεπτομερειες γκρι στην πλασμα , ΜΑΥΡΗ ΜΑΥΡΙΛΑ ΟΛΟ στην OLED και το ιδιο κ η πλατη σου σαμουραι

Αρχιζω να ανεβαζω contrast και φωτεινοτητα , σχεδον τα τερματισα ΜΗΠΩΣ και τελικα καταφερω να δω το κωλοσπαθο σωστα αλλα οταν το ειδα χαλασαν τα πιο ανοιχτα χρωματα !

ΚΛΑΜΑ

PS: Δεν εχει γινει ποτε callibration στην Plasma!

Εκτακτη αναγκη λοιπον για την OLED ΜΗΠΩΣ και καταφερει και πιασει την εικονα τηλεορασης 7 ετων !
Σκας 3.000ε το 2021 για την καλυτερη σχεδον τιβι , και παλευεις ΜΗΠΩΣ και μοιασει λιγο σε 7 ετιας plasma

Οποιος θελει να ρθει στην Βαρη μια βολτα να δει !


Καποιος για και ενδεικτικο κοστος παρακαλω , αν πιστευει οτι σωζεται η κατασταση , γιατι εχω αλλες 10 μερες να την πακεταρω κ απλα να την στειλω πισω κ παρω τα λεφτα μου πισω
S

Samsung και ξερω ψωμι, και εγω για την δικια σου πηγαινα,,,αλλα την γλυτωσα,,και πηρα
QLED 8K UHD QE65QN900A
Παντως να ξερεις οτι διορθωνετε, εγω ειδα πολλα βιντεο στο youtube οσο αναφορα το callibration ειχε διαφορα για nιight view κτλ...
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλησπέρα,

Κάτοχος από χθες της 77G1, σε αντικατάσταση της 65C9 και τολμώ να πω πως... θέλει οπωσδήποτε καλιμπράρισμα.

Αν γνωρίζουμε κάποιον στη βόρεια Ελλάδα, παρακαλώ ενημερώστε με... έως τότε, υπάρχει κάποιος τρόπος να βελτιώσω την εικόνα της από μόνος μου;

Έχω κάποια patterns με τα οποία είχα διορθώσει (μπορεί και όχι) τη C9, αλλά δε βρίσκω τις οδηγίες τους...
 

Μηνύματα
48
Reaction score
35
...τό κλασικό λάθος πού έκανε κι ο νηματοθέτης...
...ούτε γι' αστείο πρίν περάσουν 250 ώρες...
...νά είσαι υπομονετικός...
...μετά τίς 200 ώρες θά δείς μιά άλλη τηλεόραση...
...εγώ μετά τίς 250 μπόρεσα επιτέλους νά βάλω το brightness στό 50 καί νά απολαύσω τίς λεπτομέρειες στά μαύρα...
...στήν τηλεόρασή μας το μαύρο πρέπει να είναι στο 50 καί το black level στό limited...
...μέχρι τότε θά παίζεις μέ 55, 56, 57, 58, καί 59 ...
 


Μηνύματα
204
Reaction score
47
...τό κλασικό λάθος πού έκανε κι ο νηματοθέτης...
...ούτε γι' αστείο πρίν περάσουν 250 ώρες...
...νά είσαι υπομονετικός...
...μετά τίς 200 ώρες θά δείς μιά άλλη τηλεόραση...
...εγώ μετά τίς 250 μπόρεσα επιτέλους νά βάλω το brightness στό 50 καί νά απολαύσω τίς λεπτομέρειες στά μαύρα...
...στήν τηλεόρασή μας το μαύρο πρέπει να είναι στο 50 καί το black level στό limited...
...μέχρι τότε θά παίζεις μέ 55, 56, 57, 58, καί 59 ...

Θα περάσουν οι 200 ώρες, αλλά να έβρισκα και κάποια μέσα για να ρυθμιστεί σωστά, καλά θα ήταν.
 


Μηνύματα
204
Reaction score
47
Έπειτα 5 μήνες και αφού μεσολάβησε μια ανακαίνιση στο σπίτι, τακτοποιήθηκα και ... θα ήθελα επιτέλους να ρυθμίσω την τηλεόραση η οποία σίγουρα δεν αποδίδει τα αναμενόμενα. Το μόνο που έκανα είναι να παίξω πάνω σε κάποια patterns που βρήκα, αλλά το αποτέλεσμα είναι πολύ κακό.

Μια βοήθεια, καθώς στη Βέροια δεν παίζει να βρω calibrator.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
μεταξύ μας , με τα λεφτά που έδωσες , το να έρθει ακόμα και από Αθήνα κάποιος σοβαρός επαγγελματίας στον χώρο σου δεν είναι σοβαρό κόστος.
Ακόμα και με τραίνο είναι σκάρτες 4.5 ώρες.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
μεταξύ μας , με τα λεφτά που έδωσες , το να έρθει ακόμα και από Αθήνα κάποιος σοβαρός επαγγελματίας στον χώρο σου δεν είναι σοβαρό κόστος.
Ακόμα και με τραίνο είναι σκάρτες 4.5 ώρες.

Για να έρθει κάποιος από Αθήνα, εκτός από την αμοιβή του, τα μεταφορικά, θα πρέπει να του πληρώσω διαμονή και διατροφή.

Συμφωνώ και ότι αξίζει και πως το κόστος της τηλεόρασης μπορεί να δικαιολογεί μια τέτοια κίνηση. Ωστόσο, δεν μπορώ να υποστηρίξω κάτι τέτοιο.

Αν ήμουν Θεσσαλονίκη, ίσως έβρισκα μερικούς επιπλέον ενδιαφερόμενους και να ήταν εφικτό.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top