Home automation / Έξυπνο σπίτι

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Στο γράφημα δίνει μέση τιμή της ώρας δηλ πόσες kwh έκαψες τη μια ώρα.
Αν μπαινοβγαίνεις ανά δευτερόλεπτο μπρος πίσω σου δείχνει τα watt που τραβάει εκείνη τη στιγμή.μπορει να δεις πχ 300 κάνεις μπρος πίσω ένα δευτερόλεπτο να κάνεις; Και να δείξει 400.αν δε κάνεις το μπρος πίσω δεν αλλάζει.η μάλλον μπορεί να το ανανεώνει ανά λεπτό ρυο η δε ξέρω γω πόσο.δεν έχω ασχοληθεί ομως
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Στο γράφημα δίνει μέση τιμή της ώρας δηλ πόσες kwh έκαψες τη μια ώρα.
η κατανάλωση δεν νομίζω να είναι μέση τιμή, τι σημαίνει μέση τιμή σε αυτό; μάλλον αθροιστικά η κατανάλωση για μία ώρα είναι.

το άλλο, εντάξει η εφαρμογή προφανώς παίρνει τιμές όταν συνδέεται με τη συσκευή, η συσκευή (πρίζα) μα ενδιαφέρει τι κάνει. Anyway αν δεν το βρήκες μπροστά σου όταν έψαχνες για την αγορά μπορεί και να μην τον δίνουν σαν στοιχείο ή να το έχει μόνο κάποιος reviewer.
Εφόσον όμως διαβάζει κάθε φορά που κάνεις refresh στην οθόνη της εφαρμογής (και εφόσον βλέπεις αλλαγές στην τιμή σε κάθε refresh) τότε μπορείς να παρακολουθήσεις μια συσκευή και να δεις τη συμπεριφορά της.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Γράφω μέση τιμή γιατί στο γράφημα το ανανεώνει σωστά κάθε μία ώρα όχι όμως από τη στιγμή που το ξεκινάς να μετραει αλλά είναι χωρισμένο ανά ώρα.θα περίμενα να είναι βέβαια 6-7-8 αλλά είναι 6:30-7:30-8:30 κτλ. Αν εσύ το ξεκινήσεις να μετράει 6:15 και το δεις 7:15 δε θα σου δείξει σωστά τη μέτρηση. Μόλις πάει 7:30 θα είναι σωστή.Γι αυτό έγραψα μέσος όρος βιαστικά βέβαια μιας και δεν σου είχα εξηγήσει.αλλα τελικά δεν είναι μέσος όρος δες παρακάτω.επρεπε να λέει 350 και λέει 51.δες την ώρα στο γράφημα και πάνω αριστερά τι ώρα είναι.Αν δεις οι προηγουμες ώρες είναι όπως πρέπει

Screenshot_2022-03-13-19-08-44-396_com.tplink.iot.jpg

Screenshot_2022-03-13-19-19-11-043_com.tplink.iot.jpg

Εδώ είναι σωστή μέτρηση
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γράφει στον τίτλο ενέργεια και μετά σου δίνει την ισχύ που κατέγραψε σε κάθε "στιγμή". Το 337 W είναι η ισχύς με την οποία λειτουργούσε το μηχάνημα στις 16:30.
Η ενέργεια που καταναλώθηκε είναι το εμβαδό κάτω από την μπλε γραμμή μεταξύ δύο χρονικών στιγμών, π.χ. μεταξύ 16:30 και 17:30. Κάπου πρέπει να σου δίνει αυτό το νούμερο, να ορίζεις εσύ ή να σου λέει για ποιο χρονικό διάστημα και η μονάδα μέτρησης να είναι σε Wh.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Δεν νομίζω πως είναι έτσι καθώς και γω έτσι το περίμενα γιατί δεν έγραφε wh το παρακολούθησα εκείνη τη στιγμή ήταν 309.9 σταθερά. Μόνο αν δεν είναι τόσο σωστές οι μετρήσεις που παίρνει.παντως δεν είναι όργανο μέτρησης αλλά ένα smart πριζακι on-off που απλά παίρνει και μέτρηση
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δεν νομίζω πως είναι έτσι καθώς και γω έτσι το περίμενα γιατί δεν έγραφε wh το παρακολούθησα εκείνη τη στιγμή ήταν 309.9 σταθερά.
Το σταθερό δεν μας λέει κάτι. Είναι πολύ πιθανό η ισχύς που λειτουργεί μια συσκευή inverter να παραμένει σταθερή για μεγάλο διάστημα. Αν μέτραγε ενέργεια θα άλλαζε "κάθε τόσο" και σίγουρα θα ήταν αυξητική, θα άθροιζε συνεχώς πάνω στις προηγούμενες τιμές εκτός στα σημεία που κάνει reset και ξεκινά πάλι από το μηδέν.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Όπως σου είπα είναι οι wh.αν τα προσθεσω όλα μου βγάζει τις kwh της μερας
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Όπως σου είπα είναι οι wh.αν τα προσθεσω όλα μου βγάζει τις kwh της μερας
δεν στέκει αυτό ή κάτι έχω καταλάβει τελείως λάθος
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Γιατι να μη δε στέκει;τι νοημα θα είχε εξάλλου να βάζει την ισχύς που κατέγραψε τη συγκεκριμένη ώρα;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γιατί δεν υπάρχει η έννοια της στιγμιαίας κατανάλωσης ενέργειας.

το ολοκλήρωμα της καμπύλης ισχύος σου δίνει την ενέργεια που καταναλώθηκε
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
μα δεν είναι στιγμιαία ειναι wh
Η στιγμιαία που σου έλεγα φαίνεται εδώ δεξια
το στιγμιαία που λες δεξιά είναι η ισχύς εκείνη τη στιγμή που πήρε τη μέτρηση
το σήμερα το καταλαβαίνω ως η ενέργεια που καταναλώθηκε από 00:00 ως την τρέχουσα ώρα που έγινε αυτό το άθροισμα.
Το 30 ημερών πρέπει να μας εξηγήσει τι εννοεί; Υποθέτω επειδή το έχεις βάλει και πρόσφατα εκεί θα δείχνει το άθροισμα των τελευταίων 30 ημερών (κυλιόμενα).
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Σωστά σε όλα. Χτες το έβαλα οπότε δείχνει τι έκαψε το κλιματιστικό απο χτες και θα αθροίζει κάθε μέρα για διάστημα ενός μήνα
Πάντως με βλέπω καλοριφέρ δε το ξανά ανοίγω. Κλιματιστικά μόνο. Απο το πρωί αναμμένο και μέχρι τώρα που μιλάμε έχει κάψει μόνο 3,9kwh !!! Και η 1 kwh καταναλώθηκε τα πρώτα 50 λεπτά περίπου
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γράφω μέση τιμή γιατί στο γράφημα το ανανεώνει σωστά κάθε μία ώρα όχι όμως από τη στιγμή που το ξεκινάς να μετραει αλλά είναι χωρισμένο ανά ώρα.θα περίμενα να είναι βέβαια 6-7-8 αλλά είναι 6:30-7:30-8:30 κτλ. Αν εσύ το ξεκινήσεις να μετράει 6:15 και το δεις 7:15 δε θα σου δείξει σωστά τη μέτρηση. Μόλις πάει 7:30 θα είναι σωστή.Γι αυτό έγραψα μέσος όρος βιαστικά βέβαια μιας και δεν σου είχα εξηγήσει.αλλα τελικά δεν είναι μέσος όρος δες παρακάτω.επρεπε να λέει 350 και λέει 51.δες την ώρα στο γράφημα και πάνω αριστερά τι ώρα είναι.Αν δεις οι προηγουμες ώρες είναι όπως πρέπει

View attachment 244421
View attachment 244422
Εδώ είναι σωστή μέτρηση
Σε αυτα τα διαγραμματα,ο τιτλος "ενεργεια" ειναι λαθος. Αν το γυρισεις σε αγγλικη γλωσσα, τι λεει;

Επισης αν θες γραψε το μοντελο/τυπο του κλιματιστικου να δουμε και τα σπεκς του.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Mitsubishi MUZ-AP71VG
Στα σπεκς ο κατασκευαστής δείνει μεγαλύτερη κατανάλωση από τη δική μου. Δε ξέρω τι παίζει.
Γλώσσα δε βλέπω ανά αλλάζει. Αν θυμάμαι καλά ζήτησε χώρα στην εγγραφή οπότε πήρε και τη γλώσσα μάλλον από κει
 
Last edited:



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.958
Reaction score
6.684
Μπήκα σήμερα στο sonoff (που έχω στον πίνακα για τη φόρτιση του αυτοκινήτου) να αλλάξω το πρόγραμμα γιατί αλλάζει το ωράριο του νυχτερινού.

Βλέπω πως ήταν ρυθμισμένο να ανοίγει 03:00-09:00. Περίεργο λέω, πωτς γκενεν, αφού αυτό δεν είναι το χειμερινό ωράριο.

Μου σκάει η φλασιά και ψάχνω στο net και βρίσκω πως όντως ισχύει αυτό που σκέφτηκα, ότι έχει bug και όταν αλλάζει η ώρα αλλάζει το πρόγραμμα που του έχεις βάλει κατά μία ώρα. Και ότι έχει αναφερθεί εδώ και 4+ χρόνια αλλά δεν το φτιάχνουν! Αρχικά με τη δικαιολογία ότι θα καταργηθεί η αλλαγή της ώρας, τώρα απλά δεν λένε τίποτα απ'ότι κατάλαβα.

Οπότε προσοχή, οποίος έχει sonoff με χρονοπρογραμματισμό πρέπει να το διορθώνει όταν αλλάζει η ώρα. Εμένα τώρα από τέλος Μαρτίου φορτίζει το αυτοκίνητο μία ώρα εκτός νυχτερινού (ευτυχώς δεν το φορτίζω και συχνά).
 

Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Τους είχα στείλει email να το φτιάξουν αλλά ακόμα τίποτα.
Έχω φτιάξει περισσότερες ρουτίνες με την αλλαγή της ώρας και κάθε φορά τις αλλάζω
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top