Home automation / Έξυπνο σπίτι

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Η εκδίκηση του κινέζου... :laugh:
Εντωμεταξύ όλα αυτά ζήτημα να τα χρησιμοποιώ μία φορά τη βδομάδα... Πιο πολύ έχω ασχοληθεί με το στήσιμο παρά με τη χρήση. :lol:

Το πιο χρήσιμο είναι η ρύθμιση των λαμπτήρων. Έλα όμως που μου τις κλείνουν από τον διακόπτη οπότε πάπαλα η smart διαχείριση. :biggrin:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Εντωμεταξύ όλα αυτά ζήτημα να τα χρησιμοποιώ μία φορά τη βδομάδα... Πιο πολύ έχω ασχοληθεί με το στήσιμο παρά με τη χρήση. :lol:

Το πιο χρήσιμο είναι η ρύθμιση των λαμπτήρων. Έλα όμως που μου τις κλείνουν από τον διακόπτη οπότε πάπαλα η smart διαχείριση. :biggrin:
Μπορείς να κάνεις smart τους διακόπτες, ώστε να δίνουν απλά εντολή αλλαγής κατάστασης, αλλά η λάμπα να παίρνει συνέχεια ρεύμα ;)
Για το Xiaomi, μήπως έχει ενεργοποιημένο κανένα WPA3 (ή κάτι άλλο εξωτικό) και έπαθαν πανικό τα μπλιμπλίκια;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Μπορείς να κάνεις smart τους διακόπτες, ώστε να δίνουν απλά εντολή αλλαγής κατάστασης, αλλά η λάμπα να παίρνει συνέχεια ρεύμα ;)
Μη νομίζεις ότι δεν είναι κι αυτή η αναβάθμιση στο πρόγραμμα. :lol:

Για το Xiaomi, μήπως έχει ενεργοποιημένο κανένα WPA3 (ή κάτι άλλο εξωτικό) και έπαθαν πανικό τα μπλιμπλίκια;
Όχι, όλα ήταν ΟΚ. Τώρα έγινε κι επ' ευκαιρία μου θύμισε πόσες smart συσκευές έχω (που κάθονται).


Υ.Γ. Το πιο γελοίο ήταν το reset στις λάμπες WiZ. Θέλουν 5 διαδοχικά on/off με το off να διαρκεί ~2 με 3 δευτερόλεπτα. Όταν πετύχει η διαδικασία αυξομειώνεται η ένταση ρυθμικά ως ένδειξη πετυχημένου reset. Στις 3 πέτυχε ψιλογρήγορα. Η τελευταία με παίδεψε κάνα δεκάλεπτο. Ζαλίστηκα κι έβλεπα αστράκια. :biggrin:

Ό,τι πληρώνεις παίρνεις.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Χαιρετίζω το νήμα. Ερώτησις:

θέλω κάτι φθηνό τύπου sonoff, που με το που ανοίγω το διακόπτη σε ένα πολύμπριζο (και ανοίγει το στέρεο) να ανοίγει και ένα άλλο πολύμπριζο που βρίσκεται στην άλλη άκρη του δωματίου (και τροφοδοτεί κάτι active monitors). Δεν μπορώ να τραβήξω καλώδιο να ενώσω τα δύο πολύπριζα. Θέλω κάτι ασύρματο.

Δε θέλω apps, και άλλους αυτοματισμούς. Τί αγοράζω;
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
θέλω κάτι φθηνό τύπου sonoff, που με το που ανοίγω το διακόπτη σε ένα πολύμπριζο να ανοίγει και ένα άλλο πολύμπριζο που βρίσκεται στην άλλη άκρη του δωματίου. Δε θέλω apps, και άλλους αυτοματισμούς. Τί αγοράζω;
Ο λόγος που δεν θέλεις apps και άλλους αυτοματισμούς να υποθέσω πως έχει να κάνει με την ευκολία χρήσης από κάποιο άτομο που δεν τα πάει και πολύ καλά με την τεχνολογία; Ή κάτι άλλο; Ρωτάω για να καταλάβω ποιοι είναι οι περιορισμοί ώστε να βρεθεί η κατάλληλη λύση.

Αν για παράδειγμα, ο χρήστης ναι μεν δεν την πολυπαλεύει με apps κλπ. αλλά έχει κινητό, θα μπορούσε να δουλέψει μια λύση τύπου NFC όπου όταν πλησιάζει το κινητό του σε ένα NFC tag δίνει εντολή να ανοίξουν οι πρίζες. Το έχεις σετάρει εσύ προκαταβολικά και δεν χρειάζεται να γνωρίζει πώς να το κάνει μέσω του app.

Υ.Γ. Και με κανονικό κουμπί γίνεται, απλά εκεί λογικά θα πάμε σε λύση zigbee/z-wave που ξεφεύγει λίγο από το κόστος του sonoff και είπες ότι το θες και φθηνό. Τα θες κι όλα δικά σου 😋
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Καλή ιδέα!
Ο λόγος που δεν θέλεις apps και άλλους αυτοματισμούς να υποθέσω πως έχει να κάνει με την ευκολία χρήσης από κάποιο άτομο που δεν τα πάει και πολύ καλά με την τεχνολογία; Ή κάτι άλλο; Ρωτάω για να καταλάβω ποιοι είναι οι περιορισμοί ώστε να βρεθεί η κατάλληλη λύση.

Αν για παράδειγμα, ο χρήστης ναι μεν δεν την πολυπαλεύει με apps κλπ. αλλά έχει κινητό, θα μπορούσε να δουλέψει μια λύση τύπου NFC όπου όταν πλησιάζει το κινητό του σε ένα NFC tag δίνει εντολή να ανοίξουν οι πρίζες. Το έχεις σετάρει εσύ προκαταβολικά και δεν χρειάζεται να γνωρίζει πώς να το κάνει μέσω του app.

Υ.Γ. Και με κανονικό κουμπί γίνεται, απλά εκεί λογικά θα πάμε σε λύση zigbee/z-wave που ξεφεύγει λίγο από το κόστος του sonoff και είπες ότι το θες και φθηνό. Τα θες κι όλα δικά σου 😋
Για μένα είναι, θέλω κάτι φθηνό εύκολο για να ανοίγω τα περιφερειακά μόνιτορς.

Μάλλον θα κάνω αυτό με τις δύο πρίζες sonoff ή μία πρίζα sonoff και ένα ασύρματο διακόπτη sonoff.. Αν δεν κάνω λάθος όμως έτσι θα πατάω δύο κουμπιά. Ένα του πολύπριζου και ένα της πρίζας ή του διακόπτη sonoff.

Ήλπιζαν σε ένα κουμπί αντί για δύο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
2 πρίζες sonoff και μέσα από την εφαρμογή φτιάχνεις το σενάριο που θέλεις.
Γίνεται (αφού έχεις φτιάξει το σενάριο προφανώς) πατώντας τον διακόπτη της μιας πρίζας να ανοίγει αυτόματα και η άλλη; Γιατί το point ήταν πως δεν θέλει apps κλπ.

Και αυτό μπορεί να δουλέψει χωρίς την παρουσία hub και χωρίς την παρουσία του κινητού που τρέχει το ewelink; Ή αν το συγκεκριμένο κινητό δεν είναι εκείνη τη στιγμή στο δίκτυο δεν θα τρέξει το σενάριο;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Γίνεται (αφού έχεις φτιάξει το σενάριο προφανώς) πατώντας τον διακόπτη της μιας πρίζας να ανοίγει αυτόματα και η άλλη; Γιατί το point ήταν πως δεν θέλει apps κλπ.

Και αυτό μπορεί να δουλέψει χωρίς την παρουσία hub και χωρίς την παρουσία του κινητού που τρέχει το ewelink; Ή αν το συγκεκριμένο κινητό δεν είναι εκείνη τη στιγμή στο δίκτυο δεν θα τρέξει το σενάριο;
Ναι, γίνονται και τα δύο που ρωτάς.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Πάρε δύο πρίζες Sonoff μιας και έχεις και άλλα Sonoff. Πάρε και ένα Google Nest Mini.
Σετάρεις πχ Speakers A και Speakers B, και όταν μπαίνεις στο δωμάτιο του λες "Hey Google switch on speakers" και είσαι άρχοντας. Όταν φεύγεις"Hey Google switch off speakers".

Τι remotes και συμπράγκαλα βρε παιδιά. Στο 1800 ήμαστε; 🙂

Αν σε τρώει η τσέπη πάρε αυτό αντί για το mini.
Αν σε τρώει ακόμα παραπάνω βάλε και στα φώτα και φτιάξε ένα "δωμάτιο" στο Google Home με όνομα πχ "music room".

"hey Google Switch on Μusic Room" και όλα έτοιμα.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Είναι ακόμα πιο απλά. Φωνητικές εντολές.
Μια φορά σετάρεις και τέλος μέχρι νεοτέρας.

Όσα έχω ήδη με φωνητική εντολή δεν τα αλλάζω με τίποτα.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πάρε δύο πρίζες Sonoff μιας και έχεις και άλλα Sonoff. Πάρε και ένα Google Nest Mini.
Σετάρεις πχ Speakers A και Speakers B, και όταν μπαίνεις στο δωμάτιο του λες "Hey Google switch on speakers" και είσαι άρχοντας. Όταν φεύγεις"Hey Google switch off speakers".

Τι remotes και συμπράγκαλα βρε παιδιά. Στο 1800 ήμαστε; 🙂

Αν σε τρώει η τσέπη πάρε αυτό αντί για το mini.
Αν σε τρώει ακόμα παραπάνω βάλε και στα φώτα και φτιάξε ένα "δωμάτιο" στο Google Home με όνομα πχ "music room".

"hey Google Switch on Μusic Room" και όλα έτοιμα.
Χαχα. H πλάκα είναι ότι τώρα που μιλάμε είμαι σε συνάντηση έργου που φτιάχνουμε digital intelligent assistants


Ίσως γι αυτό θελω κουμπιά...
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Δεν χρειάζεται καμία βόλτα , ένα remote πάνω στο τραπεζάκι στο σαλόνι.
Άμα έχεις παιδιά, το θα αφήσω το remote στο τραπεζάκι και θα το βρω στο τραπεζάκι, είναι επιστημονική φαντασία 😄
Και με την καθαρίστρια το ίδιο ισχύει, αλλά πες έρχεται μια στο τόσο.

Φωνητικές δεν μου αρέσουν ούτε εμένα (για διάφορους λόγους), αλλά ό,τι μπορεί να μπει στο κινητό, μπαίνει στο κινητό.
 


Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Είναι ακόμα πιο απλά. Φωνητικές εντολές.
Μια φορά σετάρεις και τέλος μέχρι νεοτέρας.

Όσα έχω ήδη με φωνητική εντολή δεν τα αλλάζω με τίποτα.
Με φωνητική εντολή είναι το καλύτερο.
Μόνο μείον όταν κλείσει ο λαιμός σου και δε μπορείς να μιλήσεις ή όταν είσαι μπουκωμένος από τα κοκορέτσια.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top