Τι ρολόι φοράς;


Μηνύματα
440
Reaction score
770
το σημαντικότερο βέβαια είναι ααααααυτό
View attachment 246225
η συντριπτική πλειοψηφία των "μηχανικών" ρολογιών (ειδικά αυτά με τα 5ψήφια+ νούμερα στα ταμπελάκια) χρησιμοποιεί ETA μηχανισμούς στους οποίους κάνει κάποιες καστομιές (πχ αντίβαρο, διακόσμηση , γρανάζια κλπ) .

παπατζιλίκι δηλαδή , ντεμέκ ωρολογοποιία ελβετική και κλάιν μάιν.
Δεν είναι τίποτα άλλο από ένα κόσμημα το ρολόι , τίποτα άλλο, και αυτό από ευτελή υλικά σε σχέση με την παραδοσιακή κοσμηματοποιία (χάλυβας, άντε και τιτάνιο/ζαφείρι).

από ρολόγια είναι η seiko και οι υπόλοιποι.
Η φήμη των ελβετικών ρολογιών εδραιώθηκε λόγω της υψηλής ωρολογοποιίας, όχι λόγω των μηχανισμών μαζικής παραγωγής.
 


Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.615
Η φήμη των ελβετικών ρολογιών εδραιώθηκε λόγω της υψηλής ωρολογοποιίας, όχι λόγω των μηχανισμών μαζικής παραγωγής.
και ήταν αξιοθαύμαστο πως φτιάχνανε τόσο μικροσκοπικούς μηχανισμούς πριν 200 χρόνια με τα μέσα της εποχής.
αυτό αξίζει να πληρωθεί , αντίθετα όμως το να δώσεις 6000 για ένα rolex με μηχανισμό ETA που φοράει ένα ρολόι των 300 ευρώ , δεν είναι ωρολογοποιία.
γούστα
όπως είπε ο ζιζικος αξίζει γιατί είναι όμορφο , δεκτό και πάσο.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Είναι πολύ όμορφο. Αυτό αρκεί.

Από την ημέρα που ξεκίνησε ο πόλεμος έπαψα να τα φοράω, αλλά σήμερα θα κάνω μια εξαίρεση για να πω ότι υπάρχουν εξίσου όμορφα και ιδιαίτερα αυτόματα ρολόγια στη μισή τιμή από τα swatch (και μάλιστα αδιάβροχα και με inhouse μηχανισμό!)

 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
Δεν είναι τίποτα άλλο από ένα κόσμημα το ρολόι
Με αυτό το σκεπτικό μηδενίζεις ότι δεν είναι απολύτως χρηστικό, περίπου το 95% των προϊόντων στη Δύση. Κι όπως έχω πει, η ζωή αρχίζει εκεί που τελειώνει το αναγκαίο. :p

Αν θέλω να μιλήσω αντικειμενικά, στα 30+ χρόνια που ασχολούμαι με "ακριβά" επώνυμα ρολόγια είμαι συνολικά κερδισμένος. Δεν ξέρω άλλο χόμπι που βγάζει λεφτά. Όχι βέβαια ότι το κάνω γι' αυτό, αλλά είναι θετικό όταν θες να κάνεις μια αλλαγή ρολογιού που βαρέθηκες, να μπορείς να πάρεις "καλύτερο" και να σου περισσέψουν χρήματα.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
και ήταν αξιοθαύμαστο πως φτιάχνανε τόσο μικροσκοπικούς μηχανισμούς πριν 200 χρόνια με τα μέσα της εποχής.
αυτό αξίζει να πληρωθεί , αντίθετα όμως το να δώσεις 6000 για ένα rolex με μηχανισμό ETA που φοράει ένα ρολόι των 300 ευρώ , δεν είναι ωρολογοποιία.
γούστα
όπως είπε ο ζιζικος αξίζει γιατί είναι όμορφο , δεκτό και πάσο.
Εννοείται πως συμφωνώ, αλλά τα Rolex, όπως και άλλα ακριβά ρολόγια, τα αγοράζεις πρωτίστως για επίδειξη (ενίοτε και για επένδυση) και σίγουρα όχι για να βλέπεις την ώρα.
Μιλώντας για ελβετική υψηλή ωρολογοποιία αναφερόμουν σε μηχανισμούς tourbillon ή σε ρολόγια με εξεζητημένα complications, που δεν έχει να επιδείξουν κάτι ανάλογο άλλοι κατασκευαστές.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.531
Reaction score
37.730
....ααασχετο, κοιτατε την ωρα ή ετσι !? (αυτο το λεω καθοτι σημερα την ωρα την βλεπουμε παντου πχ κινητο, υπολογιστη κοκ)
υποσυνειδητα, κοιταγα ρολογια πριν κανα μηνα ...μετα σκεφτηκα οτι δεν κοιταω την ωρα σχεδων ποτε (αλλο οτι ειμαι καθηστερημενο μονιμα). 🐒
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.339
Reaction score
79.282
Έχει την πλάκα του, για όσο δεν υπάρχει διαθεσιμότητα. Όταν θα πάρουν όλοι, δεν θα το φοράει κανένας.
Δεν πρόκειται ούτε να στηθώ σε ουρές, ούτε να κάνω προπαραγγελίες κτλ.
Αν όμως περνάω κάποια στιγμή τον άλλο μήνα έξω από βιτρίνα SWATCH και τα δω, τι θα κάνω;

Μάλλον θα τσιμπήσω, και ας μείνει στο κουτί.
Μικρό μέγεθος για την σύζυγο βγαίνει κάποιο;
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.615
δέχομαι τα πάντα για τους σωστούς λόγους.
παίρνεις ρολόι των 15000 γιατί σου αρέσει πχ , δεν θα σου πω τίποτα αρνητικό , αν μπορείς και σου αρέσει με γεια και καλορίζικο.
μη μου κολλήσεις καμιά ταμπέλα μοναχά για να δικαιολογήσεις την αγορά (πχ υψηλής ωρολογοποιίας) γιατί θα σε κράζω ασχέτως πόσο αδιάφορο σου είναι.
αλλά τα Rolex, όπως και άλλα ακριβά ρολόγια, τα αγοράζεις πρωτίστως για επίδειξη (ενίοτε και για επένδυση)
πχ αυτό είναι μια λογική απάντηση και την δέχομαι. Δεν την ασπάζομαι βέβαια προσωπικά, με αφήνει αδιάφορο.

το άλλο το γαμάτο ανέκδοτο, αγοράζω ΙΧ με μεταπολιτική αξία , γελάνε και τα υπολείμματα λαδιού στην εισαγωγή.
 


Μηνύματα
440
Reaction score
770
Δεν πρόκειται ούτε να στηθώ σε ουρές, ούτε να κάνω προπαραγγελίες κτλ.
Αν όμως περνάω κάποια στιγμή τον άλλο μήνα έξω από βιτρίνα SWATCH και τα δω, τι θα κάνω;

Μάλλον θα τσιμπήσω, και ας μείνει στο κουτί.
Μικρό μέγεθος για την σύζυγο βγαίνει κάποιο;
Τα συγκεκριμένα είναι όλα 42άρια. Δεν δείχνουν όμως τόσο μεγάλα, λόγω της σχεδίασης της κάσας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
....ααασχετο, κοιτατε την ωρα ή ετσι !? (αυτο το λεω καθοτι σημερα την ωρα την βλεπουμε παντου πχ κινητο, υπολογιστη κοκ)
υποσυνειδητα, κοιταγα ρολογια πριν κανα μηνα ...μετα σκεφτηκα οτι δεν κοιταω την ωρα σχεδων ποτε (αλλο οτι ειμαι καθηστερημενο μονιμα). 🐒
Μαϊμού, ρολόι φοράω από τότε που με θυμάμαι, πρέπει να ήμουν 10 χρονό σκ@το όταν φόρεσα ρολόγι στον αριστερό καρπό.
Αν λοιπόν δεν έχω κάτι στο αριστερό καρπό, νιώθω γυμνό το χέρι...
Ακριβά όμως ρολόγια για να μη νιώθει ο καρπός γυμνός δεν αγόρασα ποτέ.
Άλλωστε δεν τα χρειάζομαι στις βραδινές εξόδους γιατί όλα τα καλά εστιατόρια που πααίνουν μερικοί μερικοί δεν προσφέρουν μπάμιες;):lolsign:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
αντίθετα όμως το να δώσεις 6000 για ένα rolex με μηχανισμό ETA που φοράει ένα ρολόι των 300 ευρώ , δεν είναι ωρολογοποιία.
Ειδικά η Rolex δεν φοράει ΕΤΑ.



Το Daytona 16520 του 88 είχε έναν πολύ τροποποιημένο Zenith μηχανισμό μέχρι που μερικά χρόνια μετά φόρεσε τον in house μηχανισμό.
 

Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.615
Ειδικά η Rolex δεν φοράει ΕΤΑ.



Το Daytona 16520 του 88 είχε έναν πολύ τροποποιημένο Zenith μηχανισμό μέχρι που μερικά χρόνια μετά φόρεσε τον in house μηχανισμό.
έχεις τα δίκια σου , έχει δικούς της εδώ και χρόνια.

πάρτε και έναν άλλο in house μηχανισμό

προσωπικά αν κάποια στιγμή μου την έδινε να πάρω ακριβό ρολόι κάπου εκεί θα κατέληγα. Τώρα βέβαια διανύω την περίοδο που θέλω ελαφρύ ρολόι και να μετράει τους παλμούς καιιιι τους ααα ναα στεναγμούς
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.531
Reaction score
37.730
@bretsos συνηθεια, φοραγα για χρονια, εκτος σαβατοκυριακα - μου το εκλεψαν (σαββατο 8-)) , και πλεων δεν φοραω-δεν το αντικατεστησα.
σαν ακσεσουαρ το θελω αλλα και για να μην κοιταω κινητο μια στις χιλιες που μπορει να βγω ραντεβου...τον χρονο τον μετραω με τσιγαρα παντως..:smoke:
-αντε ενταξη, απλα εχω θεση για ρολοι το καγκουρο απο το παλπ φιξιο.
Εστιατορια δεν παω ... γιατι δεν επιτρεπεται το καπνιζμα.
 


Μηνύματα
440
Reaction score
770
Με αυτό το σκεπτικό μηδενίζεις ότι δεν είναι απολύτως χρηστικό, περίπου το 95% των προϊόντων στη Δύση. Κι όπως έχω πει, η ζωή αρχίζει εκεί που τελειώνει το αναγκαίο. :p

Αν θέλω να μιλήσω αντικειμενικά, στα 30+ χρόνια που ασχολούμαι με "ακριβά" επώνυμα ρολόγια είμαι συνολικά κερδισμένος. Δεν ξέρω άλλο χόμπι που βγάζει λεφτά. Όχι βέβαια ότι το κάνω γι' αυτό, αλλά είναι θετικό όταν θες να κάνεις μια αλλαγή ρολογιού που βαρέθηκες, να μπορείς να πάρεις "καλύτερο" και να σου περισσέψουν χρήματα.
Επικερδής μπορεί να είναι και η συλλογή νομισμάτων.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.531
Reaction score
37.730
Υπάρχει και η συλλογή νομισμάτων, με τη μόνη διαφορά ότι αυτά δεν μπορείς να τα φορέσεις και να τα χαρείς!
...οχι πχια...τωρα μπορεις.. 🐒
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top