Τι ρολόι φοράς;

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Αυτό που έχω είναι το bumper του 1962, με κεντρικό δευτερολεπτοδείκτη, γαμήλιο δώρο στον πατέρα μου.

Γύρω στο 1971 το πήγε σε ρολογά στην Κέρκυρα γιατί έχανε πολύ.

Ο ρολογάς το ρύθμισε να χάνει μόνο ... 5 λεπτά την ημέρα και του έκανε και ένα μεγαλοπρεπές χάραγμα στην πλάτη προσπαθώντας να το ανοίξει.

Γύρω στο 1980 σταμάτησε να δουλεύει.

Εδώ στη Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω κάποιον αξιόπιστο. Καλά καλά δεν μπορώ να βρω κάποιον με εξειδικευμένο εργαλείο που να ανοίξει με ασφάλεια την πλάτη για να αλλάξει μπαταρία σε quartz.
οτι χρειαστεις πες μου να σε παραπεμψω στον ανθρωπο, κριμα να το εχεις τετοιο ρολοι να μην το φορας!
 


Μηνύματα
355
Reaction score
686
οτι χρειαστεις πες μου να σε παραπεμψω στον ανθρωπο, κριμα να το εχεις τετοιο ρολοι να μην το φορας!
Ευχαριστώ.
Στείλε, αν θέλεις, pm με στοιχεία επικοινωνίας.
 

Attachments


Μηνύματα
499
Reaction score
119
Καλησπέρα.
Να ρωτησω μήπως ξέρει κανείς, το ρολόι που φορά η πιτσιρίκα στη ταινία "A Quiet Place Part II' τι μάρκα είναι;;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Ο Ωροδείκτης στο Κολωνάκι έχει καλή φήμη στο service επώνυμων αυτόματων ρολογιών. Δεν θυμάμαι τις τιμές αλλά δεν είναι πολύ μακριά από την αντιπροσωπεία.

Να διευκρινίσω ότι ο πιο καλός τεχνίτης μπορεί να ταλαιπωρηθεί ή και να "χαλάσει" ένα καλό ρολόι αν δεν έχει τον κατάλληλο εξοπλισμό ή αν δεν έχει εμπειρία με συγκεκριμένες εταιρείες και μοντέλα.


Μου βρήκε ένα Explorer II 16570 του 2005 με 2400€ (με χαρτιά χωρίς κουτί) συν 200€ σέρβις. Σήμερα πωλείται 6-7000+€.
9.500€ το δίνεις εύκολα σήμερα.

Τα rolex έχουν ξεφύγει ως επένδυση, μάλλον λόγω ζήτησης από Κίνα.
Το 2012 καλοκοιτούσα το submariner no date με την κεραμική στεφάνη. Τα 6000 όμως που ήταν η τιμή αντιπροσωπείας μου φαίνονταν πολλά.
Σήμερα δεν το βρίσκεις μεταχειρισμένο σε τετραψήφιο κόστος…

H Rolex έχει τρελή ζήτηση για διάφορους λόγους.
Για τους μη μύστες επειδή είναι η πιο αναγνωρίσιμη μάρκα χωρίς ανάγκη επεξηγήσεων και η πιο εμπορεύσιμη στα μεταχειρισμένα.

Στο σημερινό χρηματιστήριο των ρολογιών η Rolex είναι (στα κλασικά μοντέλα) η πιο "φτηνή" εταιρεία της high κατηγορίας. Π.χ. το αντίστοιχο Submariner της Patek Philippe, το Nautilus, παίζει σε 6ψήφια ποσά, για να μην πούμε για τα Richard Mille η τα Jacob&Co.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.909
Καλησπέρα.
Να ρωτησω μήπως ξέρει κανείς, το ρολόι που φορά η πιτσιρίκα στη ταινία "A Quiet Place Part II' τι μάρκα είναι;;
Αυτό μόνο βρήκα:



Odo Schmeichel Flieger type B
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
...
H Rolex έχει τρελή ζήτηση για διάφορους λόγους.
...
Τεχνητή ζήτηση που έχει καταλάβει ότι πιάνει εδώ και περισσότερο από μια 10ετία.
Έχει καταντήσει πλέον κουραστικό ότι κανείς AD δεν έχει διαθέσιμο ούτε μισό ρολόι προς πώληση και πλέον έχουν βάλει και ταμπελάκι "For exhibition only" Κλαίν και οι ρέγκε.
Βέβαια, από την άλλη ένα Hulk (το καλό το ορθόδοξο) είχε αγορά 4.5Κ και πλέον ούτε με 30Κ δε βρίσκεις. Δεν υπάρχει άκρη...

Φρανκφούρτη, πάει ο αδερφός με κεραμικό σαμπ σε AD προς αναζήτηση νέου στόχου και πριν το καλημέρα, έπεσε προσφορά για αγορά του sub +4-5Κ από τη τιμή αγοράς του. Σε AD, στη Φρανκφούρτη!!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
Τεχνητή ζήτηση που έχει καταλάβει ότι πιάνει εδώ και περισσότερο από μια 10ετία.
Η έλλειψη δεν ήταν τεχνητή. Πράγματι αυξήθηκε η ζήτηση τα τελευταία χρόνια και στην πορεία "βολεύτηκε" και η Rolex.
Το ένα έφερε το άλλο. Αν επενδύσει για να καλύψει τη ζήτηση θα πέσουν οι τιμές και θα δυσαρεστηθούν οι πελάτες που αγόρασαν ακριβά. Δίκοπο μαχαίρι. Το ίδιο ισχύει και με την Patek.

Ένα σχετικό άρθρο:

 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.592
κρίμα... τι τραβάτε και εσείς...
είναι τελικά προνόμιο των γυναικών να είναι θύματα του καταναλωτισμού ή τελικά και οι άνδρες είναι άξιοι ανταγωνιστές;
Είμαι η αγαπημένη παρέα των γυναικών γιατί μιλάω στη γλώσσα τους και ασχολούμαι και με τα δικά τους θέματα (ρούχα, τσάντες, πλαστικές, botox). :biggrin:

Είναι φιλοσοφία ζωής. Η χαρά ξεκινάει από τα μη αναγκαία. Και η διαδικασία του shopping είναι σημαντικότερη από το προϊόν που αγοράζουμε. Άντε τώρα να συνεννοηθώ με κομμουνιστή... 😅
 


Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Αγαπη για τα ρολογια εχω ,θα ηθελα απο τα ακριβα ενα omega αλλα δεν το επιτρεπουν τα οικονομικα μου.
Εχω περιπου δεκα ρολογια με τελευταια προσθηκη ενα smart huawei gt2 και το παλαιοτερο ολων ειναι ενα casio dep 510.
Το εχω απο το 89 με εχει συντοφευσει σε ολες μου τις καταδυσεις για 4~5 χρονια και εγραφε και παρα πολυ σωστα το βαθος(δεν έχει και καποια αλλη χρηση ουτε χρονομετρο!!)και στο ψαροντουφεκο.Δεν βγαινει ποτε απο το χερι μου,και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο,μονο αλλαγη στις τεσσερις μπαταριες του καθε δυο με τεσσερα χρονια.Εχουν σβησει ολα τα γραμματα απο το στεφάνι του αλλα συνεχιζει ακαθεκτο!!!Απο τις φθηνες καθημερινες εταιρείες μου αρεσουν επισης τα storm watches.
IMG_20220316_113214_HDR.jpg
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ω ρε μανα μου κατι ρολογαρες !
καλα, δε φοβαστε με τοσα χιλιαρικα κρεμασμενα στο χερι σας ?
εμενα κανει 90 ευρω και φοβουμαι μη μπερδεψει σε καμια κουρμουλα
και το παρει ο δι@ολος και ηντα θα γενω μετα ...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.494
Παγκόσμια πρεμιέρα Omega x Swatch "Moonswatch"

Αυτό για το οποίο σχηματίστηκαν ατελείωτες ουρές σε Hong Kong, Sydney κι αλλού; :)

Ωραίο είναι! Με γεια!
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Αυτό για το οποίο σχηματίστηκαν ατελείωτες ουρές σε Hong Kong, Sydney κι αλλού; :)

Ωραίο είναι! Με γεια!

χαχαχα ναι, σε ευχαριστώ! Στο mall σήμερα η Swatch μπουτίκ άνοιγε στις 10, πήγα 9 παρά και ήμουν ο 80ός! Στο τσακ πρόλαβα να τσιμπήσω ένα από τα περίπου 100 διαθέσιμα κομμάτια.
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.382
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top