IFI zen stream

Μηνύματα
58
Reaction score
12
όταν έχετε σκληρό δίσκο συνδεδεμένο πρέπει το τροφοδοτικό να είναι 12V τουλάχιστον ή 15V.

o extra σκληρός θέλει τροφοδοσία.

και φυσικά να ελέγξετε να είναι συνδεδεμένο στην σωστή uSB θύρα για σκληρό δίσκο Και όχι στην έξοδο (USB transport).
Μα δεν θα έπαιζε αν ήταν άλλη θύρα πιέζουμε με το τροφοδοτικό του 15v 1.2 amper θέλει κάποιο άλλο?
 



Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Η κάτω θύρα usb είναι για to dac kai η πάνω για σκληρό σωστά?
Αν τα βάλω ανάποδα πεζει?
Για ποιο λόγο να το κάνεις αυτό ? Είναι σαφές ότι η κάτω θύρα είναι αυτή που θα οδηγηθεί προς το Ντακ.

Το θέμα με την ένταση και τα δυναμικά είναι πιθανότατα θέμα ρύθμισης στο μενού της έντασης. Κάνε αυτό που σου είπα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Επειδή μου κάνει μπούλινγκ ο αντιπρόσωπος εδώ δίπλα, μπορεί κάποιος να τσεκάρει αν το tidal android/iOS app κάνει το πρώτο MQA unfold σε σύνδεση με το stream μέσω tidal connect ;
 


Μηνύματα
33
Reaction score
45
Έκανα την αναβάθμιση και στο DAC μου (ifi Ione) το χρώμα από yellow έχει πάει σε green.
Ακούω μόνο από tidal !!
 

Μηνύματα
33
Reaction score
45
Και άλλη μία ερώτηση;
Αφού ακούω μόνο από tidal στα settings τού stream η θέση για το passthrough mqa πια είναι η σωστή !
Ευχαριστώ
 





Μηνύματα
27
Reaction score
16
Επειδή μου κάνει μπούλινγκ ο αντιπρόσωπος εδώ δίπλα, μπορεί κάποιος να τσεκάρει αν το tidal android/iOS app κάνει το πρώτο MQA unfold σε σύνδεση με το stream μέσω tidal connect ;
Ναι ρε παιδιά ,ας μας πει κάποιος,έχω ακριβώς την ίδια απορία με την σύνδεση tidal connect. Με το zen stream το λαμπάκι έιναι πράσινο μεχρι τα 24/96 και δεν μπορείς να καταλάβεις δειγματολειψία.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Ναι ρε παιδιά ,ας μας πει κάποιος,έχω ακριβώς την ίδια απορία με την σύνδεση tidal connect. Με το zen stream το λαμπάκι έιναι πράσινο μεχρι τα 24/96 και δεν μπορείς να καταλάβεις δειγματολειψία.

Έχει απαντηθεί πάλι, επειδή το DAC σας δεν είναι MQA, δεν μπορεί να διαχειριστεί παραπάνω δειγματοληψία.
To Zen Stream είναι bit-perfect transport, περνάει το σήμα στο DAC.
Αν το DAC, δεν κάνει rendering (1-2ο "ξεδίπλωμα") ή πλήρη αποκωδικοποίηση (Decoding και τα 3 "ξεδιπλώματα) , δεν θα έχετε ποτέ πλήρες MQA σήμα.
Στην περίπτωση σας, αρκείστε μόνο στο software πρώτο unfolding, της εφαρμογής Tidal. (Αλλά επουδενί, δεν έχετε το πλήρες Decoded MQA σήμα).
/ Επιπροσθέτως δείτε και το post #70

.
 

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Έχει απαντηθεί πάλι, επειδή το DAC σας δεν είναι MQA, δεν μπορεί να διαχειριστεί παραπάνω δειγματοληψία.
To Zen Stream είναι bit-perfect transport, περνάει το σήμα στο DAC.
Αν το DAC, δεν κάνει rendering (1-2ο "ξεδίπλωμα") ή πλήρη αποκωδικοποίηση (Decoding και τα 3 "ξεδιπλώματα) , δεν θα έχετε ποτέ πλήρες MQA σήμα.
Στην περίπτωση σας, αρκείστε μόνο στο software πρώτο unfolding, της εφαρμογής Tidal. (Αλλά επουδενί, δεν έχετε το πλήρες Decoded MQA σήμα).
/ Επιπροσθέτως δείτε και το post #70

.
Ξέρω ότι δεν μπορώ να έχω πλήρες decoded MQA σήμα,λόγω dac.
Καταλαβαίνω ότι το zen stream ότι παίρνει δίνει στο dac.
Η απορία μου έιναι άν από το κινητό μέσω tidal connect φεύγει τελικά σήμα έως 88,2 ή 96 khz(όταν παίζει ένα mqa αρχείο και κάνει η εφαρμογή tidal το πρώτο unfold) στο streamer ή υποβιβάζεται στα 44,1 λόγω της σύνδεσης tidal connect.
Το ρωτώ γιατί σε usb σύνδεση κινητού-dac το κινητό μου υποβιβάζει τα 88,2/96 σε 44,1 khz
Μέ άλλα λόγια δεν ξέρω αν φτάνει στο streamer 88,2/96 ή τελικά μέχρι 44,1 μέσω του tidal connect πάντα.
Δεν είμαι ειδήμων σε αυτά και ίσως ρωτάω κάτι προφανές,να με συμπαθάτε.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Με το Chromecast τι έγινε τελικά; Φάγαμε άκυρο;

Έχουν αφαιρεθεί οι αναφορές που υπήρχαν στη σελίδα του προϊόντος.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Με το Chromecast τι έγινε τελικά; Φάγαμε άκυρο;

Έχουν αφαιρεθεί οι αναφορές που υπήρχαν στη σελίδα του προϊόντος.
Δεν υπάρχουν νεωτέρα για αυτό.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Οδηγίες προς… ναυτιλλομένους

O συγκεκριμένος streamer δεν είναι συμβατός με τη Vodafone ή με ορισμένα Modems / Routers της συγκεκριμένης εταιρίας, (tidal.... Buffering στην περίπτωσή μου).
Οταν υποστηρίζεται VOIP γραμμή, o εξοπλισμός του συγκεκριμένου παρόχου (είναι πιθανό) να μην περιορίζεται σε ρόλο modem έτσι ώστε να επιτευχθεί bridge με ένα router του εμπορίου για να λυθεί το πρόβλημα, ( αν λυθεί ), με αποτέλεσμα τα πράγματα να μπλέκονται.
Σε σύνδεση με άλλους παρόχους π.χ. cosmote, όλα καλά.

Κατ’ άλλα, σημαντική ηχητική αναβάθμιση από ένα λαπτοπ – iPad κ.τ.λ.
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top