Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.930
Reaction score
3.734
Αναλυτικά

/dev/sda ο δίσκος των Windows ο οποίος δεν μας αφορά.

/dev/sdb1 το partition ESP του Gentoo
/dev/sdb2 το root του Gentoo

/dev/sdc2 το root του Debian

Κανονικά θα έπρεπε να έχω και ένα /dev/sdc1 σαν ξεχωριστό ESP στο Debian.

Μάλιστα έκανα στο "καπάκι" format διότι θεώρησα πως είχα κάνει λάθος στο partition. Τη δεύτερη φορά σιγουρεύτικα πως είχα διαγράψει εντελώς το δίσκο /dev/sdc και ξεκίνησα από την αρχή.

Έχω την απορία καθώς φοβάμαι πως αν αύριο κάνω format στο Gentoo για τον ΧΨΩ λόγο θα χάσω το Debian. Εκτός και αν το UEFI δουλεύει διαφορετικά. Δυστυχώς έχω μείνει ακόμη στο BIOS. Μόλις πέρυσι αγόρασα τον νέο υπολογιστή. Είχα σχεδόν 30 χρόνια με BIOS και δυσκολεύομαι τώρα. Επειδή έχω κάνει άπειρες μ@λακίες στη ζωή μου, εδώ και πολλά χρόνια δουλεύω με ξεχωριστους δίσκους για OS's και Data. Οπότε ξαφνικά γυρίζω σχεδόν 15 χρόνια πίσω με την κοινή ESP κατάτμηση.
Σε διαβεβαιώ ότι δεν είσαι ο μόνος με απορίες για το UEFI 🤣
Όπως υποθέτεις κι εσύ, το πιο πιθανό είναι ότι το Debian έχει γράψει μέσα σε υπάρχον ESP partition του sdb ή του sda.
Εάν βρεις που είναι γραμμένος ο κάθε bootloader, θα δεις από ποιο ESP εξαρτάται το κάθε λειτουργικό σου. Ένας μπακάλικος τρόπος για να φτιάξεις σίγουρα ESP στον sdc είναι να αποσυνδέσεις τους άλλους δύο στήνοντας το Debian. Επίσης μπορείς να παίξεις με το efibootmgr από linux ή το bcdedit από Windows.
Σου θυμίζω ότι μπορείς και να κάνεις mount το κάθε ESP και να δεις τι έχει μέσα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το debian ρωτάει που θα εγκατασταθεί ο grub. Τώρα δεν το έκανε. Μόλις εγκατέστησε τα πακέτα απλά έκανε επανεκκίνηση.

Μόλις πάω σπίτι θα δω ακριβώς τι γίνεται. Θα δοκιμάσω να κάνω unmount το partition του Gentoo και θα δηλώσω από την αρχή το ESP για τον τρίτο δίσκο. Το πολύ πολύ να πάρω το δίσκο στο χέρι. Άλλωστε η εγκατάσταση είναι νεα.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με το opensuse. Κάνεις εγκατάσταση με το yast και ντε και καλά να επιλέξει ήδη υπάρχουσα swap σε άλλο δίσκο. Βρε μαναρια μου εγώ αύριο θα διαγράψω τον άλλο δίσκο. Να μείνω χωρίς εικονική μνήμη; Και αν έχω κάνει hibernate να χάσω τα αρχεία μου;
 
Last edited by a moderator:

D

Deleted member 35

Guest
Σήμερα το έψαξα λίγο και είδα πως στο ESP του Gentoo έχει γραφτεί κανονικά και το Debian. Επειδή όπως έγραψα κάνω δοκιμές σήμερα έβαλα το Arch. Αυτό έφτιαξε τα πάντα όπως θέλω. Δηλαδή όλα τα αρχεία πάνε στο δίσκο του.

Δεν έχω κοιτάξει στα forums του Debian για λεπτομέριες.
 

gid

Μηνύματα
7.419
Reaction score
8.659
Βρε μαναρια μου εγώ αύριο θα διαγράψω τον άλλο δίσκο. Να μείνω χωρίς εικονική μνήμη; Και αν έχω κάνει hibernate να χάσω τα αρχεία μου;
Είναι απαραίτητο να κάνεις hibernate με το που θα βάλεις το λειτουργικό;

Βάλε το λειτουργικό χωρίς swap, φτιάξε swap file (αντί για swap partition) στο δίσκο του λειτουργικού, και μετά κάνε όσα hibernate θέλεις.
 

D

Deleted member 35

Guest
Είναι απαραίτητο να κάνεις hibernate με το που θα βάλεις το λειτουργικό;

Βάλε το λειτουργικό χωρίς swap, φτιάξε swap file (αντί για swap partition) στο δίσκο του λειτουργικού, και μετά κάνε όσα hibernate θέλεις.
Δεν κάνω τέτοια. Απλά το ανέφερα σαν τη λάθος τακτική που έχω συναντήσει στο Opensuse. Διάβασε μια έτοιμη swap partition και αποφάσισε να τη χρησιμοποιήσει αυτόματα. Ενώ κανονικά θα έπρεπε να φτιάξει τη δικιά του ή έστω να σε ρωτήσει. Παλιά το καταλαβαίνω που υπήρχε θέμα χώρου και θυρών. Τα τελευταία χρόνια όμως που τα κόστη είναι μικρά και έχουμε γεμίσει δίσκους δε θα έπρεπε να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αφού λέω στον εγκαταστάτη να χρησιμοποιήσει ΟΛΟ το δίσκο θα πρέπει να μη γράφει πουθενά αλλού.
 


D

Deleted member 35

Guest
ΟΚ, κάνε ό,τι νομίζεις. Σόρυ κιόλας.
Το παρεξήγησες. Εννοούσα πως δεν κάνω hibernate. Γενικά αποφεύγω να έχω ανοιχτά πράγματα ή εκκρεμότητες. Η στραβή ποτέ δεν ξέρεις πότε θα σου κάτσει. Απλά το έθεσα σαν απορία με το layout που επιλέγουν κάποιες διανομές.

Ίδιο θέμα είχα κάποτε και με την Fedora. Ντε και καλά να μου κάνει LVM. Δεν το πρόσεξα κατά την εγκατάσταση και μετά από λίγες μέρες που ήθελα να βάλω άλλη διανομή για δοκιμή έκανε πόση ώρα να διαγράψει το δίσκο. Τρόμαξα καθώς ήταν μηχανικός και φοβήθηκα μήπως χάλασε.

Στο κομμάτι του partition θα παίξω με τα defaults. Μια root partition και μετά ότι θέλει ο διανομέας από swap κτλ. Άλλωστε τα προσωπικά μου αρχεία είναι όλα σε άλλους δίσκους και δεν με νοιάζουν πολύπλοκα πράγματα. Έχω και κάποια έτοιμα αρχεία για το /etc και με μια απλή αντιγραφή τελειώνω.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
(ΟΚ, not so IT related, αλλά...) Ξέρει κάποιος τι έπαθε το site των ΕΛ.ΤΑ.; Έχει πάνω από έναν μήνα που δεν λειτουργεί.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.655
Reaction score
94.633
για τα ΕΛΤΑ έχω τις επιφυλάξεις μου
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.930
Reaction score
3.734
(ΟΚ, not so IT related, αλλά...) Ξέρει κάποιος τι έπαθε το site των ΕΛ.ΤΑ.; Έχει πάνω από έναν μήνα που δεν λειτουργεί.
Ό,τι είπαν οι από πάνω, αλλά προσθέτω ότι "έφαγαν" χοντρό hacκ τον Μάρτιο και πολλές υπηρεσίες έκαναν μήνες να αποκατασταθούν...
 

D

Deleted member 35

Guest
Την πάτησα σαν πρωτάρης. Δεν πρόλαβα να κάνω backup και έχασα το δίσκο. Το θέμα είναι πως ο δίσκος ΔΕΝ αναγνωρίζεται από τα windows. Το disc management μου ζητάει να φορμάρω το δίσκο.

Δεν έχω τίποτα σημαντικό μέσα. Πιο πολύ θέλω να δω τι ακριβώς είχα μέσα στο φάκελο με τα κατεβάσματα. Από το 2014 που έκανα format και πέρασα τα τότε Windows μέχρι και πρόπερσι τέτοιες μέρες που πήρα τον SSD είχα κατεβάσει άπειρο πράγμα. Από προγράμματα μέχρι PDF. Περισσότερο για το γαμώτο.

Τα υπόλοιπα τα κατεβάζω και πάλι. Ταινίες και σειρές ήταν.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.711
Την πάτησα σαν πρωτάρης. Δεν πρόλαβα να κάνω backup και έχασα το δίσκο. Το θέμα είναι πως ο δίσκος ΔΕΝ αναγνωρίζεται από τα windows. Το disc management μου ζητάει να φορμάρω το δίσκο.

Δεν έχω τίποτα σημαντικό μέσα. Πιο πολύ θέλω να δω τι ακριβώς είχα μέσα στο φάκελο με τα κατεβάσματα. Από το 2014 που έκανα format και πέρασα τα τότε Windows μέχρι και πρόπερσι τέτοιες μέρες που πήρα τον SSD είχα κατεβάσει άπειρο πράγμα. Από προγράμματα μέχρι PDF. Περισσότερο για το γαμώτο.

Τα υπόλοιπα τα κατεβάζω και πάλι. Ταινίες και σειρές ήταν.
Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ένα even με το get data back for ntfs.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Την πάτησα σαν πρωτάρης. Δεν πρόλαβα να κάνω backup και έχασα το δίσκο. Το θέμα είναι πως ο δίσκος ΔΕΝ αναγνωρίζεται από τα windows. Το disc management μου ζητάει να φορμάρω το δίσκο.

Δεν έχω τίποτα σημαντικό μέσα. Πιο πολύ θέλω να δω τι ακριβώς είχα μέσα στο φάκελο με τα κατεβάσματα. Από το 2014 που έκανα format και πέρασα τα τότε Windows μέχρι και πρόπερσι τέτοιες μέρες που πήρα τον SSD είχα κατεβάσει άπειρο πράγμα. Από προγράμματα μέχρι PDF. Περισσότερο για το γαμώτο.

Τα υπόλοιπα τα κατεβάζω και πάλι. Ταινίες και σειρές ήταν.
Αν τον κάνεις mount σε σύστημα με Linux, μπορεί να τον δει.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Accessdata ftk imager
Σε δισκους που τα windows τους βλεπουν να εχουν raw partitions, δουλεψε.
Το εχω δοκιμασει σε μηχανικους και ssd (sandisk, samsung, corsair).
 

D

Deleted member 35

Guest
Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ένα even με το get data back for ntfs.
Έβαλα το πρόγραμμα να δω τι παίζει. Για κάποιο περίεργο λόγο το partition table έχει γίνει Χιροσίμα. Τα Windows μου ζήτησαν chkdsk 2 φορές και έκαναν την πατάτα τους όπως το συνηθίζουν. Ρε φούστη μου στο ΔΙΚΟ τους σύστημα αρχείων.

Και το γαμώτο είναι αυτό. Έχω κόψει τα "παιχνίδια" με τους δίσκους εδώ και πολλά χρόνια. Κάτι λιγότερο από 20. Ήταν τότε που άρχισαν τα δεδομένα να αυξάνονται κατά πολύ και πλέον το γρήγορο backup-restore δεν ήταν λύση. Έβαλα δεύτερο δίσκο και μέχρι σήμερα πορεύομαι έτσι για ότι θέλω. Είτε δεδομένα είτε παιχνίδι με άλλα λειτουργικά. Από τότε που πήρα και τον πρώτο υπολογιστή με HW Virtualization έκοψα και τα πολλά πολλά με το physical layer. Παίζω με VMware Player και δεν φεύγω καν από τα Windows.

Αν τον κάνεις mount σε σύστημα με Linux, μπορεί να τον δει.
Θα το δοκιμάσω και αυτό. Αν και πριν 2-3 χρόνια που είχε σκάσει άλλος ένας δεν κατάφερα και πολλά. Δεν τον διάβαζε ούτε εκεί. Δοκίμασα και με κάποια εργαλεία που είχε μήπως και γίνει το θαύμα αλλά τίποτα. Βέβαια τότε είχα προειδοποιηθεί αρκετά πιο πριν και δεν με ένοιαζε. Τον είχα ήδη κάνει backup οπότε δοκίμασα όλα τα ματζούνια.
 

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
πριν κανα δυο μήνες τα τίναξε στικάκι usb που χρησιμοποιώ καθημερινά για να μεταφέρω αρχεία από και προς τη δουλειά.

Για να περιπλέξω τα πράματα, ήταν NTFS κλειδωμένο με bitlocker
Δεν το βλέπανε καν ούτε τα windows ούτε το linux, το βλέπανε μόνο σαν συσκευή, τίποτε άλλο, ούτε χωρητικότητα, ούτε filesystem,
ούτε το βλέπανε διάφορα προγράμματα τύπου partition tools, recovery tools κλπ.

Είχα backup 2-3 ημερών παλιό, αλλά θα ήταν λίγο μπελάς να ξαναβρώ-κάνω ανανέωση 4-5 αρχεία που είχαν αλλάξει.
Το στικάκι είχε περίπου 8,000 αρχεία που πάνανε περίπου 6 Gb.

αφού έχασα ένα απόγευμα, βρήκα τη λύση στο παρακάτω site, που ήταν 3-4 εντολές στην console των windows

https://www.isumsoft.com/windows-10/recover-files-from-inaccessable-encrypted-drive.html

(αρχικά δεν έβλεπα τίποτα από αρχεία εκεί που υποτίθεται τα επανέφερε, απλά έπρεπε να αλλάξω τα permissions των αρχείων).

Μου επανέφερε όλα τα αρχεία (ανάμεσα στα οποία και τα 4-5 που χρειαζόμουν) πλην περίπου 20-30 από τα 8,000 και τα οποία είχα ήδη στο backup.

Το στικάκι είχε βλάβη σε κάποιο τμήμα του που περιλάμβανε προφανώς το partition table κλπ αλλά οι υπόλοιπες πληροφορίες ήταν εκεί,

Ήταν εκπληκτικό γιατί αυτό που έγινε δεν το υποστηρίζανε καν προγράμματα recovery που δοκίμασα (πλην ενός που ήθελε 300 ευρώ και δεν είδα τι θα μπορούσε να κάνει)
 


Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
Στικάκι λόγω συνήθειας, το καταλαβαίνω. Αλλά γιατί όχι cloud;
είναι ίσως (υπογραμμίζω το ίσως) πιο εύκολο,
είμαστε πίσω από firewall
και επίσης κάποια προγράμματα θέλουν πρόσβαση σε τοπικό δίσκο
πχ χρησιμοποιώ καθημερινά το zotero με πάνω από 1500 annotated PDFs linked από το πρόγραμμα στο δίσκο R (το στικάκι), το πρόγραμμα προσφέρει δικό του cloud με πληρωμή, δεν ξέρω αν γίνεται εύκολα (και φθηνά) αλλοιώς

αλλά είναι υπό διαρκείς αλλαγές όλα αυτά
και έχω στο μυαλό μου την πιθανότητα χρήσης cloud (είτε κάποιας εταιρείας είτε το προσωπικό μου cloud πχ το NAS, Nextcloud, Syncthing) υπάρχουν υπέρ και κατά στο καθένα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.498
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top