Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)

D

Deleted member 35

Guest
Τα power lines για να δουλέψουν θέλουν ίδιο ρολόι. Δεν αναφέρεσαι σε πολυκατοικία αλλά σε μονοκατοικία, σωστά;

Εγώ έχω εδώ και χρόνια στο σπίτι χωρίς κανένα πρόβλημα και από διάφορες εταιρείες. Μάλιστα για ένα διάστημα έδινα και σε Vodafone TV που ο πατέρας μου το μετακινούσε από το σαλόνι στο υπνοδωμάτιο. Και μιλάω για το παλιό που δεν ήταν Android box.

Το καλύτερο τότε είναι σε πατάρι. Αν είναι ευρύχωρο δε θα έχεις θεμα.

Βέβαια αν δε θες καλώδια αλλά είσαι διατεθειμένος να δώσεις χρήμα πας σε λύση PLC και τελειώνεις. Χτυπάς μια λύση από την avm μα τα fritz box και ψιλοξενοιαζεις μέχρι να ρίξεις καλώδιο.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.921
Reaction score
3.722
Έλεγα μήπως κατέβαζα δίκτυο στην αποθήκη για να βάλω έναν υπολογιστή να κάνει τον σέρβερ.
Άρα ασύρματο δε μας κάνει γιατί εκτός των άλλων είναι τρίτος με υπόγειο.
Να αρχίσω να ανοίγω κουτιά στο κλιμακοστάσιο να περασω utp με τιποτα.
Powerlines δεν προτιμωνται για χρήση σέρβερ αλλά δεν είναι και το ίδιο ηλεκτρικό δίκτυο.

Τωρα αν χρειάζομαι γνώσεις πυρηνικού επιστήμονα για να περασω δίκτυο στο ραζιμ άστο,αν είναι ομως κάτι πιο εύκολο να το συζητήσουμε γιατί θα με βολεψει η πρόσβαση σε ένα πισι που δεν το έχω στα πόδια μου και δεν το ακούω :)
Όλες οι λύσεις που έχω υπόψη μου είναι "εξωτικές": δύσκολες, ακριβές, αναξιόπιστες ή συνδυασμοί αυτών.
Παρ' όλο που είναι διαφορετικό δίκτυο, ένα powerline έχει πιθανότητες να δίνει ταχύτητα συγκρίσιμη με αυτή που περιμένεις από το ραζίμ και σε μικρότερο κόστος. Εάν έχεις κάποιο ή μπορείς να δανειστείς για δοκιμή, αυτή θα ήταν η σύστασή μου.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τα power lines για να δουλέψουν θέλουν ίδιο ρολόι. Δεν αναφέρεσαι σε πολυκατοικία αλλά σε μονοκατοικία, σωστά
Σε πολυκατοικία αναφέρομαι αλλά έκανα ένα λάθος.Το ηλεκτρικό δίκτυο είναι το ιδιο καθως ρεύμα στην αποθήκη δίνει το ρολόι μου!
Το καλύτερο τότε είναι σε πατάρι. Αν είναι ευρύχωρο δε θα έχεις θεμα.
Μπορεί να το δοκιμάσω με powerlines στο πατάρι γιατί utp είναι δύσκολο να περασω.
ένα powerline έχει πιθανότητες να δίνει ταχύτητα συγκρίσιμη με αυτή που περιμένεις από το ραζίμ και σε μικρότερο κόστος. Εάν έχεις κάποιο ή μπορείς να δανειστείς για δοκιμή, αυτή θα ήταν η σύστασή μου.
Θα τα δοκιμάσω.Ετσι κι αλλιώς δε με ενδιαφέρει η ταχύτητα που θα μου δώσουν στο σερφαρισμα αλλά η επικοινωνία στο τοπικό δίκτυο και εκεί νομίζω δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Σε πολυκατοικία αναφέρομαι αλλά έκανα ένα λάθος.Το ηλεκτρικό δίκτυο είναι το ιδιο καθως ρεύμα στην αποθήκη δίνει το ρολόι μου!

Μπορεί να το δοκιμάσω με powerlines στο πατάρι γιατί utp είναι δύσκολο να περασω.

Θα τα δοκιμάσω.Ετσι κι αλλιώς δε με ενδιαφέρει η ταχύτητα που θα μου δώσουν στο σερφαρισμα αλλά η επικοινωνία στο τοπικό δίκτυο και εκεί νομίζω δεν έχουν κανένα πρόβλημα.
Γενικά τα PLC δίνουν αξιοπρεπείς ταχύτητες. Να ψάξεις για Gigabit.


Ξεκινάνε από τα 70€ και ανεβαίνουν. Αν δεν έχεις τίποτα τρελές απαιτήσεις νομίζω πως θα κάνεις δουλειά και με το φτηνότερο της αγοράς. Μιλάω πάντα για λογικές εργασίες του στυλ μοιράζω αρχεία και κάνω backup. Τώρα αν θες να στριμάρεις αρχεία BDrip σε 4-5 δωμάτια και ταυτόχρονα να κατεβάζεις μέσω inalan τότε δε νομίζω να σου κάνει τίποτα τέτοιο.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Προς το παρόν θα δοκιμάσω τα 7017 της TP-Link που είναι gigabit και έχω και αν δεν πάνε καλά θα δω μήπως πάρω καλύτερα.

Μιλάω πάντα για λογικές εργασίες του στυλ μοιράζω αρχεία και κάνω backup.
Αυτο!
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.490
Reaction score
5.639
Αν το βιάζεσαι πάρε το TP-Link.
Ειδάλλως δώσε παραγγελία και περίμενε το Belkin, είναι πιο σταθερά από τα TP-Link ( έχω δοκιμάσει και χρησιμοποιήσει και τις 2 μάρκες )
 

Μηνύματα
1.226
Reaction score
2.039
Γνωριζει καποιος για ποιο λογο εγιναν τα κουμπια ελεγχου του wmp τεραστια και πως τα επαναφερω σε κανονικο μεγεθος;
IMG_20220209_210741.jpg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.490
Reaction score
5.639
Λογικά έχει αλλάξει η ρύθμιση του Scaling στο Display Settings (δεξί κλικ στο κενό στο desktop, προτελευταία επιλογή αν είσαι σε ελληνικά :D )
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.949
Έχω λάβει ένα μυστήριο μέιλ. Από κάτι web sbk - Pk με ένα συνημμένο που γράφει πάνω Lottery.tif και δεν το ανοίγω. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι?
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.583
Reaction score
94.462


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.209
Reaction score
26.949
Λοταρία είναι, όλο και κάτι θα βγει.
Νταξ, σκαμ το πιθανότερο, δεν τίθεται θέμα να το φάω. Άλλο με απασχολεί. Να το ανοίξω, όπως με γαργαλάει η περιέργεια ή όχι, μη φάω κάναν ιό??
 

Μηνύματα
1.057
Reaction score
1.575
δε θα είχα περιέργεια,
αλλά αν είχα θα το άνοιγα σε έναν παλιό υπολογιστή που θα είχα
ή το πολύ σε έναν υπολογιστή που θα μπούταρα με ένα live cd με linux ή freebsd

σε windows μηχάνημα ή και σε mac που θα είχα για τη δουλειά ή καθημερινή χρήση,
δεν θα το άνοιγα
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.168
Το TIF είναι εντελώς απίθανο να έχει ιό, θα μπορούσε να δουλέψει μόνον αν υπάρχει ήδη πρόβλημα ασφαλείας στο πρόγραμμα που δείχνει τις εικόνες. Αλλά αν είναι IMG δεν πρόκειται για εικόνα, αλλά για image δίσκου και είναι μια χαρά εκτελέσιμο. Είσαι σίγουρος ότι το extension είναι .TIF κι όχι .TIF.IMG;
Και κάτι σχετικό:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top