New Home Cinema...in progress

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Στην θεση του μαυρου θα μπορουσε να μπει και ηχοδιαπερατη οθονη με τα ηχεια απο πισω και τα μηχανηματα στην γωνια

Την ΤV θα την εβαζα ακριβως εκει στον λοξο τοιχο με το πρασινο

Καμια φωτο απο τον χωρο?
Ήταν το πρώτο που σκέφτηκα αλλά επειδή δεν ψάχνει τέλειες λύσεις συν ότι ανεβάζει κόστος χωρίς λόγο, συν ότι χάνει το multi use με την ΤV. Οπότε δεν.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Παιδια σας ευχαριστω ολους τη συνεισφορα σας.Ο σχεδιασμος νομιζω οτι ειναι το πιο σημαντικο step.

Να πω εδω μερικες σκεψεις μου...Ειμαι σχεδον 40 και επειδη ασχολουμαι απο μικρη ηλικια με την τεχνολογια εχω καταληξει τι μου αρεσει και τι οχι...

Σιγουρα ειμαι fan της εικονας,μπορω να καταλαβω τα μαυρα μιας oled,τη διαφορα απο τα 30hz στα 60hz(οχι ομως στα 120) η την διαφορα των fps κτλ κτλ...Συγκρινοντας βεβαια την oled με μια led sony του 20 που εχω δεν ειναι οτι στη sony με χαλαει εικονα η δεν μπορω να δω ταινια

Τωρα στο θεμα του ηχου σιγουρα θελω immersion,καταλαβαινω τη διαφορα ενος ηχοσυστηματος απο μια ηχομπαρα αλλα σιγουρα δεν με ενδιαφερει το super duper ηχοσυστημα των 20k.Ενα συστημα 5.2.2 δηλαδη atmos με 2 ηχεια στην οροφη και 2 subs μου ειναι αρκετα.Σιγουρα ειναι καλυτερα τα 5.2.4 αλλα πηρα ενισχυτη περισυ και δεν εχω σκοπο ουτε να παρω καινουργιο και να πεταξω το παλιο ουτε να μπω σε διαδικασια να τον πουλησω γιατι απλα δεν εχω χρονο να μπω σε αναζητησεις παλι.

*Αν μπορω θεσω ενα παραδειγμα κατανοητο σε ολους ειναι οτι αν διαλεγα μια bmw θα επαιρνα μια 320 με 200 αλογα και οχι μια m3 με 400.Ο λογος ειναι οτι δεν τρεχω οποτε τα 400 δεν μου κανουν ειδικα οταν τα πληρωνω και δεν μου χαριζονται*

Αυτο ομως που σιγουρα εκτιμω περισσοτερο απ ολα ειναι να εχω την ανεση μου.Δηλαδη να καθομαι να βλεπω ταινια στο καναπε μου ξαπλωμενος και ας μην εχω ιδια αποσταση απ ολα τα ηχεια.

Υπο αυτο το πρισμα λοιπον και κοιτωντας το εξαιρετικο σχεδιο του φιλου @alexis αναρωτηθηκα αν μπορω να αραξω να δω μια ταινια μετα τη δουλεια η αν ερθει μια παρεα(η μελλοντικη οικογενεια)αν θα μπορουμε να κατσουμε στο καναπε και να δουμε ολοι μαζι και η απαντηση ειναι οτι δυσκολα χωραει εκει ενας σωστος καναπες.Σιγουρα ειναι το πιο σωστο απο αποψη ακουστικης αλλα αφενως ειναι πολυ κοντα για πανι και πολυ μακρια για την 65αρα οποτε ετσι χανω απ την εικονα που μ αρεσει τοσο και κερδιζω στον ηχο,που ειναι ενα κομματι που μπορω να κανω σκοντο...

Αυτο λοιπον που σκεφτομαι(προς το παρον γιατι εχω μεχρι την τριτη να αποφασισω που θα ερθει ο μαστορας) ειναι στο παρακατω σχεδιο να ντυσω με γυψοσανιδες ολο το διαμερισμα.Μαυρες στο ταβανι με ομορφες ledoταινιες ελεγχομενες με wifi και κρυφα spot.Κουρτινες οι οποιες θα απομονωνουν το χωρο του home cinema και θα συμβαλλουν στην αισθηση και γιατι οχι και στον ηχο.Μια diy πλατφορμα με σκαλοπατια στην οποια θα βαλω στη βαση ενα καναπε-κρεβατι(για να μπορω να φιλοξενω και καναν ανθρωπο η ακομα και να την πεφτω και γω) και λιγο πιο ψηλα 2-3 πολυθρονες για οποιον θελω αισθηση home cinema.Sound panels στους ηχους με κρυφο φωτισμο απο πισω.

Στην οροφη ηθελα να βαλω star ceiling(το γνωστο που βλεπουμε ολοι στα βιντεο) αλλα η διαδικασια ειναι λιγο περιπλοκη και δεν ξερω αν μπορει να γινει,το ψαχνω ομως.(αν εχει βαλει καποιος παιδια plz let me know)

Ενα μπαρακι + ψυγειο για αναψυκτικα (και μηχανη ποπ κορν?)

Ξεχωριστη διακοσμηση στο χωρο του pc με πολλα leds και διαφορα διακοσμητικα.Να μπορει να λειτουργει αυτονομα.

Εχω διαφορες ιδεες καθως εχω δει αρκετα βιντεακια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να υλοποιηθουν.

Απ ολα αυτα που εχω δει παντως αν διαλεγα ενα home cinema το οποιο θα ηταν ιδανικο για μενα θα ηταν αυτο.

Θα επανελθω αμεσα με screenshots για ιδεες και ερωτησεις....
project 2.jpg
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Αυτό το σπίτι, κουζίνα δεν έχει ;
Κρεβατοκάμαρα, δεν …..
Τι είναι ο χώρος πίσω από το λουτρό ;
Τι κουφό κενό είναι αυτό, ανάμεσα στην τοιχειοκολονα και το λουτρό ;
Στη λύση του @alexis , μπαίνεις στο σπίτι και πέφτεις πάνω στο ηχειο. ίσως και στο έπιπλο των μηχανημάτων.
Νομιζω ότι 3 διαφορετικά σεταπ είναι σπατάλη χρημάτων.
το ύψος του χώρου δεν επιτρέπει atmos. Αν κάνεις και ψευδοροφή ….
Εχεις χώρο, είναι κρίμα να μη βάλεις τον καναπέ σου στο κέντρο των 5/7 δορυφόρων
Εκμεταλλεύσου τα (. wall boundaries) περιμετρικά τσιμεντένια τοιχεια που σε περιβάλουν, για την τοποθέτηση των σαμπ (και της μπροστινής τριαδας)
Αποφάσισε το τελικό μέγεθος της οθόνης για να δούμε αν μπει στη βορινή ή νότια μεριά.

Μη βιάζεσαι για τα μαστόρια

Αυτά
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Ειλικρινα στο ευχομαι αλλα αν μελλοντικη οικογενεια συνεπαγεται παιδι η παιδια σε βλεπω αντι subs να βαζεις κουνιες και αλλαξιερες. Οποτε παιξε μπαλα τωρα που μπορεις γιατι μετα θα πεσει παντοφλα (γυναικα) η ανωτερα βια ( παιδι-α) .

Εξαρταται βεβαια το παιδι αλλα εμενα ας πουμε ειναι 2 και κατι ψιλα και επειδη αρνουμαι να πακεταρω και να τα παω αποθηκη ολα, μεχρι στιγμης εχει βαψει τα ηχεια με μπογιες και το ξυλο και τις σιτες, εχει κανει ενα μικρο σπασιμο στο ενα, εχει ξεκολλησει απο τον ενισχυτη το ποτ του volume και πρεπει να χει καταστρεψει καμια δεκαρια σιντι απο τις δαχτυλιες κτλ. Το καταλαβα εκ των υστερων οταν παω να βαλω κατι και κολλαει του θανατα. Επισης γρατζουνιες απο νυχια σε σιντι και ενισχυτη αβερτα. Τωρα εχει αρχισει και καταλαβαινει την δυναμη του και με κοιταει πονηρα και κουναει τα ηχεια για να δει αν μπορει να τα κουνησει η να τα ριξει κατω...

Ειναι μονο 2 ετων. Δε ξερω και δε θελω να μαθω τι θα γινει τα επομενα χρονια....σιγουρα δεν ειναι ολα τα παιδακια ταλιμπαν σαν τον δικο μου αλλα σε καθε περιπτωση μη σχεδιαζεις εναν τετοιο χωρο για οικογενεια. Δε γινεται. Μιλαω υποκειμενικα παντα. Απλα φιλικα στα λεω.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Τωρα στο θεμα του ηχου σιγουρα θελω immersion,καταλαβαινω τη διαφορα ενος ηχοσυστηματος απο μια ηχομπαρα αλλα σιγουρα δεν με ενδιαφερει το super duper ηχοσυστημα των 20k.Ενα συστημα 5.2.2 δηλαδη atmos με 2 ηχεια στην οροφη και 2 subs μου ειναι αρκετα.Σιγουρα ειναι καλυτερα τα 5.2.4 αλλα πηρα ενισχυτη περισυ και δεν εχω σκοπο ουτε να παρω καινουργιο και να πεταξω το παλιο ουτε να μπω σε διαδικασια να τον πουλησω γιατι απλα δεν εχω χρονο να μπω σε αναζητησεις παλι.
Ας ξεκινήσουμε από τα βασικά,
Αυτός ο ενισχυτής δεν κάνει για χομ σινεμά.
Σορρυ
Οτιδήποτε δεν υποστηρίζει Auro-3D Automatik και 4 κανάλια ύψους είναι για πέταμα.
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
να προσθεσω οτι η υπηρεσια βελτιωσης του ηχου κοστιζει 400 ευρω (Γερμανια)
απλη μεταφραση απο το γκουγκλ

Τοποθετηση

Το καλύτερο και το τέλος μιας εμπειρίας ήχου υψηλής ποιότητας είναι πρώτα και κύρια η σωστή τοποθέτηση μεγαφώνων ή/και υπογούφερ, καθώς και η επιλογή του σωστού καθίσματος στο δωμάτιο. Όλες οι εκτιμήσεις υπόκεινται σε καθαρές φυσικές αρχές που μπορούν να μετρηθούν και να αποδειχθούν επιστημονικά (εφόσον το επιτρέπουν οι εγκαταστάσεις).

σύνθεση

Όταν βρεθούν οι καλύτερες θέσεις στο δωμάτιο, το επόμενο βήμα είναι να ρυθμίσετε σωστά το σύστημα. Για να το κάνουμε αυτό, συνήθως δεν χρησιμοποιούμε τα προγράμματα αυτόματης βαθμονόμησης των AVR ή προκαταρκτικά στάδια όπως Audyssey, MCACC, Dirac κ.λπ., αλλά ρυθμίζουμε αυτές τις συσκευές χειροκίνητα.Πάνω απ' όλα, η διαχείριση των μπάσων μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά με τις χειροκίνητες ρυθμίσεις, γεγονός που οδηγεί σε βελτίωση του ήχου σε όλο το φάσμα συχνοτήτων.

Μέτρηση της τρέχουσας κατάστασης

Όταν βελτιστοποιηθούν οι ρυθμίσεις και οι ρυθμίσεις, λαμβάνονται διάφορες πραγματικές μετρήσεις των μεμονωμένων καναλιών και υπογούφερ στο δωμάτιο. Με τη βοήθεια αυτών των μετρήσεων, μπορούν να εντοπιστούν όλα τα αδύναμα σημεία του δωματίου, όπως λειτουργίες δωματίου, αντανακλάσεις, αντήχηση, αποσύνθεση κ.λπ. Χωρίς μέτρηση της τρέχουσας κατάστασης, σοβαρές και συγκεκριμένες συμβουλές και βοήθεια είναι σχεδόν αδύνατη, καθώς κάθε δωμάτιο, κάθε ρύθμιση και θέση καθίσματος καθώς και κάθε σύστημα πρέπει να προβληθούν και να αξιολογηθούν ξεχωριστά.

Ανάλυση των αποτελεσμάτων της μέτρησης

Οι μετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν αναλύονται με τη βοήθεια των συνθηκών του δωματίου, επιλύονται τα αδύναμα σημεία και έτσι αποκαλύπτεται πολύτιμο δυναμικό βελτιστοποίησης. Επιπλέον, αυτές οι μετρήσεις μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για περαιτέρω βελτιστοποίηση των χειροκίνητων ρυθμίσεων, όπως συχνότητες διαχωρισμού, χρόνοι λειτουργίας κ.λπ.

Προαιρετικά, εξωτερικά προϊόντα DSP μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν εδώ για περαιτέρω βελτίωση της εικόνας ήχου. Η γκάμα εκτείνεται από ένα απλό antimode έως ένα miniDSP 2x4HD έως ένα Trinnov ST2 Hifi - σύμφωνα με τις επιθυμίες και τις ιδέες σας.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μα ποιός ενισχυτής είναι;
Αν θελει την αφροκρεμα ας παρει εναν τρινοφ, αν δεν μπορει οικονομικα ας παρει καναν προ της ντενον ή μαραντζ αλλα θα πρεπει να ρθει καποιος να ρυθμισει το συστημα, με τα αυτοματα προγραμματα τυπου Audyssey δεν γινεται δουλεια.
με ντενον 2700 ας κατσει στα αυγα του.
Σορρυ
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Αυτό το σπίτι, κουζίνα δεν έχει ;
Κρεβατοκάμαρα, δεν …..
Τι είναι ο χώρος πίσω από το λουτρό ;
Τι κουφό κενό είναι αυτό, ανάμεσα στην τοιχειοκολονα και το λουτρό ;
Στη λύση του @alexis , μπαίνεις στο σπίτι και πέφτεις πάνω στο ηχειο. ίσως και στο έπιπλο των μηχανημάτων.
Νομιζω ότι 3 διαφορετικά σεταπ είναι σπατάλη χρημάτων.
το ύψος του χώρου δεν επιτρέπει atmos. Αν κάνεις και ψευδοροφή ….
Εχεις χώρο, είναι κρίμα να μη βάλεις τον καναπέ σου στο κέντρο των 5/7 δορυφόρων
Εκμεταλλεύσου τα (. wall boundaries) περιμετρικά τσιμεντένια τοιχεια που σε περιβάλουν, για την τοποθέτηση των σαμπ (και της μπροστινής τριαδας)
Αποφάσισε το τελικό μέγεθος της οθόνης για να δούμε αν μπει στη βορινή ή νότια μεριά.

Μη βιάζεσαι για τα μαστόρια

Αυτά
Η κουζίνα βρίσκεται εκεί που υπάρχει το κενό,δίπλα στο μπάνιο.παράλειψη στο σχέδιο που δεν παίζει ρόλο όποτε γιαυτο δεν το είπα.
Τωρα στις προδιαγραφές που δίνει η ίδια η Dolby αναφέρει τα 2.3m ελάχιστο ύψος.Γιατί να μην κάνει για atmos?

Τωρα οσο αναφορα την οθονη και τις θεσεις...

Ερωτηση:το μεγεθος της οθονης προβολης δεν εξαρταται απο την αποσταση θεασης?
Με αυτο το σκεπτικο οσο πιο κοντα παει ο καναπες τοσο λιγοτερες ιντζες μπορω να προβαλω στο πανι.Κερδιζω στον ηχο οντως αλλα οπως προειπα αν ιεραρχουσα τα θελω μου θα εβαζα 1.εργονομια και ανεση 2.ιδανικη εικονα 3.ιδανικος ηχος

Ο ηχος λοιπον ερχεται σε 3η μοιρα σε σχεση με τα αλλα δυο.Τουλαχιστον ετσι οπως το αντιλαμβανομαι εγω

Αν λοιπον υοθετησω τη λυση του αλεξη πως απ τον ιδιο καναπε θα βλεπω σε μια τηλεοραση 65 inch το ιδιο καλα με ενα πανι 120 ιντσων?Προφανως ειτε η τηλεοραση θα ειναι πολυ μακρια ειτε το πανι πολυ κοντα.

Δεν βγαινουν τα μετρα για να εκμεταλλευτω και την τηλεοραση,και τον προτζεκτορα και το pc ΜΕ το ιδιο ηχοσυστημα.
Αν κανω λαθος ειμαι ολο αυτια να ακουσω την αντιπροταση.Απλως οποιος μπει στο κοπο να προτεινει κατι θα τον παρακαλεσω να λαβει υποψιν του αυτα που εξηγω στα ανωτερω posts.

Αν θελει την αφροκρεμα ας παρει εναν τρινοφ, αν δεν μπορει οικονομικα ας παρει καναν προ της ντενον ή μαραντζ αλλα θα πρεπει να ρθει καποιος να ρυθμισει το συστημα, με τα αυτοματα προγραμματα τυπου Audyssey δεν γινεται δουλεια.
με ντενον 2700 ας κατσει στα αυγα του.
Σορρυ
Δεν θελω να παρω την αφροκρεμα ουτε επιθυμω καποιος να ερθει να μου ρυθμισει τον ηχο και ευτυχως δεν ειναι οικονομικος ο λογος.Για σενα μπορει να αρκουν τα 4 καναλια υψους για να το θεωρησεις home cinema,για καποιον αλλον τα 14 αλλα για μενα ειναι αυτο που εξηγω αναλυτικα στα posts μου.Δεν διαπραγματευομαστε αν θα αλλαξω ενισχυτη,αν θα βαλω 4,8 η 16 ηχεια η αν θα ερθει καποιος στο σπιτι για τις ρυθμισεις.Θα καθομουν στα αβγα μου αν ηθελα να φτιαξω ενα συστημα αναφορας και ζηταγα τροπους να τον κανω με τον 2700.Δεν λεω πουθενα κατι τετοιο.

Μα ποιός ενισχυτής είναι;
ειναι ο denon 2600h που βγαζει 7.2 dolby atmos ηχο

φιλε @toolman επειδη το εχω δει το εργο και τη μυριζομαι τη δουλεια αυτος ο χωρος που θελω να στησω ειναι ενας χωρος κατω απ το σπιτι μου ο οποιος θα χρησιμοποιηθει για αυτο ακριβως το σκοπο.Οταν κοιμαται η φαμιλια να κατεβαινω να κανω τα γουστα μου χωρις να με ενοχλει κανενας :)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Τι εννοείς αν πλησιάσεις πρέπει να μικρύνει το πανί (οθόνη προβολής).

Η γωνία θέασης εξαρτάται από το μέγεθος και την απόσταση από την οθόνη.
Αλλά υπάρχουν μεγάλα περιθώρεια.

Μπορείς να έχεις και 120" οθόνη στα 2.8μ
 

Μηνύματα
28
Reaction score
22
Ναι αλλά άμα βλέπεις 120 ”από τα 2.8 μέχρι θα είναι δυσάρεστο όπως και το να κάθεσαι στο σινεμά πρώτη σειρά.Απ ότι ξέρω για κάθε διάσταση οθόνης υπάρχει η ιδανική απόσταση.Επομένως για να υπολογίσεις πόσες ίντσες θα βγάλεις,υπολογίζεις την απόσταση που έχεις πας στο τύπο και βγάζεις τις ίντσες…Τουλάχιστον κάτι τέτοιο έχω καταλάβει
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Ναι αλλά άμα βλέπεις 120 ”από τα 2.8 μέχρι θα είναι δυσάρεστο όπως και το να κάθεσαι στο σινεμά πρώτη σειρά.Απ ότι ξέρω για κάθε διάσταση οθόνης υπάρχει η ιδανική απόσταση.Επομένως για να υπολογίσεις πόσες ίντσες θα βγάλεις,υπολογίζεις την απόσταση που έχεις πας στο τύπο και βγάζεις τις ίντσες…Τουλάχιστον κάτι τέτοιο έχω καταλάβει
Μόνο δυσάρεστο δεν είναι.
Σωστά ρυθμισμένος προβολέας + σωστός χώρος + σωστό μέγεθος/απόσταση (viewing angle) = απόλαυση.

Για κάποιους ίσως είναι λίγο (περισσότερο πιθανόν για γυναίκες) οριακό το μέγεθος, οπότε στα 2.8μ παίζεις safe στις 100-110".
Εκτός ορίων οι 120" είναι στα 2.6m που είναι γωνία πάνω από 53 μοίρες (πάλι εντός προδιαγραφών, απλά είναι στο όριο του "κουραστικού" για αρκετό κόσμο).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Η πρόταση μου αφορά βοηθητικό χώρο και όχι κύρια κατοικία. Αυτό κατάλαβα από τα λεγόμενα και το σχέδιο. Αν ήταν η κύρια κατοικία η πρόταση θα ήταν πολύ διαφορετική. Και όπως γράφει παρακάτω σωστά κατάλαβα.

Θα πρότεινα οπωσδήποτε 4 ηχεία ύψους, έστω και αν τα δύο θα είναι αναμονές. Χώρος και τρόπος υπάρχει. Ας γίνει χρήση του παρόντος ενισχυτή και όταν αργότερα αλλαχθεί θα είναι έτοιμα.

Στο θέμα εικόνα - οθόνη - TV εμμένω στην αρχική μου τοποθέτηση και πιστεύω πως αν η τηλεόραση δεν είναι στο βασικό immersive σύστημα εν καιρό θα το μετανιώσεις.
Σχετικά με την απόσταση, στην τελική πάρε την μεγαλύτερη TV που μπορείς - μπαίνει στο χώρο, βάλε και μια βάση να την τραβάς έξω και θα είσαι μια χαρά. Έπεσαν στα μάτια μου 83"αρες 4K κάτω από 2000€.

Στο θέμα μεγέθους - απόστασης ο @billpeppas μια χαρά τα λέει.
Και εφόσον είσαι υπέρ της εικόνας περισσότερο από τον ήχο, ΠΡΈΠΕΙ, να φωνάξεις επαγγελματία να δει το χώρο και να σου προτείνει οθόνη και προτζέκτορα, και ΒΕΒΑΙΑ calibration. Και ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ σωστή κατασκευή ώστε να εκμεταλλευτείς τον χώρο και τα χρώματα του υπέρ της εικόνας. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρεις αυτό που θες (στη λογική ότι είσαι της εικόνας). Ο γυψοσανιδάς να περιμένει όσο χρειαστεί, αλλιώς θα κάνεις πράγματα που θα μετανιώσεις. Οπτικά και χρηματικά.

Εμμένω επίσης και στο αρχικό μου σχέδιο καθώς θεωρώ σπατάλη χρημάτων την δημιουργία τριών χώρων για σχετικά ίδια χρήση. Και τα τρία θα αφορούν την οπτικοακουστική ψυχαγωγία, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να είναι σε διαφορετικά σημεία. Μοναδικό αλλά αν θα έψαχνα το reference και στα τρία.

Κλείνοντας, και μετά και την πρόσφατη τοποθέτηση σου, πιστεύω πως το κατασκευαστικό κομμάτι έχει μεγαλύτερη σημασία από αυτό της επιλογής των συσκευών, οπότε η βιασύνη δεν θα φέρει τα ποθητά αποτέλεσμα.

Υγ: βάλε ένα ταβάνι στο κόστος αλλιώς σοβαρή δουλειά δεν γίνεται.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Απ ολα αυτα που εχω δει παντως αν διαλεγα ενα home cinema το οποιο θα ηταν ιδανικο για μενα θα ηταν αυτο.
Αυτό όμως εκτός του ότι είναι κλειστό δωμάτιο για συγκεκριμένη χρήση, έχει in wall ηχεία και acoustical transparent screen.

Αν θέλεις κάτι τέτοιο αλλάζουν όλα.
Επίσης, εδώ και αν θες επαγγελματίες. Από το design, μέχρι κατασκευές, installations, και, και, και....
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Βιασύνη και μη διαλακτικότητα βλέπω.
Πεταμένα λεφτά προβλέπω :D

Ειδικά αν μπουν τα μαστόρια δίχως ξεκάθαρο και σωστό πλάνο.
Μια που θα μπει η γυψοσανίδα, και μια που θα σμπαραλιαστεί σε 100 σημεία με αμφίβολο κιόλας αποτέλεσμα αφού ανάθεμα αν θα είναι σε σωστά σημεία τα joints και τα ενισχυμένα σημεία για studs
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εκτός ορίων οι 120" είναι στα 2.6m που είναι γωνία πάνω από 53 μοίρες (πάλι εντός προδιαγραφών, απλά είναι στο όριο του "κουραστικού" για αρκετό κόσμο).
Α, γεια σου! 👍
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Θα συμφωνήσω με όλους τους φίλους που απάντησαν και για τις προτάσεις τους. Όμως θα συμφωνήσω και με το φίλο μας που απλά θέλει να φτιάξει ένα χώρο με κλασσικό στήσιμο κατά dolby. Δεν μπορούμε όλοι είτε λόγω χώρου, είτε λόγω χρημάτων η ακόμα και φιλοσοφίας να φτιάξουμε τον απόλυτο immersive χώρο. Οπότε μην αφοριζετε την λογική του. Όλοι έχουν δικαίωμα στο όνειρο και ας μην είναι το βέλτιστο. Φίλε Wspr προχώρα με μεράκι αυτό που θες και θα σου αρέσει και με 2 sub αρκεί ο χώρος να σε γεμίζει να περνάς χρόνο μαζί του. Εγώ λόγω παντόφλας ο χώρος μου δεν με γεμίζει και καταλαβαίνω ότι δεν περνώ το χρόνο που θα ήθελα σε αυτόν ακόμα και αν είχε 11 ηχεία και άλλα τόσα subs. Εκτός από τον ήχο παίζει μεγάλο ρόλο η διαμόρφωση του χώρου.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Προσωπικά δεν προσπαθώ να πιέσω για reference κατάσταση καθώς είναι κάτι που δεν τον ενδιαφέρει.

Πρέπει όμως να καταλάβει ότι εφόσον υπάρχει έστω και ένα Χ level ενδιαφέροντος σε κάποιο σημείο την οπτικοακουστικής ψυχαγωγίας (εικόνα στην περίπτωση μας), πρέπει να μπει επαγγελματίας. Όχι για να του δώσει το reference, αλλά για να πάρει τα μέγιστα από αυτά που του επιτρέπει ο χώρος και η τσέπη. Μόνος του δεν θα πάρει τίποτα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top