Νεο Dune HD Real Vision 4K

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Δοκίμασα ταινία 4Κ στον παλιό υπολογιστή μου κι απ ό,τι κατάλαβα δεν τη σηκώνει η κάρτα γραφικών, η ταινία κόλλησε στην εικόνα μόνο ήχο άκουγα, πως θα ξέρω τώρα εγώ οι υπότιτλοι ότι θα ταιριάζουν χωρίς να χρειάζεται να βγάζω - βάζω δίσκο στο dune για να σιγουρευτώ;
Subtitle workshop με K-lite codec full pack. Αλλιώς μετακινείς χρονικά τους υπότιτλους από το μενού του Dune.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Χαιρετώ και πάλι την παρέα, επισυνάπτω φωτό να μου σχολιάσετε τι βλέπετε και μετά θα σας ρωτήσω για τυχόν ρυθμίσεις τις οποίες θα πρέπει να προσέξω.
Χαλάστηκα λίγο πάντως με το θέμα βιβλιοθήκης, έχει κάποιες χρήσιμες πληροφορίες και στήσιμο το Yadis (ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σ αυτό το player), πέραν των περισσότερων πληροφοριών ήταν παραμετροποιήσιμο σε όλες τις πληροφορίες του, έγραφα ό,τι εγώ ήθελα αν κάτι δεν μ άρεσε, έβαζα εγώ ό,τι φωτό για εξώφυλλο ή background ήθελα, οι δύο φωτό είναι σύγκριση Yadis vs My Collection.
Ξέρω ότι θα μου πείτε ότι το τελευταίο έχει τρέιλερ, πληροφορίες για τους ηθοποιούς κι άλλα τέτοια, αλλά εγώ θέλω να ξέρω η ταινία που θα βάλω, είναι Atmos ή Dts, τι αρχείο είναι κι άλλες λεπτομέρειες, οκ θέμα συνήθειας θα μου πείτε, θα δούμε.
Πείτε μου τη γνώμη σας για τις φωτό γιατί θέλω να το συζητήσουμε.

1652464863891.jpg
1652466637199.jpg
1652466186326.jpg
1652466193805.jpg

1652462498778.jpg
1652464815404 (1).jpg
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Κάποιος έλεγε τις προάλλες στο avs ότι με το yaDIS δεν μπορούσε να δει BR folder με seamless branch.

Δοκιμασε το δεν χάνεις κάτι.

Αν έχεις συνηθίσει στις πληροφορίες του Kodi και του yaDIS, η βιβλιοθήκη του Dune είναι γτπ..

Γιατι έχουν διαφορές τα screens στα χρώματα?
Τι έχεις κάνει?
Τι βλέπουμε?

ΥΓ:Δοκίμασε να ενεργοποιήσεις το VS10 και βάλε μια SDR ταινία.. 😉

ΥΓ2 : Διάβασε και λίγο εδω
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Λοιπόν, στις δύο πρώτες με τον Τομ Κρουζ, η πάνω είναι ταινία 4Κ dolby vision στο real vision, η από κάτω είναι αρχείο BD Remux 1080 στο dune hd base 3d, το ίδιο και στις από κάτω εικόνες, η πάνω που είναι πιο φωτεινή είναι απ το 1080 κι η από κάτω είναι η 4Κ κι ερωτώ:
1) Πως είναι δυνατόν η 1080 στο 15 η φωτεινότητα της τηλεόρασης να είναι πιο φωτεινή απ την 4Κ dolby vision με τη φωτεινότητα στο μέγιστο.
2) Πως γίνεται η 1080 να είναι πιο ευκρινής απ την 4Κ, πρέπει να το δείτε από κοντά για να το πιστέψετε, στο 1080 αρχείο μετράς τις τρίχες στο μουστάκι και το πηγούνι του Τομ Κρουζ και ξεχωρίζεις τις γκρίζες απ τις μαύρες, στο 4Κ αρχείο στο νέο player θολούρα.
3) Πως γίνεται στο αρχείο 1080 οι τόνοι δέρματος να είναι σωστοί, φυσικότατοι και στο 4Κ να έχουν μια αφύσικη κοκκινίλα, ένα τόνο περίεργο.

Να έπεσα στην περίπτωση αρχείου που στο 4Κ η μεταφορά είναι για τον π.... καβάλα;
Να έχω τίποτα λάθος ρυθμίσεις; Μάλλον το πρώτο βλέπω ως πιθανόν αλλά τι να λέμε τώρα, θα πρέπει να βρω κι άλλες ταινίες απ τις 120 που έχω αποθηκευμένες στο dune hd base σε 4Κ να τις δοκιμάσω στο νέο player, το σίγουρο είναι ότι το Oblivion 1080 τα σπάει, το 4Κ dolby vision μάλιστα είναι για τα μπάζα.

Μιχάλη δες επάνω τις πληροφορίες που έχει το Yadis, είναι η τελευταία φωτό έναντι του My collection στην πρωτελευταία φωτό.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Προσωπικά οι ταινίες σε Dolby Vision δεν με ενθουσιάζουν. Από όπου και αν τις δω, είτε από το Oppo, είτε από το Dune, είναι σαν να είναι σε ένα χρώμα sepia. Η εικόνα όμως έχει πολύ περισσότερη λεπτομέρεια σε DV. Δεν ξέρω αν τα προβολικά χρειάζονται άλλες ρυθμίσεις σε DV και ποιες.

Αντίθετα, οι 4Κ με HDR είναι πολύ καλύτερες τόσο σε προβολέα, όσο και στην LG Oled, με μια δυναμική αντίθεση που ευχαριστιέσαι το 4Κ.

Όσο για την βιβλιοθήκη, προτιμώ σαφώς την ευκολότερη διαδικασία του Dune, από το χειροκίνητο και χρονοβόρο πέρασμα κάθε πληροφορίας στο yadis με το χέρι
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Προσωπικά βλέπω τα πάντα όλα σε DV αλλά σε Led TV με full array και Local diming πάντα στο High.

Ποτέ δεν είδα αυτό που αναφέρει ο @rose.athens.
Μια μειωμένη φωτεινότητα υπάρχει έναντι του HDR.

Για τις διάφορες στο Oblivion ίσως φταίει το ότι δεν είναι native 4k.

@K. ROMPOTIS από άποψη ρυθμίσεων για HDR και DV να έχεις πάντα local diming - High, όπως και Extended Dynamic Range - High.

Παρεμπιπτόντως, το δικό μου Real Vision, (με το οποίο είχα κάποια προβλήματακια, τα οποία είχα γράψει κι εδω) θα μείνει μόνιμα στο service center στην Λετονια..
Μου το αντικατέστησαν εντός εγγύησης.

Είχε θέμα στο Lan port.
Ειναι ήδη καθοδόν..
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Μιχάλη τι εννοείς δεν είναι "native"? Κοίτα λίγο τα στοιχεία του, κι έκανα και λάθος δεν είναι dv, είναι hdr10.





IMG_20220514_003203.jpg
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Αν εχετε δυνατοτητα μεγεθυνσης οι πανω εικονες ειναι το 1080, οι κατω ειναι το 4Κ, επεσα στην περιπτωση οσον αφορα τη μεταφορα;



IMG_20220514_005925.jpg
IMG_20220514_005122.jpg
IMG_20220514_005735.jpg
IMG_20220514_005037.jpg
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μα αυτό λέω τόση ώρα και μηνύματα, μακράν καλύτερο το 1080, μπαρούφα η μεταφορά του 4Κ;
Πουθενά δεν έχω πετύχει καλύτερη εικόνα σε 1080 σε σύγκριση με 4Κ HDR. Θα ψάξω το Oblivion σε 4Κ, που δεν το έχω, και θα σου πω.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Πολλές φορές το από ποιο region προέρχεται το BR έχει μεγάλη σημασία.

Έχει τύχει πχ το Γιαπωνέζικο να εχει καλύτερη μεταφορά από το CEE η το Αμερικανικό..
Μάλλον αυτό είναι το θέμα εδώ.


Native εννοώ να έχει γυριστεί αρχικά σε 4K και να μην είναι upscale.


EDIT:

Έψαξα το θέμα στα σωστά στέκια και όντως το UHD που υπάρχει στην αγορά είναι γτπ εναντι του 1080p.
Υπάρχει ολόκληρο θέμα με comparison screens και συζήτηση επ αυτού...

Και όπως ανεφερα απο πάνω ΔΕΝ είναι native αλλά upscale 4K

Oblivion 2013 Blu-ray 1080p AVC DTS-HD MA 7.1-DIY (28636 kbpskbps)
vs
Oblivion 2013 2160p EUR UHD Blu-ray HEVC TrueHD 7.1 (55028 kbps)

1080p BD significantly better imo. I haven't seen the UHD during playback with HDR, but I can't imagine that the benefits of HDR would offset its blurrier softness with less detail cp the BD. I don't think that there's one set where the UHD is better.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Ωραίος, ευχαριστώ Μιχάλη, τώρα δύο άλλες απορίες.
1) Το player το χω σε standby mode όταν το κλείνω, μ αρέσει πως δείχνει την ώρα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν όπως είναι αποσυνδέσω τον σκληρό θα έχει πρόβλημα να πρέπει να του κάνω κάποιο safe remove ή να κλείνει εντελώς το player?
Επίσης αν όπως είναι σε standby mode το βγάλω απ την πρίζα πειράζει;

2) Eχω από κάτω το παλιότερο Dune και προκαταβολικά λέω δεν το παροπλίζω, έχει 150 ταινίες αποθηκευμένες στον σκληρό του και θα μείνει ως έχει αλλά πλέον και με τα δύο τηλεχειριστήρια "ακούνε" και τα δύο player, υπάρχει τρόπος να τ απομονώσω έτσι ώστε το καθένα να δουλεύει με το δικό του ώστε να μη χρειάζεται το ένα να το έχω εκτός ρεύματος;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ωραίος, ευχαριστώ Μιχάλη, τώρα δύο άλλες απορίες.
1) Το player το χω σε standby mode όταν το κλείνω, μ αρέσει πως δείχνει την ώρα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Αν όπως είναι αποσυνδέσω τον σκληρό θα έχει πρόβλημα να πρέπει να του κάνω κάποιο safe remove ή να κλείνει εντελώς το player?
Επίσης αν όπως είναι σε standby mode το βγάλω απ την πρίζα πειράζει;

2) Eχω από κάτω το παλιότερο Dune και προκαταβολικά λέω δεν το παροπλίζω, έχει 150 ταινίες αποθηκευμένες στον σκληρό του και θα μείνει ως έχει αλλά πλέον και με τα δύο τηλεχειριστήρια "ακούνε" και τα δύο player, υπάρχει τρόπος να τ απομονώσω έτσι ώστε το καθένα να δουλεύει με το δικό του ώστε να μη χρειάζεται το ένα να το έχω εκτός ρεύματος;
1. Κανενα πρόβλημα σε όλα τα ερωτήματα.

2. Δυστυχώς θα πρέπει να απομονωσεις το ir blaster από αυτό που δεν χρειάζεσαι με λίγη ταινία.
Ή κάνε power off από τον διακόπτη του 3D.

Εγω πχ με το το HD Max έκανα power off.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Αλλη ερώτηση, έψαξα αλλά δεν βρήκα ρύθμιση η οποία σε αρχείο 1080 να το κάνει upscale το dune σε 4Κ να το δίνει έτοιμο στην τηλεόραση, υπάρχει;
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Αλλη ερώτηση, έψαξα αλλά δεν βρήκα ρύθμιση η οποία σε αρχείο 1080 να το κάνει upscale το dune σε 4Κ να το δίνει έτοιμο στην τηλεόραση, υπάρχει;
Auto resolution OFF.

Η default ρύθμιση δλδ.

Χρεωνω κανονικά εγώ, καφέδες, γλυκά κτλ... :drinks:
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Auto resolution OFF.

Η default ρύθμιση δλδ.

Χρεωνω κανονικά εγώ, καφέδες, γλυκά κτλ... :drinks:
Εχει ξεφύγει ο λογαριασμός μάστορα, :roflmao:

Και για να μην αδικούμε, και για άλλη μία ψυχή (που έκανε like) έχει ξεφύγει ο λογαριασμός αλλά είναι ντροπαλός και βοηθάει απ το παρασκήνιο...
 
Last edited:

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
VS10 δοκίμασες?

Δοκίμασε σε ένα 1080p.
Βαλε το Oblivion..

VS10 for SDR content - On.

Και μετά βάλε την ταινία.. :D
Θα κλειδώσει σε DV, μην σε παραξενέψει..
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Αυτό το vs10 το έβαλα χθες για δοκιμή κι οι ταινίες οι 4κ βγήκαν σε βυσσινί χρώμα, κάποια βλακεία έκανα ε;
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top