Ποδήλατο



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Το Εμόντα είναι εργαλείο σοβαρό Αλεξ, πάμε πάρνηθα να ρίξουμε τους χρόνους!!
Το έχει απίστευτα με τις ανηφόρες.
Η έκτακτη αυτή "περιπέτεια" με το αίσιο τέλος με μπέρδεψε λιγάκι.

Αν δεν είχε κοπεί ο σκελετός θα συνέχιζα το πρόγραμμα στο προπονητήριο χωρίς καμία πρακτική αλλαγή. Αν τώρα πάρω νέο ποδήλατο, θα θέλω να βγαίνω και έξω γιατί είναι κρίμα να μπει στο trainer ποδήλατο carbon του 22 με δισκόφρενα. :biggrin:

Όλα θα εξαρτηθούν από το πότε θα έρθει. Αν προλάβω το καλοκαίρι θα το έχω στο εξοχικό στη Μάκρη για να πηγαίνω κοντινές διαδρομές με κατάληξη στον Μωραΐτη.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Πάντως όπως και να έχει πρέπει να ξέρεις πως στο βωμό του βάρος τα πλαίσια πλέον δεν είναι το ίδιο ισχυρά όπως παλιότερα.
Το δικαιολογούν τάχαμου με τις διάφορες τεχνολογίες κλπ.
Όσο μεγαλύτερο είναι ένα πλαίσιο τόσο πιο εύκαμπτο είναι, στη δική σου περίπτωση εκτός από ψηλός είσαι και βαρύς, οπότε έχε κάπου σε μια μεριά του μυαλού πως το trainer ίσως σε βάλει πιο γρήγορα πάλι σε μπελάδες
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Πάντως όπως και να έχει πρέπει να ξέρεις πως στο βωμό του βάρος τα πλαίσια πλέον δεν είναι το ίδιο ισχυρά όπως παλιότερα.
Το δικαιολογούν τάχαμου με τις διάφορες τεχνολογίες κλπ.
Όσο μεγαλύτερο είναι ένα πλαίσιο τόσο πιο εύκαμπτο είναι, στη δική σου περίπτωση εκτός από ψηλός είσαι και βαρύς, οπότε έχε κάπου σε μια μεριά του μυαλού πως το trainer ίσως σε βάλει πιο γρήγορα πάλι σε μπελάδες
Ας είναι καλά η νέα εγγύηση. 8-)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.948
Reaction score
6.648
Πάντως αν είναι να σου μείνει το παλιό ποδήλατο, εγώ θα έβαζα τα components του παλιού σε έναν ό,τι να'ναι σκελετό (αλουμινένιο, ακόμα και... ατσαλένιο) και θα έβαζα αυτό στο trainer. Η γεωμετρία να είναι σωστή, το υλικό και το βάρος δεν παίζει ρόλο.

Και με το άλλο βόλτες, ή αλλιώς πούλημα!
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Ας είναι καλά η νέα εγγύηση. 8-)
Ναι δεν το συζητάμε αυτό.
Ένα παράδειγμα, το κίτρινο που άφησα είχε 1200gr σκελετό με ενίσχυση αλουμινίου σε κάθετο, κούτελο και μεσαία τριβή.
Όσο και να τον πατούσα αυτό το σκελετό ήταν βράχος σε θέμα ακαμψίας.
Το μαύρο είναι 1000gr, έτσι και ξεκινήσω να το πατάω παίρνω μια ταλάντωση, εκτός από αυτή των τροχών τη νιώθω και από το πλαίσιο.
Βέβαια αυτή είναι μια ταλάντωση που εκτονώνεται και συμβάλει τα μέγιστα υπό νορμάλ συνθήκες στο θέμα άνεσης και απορρόφησης κραδασμών.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Πάντως αν είναι να σου μείνει το παλιό ποδήλατο, εγώ θα έβαζα τα components του παλιού σε έναν ό,τι να'ναι σκελετό (αλουμινένιο, ακόμα και... ατσαλένιο) και θα έβαζα αυτό στο trainer. Η γεωμετρία να είναι σωστή, το υλικό και το βάρος δεν παίζει ρόλο.

Και με το άλλο βόλτες, ή αλλιώς πούλημα!
Η ζημιά που προέκυψε στο παλιό επισκευαζεται σε εκείνο το σημείο. Θα στοιχίσει λίγο αλλά επισκευαζεται και δεν θα μπορεί να διακρίνει κάνεις ότι εκεί υπήρχε κάποτε πρόβλημα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Η ζημιά που προέκυψε στο παλιό επισκευαζεται σε εκείνο το σημείο. Θα στοιχίσει λίγο αλλά επισκευαζεται και δεν θα μπορεί να διακρίνει κάνεις ότι εκεί υπήρχε κάποτε πρόβλημα.
Δεν ξέρω αν μπορώ να κρατήσω το παλιό πλαίσιο ή το ζητάει η Trek ως "αντάλλαγμα" για την εγγύηση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.007
Reaction score
41.171
Συνήθως αυτό συμβαίνει, στη περίπτωση όμως που σου μείνει μπορείς να το σιάξεις (θα είναι και πιο ενισχυμένο πλέον) και να το ξανά βάλεις πάνω στο trainer.
Το άλλο θα το έχεις για να βγάζεις γκομενακια στις διάφορες βόλτες, καθότι γυαλιστερό πλέον :lolsign:
 

Μηνύματα
18.810
Reaction score
13.255
Σημερινή ενημέρωση:

Με πήραν τηλέφωνο από το Cyclist. Η TREK αναγνώρισε τη ζημιά και ενεργοποίησε την εγγύηση. Μου δόθηκαν δύο επιλογές:

* Αντικατάσταση του σκελετού με αντίστοιχο του 22.
* Πίστωση ~2800€ για να πάρω ό,τι άλλο θέλω.

Ο σκελετός έχει παράδοση μετά τον Αύγουστο, όπως μου είπαν, κι εγώ τους απάντησα ότι βιάζομαι οπότε πρέπει να βρουν άλλη λύση. :biggrin:

Ο Δημήτρης (υπεύθυνος στο Cyclist) μου είπε ότι σε αυτά τα χρήματα παίρνω ολόκληρο ποδήλατο του 2022 και έψαξε αμέσως από αυτά που περιμένουν στο νούμερο μου (58) και δεν είναι κλεισμένα. Βρήκε μόνο ένα που είναι 50/50 ελεύθερο (θα μου πει σε λίγες μέρες), το Émonda SL 5 Disc σε γκρι χρώμα με την 105 (είχα Ultegra αλλά η τελευταία 105 είναι πολύ καλύτερη). Θα δώσω περίπου 300€ έξτρα, σχεδόν τίποτα.

Φυσικά θα περιμένω πριν χαρώ γιατί όπως έγραψα οι πιθανότητες να το πάρω είναι 50%. Όπως και να 'χει όμως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την αντιμετώπιση και τις επιλογές, όποιο κι αν είναι το ποδήλατο που θα έχω.

Μπράβο στην TREK και στο Cyclist που χειρίστηκαν άψογα το θέμα. :thumbsup:

View attachment 252595
Ωραίοι στο cyclist!

Είναι και κουκλί επίσης το Emonda 8-) :drinks:...
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
με παντελή απουσία διαφήμισης

μα πραγματικά μόνο από τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις το κατάλαβα και περνάω κάθε μέρα από τη διαδρομή , μια αφίσα ένα πανό κάτι τεσπα να το διαφημίζει;
μήτσου πάμε; έτσι για το χαβαλέ
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
με παντελή απουσία διαφήμισης

μα πραγματικά μόνο από τις κυκλοφοριακές ρυθμίσεις το κατάλαβα και περνάω κάθε μέρα από τη διαδρομή , μια αφίσα ένα πανό κάτι τεσπα να το διαφημίζει;
μήτσου πάμε; έτσι για το χαβαλέ
Δεν έχεις δίκιο, έχει βουΐξει το διαδίκτυο. Μου έχουν σπάσει τα νεύρα σε ανακοινώσεις και αναδημοσιεύσεις ένα μήνα τώρα.
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
ρε πούστη μου και εδώ στην απέξω με έχουν;
αυτός ο κιορατάς ο @bretsos τα κάνει όλα
ρε σοβάρα πάμε μία , χαβαλές να γίνεται , γιατί ποδήλατο με πελοτόν 1000 ατόμων αδύνατον θα έλεγα
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.012
Reaction score
29.882
15 και 5 χιλιόμετρα και το καλούν ποδηλατικό γύρο; Επειδή δεν γνωρίζω, τι απόσταση καλύπτουν τέτοια ιβέντ; 15 και 5 χιλιόμετρα έχουμε εδώ τους αγώνες δρόμου.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
Φυσικά θα περιμένω πριν χαρώ γιατί όπως έγραψα οι πιθανότητες να το πάρω είναι 50%.
Και καλά έκανα.
Μόλις με ενημέρωσαν ότι το Emonda που μου είπαν δεν το πρόλαβα. Απ' ό,τι κατάλαβα υπάρχουν κάποια ποδήλατα ετοιμοπαράδοτα για Ευρώπη και τα "χτυπάνε" οι αντιπροσωπείες των χωρών. Κάποια το είχε προλάβει μέσα στη μέρα.

Οπότε μπήκε νέα παραγγελία που θα έρθει με την επόμενη παραλαβή του Cyclist τον ................. Δεκέμβριο. :o
Νωρίτερα δεν έχει η Trek ούτε αυτοκόλλητο (που λέει ο λόγος). :biggrin:

Πέρασα στην επόμενη ερώτηση: τι γίνεται με το παλιό ραγισμένο πλαίσιο; Η διαδικασία είναι ότι του βγάζουν τα ανταλλακτικά μου τα δίνουν και καταστρέφουν το πλαίσιο σύμφωνα με τις οδηγίες της TREK.

Επόμενη ερώτησή μου: μπορώ να έχω το ποδήλατο για το trainer μέχρι να έρθει το καινούργιο; Μου απάντησαν θετικά αρκεί να προσέχω γιατί το ράγισμα γίνεται εύκολα πλέον κόψιμο. Θα πάω να το πάρω από βδομάδα και βλέπουμε. Θα ρωτήσω για επισκευή κι έτσι και δεν είναι ακριβή θα την κάνω για να βγάλω τη χρονιά με σιγουριά.
 

Μηνύματα
14.820
Reaction score
20.310
15 και 5 χιλιόμετρα και το καλούν ποδηλατικό γύρο; Επειδή δεν γνωρίζω, τι απόσταση καλύπτουν τέτοια ιβέντ; 15 και 5 χιλιόμετρα έχουμε εδώ τους αγώνες δρόμου.
μέσα στον Δήμο Αθηναίων δεν είναι εύκολο να βγει μεγαλύτερη διαδρομή.
παλιότερα ήταν 10χλμ στα όρια του μικρού δαχτυλίου.
για κάποιον που κάνει ποδήλατο 2χλμ στην εβδομάδα είναι μια χαρά , μαραθώνιος μη σου πω.
εμείς που είμαστε και γαμάτοι γυαλιστεροί προΐστες απλά θα συνεισφέρουμε στην κίνηση αυτή.
άντε ρε χωθείτε , έχω και μια βάφτιση στις 1200 μια χαρά κάθεται
 

Μηνύματα
18.810
Reaction score
13.255
Και καλά έκανα.
Μόλις με ενημέρωσαν ότι το Emonda που μου είπαν δεν το πρόλαβα. Απ' ό,τι κατάλαβα υπάρχουν κάποια ποδήλατα ετοιμοπαράδοτα για Ευρώπη και τα "χτυπάνε" οι αντιπροσωπείες των χωρών. Κάποια το είχε προλάβει μέσα στη μέρα.

Οπότε μπήκε νέα παραγγελία που θα έρθει με την επόμενη παραλαβή του Cyclist τον ................. Δεκέμβριο. :o
Νωρίτερα δεν έχει η Trek ούτε αυτοκόλλητο (που λέει ο λόγος). :biggrin:

Πέρασα στην επόμενη ερώτηση: τι γίνεται με το παλιό ραγισμένο πλαίσιο; Η διαδικασία είναι ότι του βγάζουν τα ανταλλακτικά μου τα δίνουν και καταστρέφουν το πλαίσιο σύμφωνα με τις οδηγίες της TREK.

Επόμενη ερώτησή μου: μπορώ να έχω το ποδήλατο για το trainer μέχρι να έρθει το καινούργιο; Μου απάντησαν θετικά αρκεί να προσέχω γιατί το ράγισμα γίνεται εύκολα πλέον κόψιμο. Θα πάω να το πάρω από βδομάδα και βλέπουμε. Θα ρωτήσω για επισκευή κι έτσι και δεν είναι ακριβή θα την κάνω για να βγάλω τη χρονιά με σιγουριά.
Πρόσεχε Άλεξ, εγώ πάντως δεν θα το έβαζα έτσι στο trainer...

Τα 2800 που σου δίνουν είναι για αγορά από Trek πάλι, ή ό,τι θέλεις; Μήπως να κοιτάξεις κι αλλού δηλαδή (άλλη μάρκα, κατάστημα), γιατί είναι πολύς ο χρόνος.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.586
Reaction score
82.960
άντε ρε χωθείτε , έχω και μια βάφτιση στις 1200 μια χαρά κάθεται
Θα πας στη βάπτιση με τα σχαράκια; :biggrin:
Τα 2800 που σου δίνουν είναι για αγορά από Trek πάλι, ή ό,τι θέλεις; Μήπως να κοιτάξεις κι αλλού δηλαδή (άλλη μάρκα, κατάστημα), γιατί είναι πολύς ο χρόνος.
Είναι πιστωτικό της TREK.
 

Μηνύματα
18.810
Reaction score
13.255
Οπότε τραβά η υπόθεση... Μεταχειρισμένο δεν εχουν στο cyclist; Έχουν συχνά και σκελετους νομίζω... οπότε ίσως θα μπορούσε...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top