Δημιουργία ηχοσυστήματος - Οδηγός για αρχάριους (και μη)

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
1) υποθετωντας οτι η μεγιστη ισχύ του ενισχυτή μεταφράζετε σε τέρμα volume

2) αν αγοράσω 2 ενισχυτές υπάρχει τρόπος να ειναι balanced τα ηχεία ?
1) Η τελική θέση διαδρομής στο volume αντιπροσωπεύει μονάχα την μηδενική εξασθένηση στο σήμα που δέχεται το προενισχυτικό στάδιο.Η μέγιστη απαραμόρφωτη ισχύς αναλόγως των ηλεκτρικών χαρακτηριστικών στα συνδεδεμένα στάδια μπορεί ν'αποδίδεται αρκετά πριν το τέρμα ή...καθόλου.
2) Qu'est-ce que ca veut dire?
[ Τί σημαίνει αυτό; ]
Υπάρχει οριζόντια και κάθετη διενίσχυση...
http://avmentor.gr/howto/poweramps_5.htm

http://www.avsite.gr/forum/threads/Διενισχυση-Ηχειου.48993/
 
Last edited:

Μηνύματα
83
Reaction score
11
εννοώ να τρέχω κάθε ηχείο απο ξεχωριστους ίδιους ολοκληρωμενους ή τελικους και να παιζουν σωστά τα ηχεία ισσοροπημένα.

Εχω δει αυτό και μου εκανε εντυπωση..
 

Μηνύματα
83
Reaction score
11
Θα κάνω μια στάση και θα ρωτήσω πριν παω για υπνο αν ο XINDAK XA6200 θα ηταν καλή περίπτωση και αν θα μπορούσα να τον βρώ Ελλαδα.
ευχαριστώ για το μάθημα guys!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
κατανοητό, θα ελεγα εκπληκτικό! υποθετωντας οτι η μεγιστη ισχύ του ενισχυτή μεταφράζετε σε τέρμα volume ? Πως λειτουργεί το σύστημα ισχύς ενισχυτή και ηχείο με βάση αυτά το παράδειγμα ειναι περα για περα θεωρητικό πχ πως μεταφραζετε το 1 watt ? , πέρα απο την χαζή ερώτηση , αν αγοράσω 2 ενισχυτές υπάρχει τρόπος να ειναι balanced τα ηχεία ?
εννοώ να τρέχω κάθε ηχείο απο ξεχωριστους ίδιους ολοκληρωμενους ή τελικους και να παιζουν σωστά τα ηχεία ισσοροπημένα.
Εχω δει αυτό και μου εκανε εντυπωση..
Μπορείς να μελετήσεις τους συνδέσμους που παρατέθηκαν.
Κράτα πάντως υπόψιν σου ότι έστω και αν υφίσταται πλήρης εξισορρόπηση ως προς τα επιμέρους σήματα τροφοδότησης στο στερεοφωνικό ζεύγος ηχείων,άμα δεν υφίσταται παραλλήλως συμμετρία ως προς τους σχηματισμούς και τις ακουστικές ιδιότητες των επιφανειών που θα βρίσκονται πέριξ κάθε ηχείου,τότε θα καταργείται -άνευ κατάλληλης επέμβασης- η εξισορρόπηση στην ακροαματική απόδοση -εκείνο δηλαδή που οφείλει να μας ενδιαφέρει.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
"...
ο ήχος που θα αντιλαμβάνεσθε θα προέρχεται όχι από μια πηγή, τα ηχεία σας, αλλά από περισσότερες, κυριότερες των οποίων, εκτός των ηχείων, είναι οι μεγάλες ανακλαστικές επιφάνειες του δωματίου, δηλαδή οι τοίχοι, το δάπεδο και η οροφή ...

...Ο βασικός κανόνας, λοιπόν, λέει πως όσο πιο μεγάλο είναι το δωμάτιο όπου θα ακούτε μουσική, τόσο πιο «μεγάλα» ηχεία πρέπει να αγοράσετε ...

...η απόκριση συχνότητας ενός ηχείου είναι κάτι ενδεικτικό της ποιότητάς του, υπό την προϋπόθεση πως αυτή συνοδεύεται από το αποδεκτό εύρος διακύμανσης, που μπορεί να είναι αυστηρό, ±2dB, ή και πιο χαλαρό, ας πούμε ±4dB. Όπου συναντήσετε προδιαγραφή απόκρισης συχνότητας χωρίς το μέγιστο αποδεκτό εύρος διακύμανσης, είναι σκόπιμο να μη τη λάβετε υπ’ όψιν ...

...θα πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη απαίτηση μέγιστης στάθμης για τα ηχεία σας, η οποία, κατά την άποψή μου, πρέπει να είναι γύρω στα 105dB. Εάν ένα ηχείο δεν μπορεί να ανεβάσει τέτοια στάθμη, τότε ή θα πρέπει να το απορρίψετε, ή να ελαττώσετε την απόσταση ακρόασης...

...Μικρό ηχείο – περιορισμένα μπάσα – περιορισμένη μέγιστη στάθμη – μικρή απόσταση ακρόασης. Μεγαλύτερο ηχείο – καλύτερα μπάσα - υψηλότερη μέγιστη στάθμη – μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης...

...δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να αποφασίσετε για το μέγεθος που θα έχουν τα γούφερ των ηχείων σας, με βάση τα τετραγωνικά του χώρου ακρόασης. Το κριτήριο επιλογής είναι αποκλειστικά η απόσταση ακρόασης...

...Εντελώς εμπειρικά, θα έλεγα ότι ένα ζευγάρι ηχεία με ένα γούφερ 6,5 ιντσών είναι κατάλληλα μόνο για κοντινές ακροάσεις, όχι πάνω από 2 μέτρα. Γύρω στα 3 μέτρα, μια καλή λύση είναι δύο γούφερ 6,5 ή 8 ιντσών, ενώ στα 4 μέτρα δε σας σώζει τίποτα. Εκεί, αναγκαστικά πρέπει να πάτε σε τουλάχιστον ένα 10άρι, δύο 8άρια ή ένα 12άρι γούφερ...


...το τουήτερ του θα είναι σε ύψος γύρω τα 90 εκατοστά...


...όταν απλώνω την αρίδα μου στον καναπέ, ε, τα αυτιά μου είναι γύρω στο 1.10, άντε 1,05...


...να ανέβει το τουήτερ στα 110, 115 εκατοστά ...


...Η διπλοκαλωδίωση δεν κάνει κακό, αλλά και δεν είναι απαραίτητη! ...


...ΜΗΝ κάνετε διπλοκαλωδίωση, μείνετε στη μονοκαλωδίωση και χρησιμοποιήστε καλώδιο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΙΑΤΟΜΗΣ!...


...Ελαττώστε, ελαχιστοποιήστε την αντίσταση του καλωδίου ελαττώνοντας το μήκος του...


...Πάρτε ΔΥΟ μονομπλοκ, τοποθετήστε καθέναν από αυτούς κοντά στο αντίστοιχο ηχείο, με καλώδιο που μπορεί να είναι ΚΟΝΤΟ, ακόμα και κάτω από μισό μέτρο...


...είναι προς όφελος της ποιότητας του συστήματός σας, να ελαττώσετε το μήκος των καλωδίων που μεταφέρουν ισχύ, δηλαδή των καλωδίων σύνδεσης των ηχείων, αυξάνοντας το μήκος αυτών που μεταφέρουν σηματοδότηση, δηλαδή των interconnect...


...Ένα ή πολλά μεγάφωνα;
Πολλά! ΠΟΛΛΑ...


...αλλά θεωρήστε πως σχεδόν όλα τα «μεγάλα» και ακριβά ηχεία είναι τριών δρόμων και πάνω..."

αντιγραφη απο τη τσουκαλα μου ... δυστυχως δεν εχω κρατησει τους συνδεσμους ... ελπιζω να βοηθουν ...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
"...
ο ήχος που θα αντιλαμβάνεσθε θα προέρχεται όχι από μια πηγή, τα ηχεία σας, αλλά από περισσότερες, κυριότερες των οποίων, εκτός των ηχείων, είναι οι μεγάλες ανακλαστικές επιφάνειες του δωματίου, δηλαδή οι τοίχοι, το δάπεδο και η οροφή ...

...Ο βασικός κανόνας, λοιπόν, λέει πως όσο πιο μεγάλο είναι το δωμάτιο όπου θα ακούτε μουσική, τόσο πιο «μεγάλα» ηχεία πρέπει να αγοράσετε ...

...η απόκριση συχνότητας ενός ηχείου είναι κάτι ενδεικτικό της ποιότητάς του, υπό την προϋπόθεση πως αυτή συνοδεύεται από το αποδεκτό εύρος διακύμανσης, που μπορεί να είναι αυστηρό, ±2dB, ή και πιο χαλαρό, ας πούμε ±4dB. Όπου συναντήσετε προδιαγραφή απόκρισης συχνότητας χωρίς το μέγιστο αποδεκτό εύρος διακύμανσης, είναι σκόπιμο να μη τη λάβετε υπ’ όψιν ...

...θα πρέπει να υπάρχει μια ελάχιστη απαίτηση μέγιστης στάθμης για τα ηχεία σας, η οποία, κατά την άποψή μου, πρέπει να είναι γύρω στα 105dB. Εάν ένα ηχείο δεν μπορεί να ανεβάσει τέτοια στάθμη, τότε ή θα πρέπει να το απορρίψετε, ή να ελαττώσετε την απόσταση ακρόασης...

...Μικρό ηχείο – περιορισμένα μπάσα – περιορισμένη μέγιστη στάθμη – μικρή απόσταση ακρόασης. Μεγαλύτερο ηχείο – καλύτερα μπάσα - υψηλότερη μέγιστη στάθμη – μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης...

...δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να αποφασίσετε για το μέγεθος που θα έχουν τα γούφερ των ηχείων σας, με βάση τα τετραγωνικά του χώρου ακρόασης. Το κριτήριο επιλογής είναι αποκλειστικά η απόσταση ακρόασης...

...Εντελώς εμπειρικά, θα έλεγα ότι ένα ζευγάρι ηχεία με ένα γούφερ 6,5 ιντσών είναι κατάλληλα μόνο για κοντινές ακροάσεις, όχι πάνω από 2 μέτρα. Γύρω στα 3 μέτρα, μια καλή λύση είναι δύο γούφερ 6,5 ή 8 ιντσών, ενώ στα 4 μέτρα δε σας σώζει τίποτα. Εκεί, αναγκαστικά πρέπει να πάτε σε τουλάχιστον ένα 10άρι, δύο 8άρια ή ένα 12άρι γούφερ...


...το τουήτερ του θα είναι σε ύψος γύρω τα 90 εκατοστά...


...όταν απλώνω την αρίδα μου στον καναπέ, ε, τα αυτιά μου είναι γύρω στο 1.10, άντε 1,05...


...να ανέβει το τουήτερ στα 110, 115 εκατοστά ...


...Η διπλοκαλωδίωση δεν κάνει κακό, αλλά και δεν είναι απαραίτητη! ...


...ΜΗΝ κάνετε διπλοκαλωδίωση, μείνετε στη μονοκαλωδίωση και χρησιμοποιήστε καλώδιο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΙΑΤΟΜΗΣ!...


...Ελαττώστε, ελαχιστοποιήστε την αντίσταση του καλωδίου ελαττώνοντας το μήκος του...


...Πάρτε ΔΥΟ μονομπλοκ, τοποθετήστε καθέναν από αυτούς κοντά στο αντίστοιχο ηχείο, με καλώδιο που μπορεί να είναι ΚΟΝΤΟ, ακόμα και κάτω από μισό μέτρο...


...είναι προς όφελος της ποιότητας του συστήματός σας, να ελαττώσετε το μήκος των καλωδίων που μεταφέρουν ισχύ, δηλαδή των καλωδίων σύνδεσης των ηχείων, αυξάνοντας το μήκος αυτών που μεταφέρουν σηματοδότηση, δηλαδή των interconnect...


...Ένα ή πολλά μεγάφωνα;
Πολλά! ΠΟΛΛΑ...


...αλλά θεωρήστε πως σχεδόν όλα τα «μεγάλα» και ακριβά ηχεία είναι τριών δρόμων και πάνω..."

αντιγραφη απο τη τσουκαλα μου ... δυστυχως δεν εχω κρατησει τους συνδεσμους ... ελπιζω να βοηθουν ...
ποια αποκριση συχνοτητας δειχνει ποιοτητα?
πχ σε μια τετοια περιπτωση τι "διαβαζουμε" εδω?

Frequency Response (-6dB - IEC 268-13)
28Hz - 100kHz

Crossover Frequency

MF/HF: 3.4kHz
LF/MF: 500Hz
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ποια αποκριση συχνοτητας δειχνει ποιοτητα?
πχ σε μια τετοια περιπτωση τι "διαβαζουμε" εδω?

Frequency Response (-6dB - IEC 268-13)
28Hz - 100kHz

Crossover Frequency

MF/HF: 3.4kHz
LF/MF: 500Hz
εμμ , αυτα ειναι που θενε γνωση η' εμπειρια η' και τα δυο ...η' και κατι αλλο (?)
... φανταζομαι πως οσο διευρυνεται το ευρος :headbang: το αποδεκτο, τοσο πιο "χαλια" ειναι ...
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
εμμ , αυτα ειναι που θενε γνωση η' εμπειρια η' και τα δυο ...η' και κατι αλλο (?)
... φανταζομαι πως οσο διευρυνεται το ευρος :headbang: το αποδεκτο, τοσο πιο "χαλια" ειναι ...
μπερδευτηκα...o_O
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
μπερδευτηκα...o_O
δε τολμω καμμια σοβαρη απαντηση καθοτι εχω πιει και δυο ρακες-ειμαι ασχετος-μη φαω και καμμια ντοματα αλλα
η αποκριση συχνοτητας ενος ιδανικου ηχειου πρεπει να 'ναι φλατ σ' ολο το ακουστικο φασμα ε?
αμα παιζει 2 db πανω κατω απο την ονομαστικη τιμη ειναι καλο,αμα παιζει + - 4 ειναι ε.. καλο αμα παιζει +- 6 ... δε ξερω ...
πουχου,τα ηχεια μου παιζουν τα 40 hz ...αλλα 10 db πιο κατω απο τη μεση τιμη της ονομαστικης αποκρισης του ηχειου, δηλαδη σε καπου 3 φορες μικροτερη ενταση απο τις υπολοιπες συχνοτητες (?) ... προβλημα ...
ο σωστος ο κατασκευαστης θα 'βαζε 40hz-20khz +- 10 db η' ξερω 'γω 70hz-20khz +- 4db ...
ας περιμενουμε να μιλησουνε οι γνωστες...
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αντιγραφη απο τη τσουκαλα μου ... δυστυχως δεν εχω κρατησει τους συνδεσμους ...
απο τους γνωστους Κωστηδες του φορουμ ειναι σιγουρα ... τωρα βεβαια αυτοι εχουνε γενει πσηφιακοι και δε μιλουνε ... η' πινουνε ποθες μπυρες ... :rolleyes:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Up λέμε.
Πάμε προτάσεις για πολυκάναλα σετάπια.
What to do κλπ tips.
άνοιξε ένα νήμα με τον χώρο σου και τις ανάγκες σου...εδώ θα χαθεί;)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Γενικά εννοώ..
γενικά υπάρχουν νήματα που μπορείς να ψάξεις...εφόσον βρήκες αυτό (7 ετών) θα βρεις και πιο πρόσφατα που αναφέρονται σε πολυκάναλα σεταπς
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top