YouTube. Χαλια ηχος. Σωστα;

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ο Νικόλας μεθαύριο θα είναι εδώ και θα καλαμπουρίζουμε ωραία.
Άσχετα με αυτό. Ναι. Συμφωνώ απόλυτα. Είμαι το τελείως ανάποδο με τη μόνη διαφορά ότι δοκίμασα. Έκανα όλα αυτά που έλεγαν οι «ειδικοί».😀😀
Μετά μόνο στερεο. Παθητικό εννοείται και με λίγη λάμπα στα έσχατα…😎😎😎
Κι εγώ δοκίμασα, τα αντίστροφα από εσένα!!

Ε όχι και λάμπα με το ίντερνετ. Αυτά δεν τα κάνω ούτε εγω. :D

Δεν βλέπεις που ο Αστρονοτ λέει ότι το Rotel είναι καλύτερος απο το Bryston . He is on to something.

Μάθε να "διαβάζεις" μέσα απο τις γραμμές χα χα
Ασ'τα. Μέσα στο μέλι είναι ο πστης ο ροτελ. Παχιές φωνές, πάρε να'χεις!!
ΤΙ ΕΚΑΝΕ, ΛΕΕΙ;!
Μη τρελαίνεσαι βρε!! Για να βάζει η σύζυγος μουσική άλλαξα, ούτως ή άλλως με τα παιδιά δεν μπορώ να απολαύσω τα θηρία μου και ομολογουμένως είναι δύσκολο το μεγάλο σύστημα στο χειρισμό. Με το μικρό, ανάβει pc,dac,τελικό και παίζει μουσική.
 



Μηνύματα
347
Reaction score
273
Μπα, με τον Στέλιο δεν τσακωνόμαστε. Μοιραζόμαστε τις αλήθειες μας.
Ένας από τους δύο σας μετά βλέπω να βάζει αγγελίες. Για να δούμε..
Δεν πάτε καλύτερα για ψάρεμα;
🐠🐟
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ένας από τους δύο σας μετά βλέπω να βάζει αγγελίες. Για να δούμε..
Δεν πάτε καλύτερα για ψάρεμα;
🐠🐟
Μπα! Κανένας από τους δύο δεν θα πουλήσει!! Τη βρίσκουμε με τα συστηματάκια μας!
 


papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
στη μουσική που ακούω (rock και metal) υπάρχουν στο ΥΤ πάρα πολλές live εκτελέσεις φανταστικές,
και παλιές από 60 και 70 και καινούριες, και με εικόνα και χωρίς,
αυτά δεν τα βρίσκεις πουθενά αλλού
και μιλάμε για πολύ πράμα

--------------------------------------------------------------------------------------

υπάρχουν επίσης στο ΥΤ πολλοί δίσκοι από άγνωστα συγκροτήματα που επίσης δεν υπάρχουν αλλού,
πχ ο παρακάτω δίσκος των Θεσσαλονικιών Fourth Dimension που είχα δει πολλές φορές στα νιάτα μου


(τον οποίο τυχαίνει να έχω, αλλά δεν έχω πλέον λειτουργικό πικάπ) και έχω ξαναακούσει πολλές φορές από το ΥΤ

υπάρχουν πολλά τέτοια και από Ελλάδα και από εξωτερικό

---------------------------------------------------------------------------------------

Ο μουσικός πλούτος στο ΥΤ είναι τεράστιος,
η ποιότητα του ήχου βέβαια φτωχή, αλλά τη θυσιάζω προκειμένου να ακούσω πράματα που μου αρέσουν

και επίσης τα νέα πράματα που σου προτείνει το ΥΤ αλλά να συμβαδίζουν επίσης με αυτά που σου αρέσουν
δεν έχει καμμία σχέση με τους άλλους
(δεν είναι καλό αυτό, αλλά έτσι είναι)
Φιλε μου τον εχω τον δισκο οπως ειχα και την τυχη να ειμαι με ενα μελος του συγκροτηματος τον Κωστα Λαγιδη μαζι φανταροι στον Εβρο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Καλή τύχη να βρέιτε αυτό (αλλά και πάρα πολλά άλλα) στο Spotify. :D


Εγω φυσικά το έχω σε βινύλιο. :D
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλή τύχη να βρέιτε αυτό (αλλά και πάρα πολλά άλλα) στο Spotify. :D


Εγω φυσικά το έχω σε βινύλιο. :D
και μεις το έχουμε :p
σε ...youtube ... και σε mp3 48Khz/160Kbps :p
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το You Tube πληρώνει και καλύτερα τους καλλιτέχνες, τους δίνει και δυνατότητα για μεγαλύτερα έσοδα βάζοντας οι ίδιοι διαφημίσεις αλλά και πολυ μεγαλύτερη προβολή και έκθεση της δουλειάς τους.
 






Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Διακινδυνευοντας λογω της ανελεητης επικαιροτητας
ορισμενους συνειρμους περι καλωπισμου εν μεσω φλεγομενου κοσμου
καταθετω προς ενημερωση την εξης επικαιροποιηση:

Τρεις εβδομαδες με το συγκεκριμενο usb dac ηταν αρκετες για να αποδειξουν
οτι αποτελει μια εντελως βιωσιμη, κατα περιπτωση ισως και καλυτερη, λυση.
Σιγουρα υπαρχουν και αλλες.

Αμεση συγκριση δεν μπορει να γινει λογω υποχρεωτικης αλλαγης IC
στο πολυ καλο θωρακισμενο επαγγελματικο Evidence
και σε καλωδιο usb του κιλου το οποιο βελτιωθηκε με φεριτες.
Απο θρασος και περιεργεια αντικατεστησα και το φθηνο καλο ηχειο βιβλιοθηκης
με τα original Tannoy Eaton.

Φιλοι μου το συμπερασμα ειναι ενα.
Ποτε το αρχικο υλικο οσο ανεπαρκες και να ειναι δεν μπορει να αποτελεσει πηγη ενοχλησης.
Ειναι ο τροπος αναπαραγωγης που εισαγει την ενοχληση.

Στην περιπτωση μου το καλο εγινε ακομα καλυτερο.
Διαπιστωθηκε σημαντικη αυξηση περιγραφης και λεπτομερειας χωρις απωλεια μουσικοτητας.
Με αποτελεσμα τo solo που ανοιγει το παρακατω clip να μην προσλαμβανεται
ως ενας "ηχος ρεταλι" απο παλιο video
αλλα ως κατα το δυνατον παρουσια ενος τενορου σαξοφωνου στο χωρο.



Υ.Γ. Εγινε επισης ακροαση ενος εξαιρετικου remaster του 2014, Wings at the speed of sound
που ανεβασε ο ιδιος ο σερ καθως και το πολυ καλο των δικων μας Αβατον, Εξ αδοκητω.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ποτε το αρχικο υλικο οσο ανεπαρκες και να ειναι δεν μπορει να αποτελεσει πηγη ενοχλησης.
Ειναι ο τροπος αναπαραγωγης που εισαγει την ενοχληση.
Να προσπαθήσω να σου πω τη γνώμη μου απο την εμπειρία μου. Δεν καταλαβαίνω που αναφέρεσαι καλά και τι δοκιμές κάνεις. Πάντως ασχέτως dac ή οποιαδήποτε άλλου μηχανήματος που αποτελεί ενα σύστημα (όλα στην κυριολεξία, έχουν το ρόλο τους μικρότερο ή μεγαλύτερο, ποιοτικώς ή ποσοτικώς),.... η παρακάτω "φιλοσοφία" είναι μια.

Το αρχικό υλικό (φαντάζομαι εννοείς την εγγραφή) εαν είναι κακό, δεν προκαλεί ενόχληση per se. Αλλά μπορεί να προκαλέσει έλλειψη συγκριτικά με ένα άλλο καλύτερο. Άλλο η έλλειψη και άλλο η απλά ενόχληση. Η καλή αναπαραγωγή (με ότι παράγοντες επιτευχθεί αυτό) όταν επιτευχθεί, μια κακή εγγραφή θα την αποδώσει καλύτερα συγκριτικά με μια χειρότερη αναπαραγωγή. Σίγουρα θα αναδείξει την μουσικότητα που είναι το κύριο. Επίσης, ότι είναι να "αντλήσει" απο την εγγραφή θα το αντλήσει στο έπακρο, οπότε θα σε ικανοποιήσει (αλλά αυτό είναι σχετικό)..

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μια καλύτερη εγγραφή δεν θα σε αναταμείψει καλύτερα, οπότε πάλι αναβιώνει μέσα σου το ανεκπλήρωτο του ότι δεν λαμβάνεις την πλήρη δυνατότητα της απόδοσης του συστήματος σου και του τι είναι ικανό να κάνει,. Απλώς ξέρεις τι συμαβαίνει ? Κάθε εγγραφή έχει κάτι κάποιο aspect της που αποδίδεται σωστά. Απο τα 5 π.χ. καλά χαρακτηριστικά που θα μπορούσε να έχει , ας πούμε έχει μόνο 2. Ε, αυτά τα δυο θα αναδειχτούν και θα είσαι σχετικά ευχαριστημένος (εαν είναι να συγκρίνεις συστήματα, όχι όμως εαν είναι να συγκρίνεις εγγραφές). Με αυτό ο κόσμος "μπερδεύεται" συνήθως. Σπάνια (τεσπα΄όχι τόσο συχνά) κάποια εγγραφή να της λείπουν και τα 5 χαρακτηριστικά. ¨Αλλη π.χ. έχει ανάλυση αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι μουσικό. Η καλή αναπαραγωγή θα σταθεί στην ανάλυση και θα κάνει ότι μπορεί για να διατηρησει την μουσικότητα ... οπότε θα ¨ανταμειφθείς" απο την ανάλυση. Το ίδιο και για μια άλλη που έχει μουσικότητα αλλά δεν έχει ανάλυση, το ίδιο και για μια που έχει καλή σκηνή αλλά της λείπει ανάλυση ..κ.ο.κ.

Το κόλπο για να καταλάβεις τι γίνεται είναι να ακούσεις πολλές εγγραφές, καλές και κακές και σε βάθος χρόνου. Χαζά τέστ των δευτερολέπτων και δεν ξέρω εγω τι λένε , δε θα καταλάβεις ποτέ τίποτε. Μπορεί δηλαδή "κάτι" να καταλάβεις εαν είσαι χρυσαυτιάς και παρα πολύ έμπειρος, αλλά λέμε τώρα για να είσαι απολύτως σίγουρος. Υπάρχουn apsects που υπάρχουν σε ηχογραφήσεις που θέλει εμπειρία να τα εκτιμήσει κάποιος (και να ξέρεις κάπως τι να περιμένεις ώστε να τα εκτιμήσεις). Είναι δηλαδή λίγο το αβγό γέννησε την κότα ή η κότα το αβγό. Εαν ¨ξέρεις¨όλα είναι σχετικά πιο εύκολα.

Τα παραπάνω ισχύουν στα πάντα και πρέεπει να είναι το κριτήριο και ο "δρόμος". Έτσις και αλλιώς, αυτες είναι ιδιότητες που πρέπει να τις αποκτήσεις, όχι μόνο για καλύτερες επιλογές αλλά και για να ευχαριστηθείς καλύτερα την μουσική που θα ακούς.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Έπαιρνες.καλό βαθμό στην έκθεση, σωστά;
19 με την "αρωγή και ευδοκίμηση" σάλος χρονιά κιόλας και όταν της ιατρικής τα κεφάλια πήραν 16. :D Νέος ήμουν καλύτερος. Τώρα βαριέμαι και να μιλήσω (έχω ξεχάσει και να μιλάω). Φαντάσου. :D Σκατό θετικές επιστήμες τι περίμενες χα χα. Εξωγήινος θα φαίνομαι στην νέα γενιά των κινητών και social media. χα χα. Ελα υπάρχουν πολυ καλύτεροι, εδω μέσα.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Εγώ σπάνια γύρναγα σελίδα. Ολοκλήρωνα συνήθως στην 1η σελίδα. Βαριόμουν.. σε αντίθεση με τον προφορικό λόγο που μπορώ να μιλάω ασταμάτητα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.166
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top