All in one pc


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.850
Reaction score
4.595
Η συζήτηση συνεχίζεται εδώ: :rofl: 😁
<-Ομοιοπαθής σε θέματα ήχου !
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Λίγο εκτός θέματος! Πήγα σε φιλικό σπίτι το Σάββατο, και έπαθα πλάκα! Έλειπε το τζάκι!!!! (σκέτος τοίχος στην θέση του). Του λεω τι έγινε? Απαντά: Με ενοχλούσε! Και η Μ.. (παντόφλα) τι είπε? Μου κάνει νόημα: Ποιος την ρωτά???? (Αυτός είναι άντρας!!!!, τον ζήλεψα...). :)
 



Μηνύματα
407
Reaction score
516
Λίγο εκτός θέματος! Πήγα σε φιλικό σπίτι το Σάββατο, και έπαθα πλάκα! Έλειπε το τζάκι!!!! (σκέτος τοίχος στην θέση του). Του λεω τι έγινε? Απαντά: Με ενοχλούσε! Και η Μ.. (παντόφλα) τι είπε? Μου κάνει νόημα: Ποιος την ρωτά???? (Αυτός είναι άντρας!!!!, τον ζήλεψα...). :)
Αμα ξηλώσεις και σύ το τζάκι, φτιάχνεις γραφείο και μονιμο ;)
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Βάκη ωραίο το σπίτι δε λέω, άμα σας αρέσει εσάς κιόλας ακόμα καλύτερα.
Αλλά ότι λέει από πάνω ο Πέτρος.
Πολλά μπιμπελό και ιστορίες , δύσκολο να το ζήσεις αυτό το χάος .
Σκέψου να το ξεσκονίσεις , καθαρίσεις.
Εχεις πάρα πολύ χώρο ,που τον σπαταλάς σε αηδίες.
Πες στην παντόφλα ότι το είπα εγώ αυτό .
Πέτα μερικά , ή έστω αν έχεις βάλτα στο πατάρι , και φιάξε μιά δική σου γωνιά όπου σου γουστάρει .
Οτι λέει ο Κόγιας , αυτό είναι καψόνι .
Βρες ή φιάξε μια δική σου γωνιά το δικαιούσαι . Πες της παντόφλας.
Για να μην της το πω εγώ.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Vakis2000 από αυτά που διάβασα κατάλαβα το εξής.
Δεν έχει σημασία windows ή Mac αν θα πάρεις.
Σημασία για μένα είναι να πάρεις laptop γιατί δεν έχεις σταθερό σημείο. Τώρα αν είναι Windows,apple, pear ή mac δεν έχει σημασία. Να έχει χορτάτη μνημη, μια καλή οθόνη 16 με 17 ιντσες και είσαι οκ.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: TGD

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Σε windous νομίζω ότι δεν υπάρχει κάτι σε αντίστοιχη ποιότητα εικόνας (retina), πχ σε oled.

Το θέμα που με απασχολεί αν πάω σε ξεχωριστά κομμάτια είναι η καλωδίωση (ρεύμα για το pc, ρεύμα για την οθόνη, σύνδεση μεταξύ τους)... Έτσι δουλεύω τώρα με ένα μίνι pc και μια 22άρα οθόνη. Όμως όλα αυτά τα βγάζω και τα βάζω κάθε φορά που τον χρειάζομαι, διότι δεν υπάρχει γραφείο. Μπαίνουν στο τραπέζι της κουζίνας με ότι σημαίνει αυτό για την ταλαιπωρία από μέρους μου. Κάποια περίοδο είχα φορητό, όμως και εκεί υπάρχουν άλλου είδους κουσούρια, μικρή οθόνη, πιο δύσχρηστο πληκτρολόγιο κλπ.....
Και πόση διαφορά θα έχει αν αντί για μια οθόνη και ενα πληκτρολόγιο (το all in one) μεταφέρεις και ένα μικρό κουτάκι (το nuc) κολλημένο στην πίσω πλευρά της οθόνης? Οπως όμως περιγράφεις την κατάσταση στο σπίτι (είσαι εποχούμενος), πρέπει να πας σε laptop. Για το τζάκι που αναφέρθηκες σε άλλο μήνυμα, με τον νέο ενεργειακό νόμο, θα απογορευθει η χρήση τους (για όσα καίνε καυσόξυλα) στις μεγάλες πόλεις, όποτε πολλοί θα τα γκρεμίσουν και θα κερδίσουν έναν πολύτιμο τοίχο στο καθιστικό τους. Άλλωστε είναι πραγματικά άχρηστα...... μεγάλο ενεργειακό αποτύπωμα, ελάχιστη θερμική απόδοση, περισσότερο χρήσιμα σαν θαλπωρή και ρομαντικές βραδιές, παρά θέρμανση. Επανέρχομαι, laptop λοιπόν και αν πας σε κάτι με μεγαλούτσικη οθόνη, δεν θα έχεις θέμα με το πληκτρολόγιο, ενώ χαλαρά βρίσκεις με 16gb μνήμη (πόση παραπάνω να χρειαστείς).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τα mac έχουν και το άλλο αρνητικό: δέχονται συγκεκριμένα υλικά ( μνήμες, δίσκους ) τα οποία προφανώς είναι και πιο ακριβά. Με το nucάκι που έχω για το σύστημα που είναι 7ης γενιάς i5, με 16Gb ddr4 ram έχω δοκιμάσει και τρέχει όλες τις εφαρμογές που αναφέρεις, πόσο μάλλον ένα νεότερης γενιάς nuc και πιθανώς με μεγαλύτερο επεξεργαστή, αν και δεν χρειάζεται. Τα nuc επίσης έρχονται με βάση vesa μέσα στο κουτί τους και αν ακόμα το έπαιρνες μεταχειρισμένο και δεν συμπεριλαμβανόταν η βάση, υπάρχουν στο ebay για να αγόραζες. Διαφορετικά, θα αγόραζα ένα laptop με καλές δυνατότητες και στη περίπτωση που ήθελα να το χρησιμοποιήσω σαν σταθερό, θα το έβαζα πάνω σε μια οθόνη μέσω της εξόδου HDMI ( γίνεται και επέκταση επιφάνειας εργασίας, άρα θα μπορείς να δουλεύεις ακόμα και με δύο οθόνες ), με εξωτερικο πληκτρολόγιο και ποντίκι για μεγαλύτερη ευκολία.
Τα mac είναι είτε για όσους τη βρίσκουν με τη μάρκα ( π.χ. η κουμπάρα μου προμηθεύεται πάντα το τελευταίο iPhone ενώ το χρησιμοποιεί μόνο σαν τηλέφωνο, για να παίζει παιδικά βίντεο στο youtube, για να βγάζει φωτογραφίες και να μπαίνει στο facebook ), είτε για τους επαγγελματίες που κάνουν βαριές δουλειές με γραφικά. Εκεί, φημολογείται ότι τα Mac είναι μανούλες.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
ένα nuc ι5 11η γενιάς με 16gb ram και 500gb δίσκο έχει περί τα 600 .
μια 27αρα dell με μια γαμάτη βάση που παίρνει nuc πίσω της (έχει και η dell αντίστοιχα που κρύβονται στη βάση της οθόνης της) έχει με το ζόρι 400 (καλά έχει και με 800 αλλά έστω)

ένα ρεύμα θες και μπαταρίες για ποντίκι πληκτρολόγιο. του συμπεριφέρεσαι σαν laptop ή βρίσκεις μια ωραία θέση σε έναν τοίχο που θα σε βόλευε να έχεις μια θέση εργασίας με ανακλεινόμενο γραφείο.

σε 5 χρόνια (ή σε 8 μη σου πώ) χαρίζεις το nuc και παίρνεις ένα φρέσκο.
αν έχεις πολλές ώρες χρήσης στα 5 καλό είναι να αλλάξεις και οθόνη , αν όχι αναλόγως γούστων.

περι λειτουργικού δεν είμαι ο ειδικότερος, έχω μεγαλώσει με windows και έχω παίξει λίγο με linux , έχω επίσης μια έμφυτη απέχθεια σε μηλοπροϊόντα σε όλο το φάσμα λόγω ιδιοτροπίας στα συνοδά τους (μα το γαμωαιποντ να θέλει alac και όχι flac δηλαδηαγαμησουδηλαδη) , δεν ξέρω αν χάνω κάτι που δεν δουλεύω με μηλολειτουργικό.
ωστόσο η σειρά Μ1 είναι γειά σας , όλα σε ένα chip , ταχύτητα με χαμηλές απαιτήσεις ρεύματος και ψύξης.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
ένα nuc ι5 11η γενιάς με 16gb ram και 500gb δίσκο έχει περί τα 600 .
μια 27αρα dell με μια γαμάτη βάση που παίρνει nuc πίσω της (έχει και η dell αντίστοιχα που κρύβονται στη βάση της οθόνης της) έχει με το ζόρι 400 (καλά έχει και με 800 αλλά έστω)

ένα ρεύμα θες και μπαταρίες για ποντίκι πληκτρολόγιο. του συμπεριφέρεσαι σαν laptop ή βρίσκεις μια ωραία θέση σε έναν τοίχο που θα σε βόλευε να έχεις μια θέση εργασίας με ανακλεινόμενο γραφείο.

σε 5 χρόνια (ή σε 8 μη σου πώ) χαρίζεις το nuc και παίρνεις ένα φρέσκο.
αν έχεις πολλές ώρες χρήσης στα 5 καλό είναι να αλλάξεις και οθόνη , αν όχι αναλόγως γούστων.

περι λειτουργικού δεν είμαι ο ειδικότερος, έχω μεγαλώσει με windows και έχω παίξει λίγο με linux , έχω επίσης μια έμφυτη απέχθεια σε μηλοπροϊόντα σε όλο το φάσμα λόγω ιδιοτροπίας στα συνοδά τους (μα το γαμωαιποντ να θέλει alac και όχι flac δηλαδηαγαμησουδηλαδη) , δεν ξέρω αν χάνω κάτι που δεν δουλεύω με μηλολειτουργικό.
ωστόσο η σειρά Μ1 είναι γειά σας , όλα σε ένα chip , ταχύτητα με χαμηλές απαιτήσεις ρεύματος και ψύξης.
Ωραία σκέπτεσαι!
Μπορείς να αναφέρεις πως βρίσκω αν μια οθόνη δέχεται nuc? Πχ ένα μοντέλο της dell ή κάποιας αντίστοιχης?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ωραία σκέπτεσαι!
Μπορείς να αναφέρεις πως βρίσκω αν μια οθόνη δέχεται nuc? Πχ ένα μοντέλο της dell ή κάποιας αντίστοιχης?
Αυτή είναι η βάση που έρχεται στο πακέτο του Nuc :

1656996816986.png

( σε όλα τα nuc της Intel ). Όλες οι οθόνες στο πίσω μέρος τους έχουν τις αντίστοιχες υποδοχές για να βιδωθούν σε βάση, δεν ξέρω μόνο τί γίνεται στη περίπτωση που κάποιος θέλει και να κοτσάρει nuc στην οθόνη και να τη κοτσάρει σε βάση.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Ωραία σκέπτεσαι!
Μπορείς να αναφέρεις πως βρίσκω αν μια οθόνη δέχεται nuc? Πχ ένα μοντέλο της dell ή κάποιας αντίστοιχης?
Σε ολες μπαινουν,αρκει να εχουν vesa........υπαρχουν brackets ή plates που τα βιδωνεις στις τρυπες για vesa.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Ασχετως φανμποισμου τα μακ ως επι το πλειστον δε σπανε δε χαλανε. Και οκ σιγουρα ειναι ακριβα αν καποιος θελει μονο να κανει απλα πραγματα αλλα αν αναλογιστειτε ποιος υπολογιστης κανει τα βασικα για πανω απο 10 χρονια απροβληματιστα τοτε η τιμη τους φανταζει λιγη....γιατι κακα τα ψεματα οτιδηποτε αλλο σε windows εχει 5ετια στην καλυτερη μεχρι να ναι χρεπι.

Α και ο Μ1 επεξεργαστης μαμαει. Αλλη τεχνολογια....
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Ασχετως φανμποισμου τα μακ ως επι το πλειστον δε σπανε δε χαλανε. Και οκ σιγουρα ειναι ακριβα αν καποιος θελει μονο να κανει απλα πραγματα αλλα αν αναλογιστειτε ποιος υπολογιστης κανει τα βασικα για πανω απο 10 χρονια απροβληματιστα τοτε η τιμη τους φανταζει λιγη....γιατι κακα τα ψεματα οτιδηποτε αλλο σε windows εχει 5ετια στην καλυτερη μεχρι να ναι χρεπι.
Έχω δυο desktop i5 και ένα laptop i5 τέταρτης γενιάς, άρα 2014-2015.Οκτώ χρόνια μετά, κάνω με τον ίδιο τρόπο, με την ίδια άνεση,ότι ακριβώς έκανα και τότε. Όποτε το χρονικό όριο των πέντε ετών για windows είναι μάλλον, μικρό.
 

Μηνύματα
885
Reaction score
883
Ασχετως φανμποισμου τα μακ ως επι το πλειστον δε σπανε δε χαλανε. Και οκ σιγουρα ειναι ακριβα αν καποιος θελει μονο να κανει απλα πραγματα αλλα αν αναλογιστειτε ποιος υπολογιστης κανει τα βασικα για πανω απο 10 χρονια απροβληματιστα τοτε η τιμη τους φανταζει λιγη....γιατι κακα τα ψεματα οτιδηποτε αλλο σε windows εχει 5ετια στην καλυτερη μεχρι να ναι χρεπι.

Α και ο Μ1 επεξεργαστης μαμαει. Αλλη τεχνολογια....
Ο σταθερός υπολογιστής του γραφείου μου είναι σε καθημερινή 10ωρη παραγωγική χρήση από αρχές 2016, με intel 6ης γενιάς. Χρειάστηκε αλλαγή ο ssd το 2017 μάλλον λόγω απότομης διακοπής ρεύματος (δεν είναι σε ups το μηχάνημα) και πέρσυ προσέθεσα άλλα 8 gb ram για να πάω στα 16. Όλα λειτουργούν άριστα. Κόστος κεντρικής μονάδας γύρω στα 650 ευρώ. Κόστος eizo 24άρας 330 ευρώ.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.567
Έχω δυο desktop i5 και ένα laptop i5 τέταρτης γενιάς, άρα 2014-2015.Οκτώ χρόνια μετά, κάνω με τον ίδιο τρόπο, με την ίδια άνεση,ότι ακριβώς έκανα και τότε. Όποτε το χρονικό όριο των πέντε ετών για windows είναι μάλλον, μικρό.
απλα σε ολα μπηκαν ssd .....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top