All in one pc

Μηνύματα
304
Reaction score
433
θα μιλήσω λίγο ως επαγγελματίας στον χώρο της πληροφορικής

αυτά που λες είναι αρκετά παρεξηγημένα σε άτομα που δεν έχουν πλήρη επαφή και με τους 2 κόσμους
σαν τις γνωστές ατάκες το τάδε αντιβάιρους είναι βαρύ κλπ κλπ

κάποτε είχα βάλει κατά λάθος μια κόντρα με έναν dj στην πόλη για το ίδιο θέμα
έτυχε να είχε πάρει ένα μακμπουκπρο κατηγορία 3500 ευρώ και έτυχε να είχα ένα άλιενγουερ για έναν πελάτη....
αντίστοιχης κατηγορίας (200 ευρώ πιο φθηνό κιόλας και με 5 χρόνια εγγύηση αντί για 1 που είχε το μακ)
μετά άλλαξε μυαλά...

τα apple είναι μηχανάρες.....για γλείψιμο στην κυριολεξία....οθονάρες....φινίρισμα που δεν συναντάς εύκολα....διαχρονικό ντιζάιν που δεν το βαριέσαι....είναι τοπ βρε παιδίμ πωςτολεν.....μαζί σου σε όλα

ΟΜΩΣ (και πάω στην παρεξήγηση)
μην νομίζεις ότι δεν υπάρχουν λίγο πολύ αυτά και στον χώρο των μηχανημάτων με windows

το αν κολλάνε ή όχι τα πισιά φίλων σου με windows είναι εντελώς υποκειμενικό και συνήθως τα προβλήματα αυτά προέρχονται από το τζάμπα που λέω εγώ

εκείνος ο dj πιο πάνω.... μου είχε αναφέρει μάλιστα ότι το λαπτοπ που τράβαγε σκαλώματα στο τρακτορ, ενώ το μακ πετούσε κλπ
λάπτοπ τιμή 800 ευρώ.....μακ όπως ανέφερα 3500
λάπτοπ τράκτορ σπασμένο....μακ τράκτορ πληρωμένο
σύγκριση βούρτσες με φουτσες
καφενείου καλή ώρα

όταν έχεις ένα μηχάνημα με windows είσαι φρέντλι στο τζάμπα....κατεβάζεις ότι μλκία σου έρθει....βασικά σου έρχεται μόνη της σε κάθε κλικ......την τραβά το λογισμικό......μαζί με την μλκία αυτή φορτώνεσαι και έξτρα τζάμπα του τζάμπα....είναι η κατηγορία μόνο του μπήκε που ακούω από πελάτες :biggrin:

στην apple δεν έχουμε τέτοια...αυτό είναι το καλό της.....ότι θέλεις applestore μεγάλε.....τσεκαρισμένα πράγματα και φυσικά πλερώ αν θέλεις κάτι παραπάνω....υπάρχουν βέβαια και προγράμματα σπασμένα δεν διαφωνώ....όχι όμως αυτός ο ωκεανός των γουίντοουζ

όσο για τους drivers....νταξ...πλέον έχει σχεδόν τελειώσει το θέμα αυτό με τα 10-11
μην τρελαίνεσαι....άκυρη αναφορά εντελώς

για μένα αν τα έχεις τα δίνεις για μακ....μαζί σου...ειδικά αν βγάζεις και λεφτά από αυτό (επαγγελματική χρήση δηλαδή) πας καρφί
αλλά κάνε και την επέκταση icare, έχουν δει πολλά τα μάτια μου με μακάκια χιλιάδων ευρώ που χάσαν εγγυήσεις για 2-3-5 μήνες;) (έχω τουλάχιστον 10 περιστατικά τα τελευταία 4 χρόνια)
Εγω δεν ειμαι πληροφορικαριος περσε αλλα ειμαι του σιναφιου.

Δε διαφωνω καπου με ολα οσα ειπες. Τα πες σωστα. Επισης και τα μακ χαλανε. Ολα τα πραγματα χαλανε.

Τωρα οσον αφορα τους φιλους που ανεφερα θα σε πω οτι ολοι ειναι geeks και στα λαπτοπ δεν υπηρχε τπτ σπασμενο. Αυθεντικα αγορασμενα ολα. Λινουξαδες σχεδον ολοι αλλα οκ με λινουξ δε πας πουθενα στην καθημερινοτητα. Ενιγουει μπορει να ναι κομπαρσοι μπορει να ετυχε....

Οσον αφορα τα drivers και γενικα σε περιφερειακα ασε με να επιμενω...σε πισι δουλειας win 11 i5 η και παραπανω δε θυμαμαι, τρομαξα να κανω μια καμερα και ενα μικροφωνο να παιξουν!! Μπηκα ουτε που θυμαμαι σε ενα καρο σεττινγκς για να το κανω να δουλεψει. Στο τσακ δε πηρα το it να με φτιαξει. Ξαναλεω οτι μιλαω για μικροφωνο και καμερα! Ημαρτον. Plug n play πραγματα!

Στο μακ κουμπωνεις οτι σκατα θες και παιζει!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.817
Reaction score
77.367
Εγω δεν ειμαι πληροφορικαριος περσε αλλα ειμαι του σιναφιου.

Δε διαφωνω καπου με ολα οσα ειπες. Τα πες σωστα. Επισης και τα μακ χαλανε. Ολα τα πραγματα χαλανε.

Τωρα οσον αφορα τους φιλους που ανεφερα θα σε πω οτι ολοι ειναι geeks και στα λαπτοπ δεν υπηρχε τπτ σπασμενο. Αυθεντικα αγορασμενα ολα. Λινουξαδες σχεδον ολοι αλλα οκ με λινουξ δε πας πουθενα στην καθημερινοτητα. Ενιγουει μπορει να ναι κομπαρσοι μπορει να ετυχε....

Οσον αφορα τα drivers και γενικα σε περιφερειακα ασε με να επιμενω...σε πισι δουλειας win 11 i5 η και παραπανω δε θυμαμαι, τρομαξα να κανω μια καμερα και ενα μικροφωνο να παιξουν!! Μπηκα ουτε που θυμαμαι σε ενα καρο σεττινγκς για να το κανω να δουλεψει. Στο τσακ δε πηρα το it να με φτιαξει. Ξαναλεω οτι μιλαω για μικροφωνο και καμερα! Ημαρτον. Plug n play πραγματα!

Στο μακ κουμπωνεις οτι σκατα θες και παιζει!
ένα μεγάλο μέρος της δουλειάς μου....είναι από άτομα που λένε ότι ξέρουν ;)
οπότε το geeks το αφήνω στην άκρη.....έχουμε σίγουρα άλλα μέτρα και σταθμά σε αυτό το κομμάτι...χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ

το i5 δεν μου λέει τίποτα που αναφερεις...δεν είναι στοιχείο εγγύησης ορθής λειτουργίας

κάμερα-μικρόφωνο στα λάπτοπς....είναι στην ίδια πλακετίτσα...κ δεν αποκλείω στα 11 να σου έβγαλε κάποιο θέμα η αναγνώριση.....αλλά αυτό δεν αποτελεί επιχείρημα για να κατηγορηθεί ένα νέο λογισμικό (ή παλιό) ούτε το είδος του hardware που το υποστηρίζει

γιατί αν τα βάλεις κάτω θα δεις ότι τα win πρέπει να λειτουργήσουν σε έναν κόσμο εκατομμυρίων chipset..είναι αδιανόητη η βάση δεδομένων που υπάρχει....ενώ το macos σε έναν μικρόκοσμο συγκεκριμένου hardware που εγκρίνει μία και μόνο εταιρία
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.998
Reaction score
8.045
Καλό απόγευμα,

Για όσους γνωρίζουν: Χρειάζεται να προμηθευτώ κάποια εφαρμογή για ιους στον imac μου ή συμπεριλαμβάνεται κάποιου είδους προστασία στο λειτουργικό του?
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.998
Reaction score
8.045
Ευχαριστώ πολύ Κώστα. Αγάπη και υγεία σε σένα & στην Οικογένεια σου...

Κάτι άλλο τώρα.
Έχετε μετρήσει την ταχύτητα ιντερνετ με και χωρίς VPN?

Σε ασύρματη σύνδεση και 100στάρι, χωρίς VPN 90, ενεργοποιημένο το VPN ..... 5!!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.275
Reaction score
93.711
Η ταχύτητα με VPN εξαρτάται από τον server που έχεις συνδεθεί, και πάντως είναι χαμηλότερη από αυτήν χωρίς VPN.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Πέντε ολόκληρα απιθανοτεράστια μεγαμπίτ! Τί να πούμε κι εμείς με το 1.23... :tongue:

Πάντως, το δωρεάν vpn έχει και λίγο - πολύ traffic shaping. Για να αγοράζει ο κόσμος, πώς δηλαδή!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.058
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top